بررسی مشخصات لوسید ایر

۲۰ آبان ۱۴۰۰ بررسی مشخصات لوسید ایر

تسلا مدل S اولین سدان لوکس برقی بود که به بازار آمد، اما قطعا تنها خودرو در این کلاس نخواهد بود. لوسید ایر در سال ۲۰۱۶ رونمایی شد تا حضور خود را به عنوان رقیب آینده تسلا مدل S، کارما ریورو و پورشه تایکان اعلام کند. این سدان لوکس نیمه اول سال ۲۰۲۱ در ۴ تیپ به بازار آمد تا هر فردی بتواند یک دستگاه از آن را بخرد.

مزایا و معایب

+ طراحی جذاب

+ آپشن‌های ایمنی کامل

مشخصات فنی

بُرد و مسافت قابل رانندگی در خودروهای برقی اهمیت خیلی زیادی دارد و لوسید ایر توانسته به خوبی از عهده این کار بربیاید. این خودرو در ۴ تیپ پیور، تورینگ، گرند تورینگ و دریم ادیشن عرضه می‌شود تا مشتریان بنا به بودجه و نیازشان یکی از آنها را انتخاب کنند.

لوسید ایر گرند تورینگ می‌تواند با یک بار شارژ ۸۳۲ کیلومتر راه برود، در صورتی که این عدد برای تسلا مدل S پلید ۸۳۷ کیلومتر است. ارزان‌ترین تیپ این خودرو، با نام ایر پیور ۶۵۳ کیلومتر بُرد دارد و مسافت قابل رانندگی تیپ تورینگ نیز همین عدد است.

با یک بار شارژ می‌توان ۷۵۸ کیلومتر با دریم ادیشن پرفورمنس و ۸۳۷ کیلومتر با دریم ادیشن رنج رانندگی کرد. این تفاوت در بُرد تیپ‌های لوسید ایر به دلیل ظرفیت‌های مختلف باتری است که از ۸۸ کیلووات ساعت شروع می‌شود و تا ۱۱۲ کیلووات ساعت ادامه دارد.

همچنین لوسید ایر سریع‌ترین شارژ را در بین خودروهای برقی موجود دارد و با استفاده از شبکه شارژ سریع DC، در هر دقیقه به اندازه ۳۲ کیلومتر و در ۲۰ دقیقه به اندازه ۴۸۳ کیلومتر شارژ می‌شود.

قدرت لوسید ایر در تیپ‌های مختلف متفاوت است. تیپ دریم ادیشن پرفورمنس با استفاده از دو موتور برقی و چهار چرخ متحرک، ۱۱۱۱ اسب بخار قدرت دارد و این عدد در دریم ادیشن رنج کمتر و معادل ۹۳۳ اسب بخار است. گرند تورینگ، تورینگ و پیور هم به ترتیب ۸۰۰، ۶۲۰ و ۴۸۰ اسب بخار قدرت دارند.

طبق اطلاعاتی که لوسید موتورز منتشر کرده، دریم ادیشن در ۲.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و شتاب گرند تورینگ ۳.۲، تورینگ ۳.۴ و پیور ۴.۲ ثانیه است.

همه تیپ‌های لوسید ایر دو دیفرانسیل و چهار چرخ متحرک دارند، به جز تیپ پیور که دیفرانسیل عقب است.

مشخصات کلی

نوع موتور

دو موتور برقی

ظرفیت باتری

۸۸ کیلووات ساعت

۱۱۲ کیلووات ساعت

حداکثر قدرت

۴۸۰ اسب بخار

۶۲۰ اسب بخار

۸۰۰ اسب بخار

۹۳۳ اسب بخار

۱۱۱۱ اسب بخار

حداکثر گشتاور

—–

جعبه دنده

تک سرعته اتوماتیک

محور محرک

دیفرانسیل عقب

دو دیفرانسیل

شتاب

۴.۲ ثانیه

۳.۴ ثانیه

۳.۲ ثانیه

۲.۵ ثانیه

حداکثر سرعت

۲۰۰ کیلومتر در ساعت

۲۵۰ کیلومتر در ساعت

۲۷۰ کیلومتر بر ساعت

بُرد خودرو

۶۵۳ کیلومتر

۷۵۸ کیلومتر

۸۳۲ کیلومتر

۸۳۷ کیلومتر

مصرف باتری

—–

استاندارد آلایندگی

یورو ۷

سیستم فرمان

برقی

نوع بدنه

سدان

نوع رینگ

آلومینیومی

نوع شاسی

یکپارچه

ترمز جلو

دیسکی خنک‌شونده

ترمز عقب

دیسکی خنک‌شونده

ابعاد و ظرفیت ها

طول

۴۹۷۵ میلیمتر

عرض

۱۹۳۹ میلیمتر

ارتفاع

۱۴۱۰ میلیمتر

فاصله بین محور جلو و عقب

۲۹۶۰ میلیمتر

وزن خالص

۲۲۹۰ کیلوگرم

تعداد سرنشین

۵ نفر

ظرفیت صندوق

۴۵۶ لیتر (عقب)

۲۰۲ لیتر (جلو)

قطر رینگ

۱۹ اینچ

۲۰ اینچ

۲۱ اینچ

چرخ جلو و عقب

—–

 

طراحی ظاهری

طراحی لوسید ایر

لوسید ایر در نگاه اول شبیه مدل‌های مفهومی است که برای نمایشگاه‌ها طراحی شده، اما این سدان برقی به تولید انبوه رسیده و در بازار موجود است. طراحی ظاهری زیبای این خودرو برقی باعث شده تا ضریب درگ آن ۰.۲۱ باشد. بدین ترتیب لوسید ایر آیرودینامیک‌ترین خودرو جهان است و ۰.۰۳ و ۰.۰۴ از تسلا مدل S و پورشه تایکان ضریب درگ بهتری دارد.

این کوپه چهار در طراحی جذاب و زیبایی دارد، آنقدر که تسلا مدل S در مقایسه با آن قدیمی و کهنه به نظر می‌رسد. تیپ‌های پایه پیور، تورینگ و گرند تورینگ دارای رینگ‌های ۱۹ اینچی هستند اما می‌توان از رینگ‌های ۲۰ اینچی هم استفاده کرد. تیپ دریم ادیشن هم به رینگ‌های ۲۱ اینچی مجهز است.

در قسمت جلو، لوسید انقلابی در سیستم روشنایی به وجود آورده است، چراغ‌ها از هزاران کانال نوری تشکیل شده‌اند و پرنورترین، پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین در نوع خود هستند.

این سدان برقی روی پلتفرم پیشرفته برقی لوسید (LEAP) ساخته شده و پایه‌ای برای مدل‌های آینده، شامل یک شاسی‌بلند خواهد بود. طراحان لوسید تلاش کرده‌اند تا محصولشان شباهتی به مدل‌های سنتی نداشته باشد و خودروی زیبایی طراحی کنند که در جاده‌ها و خیابان‌ها توجه همه را به خود جلب کند.

طراحی داخلی

کابین لوسید ایرا

لوسید برای طراحی داخلی ایر پا را از محدوده خودروهای سنتی فراتر گذاشته است. کوچک‌تر شدن پیشرانه فضای بیشتری را برای کابین خودرو ایجاد کرده است و بدین ترتیب بزرگ‌ترین صندوق جلو را با ۲۰۲ لیتر گنجایش دارد و این ظرفیت به علاوه ۴۵۶ لیتر صندوق عقب، معادل ۶۵۸ لیتر فضای بار است.

داشبرد لوسید ایر طراحی شسته رفته‌ای دارد. نکته قابل توجه، نمایشگر ۳۴ اینچی با کیفیت 5K است که روی داشبرد نصب شده است. پایین دریچه‌های تهویه، صفحه لمسی جمع‌شونده‌ای وجود دارد که با استفاده از آن کارهایی مثل تنظیم صندلی‌ها، روشنایی کابین و باز و بسته کردن درها را انجام داد.

بیشتر کنترل‌ها دیجیتالی است اما دکمه‌های فیزیکی هم وجود دارد، مثل کنترل‌های روی فرمان، غربیلک تنظیم صدا و دکمه‌های سیستم تهویه.

فاصله حدودا ۳ متری بین محورها فضای زیادی را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد تا ۳ نفر به راحتی در صندلی‌های عقب بنشینند.

همچنین این سدان برقی لوکس دارای یکی از بزرگ‌ترین سقف‌های پانوراما است که به شیشه جلو متصل است و به جز میله‌های عمودی و افقی سقف، هیچ مانعی برای رسیدن مستقیم نور خورشید وجود ندارد.

آپشن ها و امکانات

سیستم دستیار راننده یکی از مزیت‌های خاص لوسید ایر است. این مجموعه که DreamDrive نام دارد، به صورت استاندارد در تیپ دریم ادیشن نصب شده و در تیپ‌های دیگر هم قابل سفارش است. دریم درایو شامل ۳۲ حسگر دیداری، رادار و امواج فراصوت می‌شود.

همچنین لوسید ایر اولین خودروی برقی جهان با لیدار وضوح بالا است که سیستم نظارت بر راننده و نقشه HD دارد.

کروز کنترل

دارد

کروز کنترل هوشمند

دارد

کنترل ایستایی در سربالایی

دارد

کنترل سرعت در سرازیری

ندارد

کنترل کشش

دارد

کنترل پایداری

دارد

کنترل دینامیکی

ندارد

اتو پارک

دارد

سنسور جلو

دارد

سنسور عقب

دارد

سنسور فشار باد تایر

دارد

سنسور باران

دارد

رادار نقطه کور

دارد

رادار تغییر لاین

دارد

رادار تصادف جلو

دارد

رادار تصادف عقب

دارد

هشدار توجه راننده

دارد

ترمز ضدقفل

دارد

توزیع نیروی ترمز

دارد

ترمز کمکی

دارد

ترمز اضطراری

دارد

ترمز پارک برقی

دارد

اتولایت

دارد

چراغ روز

دارد

نور بالا خودکار

دارد

روشنایی کابین

دارد

دکمه‌های کنترلی فرمان

دارد

گرم‌کن فرمان

دارد

نمایشگر

دارد

بلوتوث

دارد

وای فای

دارد

شارژ USB

دارد

شارژ بی‌سیم

دارد

ناوبری

دارد

نمایشگر هدآپ

ندارد

دوربین عقب

دارد

دوربین جانبی

دارد

دوربین ۳۶۰ درجه

دارد

کیسه هوا

دارد

ورود بدون کلید

دارد

استارت بدون کلید

دارد

تهویه مطبوع اتوماتیک

دارد

صندلی برقی راننده

دارد

صندلی برقی سرنشین جلو

دارد

گرم‌کن صندلی جلو

دارد

سردکن صندلی جلو

ندارد

ماساژور صندلی

ندارد

مموری صندلی

ندارد

صندلی برقی عقب

ندارد

در برقی صندوق

دارد

خروجی ۱۲ ولت

دارد

آینه بغل برقی

دارد

گرم‌کن آینه بغل

دارد

پانوراما

دارد

سانروف

دارد

لوسید ایر؛ خودرو برقی فوق لوکس

نمای عقب لوسید ایر

برای تعریف لوسید ایر می‌توانیم این عبارت را به کار ببریم: معجونی از پیشرانه برقی، طراحی جذاب و دستیار راننده کامل. این خودرو در ۴ تیپ عرضه می‌شود که قیمت تیپ پایه ۶۹ هزار و ۹۰۰ دلار است و گران‌ترین مدل هم با قیمت ۱۶۱ هزار و ۵۰۰ دلار به فروش می‌رسد.

در حال حاضر رقابت سدان‌های لوکس بین تسلا مدل S و پورشه تایکان است، اما آئودی ای ترون و مرسدس بنز EQS تازه‌وارد هم به این جمع اضافه شده‌اند. جگوار هم قصد دارد با مدل XJ وارد بازی شود. با این حال، لوسید ایر هماوردی جدی برای رقبای قدیمی و رقیبی زورمند برای تازه‌واردهای آینده است.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو