محبوب ترین آپشن‌ های خودرو در ایران

۱۹ شهریور ۱۴۰۱ محبوب ترین آپشن‌ های خودرو در ایران

خودرو گرچه یک وسیله نقلیه به شمار می‌رود اما تنها در چند چرخ، یک موتور و یک کابین خلاصه نمی‌شود. خودروسازان در سال‌های اخیر تلاش کرده‌‌اند با فراهم کردن امکانات رفاهی و بالا بردن شرایط ایمنی خودرو، آسایش بیشتری را برای سرنشینان خودرو فراهم کنند.

تجهیزات و امکانات خودروها یا همان آپشن‌های خودرو با توجه به کلاس خودروها تغییر می‌کنند و هرچه خودروها لوکس‌تر باشند، به آپشن‌های رفاهی بیشتری مجهز می‌شوند. گرچه در سال‌های اخیر به دلیل ممنوعیت واردات خودرو، کمتر شاهد حضور خودروهای لوکس خارجی با امکانات رفاهی فراوان در ایران هستیم اما در میان خودروهای داخلی نیز آپشن‌هایی دارند که طرفداران خودشان را دارند.

سیستم کروز کنترل تطبیقی

ACC ، یکی از آپشن‌های بسیار پیشرفته در خودرو‌های امروزی و نسل جدیدی از سیستم کروز کنترل‎ سرعتی است. در نسل قدیم، یعنی سیستم کروز کنترل سرعتی، این امکان برای راننده فراهم می‌شد که با تثبیت ‌کردن سرعت اتومبیل به خود استراحت دهد و در حالی که ماشین با سرعت مشخص‌شده در حال حرکت است، برای مدتی پای خود را از روی پدال گاز بردارد.

سیستم کروز کنترل تطبیقی نسبت به نوع سرعتی، بسیار مجهزتر و کارآمدتر است. در تکنولوژی ACC، ماشین مجهز به سنسورهای حرکتی و رادارهای اسکن جاده‌ای است که با کمک آن‌ها، وضعیت اتومبیل را نسبت به جاده و خودروهای اطراف نیز تحت کنترل قرار می‌دهد، سرعت را متناسب با شرایط جاده تغییر می‌دهد و هنگام نیاز به صورت اتوماتیک ترمز می‌کند. اما سیستم کروز کنترل سرعتی، روی یک سرعت مشخص حرکت می‌کند و راننده برای ترمز کردن، باید پای خود را روی پدال ترمز قرار بدهد تا سیستم خاموش شود و کنترل ماشین دوباره به دست راننده بیافتد.

سیستم استارت بدون کلید

استارت بدون کلید

آپشن KS، این امکان را به راننده می‌دهد که بدون نیاز به استفاده از کلید بتواند درهای خودرو را باز و قفل کند و موتور را استارت بزند. راننده با استفاده از کارت یا سوئیچ هوشمند در فاصله یک متری، قفل درها را به صورت اتوماتیک باز می‌کند و زمانی که پشت فرمان خودرو قرار می‌گیرد؛ بدون نیاز به فشار دکمه استارت خودرو، پدال ترمز را نگه داشته و در نهایت خودرو روشن می‌شود.

در بعضی از خودروهای جدید، جهت رفع مشکل هک ‌شدن کد سوئیچ هوشمند از چندین کد استفاده می‌شود و در هر بار استفاده، به صورت تصادفی بین سه تا هشت کد برای سنسور خودرو ارسال می‌شود تا ایمنی آن افزایش یابد.

پارک اتوماتیک

اتو پارک خودرو

سیستم Auto Park با کمک سنسورهای تعبیه‌‌ شده در سپرهای (جلو و عقب) ماشین و همچنین یک کامپیوتر پردازش‌گر مخصوص، مواردی همچون طول و عرض جای پارک، فضای موجود برای مانور اتومبیل و نحوه قرار‌گیری آن در محل پارک را محاسبه می‌کند.

آپشن اتوپارک در دو نوع دستیار پارک اتوماتیک و پارک اتوماتیک فول ارائه می‌شود. در نوع دستیار پارک، کنترل دنده و ترمز به عهده راننده است؛ اما در نوع پارک اتوماتیک فول، تمامی عملیات پارک توسط خود سیستم انجام می‌شود که مختص خودروهای بسیار لوکس است.

سیستم دید در شب

رانندگان در مسیرهای کم ‌نور و حتی فاقد نور می‌توانند با استفاده از سیستم Night Vision بدون هیچ مشکلی رانندگی کنند. سیستم دید در شب، مجهز به یک دوربین و سیستم مادون قرمز است که مسیر رانندگی را از مادون قرمز دریافت و به صورت سیاه و سفید روی یک نمایشگر یا صفحه کیلومتر‌شمار نشان می‌دهد و در نتیجه راننده را از وضعیت جاده مطلع می‌کند. این امکان، یکی از آپشن‌های بسیار محبوب افرادی است که بیشتر در شب و جاده‌های کم نور رانندگی ‌می‌کنند.

رادار نقطه کور

منظور از نقطه کور خودرو، محدوده‌ای در قسمت عقب اتومبیل با ابعاد ۹.۵ در ۳ متر است که در زاویه مناسب دید راننده قرار ندارد؛ وظیفه رادار نقطه کور این است که ورود هر مانع یا خودرویی را در این محدوده به اطلاع راننده برساند.

آپشن نشانگر هشدار نقطه کور، چراغ زرد رنگی روی آینه‌های کناری خودرو است که با ورود هر مانعی در محدوده، به رنگ قرمز در‌می‌آید؛ همچنین در برخی از مدل‌های ماشین، این هشدار علاوه بر تغییر رنگ با سیستم ویبراتور صندلی خودرو یا بوق هشدار به اطلاع راننده می‌رسد.

 دوربین ۳۶۰ درجه خودرو

دوربین ۳۶۰ درجه، یک نمای کلی از تمام فضای اطراف خودرو را در اختیار راننده قرار می‌دهد. این آپشن از چهار دوربین خودرو در قسمت جلو، عقب و زیر آینه‌های بغل و همچنین سنسورهای موجود در آن‌ها تشکیل شده است که در نهایت با کمک یک نرم‌افزار، اطلاعات دریافتی از دوربین‌ها آنالیز و محاسبه می‌شود.

راننده با دوربین ۳۶۰ درجه، هنگام پارک کردن یا تردد از خیابان‌های باریک و تنگ بر اطراف خود تسلط کامل‌تری دارد و با اطلاعات کسب شده از آسیب رسیدن احتمالی به بدنه خودرو جلوگیری می‌شود.

نمایشگر شیشه جلو

نمایشگر شیشه جلو خودرو

HUD، آپشن شگفت‌‌‌انگیز نوینی است که تمام اطلاعات ضروری ماشین را روی شیشه جلو به نمایش می‌گذارد تا تمام حواس راننده به سمت جاده باشد و از تصادفات احتمالی جلوگیری شود.

اطلاعات مورد نیاز نمایشگر شیشه جلو، توسط دوربین‌های تعبیه شده و رادارهای اطلاعات موجود در خودرو فراهم می‌شود و با کمک نقشه‌های دیجیتال، اطلاعات خارجی همچون محاسبات وضعیت جاده، موقعیت ماشین‌های اطراف ، فاصله با خطوط جاده و… روی شیشه به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین علاوه بر موارد خارجی، اطلاعات خود اتومبیل همچون کیلومترشمار، وضعیت سیستم گرمایشی، مقدار سوخت، دمای موتور و… نیز در معرض دید راننده قرار می‌گیرد.

ردیاب خودرو

GPS یک دستگاه کوچک سیم‌کارت‌‌خور بسیار ضروری است که به صورت جداگانه بر روی ماشین نصب می‌شود؛ موقعیت مکانی خودرو را از طریق ماهواره‌ها دریافت و مناسب‌ترین مسیر را به راننده نشان می‌دهد.

با آپشن ردیاب خودرو این امکان برای راننده فراهم می‌شود که اگر در ماشین خود حضور نداشت، با تلفن همراه از موقعیت آن مطلع شود و حتی در صورت سرقت خودرو، مسیر حرکتی آن را دنبال کند. از دیگر امکانات دستگاه GPS می‌توان به امکان خاموش‌کردن اتومبیل از راه دور، اطلاع‌رسانی هنگام ضربه‌زدن به آن و هشدار باز شدن در یا روشن ‎شدن موتور اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که برخی از آپشن‌های خودرو، توسط کارخانه سازنده روی آن نصب می‌شود؛ اما راننده متناسب با نوع اتومبیل خود می‌تواند آن را با آپشن‌های بیشتری مجهز کند و از امکاناتی که در اختیارش قرار می‌گیرد، بهره و لذت بیشتری ببرد و همچنین سطح ایمنی ماشین خود را افزایش دهد.

گرمایش و سرمایش صندلی‌ها

برخی از خودرو‌ها علاوه بر سیستم گرمایش و سرمایشی که برای خودرو است، از سیستم سردکن و گرمکن صندلی‌ نیز استفاده می‌کنند. این آپشن به صورتی طراحی شده است که می‌توان با استفاده از آن دمای بدن را در فصل‌های مختلف تنظیم کرد. این آپشن برای روزهای سرد و گرم، رانندگانی که روماتیسم دارند و دیسک کمر کاربرد دارد و می‌تواند به راحتی آنها در شرایط مختلف کمک‌کننده باشد. این آپشن در گذشته تنها برای صندلی‌های جلو به کار برده می‌شد اما امروزه آپشن گرمایش و سرمایش برای صندلی‌های عقب نیز تعبیه شده است. هیوندای سوناتا و کیا اپتیما از خودروهایی بودند که امکان سفارش آن را در اختیار خریداران قرار دادند.

صندلی برقی حافظه دار

صندلی خودرو، مهمترین آپشن راحتی خودرو است که در طرح‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. صندلی برخی از خودرو‌های مدرن به گونه‌ای طراحی شده که دارای حافظه‌اند و با تنظیمات می‌تواند در حالت‌های مختلفی قرار گیرد. برای مثال اگر کسی قد بلند یا کوتاه دارد می‌تواند با تنظیمات صندلی را با تناسبی که می‌خواهد تنظیم کند و هر صندلی می‌تواند تنظیمات خودش را داشته باشد.

ماساژور صندلی

یکی از آپشن‌هایی که در خودرو‌ها برای صندلی در نظر گرفته شده، ماساژور است. ماساژور صندلی می‌تواند حس خوبی بعد از رانندگی طولانی مدت و رفع گرفتگی و گردش خودن در بدن کمک کند. ماساژور صندلی در برخی از خودرها می‌تواند کل صندلی را به لرزش در آورد و فول آپشن باشد در برخی دیگر نیز صندلی حرکتی مانند دست انسان دارد و برای ماساژ ناحیه مورد نظر قابل تنظیم شدن است.

درب هوشمند صندوق عقب

در صندوق عقب می‌تواند به صورت هوشمند، دستی و برقی باز شود. برخی از خودرو‌ها، حسگرهایی دارند که با قرار دادن پا در مقابل آن در صندوق عقب خودرو را باز می‌کنند و دیگر نیازی به باز کردن دستی صندوق نیست.

دوربین عقب خودرو

این روزها دیگر کمتر خودرویی پیدا می‌شود که فاقد سنسور عقب باشد تا با هشدار دادن به راننده جلوی برخورد با مانع یا خودرو عقبی را بگیرد. اما دوربین عقب، آپشنی است که بیشتر در خودروهای لوکس و بعضا اتومبیل‌های میان‌رده استفاده می‌شود.

دوربین کوچکی روی در صندوق عقب و بالای پلاک نصب می‌شود و هنگام دنده عقب، تصویر ویدیویی را روی نمایشگر لمسی خودرو نشان می‌دهد.

سانروف و پانوراما

پانوراما به سقف‌هایی از اتومبیل گفته می‌شود که تمام سقف را در بر می‌گیرد این آپشن امکان دیدن آسمان و بیرون از خودرو را برای تمام سرنشینان فراهم می‌کند. جنس پانوراما از شیشه سخت است تا در هنگام ضربه و تصادف آسیب نبیند همچنین این شیشه قابلیت جذب ۶۰ درصد از اشعه‌های خورشید را دارد. سقف متحرک قابلیت دیدن بیرون از خودرو را در موقعیت‌های گوناگون فراهم می‌کند.

سانروف، سقف متحرکی است که تنها بخشی از سقف خودرو را شامل می‌شود. سانروف‌ها در گذشته دستی بودند که در حال حاضر منسوخ شده و سانروف برقی جای آن را گرفته است. جنس آن نیز معمولا از شیشه یا پارچه است و می‌تواند به سمت بیرون باز شود و به تهویه هوای داخل خودرو کمک کند.

گرمکن غربیلک فرمان

گرمکن غربیلک فرمان خودرو می‌تواند در روزهای سرد و زمستانی فرمان خودرو را گرم کرده تا راننده، سردی آن را احساس نکند. کلید گرمکن غربیلک روی فرمان است و می‌توان آن را خاموش و روشن کرد. گرمکن فرمان با برق ۱۲ ولت حرارت تولید می‌کند و سبب گرمی می‌شود.

پایش باد لاستیک ها

این آپشن، باد تایرها را کنترل می‌کند و در صورت کم شدن باد تایر با چراغ هشدار آن را به راننده اعلام می‌کند. هر کدام از تایرها سنسوری برای کنترل دما و میزان باد لاستیک‌ها دارند که وضعیت آنها را به طور دقیق نشان می‌‌دهد. زمانی که تنظیم باد صورت می‌گیرد، باید سنسور‌ها کالیبره شوند تا چراغ هشدار آن خاموش شود.

سنسور باران خودرو

سنسور باران خودرو

سنسور باران خودرو، شیشه‌های اتومبیل را باتوجه به سرعت بارش تنظیم می‌کند و سبب حرکت برف پاکن در مواقع مورد نیاز می‌شود.

اتولایت خودرو

اتولایت یا نور خودکار، یکی از آپشن‌هایی است که کم کم در صنعت خودرو جا می‌افتد. در این آپشن، چراغ‌های جلو و عقب خودرو در زمانی که نور محیط کم می‌شود، به طور خودکار روشن شده تا دید کافی برای راننده را فراهم کند و در زمانی هم که نور محیط به حالت عادی برمی‌گردد، به صورت خودکار خاموش می‌شود.

با استفاده از اتولایت دیگر نیازی نیست حواس راننده به روشن یا خاموش بودن چراغ‌ها باشد و با تمرکز بیشتری می‌تواند رانندگی کند.

صفحه نمایشگر هدآپ

خودروهای جدید یک صفحه نمایشگر کوچک دارند که برخی از اطلاعات را به راننده نشان می‌دهد. اطلاعاتی مانند دور موتور، نقشه، دمای آب مصرف سوخت و … روی این نمایشگر نشان داده می‌شود تا راننده مجبور نباشد به چراغ‌های هشدار توجه کند. این آپشن از این جهت که برخی از اطلاعات مهم را به راننده نشان می‌دهد می‌تواند به ایمنی رانندگی کمک کند.

دی لایت خودرو

یکی از امکانات و تجهیزاتی که روی خودروهای ارزان قیمت هم نصب می‌شود، دی لایت یا چراغ روز است. چراغ روز معمولا یک نوار LED است که در بالا یا پایین قاب چراغ‌های جلو تعبیه می‌شود و در طول روز روشن است. این آپشن، توجه عابران پیاده، دوچرخه‌سوارها و موتورسوارها را به سمت خودرو جلب می‌کند و به آنها نشان می‌دهد که مراقب باشند.

ترمز دستی برقی

ترمز دستی برقی خودرو

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعاتی که از زمان ساخت اولین خودرو تاکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترمز دستی است که معمولا دسته‌ای است که در مرکز خودرو و کنار صندلی راننده قرار گرفته تا از طریق آن، جلوی حرکت خودرو در زمان پارک گرفته شود.

در خودروهای روز دنیا دیگر خبری از دسته ترمز دستی نیست و تبدیل به یک دکمه کوچک شده که روی آن حرف P دیده می‌شود. این دکمه همان ترمز دستی برقی است.

نمایشگر لمسی

با گسترش و پیشرفت فناوری، نمایشگر لمسی به جزیی از زندگی روزمره تبدیل شده و در موبایل‌ها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و دیگر وسایل از آن استفاده می‌شود. در خودروها هم برای کنترل تنظیمات اتومبیل و سیستم سرگرمی از نمایشگر لمسی استفاده می‌شود.

نمایشگر لمسی، قبلا یک آپشن لوکس محسوب می‌شد اما حالا در خودروهای ارزان قیمت داخلی هم دیده می‌شود. این آپشن را می‌توان به صورت مجزا هم نصب کرد و قابلیت اتصال تلفن همراه هوشمند را دارد.

فروش آنلاین خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو۴۵