راهنمای معامله خودرو در نمایشگاه

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ راهنمای معامله خودرو در نمایشگاه

معامله خودرو در هر حالی که باشد نیاز به احتیاط دارد. فرقی هم نمی‌کند که در اوج تحریم‌ها باشیم یا هیچ مشکلی برای اقتصاد وجود نداشته باشد. برخی نکاتی وجود دارند که همیشه باید هنگام معامله خودرو به آن توجه کرد. به خصوص اگر معامله خودرویی باشد و یک اشتباه کوچک، به زیان یکی از دو طرف معامله منجر شود.

شاید یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید رعایت کرد این است که معامله را در یک مکان امن انجام دهید. پیش از این برخی از معاملات در فضای باز و مکان‌هایی انجام می‌شد که نه مالکیت آن مشخص بود و نه امکان اعتماد به انجام معامله در آن فضا وجود داشت. در قدیم به این فضاها شیطان بازار می‌گفتند. شاید به این دلیل که به هیچ چیز آن اعتماد نمی‌شد و حتی قیمت‌ها هم به صورت سلیقه‌ای اعمال می‌شد.

اما در مجموع انجام معامله خودرو در یک محیط امن، اولین اصل انجام مبادله خودرویی است. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که حتی اگر این معامله در نمایشگاه خودرو انجام می‌شود، باید دقت کنید که نمایشگاه مربوطه مجوز فعالیت داشته باشد.

لزوم بازدید و کارشناسی فنی

مساله دیگری که در انجام معاملات خودرویی باید مورد توجه داشت، بازدید و کارشناسی فنی و انجام دقیق آن است. وقتی قصد دارید معامله انجام دهید، یا خریدار هستید که باید این مرحله را به دقت انجام دهید و یا فروشنده که در این صورت خودروی شما باید به صورت دقیق کارشناسی فنی شود.

اگر خریدار هستید، این نکته را در نظر داشته باشید که در یک مکان امن و با استفاده از کارشناسان فنی کارشناسی خودرو را انجام دهید. در حال حاضر بسیاری از مراکز آنلاین امکان کارشناسی و ارائه قیمت برای خودرو را دارند و می‌توانید با مراجعه به این مراکز، نسبت به کارشناسی خودروی خود اقدام کنید.

اینکه کارشناسی توسط افراد خبره و کاربلد صورت بگیرد بخش مهمی از معامله خودروست چرا که در وضعیت آشفتگی بازار، ممکن است هر فردی قیمت دلخواه خود را برای معامله ارائه کند. به همین خاطر مراجعه به یک مرکز امن و استفاده از مشاوره افراد خبره، می‌تواند بخش مهمی از انجام معامله درست باشد.

امضای قرارداد اولیه

معامله خودرو در نمایشگاه

مرحله دیگری که برای معامله خودرو باید آن را پشت سر بگذارید، تنظیم یک مبایعه‌نامه اولیه برای ثبت توافق‌های اولیه است. برخی تصمیم می‌گیرند در این مرحله وکالت‌نامه‌ای را به طرف مقابل ارائه کنند تا برخی کارهای اولیه معامله انجام شود.

هرچند که خودرو۴۵ پیش از این در گزارش‌هایی به اما و اگرهای معامله با وکالت‌نامه اشاره کرده بود. با این حال، اگر با استفاده از وکالت‌نامه معامله می‌کنید، در زمان صرفه‌جویی کرده و هر چه سریع‌تر برای نهایی کردن کارهای معامله و حضور در دفتر ثبت اسناد اقدام کنید.

جزئیات انجام تعویض پلاک

مرحله دیگر انجام معامله خودرو، مراجعه برای تعویض پلاک است. برای بسیاری این مشکل پیش می‌آید که در روزهای کرونایی امکان مراجعه به مراکز تعویض پلاک برای انجام کارهای حین معامله وجود ندارد. به همین خاطر در بسیاری مواقع این بخش از معامله هم به صورت وکالتی انجام می‌شود.

آنطور که پلیس راهور همواره اعلام کرده، هر بار که تعطیلات کرونایی پیش می‌آید، به تعداد روزهای تعطیلی به اعتبار وکالت‌نامه مربوط به تعویض پلاک هم افزوده می‌شود. اما اگر تعطیلات یا محدودیت خاصی وجود ندارد، بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به تعویض پلاک اقدام کنید.

حتما به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید

بعد از انجام تمامی این مراحل، باید به محضر مراجعه کنید تا سند به صورت رسمی منتقل شود. در طول سال‌های گذشته و به دلیل اختلافی که میان پلیس راهور و قوه قضائیه در خصوص سند رسمی وجود دارد، برخی دچار این سوءتفاهم می‌شدند که داشتن برگ سبز خودرو به معنای مالکیت است و نیازی به مراجعه برای نهایی کردن قرارداد خودرو و ثبت مالکیت نیست.

خودرو۴۵ بارها نسبت به مساله مالکیت خودرو و برگ سبز هشدار داده و از قول کارشناسان خود به خریداران و فروشندگان تاکید کرده که هرچه سریع‌تر نسبت به دریافت سند رسمی خودرو اقدام کنند.

بعد از انجام کلیه این مراحل، اگر بیمه بدنه یا الصاقیه خاصی به خودروی موردمعامله وجود دارد، باید نسبت به تغییر مالکیت آن اقدام کنید تا مراحله معامله خودرو تکمیل شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که بهتر است در کلیه این مراحل، از مشورت یک کارشناس حقوقی برای معامله استفاده کنید تا دچار مشکلات احتمالی نشوید.

 

نویسنده: سپیده اشرفی

فروش فوری خودرو کارکرده