شاد خودرو، تولیدکننده محصولات آمیکو و ایران خودرو

۲۳ آبان ۱۴۰۱ شاد خودرو، تولیدکننده محصولات آمیکو و ایران خودرو

حدود یک قرن از وقتی که هنری فورد خط تولید انبوه خودرو را در کارخانه‌اش راه انداخت، می‌گذرد. از این زمان بود که خودروسازی رسما تبدیل به صنعت شد و شرکت‌های بزرگ و کوچکی در زمینه تولید خودرو و قطعات و لوازم جانبی فعالیتشان را گسترش دادند و کمپانی‌های جدیدی هم شکل گرفتند. بعضی از این شرکت‌ها همچنان به فعالیتشان ادامه می‌دهند اما تعدادی دیگر از دور خارج شده و به تاریخ پیوسته‌اند.

صنعت خودرو در ایران از دهه ۴۰ شمسی، با تشکیل پارس خودرو، سایپا، ایران خودرو و بهمن موتور شروع شد. حالا بعد از گذشت ۶۰ سال، هر کدام از این خودروسازان تبدیل به گروه شده‌اند و صاحب شرکت‌های زیرمجموعه هستند و با تولیدکنندگان کوچک و بزرگ همکاری می‌کنند.

شاد خودرو، یکی از تولیدکنندگان اتومبیل در ایران است که کمتر اسم و رسمی پیدا کرده و در حال حاضر علاوه بر تولید خودروهای مسافری و تجاری سنگین مثل کامیون و اتوبوس و همین طور دوچرخه و موتورسیکلت، خودروهای تجاری سبک مثل وانت آمیکو آسنا و ون وانا را نیز روی خط تولید دارد.

ورود آسنا توربو دنده ای به بازار

شرکت خودروسازی آمیکو اعلام کرده که به زودی پیکاپ آسنا توربو را با گیربکس دستی روانه بازار می‌کند. تنها خودرو سبک آمیکو سال ۱۳۹۷ با موتور ۲.۴ لیتری تنفس طبیعی و جعبه دنده دستی به مشتریان ایرانی معرفی شد و مدل توربو اتوماتیک آن سال ۱۴۰۱ به بازار رسید. آمیکو آسنا توربو دارای پیشرانه ۲.۴ لیتری توربوشارژ با قدرت ۲۱۸ اسب بخار است. آمیکو آسنا توربو و مدل اولیه آسنا از نظر طراحی داخلی تفاوت‌هایی با هم دارند.

شاد خودرو، از وانت و کامیون تا دوچرخه و موتورسیکلت

آمیکو آسنا

شرکت شاد خودرو که با نام کامل شاد خودرو آساک ثبت شده، فعالیتش را از اوایل دهه هفتاد و سال ۱۳۷۱ در زمینه صنایع کشاورزی، فولاد و تجارت داخلی و خارجی و نیز تجارت خودرو آغاز کرد.

حالا چند سالی است که با توجه به تحریم‌های آمریکا و همین طور با تغییر شرایط در صنایع خودروساز داخلی رویه خود را تغییر داده و با شرکت‌های ایران خودرو دیزل، پیشرو دیزل آسیا، شرکت تحقیقات موتور ایران خودرو (IPCO)، آمیکو و شرکت آساک دوچرخ در زمینه تولید انوع خودرو تجاری و مسافری سنگین، خودرو سبک تجاری و مسافری و همین طور موتور سیکلت و دوچرخه همکاری می‌کند.

محصولاتی که روی خط تولید شاد خودرو قرار دارند، با نام و نشان دیگر خودروسازان به بازار می‌رسند و شاد خودرو فقط به تولید و مونتاژ ماشین‌هایی مثل وانت آمیکو آسنا مشغول است.

محصولات شاد خودرو

در حال حاضر تنها خودرو سبکی که شاد خودرو تولید می‌کند، وانت آمیکو آسنا است. ون تجاری وانا نیز با نشان ایران خودرو یکی دیگر از محصولاتی است که توسط این شرکت تولید و عرضه می‌شود. از دیگر وسایل نقلیه تولید شاد خودرو می‌توان به کامیون‌های آمیکو، اتوبوس‌های آتروس و موتورسیکلت‌های نامی، نیرو محرکه و نیکتاز اشاره کرد.

طراحی ظاهری آمیکو آسنا

وانت آفرود آمیکو آسنا

آمیکو آسنا تنها خودرو سبک و وانتی است که روی خط تولید شاد خودرو قرار دارد. این اتومبیل، دومین همکاری مشترک ارس خودرو (با نام تجاری آمیکو) با شرکت‌های چینی است.

آمیکو آسنا در سال ۲۰۱۶ و با نام N2 توسط شرکت چینی هوانگای اتو تولید شد و یک سال  بعد، یعنی در سال ۹۶ به بازار ایران رسید. این وانت قدبلند با دو کابین از نظر ظاهری خودروی آفرودی به نظر می‌رسد و رقیبی برای تویوتا هایلوکس، ایسوزو دی مکس، جک T8 و فوتون تانلند است.

پیشرانه میتسوبیشی لنسر و اوتلندر با قدرت ۱۴۳ اسب بخار و گشتاور ۲۰۰ نیوتن متر زیر کاپوت آسنا قرار دارد و با وجود دو دیفرانسیل متحرک و گیربکس ۶ سرعته دستی با دنده کمکی، به راحتی می‌تواند در مسیرهای ناهموار حرکت کند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو