آخرین تغییرات طرح کنترل آلودگی هوا تهران

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ آخرین تغییرات طرح کنترل آلودگی هوا تهران

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از حذف طرح زوج و فرد و اعمال تغییرات جدید در طرح حمل و نقل شهری، تحت عنوان “طرح کنترل آلودگی هوا” در تهران از ابتدای تابستان خبر داد.

به گزارش مرکز خرید و فروش خودرو ۴۵، محسن پورسیدآقایی در آخرین اظهار نظر خود گفت: طرح زوج و فرد از سال ۱۳۸۴ در مناطق مرکزی و پر‌تردد تهران با هدف کنترل ترافیک اجرایی شد و برخلاف انتظارات، نتیجه موفقیت‌آمیزی را به همراه نداشت.

زیرا با اعمال این طرح شاهد افزایش استفاده از موتور سیکلت در سطح شهر، به وجود آمدن شغل‌های کاذب موتور سیکلت محور همچون مسافرکشی، افزایش تخلفات توسط رانندگان به منظور تردد در محدوده طرح و افزایش آلودگی هوا بودیم.

همچنین باید در نظر داشته باشیم که تعداد ماشین‌ها در تهران دو برابر شده و در حال حاضر جمعیت شهروندان نیز رو به افزایش است.

 

تمدید و لغو چندباره طرح ترافیک در تابستان 99

(به روز رسانی شده در تاریخ 29 مرداد 99)

یکی از تصمیماتی که برای مقابله با کرونا اتخاذ شد، لغو طرح ترافیک بود. این طرح از اوایل مرداد ماه هفته به هفته تمدید ‌شد و اکنون استاندار تهران اعلام کرده است که طرح ترافیک در کلان شهر تهران تا آخر مرداد لغو شده است و اجرای آن از ابتدای شهریور کلید می‌خورد.

از سویی دیگر قرار است مدارس از ۱۵ شهریور بازگشایی شود. به گفته برخی کارشناسان، شاید اجرایی شدن طرح ترافیک در ابتدای شهریور ماه مشکلات جدیدی را همچون ازدحام جمعیت در حمل و نقل عمومی شهرها و شیوع بیشتر ویروس کرونا در بر داشته باشد. حال باید دید دولت برای شهریور ماه چه تصمیمی می‌گیرد و آیا طرح ترافیک دوباره لغو خواهد شد؟

عوارض طرح ترافیک سال ۹۹

(به روز رسانی شده در تاریخ ۱۳ بهمن ۹۸)

اعضای شورای شهر تهران در بهمن ماه ۹۸، لایحه عوارض تردد جهت مدیریت ترافیک و کنترل آلودگی هوا را تصویب کردند. بر اساس ماده یک، ورود یا تردد وسایل نقلیه به محدوده طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا به پرداخت عوارض موضوع این ماده منوط است.

محاسبه عوارض تردد در محدوده‌های مذکور به شرح زیر است.

*عوارض تردد وسایل نقلیه مجاز در هر یک از محدوده های نام برده شده در هر روز برابر است با حاصل ضرب نرخ پایه به مبلغ ۲۸ هزار تومان در ضریب مربوط به محدوده تردد، ضریب مربوط به ساعت تردد، ضریب مربوط به آلایندگی وسیله نقلیه و ضریب مربوط به زمان پرداخت در جداول زیر عنوان شده است.

 

جدول شماره ۱- ضریب مربوط به محدوده تردد

ردیف

محدوده تردد

ضریب

۱

محدوده طرح ترافیک (حلقه اول)

۱.۵

۲

محدوده کنترل آلودگی هوا (حلقه دوم) در روزهای غیر مجاز

۱

۳ هر دو محدوده طرح ترافیک (حلقه اول) و کنترل آلودگی هوا (حلقه دوم)

۱.۵

 

جدول شماره ۲- ضریب مربوط به ساعت تردد

ردیف

ساعت تردد

ضریب

۱

اولین ورود یا تردد آخرین خروج یا تردد

۲

ساعات اوج صبحگاهی (۶:۳۰ تا ۱۰)

ساعات اوج عصرگاهی (۱۶ تا ۱۹) ۱.۵
۳

ساعات اوج صبحگاهی (۶:۳۰ تا ۱۰)

ساعات غیر اوج ( قبل از ۱۶ یا بعد از ۱۹)

۱
۴ ساعات غیر اوج ( ۱۰ به بعد)

ساعت اوج عصرگاهی (۱۶ تا ۱۹)

۱

۵

ساعات اوج عصرگاهی (۱۶ تا ۱۹)

ساعات اوج عصرگاهی (۱۶ تا ۱۹) ۱

۶

ساعات غیر اوج ( ۱۰ به بعد)

ساعات غیر اوج (قبل از ۱۶ یا بعد از ۱۹)

۰.۷

 

جدول شماره ۳- ضریب مربوط به آلایندگی وسیله نقلیه

ردیف

نوع وسیله نقلیه بر اساس میزان آلایندگی

ضریب

۱

وسایل نقلیه برقی یا هیبریدی

۰.۱

۲

وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی برتر تهران

۰.۷

۳

وسایل نقلیه دارای گواهی معاینه فنی معتبر

۱

 

جدول شماره ۴- ضریب زمان پرداخت (حین ورود یا تردد)

ردیف

زمان پرداخت

ضریب

۱

داشتن اعتبار کافی در حساب شهروندی

۰.۸

۲

نداشتن اعتبار کافی در حساب شهروندی

۱

 

کاهش ساعت طرح ترافیک در زمستان ۹۸

 معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرده است: از ابتدای آذرماه جاری تا پایان سال ۱۳۹۸ مدت زمان اجرای طرح ترافیک به یک ساعت کاهش یافت.

بر اساس تصمیم اعلام شده، زمان اجرای طرح ترافیک در دو محدوده (ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا) از ساعت ۱۹ به ساعت ۱۸ تغییر یافت. (به روز رسانی در تاریخ ۲ آذرماه)

 

طرح «کنترل آلودگی هوا» جایگزین طرح «زوج و فرد»

طرح کنترل آلوگی هوا تهران

 

طبق اعلام رسمی معاون حمل و نقل ترافیکی شهرداری تهران از ابتدای تیر ماه امسال طرح «کنترل آلودگی هوا» جایگزین طرح زوج و فرد خواهد شد.

وی در خصوص محدوده طرح‌های ترافیکی گفت: طرح ترافیک همچون سال گذشته (۹۷) از سمت شمال به خیابان مطهری، از سمت شرق به خیابان شریعتی و 17 شهریور، از سمت جنوب به خیابان شوش و از سمت غرب به خیابان کارگر محدود می‌شود.

محدوده کنترل آلودگی هوا (طرح زوج و فرد قدیم) از شمال به اتوبان همت، از شرق به اتوبان امام علی، از جنوب به اتوبان بعثت و از غرب به اتوبان‌های نواب و چمران منتهی می‌شود.

شرایط طرح کنترل آلودگی هوا

پورسیدآقایی به صورت رسمی اعلام کرد: طرح جدید از ابتدای فصل تابستان (تیر ماه 98) اجرایی می‌شود و در هر سه ماه (یک فصل) خودروهای دارای پلاک تهران 20 روز و پلاک‌های غیر تهران 15 روز مجاز هستند تا به صورت رایگان در محدوده طرح آلودگی هوا (طرح زوج و فرد جدید) ورود پیدا کنند.

در طرح جدید، دیگر زوج و فرد بودن خودروها در تعیین روزهای مجاز اهمیتی ندارد و ملاک تنها تعداد روزهای ورود به طرح است.

وی تاکید کرد: مبلغ طرح کنترل آلودگی هوا، نصف عوارض طرح ترافیک تعیین شده است و تمام ساکنان شهر تهران و افرادی که به تهران تردد دارند، باید در سایت «تهران من» ثبت نام کنند.

نکته: 20 روز مجاز طرح به هیچ وجه قابل انتقال به فصل دیگر نیست.

 

زمان اجرای طرح کنترل آلودگی هوا

محدوده و نقشه طرح آلودگی هوا

 

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در ادامه گفت: زمان اجرای طرح کنترل آلودگی هوا از ساعت 6:30 تا 19 در نظر گرفته شده است و در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل طرح ترافیک اجرا نخواهد شد.

اما طرح جدید آلودگی هوا در روزهای پنج‌شنبه اعمال خواهد شد؛ در واقع روز پنج‌شنبه هم جز سهمیه 20 روزه در هر فصل محسوب می‌شود و دارنده خودرو پس از 20 روز مشمول پرداخت عوارض خواهد شد.

 

تخفیف برای ساکنان محدوده طرح کنترل آلودگی هوا

پورسید آقایی در خصوص وضعیت افراد ساکن در محدوده و مشکلات آن‌ها گفت: در طرح جدید به ساکنان محدوده توجه بیشتری شده و بابت هزینه طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا به میزان 50 درصد برای آنها تخفیف در نظر گرفته شده است.

ساکنین محدوده برای برخورداری از این تخفیف، پس از ثبت نام در سامانه تهران من باید مدارک خود را (سند یا اجاره نامه قانونی، فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند) در دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران به تایید برسانند. صاحبان ماشین توجه کنند که پیش از ثبت نام در سایت تهران من، خلافی و عوارض خودرو را پرداخت کرده باشند.

همچنین یک بار خروج قبل از ساعت 8:30 و یک بار ورود بعد از ساعت 17 برای ساکنان رایگان خواهد بود.

مهلت یک ماهه بابت پرداخت عوارض

قیمت و تعرفه طرح آلودگی هوا

خبر خوب این است که بابت پرداخت عوارض طرح ترافیک از سمت پلیس راهور، فرصتی به مدت یک ماه در نظر گرفته شده است. به عبارتی تا یک ماه پس از ورود به محدوده فرصت دارید تا از فهرست اعمال جریمه خارج شوید.

تخفیف ۲۵ درصدی معاینه فنی برتر

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران تاکید کرد که در طرح جدید برای خودروهای دارای معاینه فنی، 25 درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

بنابراین خودروهایی که کمتر از 4 سال عمر دارند و ملزم به اخذ معاینه فنی نیستند؛ اما برای استفاده از تخفیف معاینه فنی برتر باید به مراکز صدور معاینه فنی مراجعه کنند.

* برای نمایش نقشه طرح ترافیک و طرح زوج و فرد روی لینک زیر کلیک کنید :

نقشه محدوده طرح زوج و فرد و ترافیک تهران 

نویسنده: شیوا فاضلی

 

فروش خودرو