خودروسازی فردا و محصولات آن

۱۹ شهریور ۱۴۰۰ خودروسازی فردا و محصولات آن

۶۰ سال از آغاز صنعت خودرو و راه‌اندازی خط تولید اتومبیل در ایران می‌گذرد و در این مدت خودروسازان مختلفی وارد این عرصه شده‌اند. بعضی از این شرکت‌ها مثل ایران خودرو و سایپا بیشترین سهم را از بازار خودرو کشور دارند، تعدادی از خودروسازان مثل کرمان موتور و گروه بهمن بزرگ‌ترین مونتاژکنندگان خودروهای چینی هستند و شرکت‌هایی هم مثل خودروسازی فردا به تازگی و با مونتاژ ماشین‌های چینی کارشان را آغاز کرده‌اند.

خودروسازی فردا، از خودرو ملی تا ماشین چینی

فردا موتورز در سال ۱۳۹۲ و به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه تجاری گلستان و با هدف ورود به صنعت تولید خودرو کشور، کار خود را آغاز کرد. نقطه شروع خودروسازی فردا با همکاری بزرگ‌ترین خودروساز کشور، ایران خودرو رقم خورد.

فردا موتورز توسط خانواده «گرامی» تاسیس شد و ایران خودرو محصولاتش را به این شرکت برون‌سپاری کرده بود. سمند و بعدها پژو پارس اولین محصولاتی بودند که خودروسازی فردا در کارخانه‌ای در استان سمنان تولید می‌کرد.

اما فعالیت اصلی فردا موتورز از سال ۱۳۹۶ و با مونتاژ و عرضه ام جی RX5 شروع شد. شرکت سایک موتور چین بعد از پایان همکاری با آذویکو به سراغ خودروسازی فردا آمد. اولین سری ام جی RX5 در سال ۹۷ به مشتریان تحویل داده شد اما به دلیل تحریم‌ها، شرکت بریتانیایی چینی ام جی خیلی زود از ایران رفت.

بعد از آن فردا موتورز شروع به مونتاژ محصولات دانگ فنگ کرد. اولین خودرو، دانگ فنگ فنگ ژینگ SX6 بود که در سال ۹۸ با نام فردا SX6 به رانندگان ایرانی معرفی شد. یک سال بعد از این کراس اوور، فردا موتورز خودرو دیگری از چین را به بازار ایران آورد. دانگ فنگ فنگ ژینگ جینگی X5 کراس اووری است که در ایران با اسم فردا SX5 شناخته می‌شود.

در سال ۱۴۰۰، خودروسازی فردا تغییر رویه داد و محصولی را به بازار ایران فرستاد که نه کراس اوور بود و نه تولید دانگ فنگ. سدان چانگان آلسوین، چهارمین خودرویی است که با نشان فردا موتورز روی جلوپنجره و با اسم فردا ۵۱۱ به بازار داخلی رسیده است.

اما این پایان کار نیست و شرکت ایرانی قصد دارد تا دوباره کراس اوور دیگری از دانگ فنگ چین را مونتاژ و عرضه کند. فردا T5 جدیدترین محصول فردا موتورز است و به زودی مراسم رونمایی آن انجام می‌شود.

خودروسازی فردا در طی ۴ سال، از ۹۶ تا ۱۴۰۰، توانسته حدود ۳۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند، در صورتی که ظرفیت اسمی این خودروساز ۱۲۰ هزار دستگاه است.

محصولات فردا موتورز

خودروسازی فردا موتورز از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰، چهار خودرو چینی را مونتاژ و به بازار ایران معرفی کرده است. از این چهار محصول، سه خودرو در رده ماشین‌های کراس اوور قرار دارند و فقط یک سدان جمع و جور در فهرست محصولات فردا موتورز دیده می‌شود. البته کراس اوور دانگ فنگ T5 را هم باید به جمع محصولات خودروسازی فردا اضافه کنیم که هنوز معرفی و عرضه نشده است.

  • ام جی RX5
  • فردا SX6
  • فردا SX5
  • فردا ۵۱۱
  • فردا T5

از بین این محصولات تولید ام جی RX5 در سال ۹۷ متوقف شد، کراس اوور فردا SX6 هم تولید نمی‌شود و مونتاژ فردا T5 نیز هنوز آغاز نشده است.

در حال حاضر فقط کراس اوور فردا SX5 و سدان فردا ۵۱۱ روی خط تولید قرار دارند و در طرح پیش فروش فردا موتورز و با موعد تحویل ۱۲۰ روزه عرضه می‌شوند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو