مزایا، معایب و قوانین دودی کردن شیشه خودرو

۱۸ تیر ۱۳۹۹ مزایا، معایب و قوانین دودی کردن شیشه خودرو

دودی کردن شیشه خودرو از جمله اقداماتی است که سبب می‌شود دمای درون کابین خودرو کاهش یافته و خنک‌تر شود. ‌به‌علاوه این اقدام از برخورد مستقیم و مضر پرتوهای فرابنفش خورشید با دست و پوست راننده و سایر سرنشینان خودرو جلوگیری کرده و مانع از سوختن پوست آن‌ها می‌شود.

دودی کردن شیشه خودروها به خصوص در کشور ما که در برخی از نواحی اکثر روزهای سال هوا آفتابی بوده و آفتاب به صورت مستقیم به خودروها می‌تابد امری اجتناب ناپذیر و اقدامی کاملا منطقی است.

مزیت دیگر دودی کردن شیشه خودروها مربوط به بعد اقتصادی این کار است. خودرویی که به شیشه‌های دودی مجهز است نسبت‌ به نمونه مشابه خود از برچسب قیمتی بالاتری برخوردار است. دودی کردن شیشه برخلاف تغییرات دیگری که سبب دور شدن خودرو از نمونه فابریک و کاخانه‌ای خود می‌شوند بر قیمت خودرو می‌افزاید.

با این اوصاف منطقی است که تصمیم بگیرید شیشه‌های خودرو خود را دودی کنید چراکه هم از بعد سلامتی و هم از بعد اقتصادی این عمل به نفع شما خواهد بود.

قوانین و مقررات مربوط به دودی کردن شیشه خودرو

اما قوانین راهنمایی رانندگی کشور ما دودی کردن شیشه خودروها را محدود کرده و تحت شرایط خاصی مجاز می‌داند. بر اساس این قوانین تنها در حالتی دودی کردن شیشه خودروها مجاز است که امکان رویت سرنشینان داخل خودرو میسر باشد. این موضوع بدین معنی است که درصد مجاز برای دودی کردن شیشه خودروها بین ۳۵ تا ۴۰ درصد است.

اگر خودرویی مجهز به شیشه‌های دودی با درصد بالاتر باشد پلیس راهنمایی و رانندگی و حتی پلیس انتظامی می‌تواند آن را به مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه کرده و یا توقیف کند.

کاملا مسبوق به سابقه است که پلیس علیرغم فرا نرفتن از درصد حد مجاز در دودی کردن شیشه‌ها، خودرویی را جریمه کند و علت این موضوع نیز به یک اصل ساده بر می‌گردد. آن اصل این است که هر اقدامی که منجر به ناتوانی پلیس در دیدن داخل خودرو از فاصله کمتر از ۳ متر شود تخلف تلقی شده و جریمه در پی خواهد داشت. به عنوان نمونه پلیس باید بتوانند در فاصله کمتر از ۳ متر تشخیص دهد که آیا شما پشت فرمان در حال استفاده از تلفن همراه هستید و یا کمربند ایمنی خود را بسته‌اید یا خیر؟

 

چگونگی دودی کردن شیشه خودرو

شیشه دودی؛ آری یا خیر؟

در کشور ما برچسب‌های دودی مجازند که تنها بر روی شیشه‌های کناری خودرو بچسبند چراکه اگر شیشه عقب خودرویی به برچسب دودی مجهز باشد برگ معاینه فنی برای آن صادر نخواهد شد.

این موضوع ربطی به درصد شیشه دودی نداشته و حتی اگر شیشه عقب خودرویی با یک برچسب دودی کمرنگ (بالای ۴۰ درصد) دودی شده باشد نیز برگ معاینه فنی برای آن صادر نخواهد شد.

البته قانون مذکور در خصوص خودروهایی که شیشه‌های عقب و یا جلو آن‌ها به صورت کارخانه‌ای و فابریک دودی است صدق نمی‌کند. اگر سرنشینان این خودروها از بیرون از خودرو برای عابرین و خودروسواران قابل رویت باشند صدور برگ معاینه فنی برای آن‌ها بدون اشکال است که از این جمله می‌توان به خودروهای تولیدی پورشه و لکسوس اشاره کرد.

نباید فراموش کرد که اکثر افراد برای حفظ حریم شخصی و شاید یافتن کمی آرامش بیشتر اقدام به دودی کرد شیشه‌های خودرو خود کرده و علت قوانین سختگیرانه پلیس در کشور ما نیز اتفاقا به همین موضوع باز می‌گردد.

در کنار تمامی مزایای یاد شده نباید فراموش کرد که اگر خودرویی مجهز به شیشه‌های دودی پر رنگ باشد ممکن است دید راننده دچار اختلال شود و همین موضوع فارغ از مسئله احترام به حریم شخصی بسیار خطر آفرین است.

پلیس مدعی است که علت اصرار برای وجود دید بر روی سرنشینان خودرو به حفظ سلامت آن‌ها باز می‌گردد چراکه با این کار می‌تواند از سلامت سرنشینان داخل خودرو مطمئن شده و همچنین از وقوع جرم و جنایت نیز جلوگیری کند. البته قوانین مربوط به دودی کردن شیشه خودروها تنها در کشور ما خاص نبوده و در کشورهای مختلف نیز قوانین متفاوتی دارد.

جالب است بدانید در اکثر خودروهای تولیدی کمپانی‌های بزرگ شیشه‌های کناری عقب و شیشه عقب به صورت کارخانه‌ای و فابریک تیره‌تر از شیشه‌های کناری جلو است و علت نیز آن است که با این کار دید راننده واضح‌تر شده و سرنشین نیز آسایش بیشتری را در اختیار خواهند داشت.

خودرویی که از یک برچسب دودی ۳۵ درصد برخوردار است تنها می‌تواند ۳۵ درصد از نور خورشید را در کابین خود در اختیار داشته باشد.

با در نظر گرفتن تمامی این موارد و با علم به مزایا و معایب دودی کردن شیشه‌ها این کار یک اقدام کاملا شخصی بوده و به نظر مالک خودرو بستگی دارد. حتی درصد دودی کردن شیشه خودروها نیز کاملا شخصی است.

نحوه دودی کردن شیشه خودرو

چگونه شیشه‌های خودرو خود را دودی کنیم؟

اولین نکته برای دودی کردن شیشه اتومبیل انتخاب یک برچسب مناسب است. به شما توصیه می‌کنیم برای آن که از عبور نور مضر خورشید جلوگیری کنید از برچسب‌های uv استفاده کنید. هرچند این برچسب‌ها گران‌تر هستند اما این گرانی بی‌علت نبوده چراکه با استفاده از آن‌ها آسیب کمتری به پوست سرنشینان خودرو وارد خواهد شد.

پیش از نصب برچسب سطح بیرونی و درونی شیشه‌های اتومبیل خود را کاملا تمیز کرده و مطمئن شوید که هیچگونه لکی روی آن‌ها نیست.

برچسب‌ها بر روی سطح داخلی شیشه می‌چسبند، پس بهتر است که سطح داخلی کاملا تمیز و بدون لک باشد. این کار سبب می‌شود که پس از نصب برچسب سطح شیشه کاملا یک دست شده و زیبایی آن دوچندان شود.

برچسب را کمی مانده به انتهای شیشه با سرعتی یکنواخت برش دهید. با اینکار گذر زمان تاثیر کمتری بر روی لبه برچسب گذاشته و کمتر لب‌پر می‌شود.

سطح داخلی شیشه خودرو را کمی با آب‌پاش خیس کرده و به آرامی برچسب را بچسبانید. نکته کلیدی در انجام این کار خرج حوصله کافی و دقت داشتن به تمامی زوایا و گوشه‌های شیشه است. تلاش کنید در این نواحی حساس ظرافت بیشتری به خرج داده تا حباب، گرد و غبار و اثر انگشتی روی شیشه باقی نماند. حباب‌ها و شیارهای ایجاد شده را با هیتر از بین برده و سعی کنید هیچ‌گونه ایراد، تاخوردگی و زدگی ایجاد نشود. بعضی‌ از حباب‌های ریز به مرور زمان، خودشان از بین می‌روند، در مورد آن‌ها حساسیت به خرج ندهید.

پس از نصب برچسب به مدت یک شبانه‌روز شیشه را پایین نکشیده تا فرصت کافی برای چسبیدن در اختیار برچسب قرار گیرد.

به یاد داشته باشید که هرگونه اشیاء تیز می‌تواند سبب وارد شدن آسیب به شیشه‌های دودی شوند. بنابراین در هنگام نصب و حتی تمیز کردن شیشه‌های دودی انگشتر و متعلقات این چنینی را از دست خود خارج کنید. با نصب یک برچسب با کیفیت و نگه‌داری اصولی از آن شیشه‌های خودرو شما تا هر زمانی که بخواهید دودی خواهند ماند.

 

نویسنده : زهرا ملکی