هر رنگ پلاک خودرو چه معنی دارد؟

۹ بهمن ۱۳۹۹ هر رنگ پلاک خودرو چه معنی دارد؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که رنگ پلاک یک خودرو توجه شما را به خود جلب کند و ندانید این تفاوت رنگ با سایر خودروها چه معنایی دارد. رنگ پلاک خودروها نشان دهنده مالکیت سازمان و یا نهاد خاصی است که دانستن آن برای بالا رفتن اطلاعات عمومی توصیه می‌شود.

رنگ پلاک سفید

بیشتر خودروهایی که در کشور تردد می‌کنند، پلاک با رنگ سفید دارند. پلاک‌های سفید به سه دسته تقسیم می‌شود: دسته اول پلاک‌هایی هستند که در ترکیب خود حرف «گ» دارند؛ پلاک‌های سفید رنگ با حرف «گ» به معنای گذر موقت است. این خودروها تنها یک ماه در کشور می‌توانند تردد کنند که پس از تمام شدن تاریخ باید به مناطق آزاد بازگردانده شوند.

دسته دوم پلاک‌هایی است که به جای حروف در ترکیب آن از لوگو «ویلچر» استفاده شده است. این پلاک‌ها مخصوص افراد دارای معلویت و جانبازان است.

البته به تازگی و در اپلیکیشن‌های تاکسی‌های اینترنتی، پلاک معلولین با عنوان «ژ» نمایش داده می‌شود.

دسته آخر پلاک‌های سفیدی هستند که حرف «گ» و علامت «ولیچر» در ترکیب خود ندارند. این پلاک‌ها پلاک‌های عادی هستند که هر روزه در خیابان‌ها تردد می‌کنند و تعداد این پلاک‌ها در کشور بسیار زیاد است.

پلاک‌های زرد

پلاک‌های زرد به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول پلاک‌هایی هستند که حرف «ک» در ترکیب خود دارند. این پلاک‌ها برای وسایل نقلیه ادوات کشاورزی است.

دسته دوم خودروهایی هستند که با حرف «ع» مشخص شده‌اند. این پلاک‌ها مخصوص حمل و نقل عمومی و تاکسی‌ها است.

پلاک‌های سبز

پلاک‌های سبز که در ترکیب خود حرف «پ» دارند برای خودروهای پلیس اعم از پلیس ناجا، راهور، مبارزه با مواد مخدر و… است. پلاک‌های سبز رنگی که در ترکیب خود حرف «ث» دارند به خودروهایی اشاره دارد که مخصوص سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران است.

پلاک قرمز

پلاک قرمز با عنوان پلاک‌های دولتی شناخته می‌شود. خودروهایی که در پلاک آن کلمه «تشریفات» نوشته شده است برای خودروهای تشریفاتی دولتی است همچنین خودروهایی که حرف «الف» در ترکیب پلاک قرمز رنگ خود دارند به خودروهای انحصاری دولت اشاره دارد. استفاده شخصی از این خودروها غیر مجاز است.

پلاک آبی

پلاک‌های آبی رنگ به دو نوع دسته اول و دسته دوم تقسیم بندی می‌شود. دسته اول به خودروهایی اشاره دارد که با حرف «D» مشخص شده‌اند این خودروها به سفارتخانه‌ها، دیپلمات‌ها، کنسولی و سیاسی تعلق دارد. خودروهای پلاک آبی که در ترکیب آنها از حرف «S» استفاده شده است خودرو نمایندگان برای خدمات اداری و سفارتخانه‌ها است.

نوع دوم خودروهای با پلاک «ش» است که این خودروها به ارتش جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد. خودروهای آبی با حرف «ز» متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است. دسته آخر خودروهای با حرف «ف» است که به ستاد کل نیروهای مسلح تعلق دارد.

پلاک کرم رنگ یا خاکی

پلاک‌های کرم رنگ یا خاکی رنگ برای نیروی زمینی ارتش است. البته استفاده از این پلاک هنوز فراگیر نشده است و ممکن است این خودروها را با پلاک‌های قدیمی در خیابان‌ها ببینید.

سخن پایانی

شایان ذکر است که پلاک هر استان کد مخصوص به خود را دارد که با استان دیگر متفاوت است و شماره‌گذاری خودرو براساس محل سکونت مالک خودرو تعیین می‌شود.

تمامی پلاک‌ها را پلیس راهنمایی و رانندگی صادر می‌کند و تردد با خودروهای فاقد پلاک ملی تخلف محسوب می‌شود.

 

نویسنده: شقایق صفی خانی

 

فروش خودرو