سایک رایزر؛ ترکیب خودرو و موتور

۲۹ مهر ۱۴۰۰ سایک رایزر؛ ترکیب خودرو و موتور

مدل‌های مفهومی و آینده‌نگر یکی از بخش‌های جذاب و هیجان‌انگیز صنعت خودرو هستند و تقریبا بیشتر خودروسازان بزرگ جهان، هر ساله بخشی از بودجه خود را صرف طراحی و تولید ماشین‌هایی می‌کنند که قرار است در آینده‌ای شاید نزدیک توسط انسان‌ها و ربات‌ها استفاده شود.

خودروسازان چینی چند سالی است که از مرحله کپی‌کاری خودروهای اروپایی گذشته‌اند و خودروهایی تولید می‌کنند که می‌تواند به بازارهای اروپا و آمریکا صادر شود. این شرکت‌ها علاوه بر ساخت خوردوهای روز، طراحی مدل‌های مفهومی را هم آغاز کرده‌اند.

سایک رایزر (RYZER) جدیدترین وسیله نقلیه مفهومی چینی، ترکیبی از خودرو و موتور و همین طور پوشاک است.

وسیله نقلیه پوشیدنی رایزر

نمای جلوی سایک رایزر

رایزر مدلی مفهومی و آینده‌نگر است که برای یکی از زیرمجموعه‌های سایک چین، برند خودروهای برقی R تولید شده است. این مدل مفهومی توسط SAIC Design خلق شده که طراحی خودروهای ام جی، رووی و آر را انجام می‌دهد.

پیش از معرفی RYZER، یکی دیگر از زیرمجموعه‌های سایک، مدل مفهومی ام جی میز را با الهام از بازی‌های رایانه‌ای رونمایی کرده بود.

طراحان تلاش کرده‌اند تا رایزر هم مثل مدل مفهومی مِیز، ترکیبی از خودرو و موتورسیکلت باشد. «خودرویی که واقعا می‌پوشید» جمله‌ای است که می‌توان برای توصیف این وسیله نقلیه استفاده کرد.

این خودرو مفهومی شکل و شمایلی شبیه به بامبِلبی از مجموعه فیلم‌ها و انیمیشن‌ها «تبدیل‌شوندگان» (Transformers) دارد و علاوه بر المان‌های خودرو و موتور، لباس را هم می‌توان بخشی از این ترکیب دانست.

نمای جانبی سایک رایزر

برای استفاده از این خودرو و استارت زدن، احتیاجی به یک سوئیچ معمولی ندارید، بلکه باید لباس مخصوصی را بپوشید که به سوکت‌های روی صندلی متصل می‌شود.

«وسایل نقلیه پوشیدنی» به عنوان جایگزینی برای وسایل حمل و نقل عمومی طراحی شده‌اند و لزوم تولید و استفاده از چنین خودرویی در دوران شیوع کرونا به همه ثابت شد.

همچنین، رایزر خودرویی برقی است و می‌تواند به کاهش آلودگی هوا و داشتن هوایی پاک و سالم کمک کند.

مدل مفهومی رایزر، قابلیت رانندگی با موتورسیکلت را با ویژگی‌های خودرو ترکیب می‌کند و بدین ترتیب می‌توان وسیله نقلیه‌ای را راند که مثل خودرو چهار چرخ و فرمان دارد و مثل موتورسیکلت چرخ‌هایش آزادانه‌تر حرکت می‌کنند و حتی در زوایای مختلف کج می‌شوند.

البته با توجه به اینکه این وسیله نقلیه هیچ اتاق و کابینی ندارد، جنبه‌های منفی موتورسواری، مثل باد و باران و آب و هوای نامساعد، روی راننده تاثیر می‌گذارد.

نمای عقب سایک رایزر

به گفته کارل گاتهام، مدیر طراحی پروژه، R RYZER وسیله نقلیه کاربردی و هیجان‌انگیز برای رانندگی در شهرها است. این خودرو-موتور، فناوری و واقعیت افزوده و آینده‌نگری را با هم ترکیب می‌کند و زیربنای حمل و نقل آینده است.

هر چند بعید است رایزر به تولید انبوه برسد، اما در آینده الهام‌بخش طراحان خودرو و موتورسیکلت خواهد بود. آینده‌ای که می‌توانیم خودروها را بپوشیم.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو