دلایل و نشانه‌های خرابی رله استارت خودرو

۶ خرداد ۱۴۰۰ دلایل و نشانه‌های خرابی رله استارت خودرو

رله استارت یکی از قطعات مهمی است که برق را از باتری خودرو به آهنربای استارت منتقل می‌کند و سبب روشن شدن خودرو می شود. اگر این قطعه مهم دچار مشکل شود خودرو روشن نمی‌شود اما دلایل و نشانه‌های خرابی رله استارت چیست؟

رله استارت یک قطعه الکتریکی است که وظیفه دارد جریان برق را از باتری به استارت انتقال دهد. این سیستم به دلیل نداشتن قطعات متحرک به ندرت دچار مشکل می‌شود اما زمانی که معیوب شود نشانه‌هایی با خود به همراه دارد. رله استارت معیوب سبب می‌شود که خودرو روشن نشود به همین سبب بسیار مهم است که از نشانه‌های خرابی آن آگاه باشید و رله استارت را به درستی تنظیم کنید.

زمانی که رله فعال می‌شود، استارت شروع به چرخیدن می‌کند و خودرو روشن می‌شود. بسیاری از خودروهای امروزی سوئیچ الکترونیکی برای استارت دارند که از راه دور عمل می‌کند. این سیستم با یک تراشه الکترونیکی به کامپیوتر خودرو وصل می‌شود و سیستم استارت را فعال می‌کند.

نشانه‌های خرابی رله استارت

خودرو روشن نمی‌شود

یکی از نشانه‌های خراب شدن رله استارت، روشن نشدن خودرو است. کلید‌های برقی سوئیچ احتراقی ندارند و پس از اینکه کلید چرخانده می‌شود، دکمه استارت زده شده و با حرکت جریان برق در خودرو، سیگنالی به رله استارت فرستاده می‌شود و سبب روشن شدن خودرو می‌شود.

دلیل روشن نشدن خودرو

زمانی که استارت زده شود و خودرو روشن نشود، ممکن است مشکل در رله استارت خودرو باشد. البته این مشکل می‌تواند به دلیل فرسودگی اتصال مدار باشد، بنابراین هرچه قدر کلید را بچرخانید، خودرو روشن نمی‌شود. اگر خرابی از مدار باشد، هنگام استارت زدن سر و صدایی از آن شنیده می‌شود.

روشن ماندن رله استارت پس از روشن شدن موتور

زمانی که خودرو روشن می‌شود باید سوئیچ را رها کنید. اگر جریان برق خودرو قطع شود، برق استارت موتور نیز قطع می‌شود. زمانی که پس از احتراق موتور، استارت روشن بماند احتمالا اتصال‌های بین رله استارت در یک مکان بسته به هم متصل شده‌اند. زمانی که این اتفاق پیش می‌آید رله استارت در موقعیت خطرناک قرار می‌گیرد و در صورت عدم رسیدگی به آن، رله، استارت و مدار آسیب می‌بیند.

مشکلات متناوب در روشن شدن خودرو

اگر رله استارت کار خود را به درستی انجام دهد با هر بار فعال شدن، نیروی الکتریکی به سیستم استارت منتقل می‌شود. اما گاهی ممکن است به دلیل حرارت بالا، گرد و خاک و سایر مشکلات رله به درستی عمل نکند. زمانی که سعی در روشن کردن خودرو دارید و خودرو روشن نمی‌شود و پس از تلاش دوباره خودرو روشن می‌شود احتمالا مشکل از رله استارت است.

شنیده شدن صدای  تق تق در استارت

این اتفاق زماین پیش می‌آید که باتری خودرو جریان کمی تولید کند اما عملکرد ناقص رله استارت نیز سبب شنیده شدن صدای تق تق حین استارت زدن می‌شود.

همچنین شنیده شدن صدای کلیک ( همانند صدای کلیک موس کامپیوتر) از استارت یکی از رایج‌ترین نشانه‌های خرابی رله استارت است. زمانی که باتری آمپر کمی داشته باشد، این نشانه عدم انتقال نیرو به رله استارت است. رله یا جریان الکتریکی را به طور کامل ارسال می‌کند و یا هیچ نیرویی نمی‌فرستد. زمانی که رله استارت دچار مشکل می‌شود هنگام چرخاندن کلید، صدای کلیک شنیده می‌شود.

استارت خوردن‌های نامنظم

استارت خوردن نامنظم آخرین نشانه خرابی رله استارت است. رله استارت گاهی به درستی کار می‌کند و گاهی اصلا کار نمی‌کند. رله محافظی در محفظه موتور ندارد و همیشه در معرض گرما و گرد و غبار قرار داردکه بر عملکرد آن تاثیرگذار است. زمانی که خودرو را روشن کردید و موتور بدون قص شروع به کار کرد و پس از دوباره استارت زدن، خودرو روشن نشد یعنی رله استارت دچار مشکل شده است.

دلایل خرابی رله استارت خودرو

  • نشت روغن
  • خوردگی باتری
  • شل شدن سیم کشی
  • فرسودگی سیستم استارت
  • شل شدن سیم کشی

 

نویسنده:‌ شقایق صفی خانی

فروش فوری خودرو کارکرده