هر آنچه باید در مورد موسسه ایمنی C-NCAP بدانید

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ هر آنچه باید در مورد موسسه ایمنی C-NCAP بدانید

تا به حال به برنامه‌های هیجان‌ انگیز تلویزیونی که در آن ایمنی اتومبیل‌های نسل جدید را در شرایط مختلف با‌‌ هم مقایسه می‌کنند، توجه کرده‌اید؟ امروزه در سراسر دنیا، موسسات زیادی همچون EuroNCAP وجود دارند که با بهره‌گیری از جدیدترین روش‌ها، ایمنی خودروها را بررسی کرده و به آن‌ها امتیاز می‌دهند.

در این میان یکی از معتبرترین موسسات سنجش ایمنی خودرو، موسسه NCAP است که به اصطلاح ماشین‌های اروپایی را ستاره‌دار می‌کند و می‌توان از آن به عنوان یکی از پرسابقه‌ترین موسسات ایمنی یاد کرد.

 

درباره موسسه EuroNCAP

ایمنی یوروانکپ خودرو

موسسه ایمنی یوروانکپ

پس از شروع به کار موسسه آمریکایی NHTSA در سال 1979، موسسات ایمنی دیگری نیز در سرتاسر جهان شروع به فعالیت کردند که از میان آن‌ها می‌توان به LNCAP در استرالیا و نیوزیلند، C-NCAP در چین و EuroNCAP در اروپا اشاره کرد. موسسه یورو انکپ که نام آن برگرفته از عبارت European New Car Assessment Programme است؛ فعالیت خود را از سال 1997 در بلژیک، زیر نظر وزارت ترابری بریتانیا و پشتیبانی آزمایشگاه تحقیقات ترابری آغاز کرد.

این موسسه در جهت سنجش ایمنی خودرو با تکیه‌ بر تجهیزات پیشرفته و دانش کارشناسان متخصص خود، ماشین را در بخش‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد تا میزان آسیب ‌دیدگی احتمالی به اتومبیل و سرنشینان خودرو به ‌وسیله آدمک‌های شبیه‌ سازی شده بررسی شود. پس از اتمام آزمون‌ها و تحلیل اطلاعات به دست آمده، به اتومبیل مورد نظر ستاره ایمنی تعلق می‌گیرد. در نظر داشته باشید که این تست علاوه بر خودورهای تولید اروپا، شامل خودروهای وارداتی به اروپا هم می‌شود.

برخی از خودروهایی که  موفق به کسب ستاره می‌شوند، به انتخاب خود موسسه مورد تست قرار می‌گیرند و در موارد دیگر، بعضی از خودروسازان نیز محصولات خود را به صورت داوطلبانه در اختیار موسسه EuroNCAP قرار می‌دهند تا بتوانند از میزان امنیت محصولات تولیدی خود آگاه شوند. در واقع انجام این تست‌ها کاملا اختیاری هست؛ اما اغلب شرکت‌های خودرو ساز مشتاقند تا به واسطه کسب ستاره ایمنی از موسسات ایمنی، یک امتیاز بسیار مثبت از یک کمپانی رسمی برای محصول خود بگیرند.

 

امتیاز‌دهی موسسه EuroNCAP

ستاره دهی Euro NCAP

ستاره دهی موسسه ایمنی

 

این موسسه ایمنی، تمامی خودروها را بر اساس چهار اصل زیر مورد بررسی قرار می‌دهد و پس از پایان آزمون‌ها، نتایج را با درصدهای متفاوت و حقیقی برای هر بخش منتشر می‌کتد:

 • حفاظت از سرنشینان بزرگسال (راننده و سرنشینان خودرو):

  این تست شامل مواردی همچون ضربه از کنار، تست شلاقی و ضربه به قسمت جلویی خودرو است.

 

 • حفاظت از سرنشینان خردسال:

  برای ستاره‌دهی این بخش، مواردی مثل توانایی تطبیق خودرو با طرح‌ها و سایزهای متنوع صندلی‌ کودک، حفاظت از خردسال روی صندلی کودک، تست ضربه از جلو، تست ضربه از کنار و مواردی از این قبیل تحت بررسی قرار می‌گیرد.

 

 • سیستم‌های کمکی راننده:

  مواردی همچون هشدار کمربند، ترمز اضطراری خودکار، کنترل پایداری الکترونیکی، دستیار کمکی سرعت و دستیار رانندگی بین خطوط در این مرحله مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرند.

 

 • حفاظت از عابرین پیاده:

  در این مرحله به دلیل حسلاسیت بالا، ایمنی خودرو در شرایط مختلف و با سرعت‌های کم و زیاد هنگام تصادف با آدمک‌های شبیه سازی مورد بررسی قرار می‌گیرد و مطابق با نتایج به‌دست آمده به خودرو امتیاز‌دهی می‌شود.

 

تغییرات روند کاری موسسه CNCAP در سال 2009

موسسه ایمنی خودرو

موسسه ایمنی C NCAP

از سال 2009 میلادی، این موسسه تغییراتی را در روند امتیاز‌دهی خود ایجاد کرد. از آنجایی که در گذشته، خودروسازان بیشتر به دنبال افزایش ایمنی سرنشینان داخل خودرو بودند و توجه کمتری به عابرین پیاده داشتند؛ این موسسه تمرکز خود را بر تست محافظت از عابرین پیاده قرار داد و مواردی را به آزمون‌های قبلی خود اضافه کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به شبیه سازی برخورد پا به سپر خودرو، برخورد سر بزرگسالان و کودکان به شیشه اتومبیل یا کاپوت و برخورد بدن عابر پیاده با کاپوت خودرو اشاره کرد.

انجام چنین آزمون‌هایی باعث شد تا خودروسازان در طراحی و تولید اتومبیل‌های نسل جدید خود، ایمنی عابر پیاده را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

 

ستاره‌های ایمنی انکپ

ستاره ایمنی یوروانکپ

ستاره ایمنی خودرو

حداقل ستاره ایمنی موسسه  EuroNCAP برای خودرویی که مورد بررسی قرار می‌گیرد، یک و حداکثر پنج ستاره است:

 • پنج ستاره: خودروهای مجهز به انواع فناوری‌ها و سامانه‌هایی با بیشترین ایمنی، پنج ستاره زرد رنگ می‌گیرند.
 • چهار ستاره: اتومبیل‌هایی که فاقد برخی از سامانه‌های جلوگیری از تصادف هستند، چهار ستاره ایمنی دریافت می‌کنند.
 • سه ستاره: اتومبیل‌های سه ستاره، فاقد هر نوع سیستم جلوگیری از تصادف‌ هستند.
 • دو ستاره: به خودروهایی که ایمنی بسیار کمی دارند، دو ستاره تعلق می‌گیرد.
 • یک ستاره: ماشین‌های دارای یک ستاره، فاقد هرگونه ایمنی هستند؛ البته امروزه با توجه به تکنولوژی جدیدی که در تولید خودروها به کار گرفته می‌شود، اتومبیلی با این سطح ایمنی تولید نمی‌شود.

 

نکته مهم: ستاره‌هایی که از سوی این موسسه به ماشین‌ها اعطا می‌شوند؛ علاوه‌بر مشخص نمودن سطح امنیت این خودروها، نقش بزرگی در میزان فروش‌ آن‌ها ایفا می‌کنند؛ مطمئنا اغلب افراد، تمایل به خرید خودروهای نا امن ندارند و برای حفظ سلامت و جان خود هم که شده به دنبال خرید خودروهایی با بالاترین سطح امنیت هستند.

 

ایمن‌ترین خودروهای 2018 از نگاه موسسه EuroNCAP:

امن‌ترین ماشین یوروانکپ

ایمن ترین خودرو NCAP

موسسه C-NCAP، هر ساله لیستی تحت عنوان ایمن‌ترین خودروها در چهار کلاس مختلف ماشین‌های آفرود و شاسی بلند، هیبرید و برقی، خانوادگی کوچک و خانوادگی بزرگ منتشر می‌کند. در آخرین لیست منتشر شده توسط این موسسه ایمنی که مربوط به سال 2018 است، امن‌ترین خودرو جهان از دید یورو انکپ به شرح زیر است:

 1. هیوندای نکسو – Hyunday NEXO امن‌ترین خودرو آف‌رود و شاسی بلند
 2. لکسوس ES – امن‌ترین خودرو خانوادگی (سدان)
 3. مرسدس بنز کلاس A – امن‌ترین خودرو خانوادگی کوچک
 4. لکسوس ES – امن‌ترین خودرو هیبرید و برقی

 

نویسنده: شیوا فاضلی

فروش فوری خودرو کارکرده