سِوِن ۱۷۰، شش ساعته ساخته شد

۱۵ مهر ۱۴۰۰ سِوِن ۱۷۰، شش ساعته ساخته شد

کاترهام با ساخت سِوِن ۱۷۰ طی شش ساعت، تولید سبک وزن‌ترین محصول خود را جشن گرفت.

سِوِن ۱۷۰ (Seven 170) محصولی اسپرت از برند کاترهام (Caterham) است. طبق بسیاری از استاندارهای بین‌المللی عالم خودرو، این محصول عجیب و نارنجی رنگ یک خودرو کِی (Kei car، به محصولی کوچک، جمع و جور و سبک گفته می‌شود) به حساب می‌آید، اما زمانی که پای قدرت در میان باشد، سون ۱۷۰ یک خودرو اسپرت تمام عیار و یکی از سریع‌ترین‌های بازار است.

کاترهام برای جلب توجه هواداران خود، یک نسخه از این محصول را در مرتفع‌ترین برج بریتانیا و انظار عموم ساخت. این برج شیشه‌ای بریتیش اِیروی آی۳۶۰ (British Airways i360) نام دارد و برج یکی از مرتفع‌ترین جذابیت‌های توریستی این کشور محسوب می‌شود.

ارتفاع بریتیش اِیروی آی۳۶۰ که نمای همه جانبه دارد برابر ۱۶۲ متر است، بنابراین حتی از برج ساعت بیگ بن (Big Ben)، تاور بریج (Tower Bridge) و چرخ و فلک معروف قلب بریتانیا که به لندن آی (London Eye) یا همان چشم لندن معروف است نیز بلندتر محسوب می‌شود. این محفظه شیشه‌ای با مساحت ۱۳۷ متری خود برگزارکننده جشن‌های زیادی در این کشور است، آن هم در حالی که با نمای ۳۶۰ درجه خود، چشم انداز زیبایی از کانال انگلیسی (English Channel) به نمایش می‌گذارد. این نخستین باری بود که یک دستگاه خودرو در این سازه بزرگ و جذاب ساخته می‌شد.

مهندسان و طراحان کاترهام طی تنها شش ساعت، یک دستگاه سون ۱۷۰ را از ابتدا در این محفظه شیشه‌ای مرتفعُ تولید کردند. لازم به ذکر است که در روند ساخت این خودرو ویژه هیچ ماشین و دستگاهی دخالت نداشت و صفر تا صد آن با دست ساخته شد. این در حالیست که ساخت یک خودرو دست ساز برای تنها یک مهندس حدود ۱۰۰ ساعت طول می‌کشد.

ساخت کاترهام سون 170

کاترهام با این حرکت خلاقانه و هوشمندانه خود موفق به شکستن چند رکورد جهانی شد. از جمله این رکوردها می‌توان به «ساخت اولین خودرو در ارتفاعات» اشاره کرد. آنطور که به نظر می‌رسد، این برند قصد دارد این رکورد عجیب و جالب را در کتاب مشهور رکوردهای جهانی گینس ثبت کند.

گراهام مک‌ دونالد، مدیر عامل کمپانی کاترهام کارز (Caterham Cars) می‌گوید: «ما برای مهندسانمان چالشی سخت (برای ساخت خودرو در ارتفاعات) در نظر گرفتیم. مطمئن بودیم که از پس آن بر می‌آیند و آن‌ها توانستند کار را به اتمام برسانند. قطعا این برج یکی از جالب‌ترین و به یادماندنی‌ترین مکان‌هایی بود که در آن یک دستگاه خودرو ساختیم. امیدواریم افرادی که به هوای تماشای ساخت سون ۱۷۰، یعنی نخستین خودرو سبک وزن ما به اینجا مراجعه کردند، لذت برده باشند.»

فروش فوری خودرو

منبع: motor1

نویسنده: پرستو مهدی قلیخان