افتتاح موزه خودروهای تاریخی ایران

۱ آبان ۱۴۰۰ افتتاح موزه خودروهای تاریخی ایران

موزه خودروهای تاریخی ایران با به نمایش گذاشتن محصولات کلاسیکی همچون یک دستگاه لیموزین آب طلاکاری شده و یک کالاسکه سلطنتی دوباره افتتاح شد.

مدتی می‌شد که اخبار و وعده و وعید‌های بی‌شماری پیرامون افتتاح مجدد موزه خودروهای سلطنتی ایران به گوشمان می‌رسید. حالا پس از ماه‌ها انتظار، این موزه افتتاح شد. به مناسبت افتتاحیه مجدد، چندین و چند دستگاه وسیله نقلیه خاص و کمیاب همچون کالاسکه سلطنتی ناصرالدین شاه قاجار، لیموزین آب طلاکاری شده، یک دستگاه فانتوم ۴ ضدگلوله و رولز-رویس سیلور گوست احمد شاه به نمایش در آمد.

 

 

این موزه در حقیقت سال ۸۲ افتتاح و مجموعه‌ای از خودروهای تاریخی که تا پیش از انقلاب اسلامی به کشور وارده شده بود در آن به نمایش گذاشته شد. متاسفانه سال ۹۹ ساختمان این موزه بسته و ساختمان آن وارد فرایند بازسازی شد. قرار بود که این ساختمان جدید بهار سال جاری راه‌اندازی شود، اما پس از تاخیری هفت ماهه به علت اوج گرفتن شرایط وخیم کرونا، روز یکم آبان‌‌ماه افتتاح شد. پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان و عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در این افتتاحیه حضور داشتند و از لوح موزه رونمایی کردند.

در این موزه مجموعه‌ای از خاص‌ترین و زیباترین خودروهای کلاسیک و آنتیک کشور نگهداری می‌شود که تا پیش از سال ۵۷ به کشور وارد شدند. از جمله خاص‌ترین این خودروهای زیبا می‌توان به چند دستگاه خودرو رولز-رویس، مرسدس-بنز SL190 و لیموزین آب طلاکاری شده‌ای اشاره کرد که حاصل همکاری تاریخی برند مرسدس-بنز و کمپانی فولکس واگن بود.

کالسکه ناصری

نکته جالب توجه این است که در بخشی از موزه، از خودروهای آمریکایی معروفی همچون کادیلاک فلییت وود و لینکلن کانتیننتال در کنار مجموعه کرایسلر ۳۰۰ نگهداری می‌شود. از طرف دیگر محصولات سوپراسپرتی مانند لامبورگینی کونتاش، لامبورگینی میورا، پورشه ۹۱۱ و… نیز به نمایش در آمده است. کالسکه سطلنتی ناصرالدین شاه نیز یکی دیگر از موارد زیبا و دیدنی این موزه جذاب است. در کنار این مورد، کالسکه‌های مخصوص روز تاجگذاری نیز دیده می‌شود.

پیش‌تر برخی از این خودروها طی فرایند بازسازی ساختمان موزه، تعمیر و مرمت شدند. مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان در این خصوص اعلام کرد که این تعمیرات با کمک مشاورهای مجرب خارجی و استادان خبره ایرانی صورت گرفته است.

این موزه که پارکینگ خاص‌ترین خودروهای کلاسیک ایران است، بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص و در انتهای کوچه ۲۵ واقع می‌شود و با نمایش ۶۱ دستگاه خودرو مختلف و نادر از سوم آبان ماه، برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: پرستو مهدی قلیخان