بررسی مشخصات میباخ EQS SUV 2021

۲۰ شهریور ۱۴۰۰ بررسی مشخصات میباخ EQS SUV 2021

جهان خودروسازی امروز خوشبختانه یا متاسفانه، به سرعت رو به الکتریکی شدن گذاشته است. با ارائه محصولات متنوع و خوش فروش الکتریکی از سوی برندهای پرآوازه‌ای چون تسلا و پورشه، چندان جای تعجب ندارد که دایملر-بنز نیز زیرمجموعه سوپرلوکس‌ساز خود یعنی میباخ را نیز به سمت و سوی الکتریکی شدن سوق دهد.

میباخ زیر مجموعه‌ای نسبتا قدیمی از برندهای خودرویی دایملر-بنز است که در سال ۲۰۰۲ به عنوان یک برند لوکس‌ساز کاملا مستقل از سوی بنز معرفی اما در سال ۲۰۱۵ دوباره به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت آلمانی به ایفای نقش مشغول شد. محصولات میباخ بر پلتفرم و پایه ابتدایی مرسدس بنز کلاس S یا شاسی بلند فول سایز GLS بنا می‌شوند و عمده تفاوت آن‌ها با یک بنز در طراحی نسبتا متفاوت و سطح لوکس‌گرایی بسیار بیشتر آن‌ها است.

مرسدس بنز اخیرا از مدل جدید EQS SUV مفهومی میباخ پرده برداری کرده است که یک شاسی بلند تمام الکتریکی بر پلتفرم خودروهای الکتریکی دایملر- بنز است.

مشخصات فنی میباخ EQS ۲۰۲۱

مشخصات

حجم / میزان / تعداد

محور محرک

جلو و عقب

حجم موتور

نوع موتور

دو موتور الکتریکی

تنفس موتور

حداکثر قدرت

حداکثر گشتاور

شتاب

حداکثر سرعت

تعداد سیلندر

تعداد سوپاپ

انتقال قدرت

مصرف سوخت ترکیبی

استاندارد آلایندگی

سیستم فرمان

سیستم تعلیق جلو

جناغی دوبل

سیستم تعلیق عقب

مولتی لینک

نوع بدنه

کراس اوور سایز بزرگ

نوع رینگ

آلیاژ آلومینیومی

نوع شاسی

یکپارچه

ترمز جلو

دیسکی دوجداره هواخنک

ترمز عقب

دیسکی دو جداره هواخنک

 

مشخصات

ابعاد و اندازه‌ها

طول

عرض

ارتفاع

فاصله بین محور جلو و عقب

وزن خالص

۲۵۰۰ کیلوگرم

برد مفید

۵۹۵ کیلومتر

قطر رینگ

۲۴ اینچ

چرخ جلو و عقب

حجم صندوق عقب

تعداد سرنشین

چهار نفر

 

طراحی میباخ EQS 2021

نمای پشتی میباخ EQS 2021

شاسی بلند جدید EQS SUV میباخ مستقیما بر پلتفرم EVA2 تمام الکتریکی دایملر-بنز بنا شده است. این شاسی بلند فول سایز که در سری خودروهای تمام الکتریکی مفهومی سری EQ جای می‌گیرد، اولین شاسی بلند تمام الکتریکی برند میباخ خواهد بود. سبک راحی این مفهومی تا حد بسیار زیادی مشابه به شاسی بلند فول سایز GLS است و بسیاری این خودرو مفهومی را به صورت نسخه الکتریکی شده GLS توصیف می‌کنند.

هنوز هیچ اطلاعات و جزئیات دقیقی از ویژگی‌های ابعادی و فنی EQS منتشر نشده است اما نمای جلو خودرو با چراغ‌های بسیار باریک، همانند سایر محصولات سری EQ و البته مفهومی میباخ ویژن ۶، در ترکیب با جلو پنجره بسیار بزرگ با تریم تزئیناتی کرومی ادغام شده است که همانند همیشه برای اندکی میانه‌روی در طراحی خاص محصولات میباخ، تنها به لوگو ایستاده سنتی این برند سوپرلوکس‌ساز بر بالای جلوپنجره اکتفا شده است. استفاده از موتورهای الکتریکی نسبتا کوچک بر محور جلو و عقب باعث شده است که کاپوت خودرو در نمای جانبی باریک‌تر از سایر شاسی بلند‌های مرسدس بنز به نظر برسد.

استفاده از تریم دو رنگ به عنوان یکی از سنت‌های قدیمی میان خودروسازان سوپرلوکس، در نسخه‌های مدرن میباخ از ۲۰۰۲ به بعد نیز همچنان تکرار شد. در نتیجه EQS نیز همانند میباخ GLS 600 دارای رنگ‌آمیزی دو رنگ بدنه است که در آن نیمه بالایی خودرو از خط شانه (شامل ستون‌ها و سقف) در ترکیب بسیار زیبا با شیشه‌های دودی مات به رنگ مشکی و نیمه پایینی خودرو به رنگ قرمز درآمده است. جای تعجب ندارد که EQS شاسی بلند در نمای عقب نیز المان‌های طراحی ویژن ۶ را به کار گرفته باشد چرا که چراغ‌های عقب در پیروی از سبک طراحی چراغ‌های جلو، کاملا باریک و مینیمال است.

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک طراحی میباخ EQS، استفاده بارز اما میانه‌رو و منطقی از تریم‌های کرومی در تزئینات نمای جلو و عقب، رکاب‌ها و قاب شیشه‌های جانبی است. البته نباید نقش ریم‌های ۲۴ اینچی تمام کرومی خیره کننده این خودرو مفهومی را در تکمیل نمای خارجی از یاد ببریم.

طراحی داخلی میباخ EQS 2021

طراحی داخلی میباخ EQS 2021

نمای داخل تا حدود زیادی با ساده‌انگاری المان‌های طراحی نمای خارجی هماهنگ و هم راستا است. اما در عین حال استفاده مرسدس بنز از یک نمایشگر بسیار بزرگ در جلو خودرو، رسما داشبرد را به یک نمایشگر سرتاسری لمسی غول پیکر بدل کرده است که نیاز به وجود هرگونه کلید کنترلی بر داشبرد (یا سایر قسمت‌های خودرو) را به طور کامل از میان برداشته است. حتی ردیف دوم سرنشینان نیز بر کنسول میانی و پشت صندلی‌های جلو به سیستم نمایشگر مجزا تجهیز شده‌ است که وجود هر نوع کلید کنترلی را منتفی ساخته و به میانه‌روی و مینیمال گرایی طراحی نمای داخلی میباخ EQS کمک شایانی می‌کند. این سبک طراحی بدون تردید حتی در میان خودروهای مفهومی نیز ایده‌ای منحصر به فرد و نوین به حساب می‌آید.

فرمان خودرو با پیروی از تب داغ طراحی شکسته فرمان خودروهای مفهومی، به صورت مستیل طراحی شده است. تریم داخلی از چرم مرغوب و قطعات تزئیناتی آلومینیومی مات پوشیده شده وسیستم روشنایی انتظاعی نمای داخلی در کنار توجه بسیار زیاد به جزئیات طراحی، نمای داخلی را تکمیل می‌کند. این خودرو به دلیل تجهیز به یک کنسول میانی سرتاسری در راستای طول خودرو، تنها قابلیت جای دادن چهار سرنشین را دارد.

نتیجه گیری

هنوز هیچ اطلاعاتی از مجموعه فنی میباخ EQS شاسی بلند مفهومی منتشر نشده است اما مرسدس بنز از این مفهمی به عنوان نسخه نزدیک به نمونه تولیدی یاد کرده است و از این رو می‌توان انتظار داشت که نمونه تولیدی با این مفهومی تمایز چندان زیادی نداشته باشد. تا اینجای کار منتقدان از برد مفید ۵۹۵ کیلومتری این خودرو گلایه دارند اما برای انتقاد هنوز اندکی زود است.

دایملر بنز اعلام کرده است که این خودرو در سال میلادی آینده (۲۰۲۲) روانه خط تولید خواهد شد اما تا پیش از سال ۲۰۲۳ وارد بازار جهانی نخواهد شد. دایملر-بنز اعلام کرده است که اطلاعات تکمیلی و مشخصات فنی دقیق این خودرو سال آینده و پس از آغاز فرایند تولید منتشر خواهد شد. تا این لحظه تنها وجود دو موتور هر یک بر روی یک محور در این خودرو تایید شده است. در نتیجه تا زمان آغاز تولید باید آمادگی هرگونه تغییر فنی غیر مترقبه را داشت.

فروش فوری خودرو

نویسنده شهاب انیسی