چگونه با ماشین شخصی به خارج از کشور سفر کنیم؟

۵ اسفند ۱۳۹۸ چگونه با ماشین شخصی به خارج از کشور سفر کنیم؟

سفر به خارج از کشور مخصوصا در تعطیلات نوروز و کشورهای همسایه همچون ترکیه، گرجستان و آذربایجان در چند سال اخیر رونق بسیاری گرفته و طرفداران زیادی پیدا کرده؛ اما موضوع مهمی که مردم در سفرهای خارجی با آن درگیر هستند، بالا رفتن قیمت ارز و هزینه‌های سنگین مسافرت است.

به گزارش خودرو۴۵، راهی که ما پیشنهاد می‌کنیم و در این متن، توضیحات کامل را خصوص آن می‌دهیم؛ مسافرت خارجی با خودرو شخصی به کشورهای هم مرز با ایران به عنوان یکی از ارزان ترین روش‌های سفر خارجی است.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با شرایط خروج از کشور با ماشین شخصی، ترانزیت ماشین، مدارک و لوازم مورد نیاز، بیمه و هر آنچه که در خصوص سفر با خودرو شخصی باید بدانید را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

مراحل اخذ مجوزهای لازم برای سفر با ماشین شخصی به کشور همسایه

اگر قصد مسافرت با خودرو شخصی خود در کنار خانواده‌تان را دارید؛ در اولین قدم، هیچ دلهره‌ای به خود راه ندید که شرایط سختی برای انجام این کار وجود دارد. سپس پیش از هر چیزی در خصوص مدارک ثابتی که برای سفر به هر طریقی و اصطلاحا خروج از کشور نیاز است، در این بخش بخوانید.

مدارک مذکور به شرح زیر است:

1. پاسبورت معتبر برای خود و تک تک همراهان
2. دریافت ویزای مدت‌دار سفر برای همه مسافران، البته در صورت نیاز ( به طور مثال شما برای سفر به ترکیه یا گرجستان نیازی به ویزا ندارید؛ اما برای کشورهایی همچون آذربایجان حتما باید ویزای سفر تهیه کنید)
3. عوارض خروج از کشور به ازای هر فرد
4. بیمه شخصی سفر

علاوه بر مدارک بالا برای سفر با ماشین شخصی به خارج از کشور، مراحل کار به صورت زیر است:

قدم اول: کاپوتاژ ماشین

کاپوتاژ به معنی اخذ مجوز خروج برای خودروهای شخصی است؛ بنابراین این مورد یکی از اساسی‌ترین کارهایی است که برای سفر به خارج از کشور باید انجام دهید. دو روش جهت کاپوتاژ ماشین وجود دارد:
• مراجعه به گمرک نزدیک به شهر یا محل سکونت
• اقدام با کمک یکی از کارگزاران گمرک
به طور مثال برای مورد اول: اگر در تهران یا کرج سکونت دارید؛ جهت دریافت مجوز خروج از مرزها با ماشین باید همراه مدارک لازم به اداره گمرک غرب تهران که در جاده قدیم کرج قرار دارد، مراجعه کنید. تمام مراحل دریافت برگه تردد بین المللی یا همان کاپوتاژ، زمانی حدود یک تا دو ساعت از وقت شما را خواهد گرفت.

 

بیمه خودرو کاپوتاژ

مدارک لازم جهت اخذ مجوز خروج از کشور با خودرو شخصی

• مدارک ماشین (برگ سبز، سند، کارت مشخصات)
• مدارک شناسایی مالک (شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و گواهینامه)
• فیش‌های پرداختی جهت کاپوتاژ
هزینه کاپوتاژ خودرو در سال 99

توجه داشته باشید که علاوه بر مدارک بالا، خود مالک و ماشین باید در محل گمرگ حضور داشته باشند. پس از طی مراحل و کنترل شماره شاسی و بدنه خودرو، هزینه‌ایی که باید پرداخت کنید؛ حدود 50 هزار تومان است. البته قیمت کاپوتاژ ماشین طبق هزینه‌های سال گذشته به میزان 50 هزار تومان ( دو فیش 15 و 35 هزار تومان) است و امکان تغییر آن برای نوروز 99 وجود دارد.

 

شرایط کاپوتاژ ماشین

زمان اعتبار کاپوتاژ خودرو

برگه مجوز خروج از کشور با خودرو شخصی، حدود یک سال اعتبار دارد. نکته مهم این است که جواز مذکور برای ماشین به ثبت می‌رسد نه برای شخص، بنابراین در صورت فروش وسیله نقلیه خود باید شخصا نسبت به ابطال آن اقدام کنید؛ پیشنهاد می‌شود جهت حفظ موارد امنیتی حتما این کار را انجام دهید.

 

قدم دوم: دریافت گواهینامه و پلاک بین‌المللی

شما پس از کاپوتاژ کردن، نیاز به دریافت سه مدرک زیر دارید که برای اخذ آن باید به کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی یا یکی از نمایندگان معتبر آن‌ مراجعه کنید:
• گواهینامه بین المللی
• کارت خودرو برون مرزی
• پلاک ترانزیت خودرو شخصی
مدارک لازم هنگام مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی
• برگه کاپوتاژ
• پاسپورت
• گواهینامه رانندگی
• 2 قطعه عکس

 

پلاک ترانزیت خودرو شخصی

هزینه دریافت گواهینامه، کارت و پلاک بین المللی خودرو در سال 99

• 119 هزار تومان برای صدور گواهینامه بین الملل
• 110 هزار تومان برای کارت بین الملل
• 360 هزار تومان جهت پلاک ترانزیت ماشین
• 56 هزار تومان جهت عضویت در کانون به مدت یک سال
• 4800 تومان برای برچسب IR
نکته مهم: قیمت‌های مذکور طبق هزینه‌های سال گذشته است و امکان تغییر آن برای نوروز 99 وجود دارد.

 

هزینه کاپوتاژ خودرو سال 99

قدم سوم: دریافت بیمه خودرو کاپوتاژ بین‌المللی

پس از طی تمام مراحل بالا در مرحله آخر باید نسبت به دریافت بیمه خودرو اقدام کنید؛ اما توجه داشته باشید که قانون‌های مربوط به بیمه برای ورود به کشورهای مختلف یکسان نیست. به طور مثال:
مسافرت با ماشین شخصی به ترکیه
دو روش متفاوت برای دریافت این بیمه وجود دارد:
1. هنگام خروج از کشور در مرز: 500 هزار تومان و دارای اعتبار 90 روزه
2. اقدام از طریق بیمه ایران: 200 هزار تومان و دارای اعتبار 15 روزه

 

سفر به خارج با خودرو شخصی

 

سفر با خودرو شخصی به گرجستان

شما برای مسافرت با وسیله نقلیه خود به این کشور زیبا، نیاز به پرداخت هیچ مبلغی برای بیمه ماشین ندارید.

مسافرت با ماشین به ارمنستان

تنها روش دریافت بیمه در مرز ورودی این کشور، پرداخت مبلغ حدود 300 هزار تومان است؛ نکته مهم، دریافت این مبلغ در ازای هر بار ورود و حتی خروج از کشور ارمنستان است.
نکته: در مرز این کشور، باید تمام وسایل از خودرو خارج شده و توسط مسافران حمل شوند؛ به عبارتی ماشین، خالی و تنها توسط راننده از مرز عبور می‌کند.

سفر به آذربایجان با خودرو شخصی

اجازه ورود به این کشور، تنها برای ماشین‌ شخصی بالای 2014 امکان‌پذیر است. مسافران و مدارک آن‌ها پس از پرداخت عوارض مربوطه در مرز این کشور، کنترل و بعد وارد آذربایجان خواهند شد.

 

نویسنده: شیوا فاضلی