بخاری خودرو و هر آنچه که درباره آن باید بدانید؟

۲۹ مهر ۱۳۹۸ بخاری خودرو و هر آنچه که درباره آن باید بدانید؟

با نزدیک‌تر شدن به فصل سرما، کارکرد صحیح بخاری خودرو به عنوان وسیله گرمایشی داخل کابین برای راننده و سرنشینان، امری بسیار مهم است. توصیه می‌کنیم قبل از سردتر شدن هوا، بخاری ماشین خود را چک کرده و در صورت وجود هر گونه ایراد،نسبت به رفع آن اقدام کنید تا در فصل زمستان به مشکل برنخورید.

به گزارش خودرو۴۵، در این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه باید درباره بخاری خودرو بدانید را  با شما به اشتراک بگذاریم. مواردی مانند « نحوه عملکرد بخاری ماشین چگونه است؟ مدت زمان مورد نیاز جهت تامین هوای گرم چقدر است؟ دلایل خرابی وسیله گرمایشی خودرو چیست؟» را در ادامه بخوانید:

 

 

بخاری خودرو چگونه کار می‌کند؟

برای آشنایی کامل و نگهداری بهتر از بخاری ماشین، در ابتدا باید بدانید که نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟ چرا که باید قبل از شروع سرمای شدید هوا، نسبت به آماده سازی خودرو برای زمستان اقدام کنید.

مایعی در موتور خودرو با نام آب موتور جریان دارد که تحت عنوان خنک‌کننده در آن عمل می‌کند؛ در این فرآیند، گرمای پیشرانه به وسیله آب موتور گرفته شده و دمای آن را کاهش می‌دهد. در واقع گرمای بخاری ماشین در نتیجه همین فرآیند و استفاده از آب گرم تولیدشده توسط موتور تامین می‌شود.

در ادامه پس از گرم‌شدن آب و رادیاتور که در مسیر آن قرار دارد؛ آب گرم توسط دمنده‌ای که انرژی خود را از باتری ماشین به‌دست می‌آورد، به هوای گرم تبدیل شده و وارد کابین می‌شود.

نکته مهم: باید بدانید که هیچ انرژی اضافه‌ای مثل بنزین برای تامین گرمای بخاری نیاز نیست و تنها کمی باتری است که درگیر تامین نیاز وسیله گرمایشی ماشین می‌شود.

اجزای بخاری ماشین

چقدر زمان نیاز است تا کابین خودرو توسط بخاری گرم شود؟

 

زمان مورد نیاز بابت اینکه هوای خروجی از دریچه‌ها، گرم شده و به داخل خودرو وارد شود؛ به دو عامل مهم «میزان گرمای آب موتور» و «جنس بدنه رادیاتور» بستگی دارد.

 

· میزان گرمای آب موتور

برای تامین دمای گرم داخل کابین خودرو، ابتدا باید درجه آب موتور به اندازه کافی بالا باشد؛ در واقع سرعت گرم‌شدن آب بستگی به انژکتوری یا کاربراتوری بودن ماشین‌ها دارد. اتومبیل‌های کمی قدیمی‌تر، کاربراتوری بوده و نزدیک به  14-16 دقیقه زمان نیاز دارند تا باد گرم را از دریچه‌‍‌ها وارد اتاق کنند؛ اما خودروهای جدید که انژکتوری هستند، تنها سه ثانیه زمان برای تکمیل این فرآیند نیاز دارند.

 

· جنس بدنه رادیاتور

جنس رادیاتور در رسانا بودن و نبودن گرما بسیار موثر است. به طور مثال در خودروهای قدیمی که از مس و برنج استفاده می‌شد، رسانایی کمی در انتقال گرما وجود داشت؛ اما در وسایل نقلیه جدید برای رفع این مشکل، از آلومینیوم در ساخت رادیاتور استفاده شده که تاثیر خوبی هم در مدت زمان مورد نیاز برای انتقال باد گرم در بخاری خودرو گذاشته است.

 

دلایل خرابی بخاری خودرو

تعمیر بخاری خودرو

 

استفاده از وسیله نقلیه‌ای که سیستم گرمایشی آن به‌خصوص در فصل زمستان، عملکرد درستی ندارد؛ رابطه مستقیمی با میزان آسایش و راحتی راننده، سرنشینان و به‌خصوص کودکان دارد. در فقدان بخاری علاوه بر محیط سردی که برای افراد به‌وجود می‌آید نیز شیشه‌های خودرو، بخار کرده و شرایط رانندگی را برای راننده به‌شدت سخت و خطرناک می‌کند.

پس پیشنهاد ما به راننده‌ها این است که از سلامت بخاری ماشین خود، مخصوصا در فصل سرما اطمینان حاصل پیدا کنید تا علاوه بر فراهم‌کردن فضای گرم برای خود و سرنشینان، در شرایط امن و به دور از خطرات ناشی از بخارکردن شیشه خودرو رانندگی کنند.

حال این سوال پیش می‌آید که دلایل خرابی یا درست کار نکردن بخاری خودرو چیست؟ یا چرا این وسیله گرمایشی باد گرم نمی‌دهد؟

 

خرابی بخاری خودرو

· خرابی ترموستات خودرو

اصلی‌ترین و اولین موردی که هنگام کار نکردن صحیح وسیله گرمایشی، باید مدنظر قرار دهید؛ عملکرد صحیح ترموستات است. زمانی که این قطعه مکانیکی به‌درستی کار نکند؛ آب موتور، گرم نشده و در نتیجه از بخاری خودرو هم باد گرمی انتقال داده نمی‌شود.

نحوه کار ترموستات ماشین:

وظیفه اصلی ترموستات، گرم نگه‌داشتن آب موتور با به جریان انداختن درست آن است. حال اگر دمای آب موتور، بیش از میزان استاندارد باشد؛ ترموستات برای کنترل درجه حرارات آن، بیش از حد استاندارد باز می‌شود و در صورتی که این قطعه مکانیکی به صورت مرتب باز و بسته شود؛ آب با فشار بیشتری حرکت کرده و به اندازه کافی گرم نمی‌شود.

 

· کافی‌نبودن میزان آب موتور

دلیل دیگری که منجر به عملکرد نادرست وسیله گرمایشی ماشین می‌شود، سطح کم آب گردشی در موتور است. در صورتی که مقدار آب پیشرانه کم باشد، میزان مایع وارده به موتور کافی نبوده و دمای آن بسیار بالا می‌رود؛ در نتیجه ابتدا عملکرد ترموستات و سپس بخاری خودرو دچار مشکل می‌شود.

 

· ایراد در فن یا دمنده هوا

مورد دیگر موثر در عملکرد صحیح بخاری خودرو، کارکرد درست دمنده‌ای است که هوای گرم تولیدشده را به داخل کابین هدایت می‌کند. با ایراد این قطعه، هوا  با قدرت کمی از دریچه‌ها وارد اتاق شده و در نتیجه، دمای داخل به اندازه کافی گرم نمی‌شود.

 

· جرم‌گرفتگی رادیاتور

در صورتی که رادیاتور دچار جرم‌گرفتگی شود؛ حرکت صحیح آب را تحت تاثیر گذاشته و عملکرد بخاری ماشین را مختل می‌کند. همچنین یکی دیگر از دلایل گردش نادرست آب موتور نیز می‌تواند گرفتگی لوله‌ها (شلنگ‌های) ورودی به رادیاتور باشد.

 

 

نویسنده: شیوا فاضلی