معنای حروف روی دنده اتوماتیک چیست؟  

۲۵ آبان ۱۴۰۰ معنای حروف روی دنده اتوماتیک چیست؟  

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که حروف نوشته شده روی دنده اتوماتیک چه معنایی دارد؟ باید بدانید که هر نوشته روی دنده، وظیفه خاصی از گیربکس را نمایش می‌دهد؛ اما پرسش اینجاست که دقیقا چه وظیفه‌ای روی دنده نوشته شده است؟

افزایش تولید خودروهای دنده اتوماتیک در حال پیشی گرفتن از خودروهایی با جعبه دنده دستی هستند و توجهات بیشتری نسبت به بهبود عملکرد این دنده‌ها بیش از پیش است.

حرف P و دنده اتومات

حرف P روی گیربکس اتوماتیک به معنای پارک است. زمانی که دنده در حالت پارک قرار می‌گیرد، دنده‌های داخل گیربکس قفل می‌شوند و حرکت چرخ‌ها محدود می‌شود. همین دلیل بسیاری از رانندگان از این دنده به عنوان ترمز استفاده می‌کنند. اگرچه این دنده باعث قفل شدن دو چرخ خودرو می‌شود اما بهتر است برای اطمینان همیشه ترمز دستی را بکشید تا چرخ‌های عقب خودرو ترمز داشته باشد. کشیدن ترمز دستی سبب می‌شود تا فشاری که روی ضامن پارک است برداشته شود. در صورتی که دنده P تنظیم نباشد، ممکن است خودرو پس از روشن شدن در حالت دنده عقب قرار گیرد که در این صورت، ترمز دستی از حرکت خودرو جلوگیری می‌کند.

حرف N و دنده اتوماتیک

معنای حروف نوشته شده روی دنده اتوماتیک

زمانی که  دنده در حالت N یا NEUTRAL  قرار می‌گیرد، گیربکس خودرو در حالت خلاص است. این دنده حالت عقب و جلو خودرو را آزاد کرده و اجازه می‌دهد که چرخ‌های خودرو بچرخند. این دنده و دنده پارک تنها دنده‌هایی هستند که از آنها برای استارت زدن خودرو و روشن شدن آن استفاده می‌شود. زمانی که در پشت چراغ قرمز قرار دارید و خودرو در دنده D قرار دارد آن را روی حالت خلاص قرار ندهید چراکه این کار سبب استهلاک گیربکس می‌شود.

حرف R و دنده اتومات

حرف R یا REVERSE  برای دنده عقب است. زمانی که دنده را از حالت P روی R قرار می‌دهید،‌ گیربکس از حالت پارک خارج شده و دنده عقب درگیر می‌شود. استارت زدن در حالت دنده عقب بسیار خطرناک است و در خودروهای اتوماتیک ممکن نیست.

مفهوم حرف D

حرف D به معنی DRIVE  یا رانندگی است. در این حالت دنده برای حرکت رو به جلو فعال می‌شود. زمانی که پدال گاز را فشار می‌دهید،‌ دنده درایو، قدرت را از موتور به چرخ‌ها منتقل کرده و با افزایش سرعت، دنده‌ها را رو به جلو تعویض می‌کند. به عبارتی با افزایش دور موتور، دنده‌ها بزرگتر می‌شوند و زمانی که سرعت خودرو کم می‌شود، گیربکس دنده‌ها را کوچکتر می‌کند. دنده D معمولا در بزرگراه‌ها و زمانی که خودرو در مسافت طولانی با دور موتور ثابت حرکت می‌کند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که گیربکس خودرو شما بعد از حرف D اعدادی نیز دارد، این اعداد نشان دهنده تنظیم دنده‌های دستی است. عدد ۱ در اینجا دنده کوچک را نشان می‌دهد و هرچه عدد بزرگتر می‌شود، نشان دهنده دنده بزرگتر است. این دنده‌ها بیشتر در سربالایی و شیب‌های تند استفاده می‌شود.

D1: دنده در این حالت زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خودرو در مسیرهای سخت شن و گل قرار داشته باشد.

D2: این حالت از دنده در مسیرهای کوهستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که دنده در حالت D2 قرار می‌گیرد، امکان افزایش لحظه‌ای قدرت موتور وجود دارد.

D3: این حالت ممکن است به صورت OD نیز نوشته شود. در این حالت خودرو با دور موتور بالا حرکت می‌کند و درگیری دنده به صورتی است که تایرها سریع‌تر از موتور خودرو حرکت می‌کنند.

مفهوم حرف  L روی دنده

حرف  L در دنده اتوماتیک معمولا آخرین حرفی است که روی دنده نوشته می‌شود. این حالت دنده سنگین را نشان می‌دهد. گاهی اوقات به جای حرف L از حرف M استفاده می‌شود که به این معنی است که گیربکس در حالت تعویض دستی قرار دارد. در این حالت راننده می‌تواند به صورت دستی و با دنده شیفتر پشت فرمان دنده را تعویض کند. دنده L بیشتر برای مسیرهای صعب العبور ( گل و لای و برفی) استفاده می‌شود.

جمع بندی

خودروهای دنده اتومات می‌توانند با یکدیگر تفاوت داشته باشند و می‌توان خودروهایی پیدا کرد که حرف نوشته شده روی دنده آن متفاوت باشد و یا اعداد متفاوتی داشته باشد که برای پی بردن به آن می‌توان به دفترچه راهنمای خودرو رجوع کرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شقایق صفی خانی