عظیم خودرو و محصولات آن

۵ مرداد ۱۴۰۱ عظیم خودرو و محصولات آن

بر اساس آمارهای رسمی، بازار خودرو ایران سالانه به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو نیاز دارد، اما حداکثر تولید شرکت‌های داخلی در سال حدود ۹۰۰ هزار دستگاه است و ممنوعیت واردات باعث شده تقاضا از عرضه بیشتر باشد. بدین ترتیب، بازار خودرو کشور ظرفیت بالایی دارد و همین امر باعث شده تا شرکت‌های متعددی اقدام به مونتاژ خودروهای چینی و عرضه آن به مشتریان داخلی کنند. یکی از مونتاژکنندگان خودروهای چینی، عظیم خودرو است که سال ۸۱ راه‌اندازی شد، در سال ۱۳۸۴ کار خود را با لیزینگ خودرو شروع کرد و ۱۳ سال بعد، محصولات هاوال را به بازار ایران فرستاد. فوتون ساوانا، هن تنگ X5 و هن تنگ X7 آخرین محصولاتی هستند که این خودروساز کوچک روانه بازار ایران کرده است.

تاریخچه عظیم خودرو

عظیم خودرو در سال ۱۳۸۱ با نام کامل شرکت پارسیان عظیم خودرو راه‌اندازی شد. در سال ۱۳۸۴ با شکل‌گیری انجمن شرکت‌های لیزینگ ایران، عظیم خودرو نیز به عنوان کارگزار عملیاتی در بازار خودرو آغاز به کار کرد.

اما ورود این شرکت به بخش واردات خودرو در سال ۱۳۹۴ رخ داد. در این سال بود که عظیم خودرو، شاسی‌بلندهای چینی هاوال H2 و هاوال H8 را وارد کشور کرد و به مشتریان ایرانی فروخت.

در سال ۹۶ عظیم خودرو قراردادی با کمپانی هندی ماهیندرا بست تا کراس‌اوور ماهیندرا KUV100 را به بازار ایران بیاورد، اما تا الان خبری از این خودرو هندی نشده است.

قرارداد دیگری که در سال ۹۶ توسط عظیم خودرو منعقد شد، اجاره خط تولید زاگرس خودرو در بروجرد لرستان بود. تابلو کارخانه زاگرس خودرو که قبلا ماشین‌های پروتون، وانت ریچ، ام وی ام ۵۳۰ و بایک را تولید می‌کرد، به عظیم خودرو تغییر نام پیدا کرد تا شاسی‌بلندهای چینی فوتون ساوانا، هن تنگ X5 و هن تنگ X7 را تولید کند.

فعالیت این کارخانه تا اواخر سال ۱۳۹۹ ادامه داشت تا اینکه به دلیل مشکلات مالی، تولیدات عظیم خودرو متوقف شد.

محصولات عظیم خودرو

عظیم خودرو پیش از اینکه اقدام به مونتاژ خودرو کند، خودروهای هاوال H2 و هاوال H8 را به بازار کشور وارد کرده بود. اما در فهرست محصولات مونتاژی آن فقط نام سه خودرو فوتون ساوانا، هن تنگ X5 و هن تنگ X7 دیده می‌شود.

فوتون ساوانا

فوتون ساوانا اولین خودرویی است که روی خط مونتاژ عظیم خودرو قرار گرفت. فوتون یکی از زیرمجموعه‌های بایک (BAIC) چین است و دو مدل شاسی ‌بلند ساوانا و وانت تانلند این شرکت در بازار ایران خرید و فروش می‌شود. ساوانا اولین شاسی‌بلند فوتون، در سال ۱۳۹۶ و در نمایشگاه خودرو مشهد به مشتریان ایران معرفی شد. طراحی این خودرو به ۱۰ سال پیش بر می‌گردد، اما نقطه قوت آن توانایی آفرود و گنجایش هفت سرنشین است.

هن تنگ X5

هن تنگ X5 یکی از چندین و چند کراس‌ اوور چینی است که در بازار ایران می‌توان خرید. این خودرو برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ به بازار چین معرفی شد و دو سال بعد توسط عظیم خودرو به ایران رسید. مونتاژ قطعات CKD هن تنگ X5 در سال ۱۳۹۹ در شهر بروجرد شروع شد، اما مدت زیادی روی خط مونتاژ باقی نماند و در حال حاضر فقط مدل‌های ۱۳۹۹ آن را می‌توان در بازار پیدا کرد. قبل از ورود این خودرو به ایران، برادر بزرگ‌ترش، هن تنگ X7 روی خط مونتاژ قرار گرفته بود.

هن تنگ X7

هن تنگ X7 یکی از شاسی‌بلندهای چینی است که در سال‌های اخیر به بازار ایران راه پیدا کرده‌اند. اولین محصول هن تنگ در سال ۲۰۱۶ به دست چینی‌ها رسید و در سال ۱۳۹۷ توسط عظیم خودرو روانه بازار کشور شد. موتور ۲ لیتری با قدرت ۱۹۰ اسب بخار که قبلا در ریگان کوپا استفاده شده بود، زیر کاپوت هن تنگ X7 قرار دارد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو