سیستم تهویه مطبوع خودرو چه کاربردی دارد و اجزای آن کدامند!؟

۲ مهر ۱۳۹۹ سیستم تهویه مطبوع خودرو چه کاربردی دارد و اجزای آن کدامند!؟

سیستم تهویه مطبوع این امکان را به راننده می‌دهد که بتواند هوای داخل کابین را مناسب با فصل سرد و گرم تنظیم کند. در واقع تهویه مطبوع دمای مناسب و مورد نیاز را طی فرایندی به داخل خودرو می‌دهد همچنین این سیستم رطوبت مورد نیاز را تامین می کند. بیش از ۷۰ سال از عمر این سیستم می‌گذرد و بیشتر خودروهای استاندارد، به سیستم تهویه مطبوع مجهز می‌شوند. به یاد داشته باشید که سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با کولر متفاوت است، خودروهای دارای سیستم تهویه مطبوع قیمت بالاتری نسبت به سایر خودرو‌ها دارند.

سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می‌کند؟

سیستم تهویه مطبوع هوای بیرون را گرفته و طی فرایندی آن را تنظیم و با کمک فن به فضای داخلی خودرو وارد می‌کند. تفاوت کولر با سیستم تهویه مطبوع در این است که کولر هوا را سرد می‌کند و در صورت کاهش دما به صورت دستی باید آن را کم یا خاموش کرد. اما سیستم تهویه مطبوع تا رسیدن به دمای مطلوب روشن است. وقتی هوای کابین به دمای مطلوب رسید، سیستم تهویه مطبوع خاموش می‌شود و هوای ورودی کابین آرام آرام کاهش می‌یابد.

به یاد داشته باشید که استفاده از سیستم تهویه مطبوع نقشی در افزایش میزان سوخت ندارد و حتی با خنک کردن موتور باعث کاهش فشار آن می‌شود.

 

چرا خودرو به تهویه مطبوع نیاز دارد؟

برخی از تکنولوژی‌ها آپشن خودرو محسوب می‌شوند. سیستم تهویه مطبوع نیز در گذشته یکی از آپشن‌های لوکس به شمار می‌رفت اما هم‌اکنون با توجه به مزایای آن، بیشتر خودروها به سیستم تهویه مطبوع مجهز شده‌اند.

از سویی دیگر سیستم سرمایش و گرمایش خودرو فقط دما را گرم یا سرد می‌کند و در واقع دما به حد تعادل نمی‌رسد اما سیستم تهویه مطبوع در روزهای آلوده هوا را تهویه کرده و به کابین می‌رساند. مه و بخار در زمستان سبب کاهش دید راننده می‌شود؛ سیستم تهویه مطبوع از بخار کردن شیشه‌های خودرو در روزهای سرد جلوگیری می‌کند که این سیستم با فراهم‌ آوردن هوای مطلوب به راحتی سرنشینان خودرو کمک می‌کند.

قطعات مهم سیستم تهویه مطبوع

بخش پرفشار

این قسمت نقطه آغازین سسیستم تهویه از سمت پیشرانه به داخل خودرو است. بیشتر سیستم‌ تهویه خودرو‌ها به شکل یک حلقه هستند که از دو بخش پرفشار و کم فشار دارند.

کمپرسور

گاز کولر به صورت کم فشار به کمپرسور وارد و سپس متراکم می‌شود. این گاز بعد از تحت فشار قرار گرفتن به سمت کندانسور می‌رود. این قطعه تنها کازها را متراکم می‌کند و تاثیری روی مایعات ندارد.

کندانسور

این قطعه مانند رادیاتور عمل می‌کند و نقش آن مانند سرد کردن بخار و تبدیل آن به‌ آب است. در خروجی کندانسور مایع مراکم می‌شود تا داخل خودرو را خنک کند.

رسیور درایر

این قطعه با دارا بودن مواد شیمیایی، رطوبت‌ها را جذب می‌کند. اگر این حذف صورت نگیرد، آب

به یخ تبدیل می‌شود که سبب آسیب به سیستم تهویه خواهد شد.

قسمت کم فشار

TXV

سردکننده با عبور از رسیور درایر به TXV یا سوپاپ انبساط گرمایی وارد می‌شود تا فشار آن کاهش پیدا کند. در برخی از خودروها از لوله‌های وزنه‌دار به جای این قطعه استفاده شده است. رسوب سبب مسدود شدن لوله‌های وزنه‌دار در بلند مدت می‌شود و کارایی آن از بین می‌رود. همچنین سسیتم‌های تهویه‌ای که لوله‌های وزنه‌دار دارند به صورت اتوماتیک خاموش و روشن می‌شوند.

تبخیرکننده

این قطعه در پشت داشبورد نصب می‌شود و نقش آن جذب گرما است. گاز موجود در این محفظه گرما را جذب می‌کند و پس از خنک شدن به داخل کابین وارد می‌شود.

اهمیت سیستم تهویه مطبوع خودرو

نکاتی که باید درباره سیستم تهویه مطبوع بدانید

  • فیلتر کولر را هر ۱۵ هزار کیلومتر تعویض کنید تا هوای تمیز به داخل خودرو برسد
  • دریچه تهویه را به سمت بالا قرار دهید تا گردش هوا به درستی صورت گیرد
  • اگر خودرو را در جای گرم پارک کرده‌اید ابتدا پنجره‌ها را باز کنید تا خودرو کمی خنک شود سپس از سیستم تهویه استفاده کنید
  • استفاده از تهویه مطبوع در سرعت‌های بالا به صرفه‌تر از پایین کشیدن شیشه‌های خودرو است
  • در دور پایین موتور سیستم تهویه مطبوع را روشن کنید تا آسیبی به کمپرسور خودرو وارد نشود

 

 

 

نویسنده: شقایق صفی خانی