نکات مهم رانندگی در شب

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ نکات مهم رانندگی در شب

رانندگی در شب نسبت به روز، آمار پایینی از تعداد سفرهای سطح جهان را به خود اختصاص داده؛ اما موضوع مهم، آمار بالای تصادفاتی است که در همین تعداد کم سفرهای شبانه، اتفاق می‌افتد. نسبت حوادث و تلفات جانی که در تاریکی رخ می‌دهد؛ سه برابر سانحه‌های روزانه است. این آمار بسیار زیاد و ترسناک، ناشی از اهمیت ندادن رانندگان به رعایت نکات ایمنی و وضعیت خودرو است؛ البته شرایط جاده هم بی‌تاثیر نیست.

پیش از هر چیزی توصیه می‌شود، در جاده‌های خطرناک که برای رانندگی شبانه تجهیز نشده‌اند؛ تنها در روشنایی روز رفت و آمد کنید. اما اگر مسیر به خوبی، تجهیز شده و شما نیاز به سفر در طول شب دارید؛ در این مقاله به برخی از مهم‌ترین نکاتی که شما را هنگام رانندگی در شب راهنمایی می‌کند پرداخته‌ایم.

 

نکات ضروری پیش از شروع رانندگی در شب

نکات مهم رانندگی در شب

پیش از شروع هر سفری، شما باید نکاتی را رعایت کرده و ماشین خود را به اصطلاح، سرویس کنید تا در میانه راه، اذیتتان نکند. کنار تمام نکات ضروری که برای رانندگی ایمن در روز (مراجعه به تعمیرگاه و سرویس قبل حرکت خودرو) رعایت می‌شود؛ چند مورد مهم هم جهت سفرهای شبانه وجود دارد که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم.

کنترل سلامت چراغ‌ها

نور چراغ‌ها به مروز زمان، کمتر می‌شود و رانندگی در شب با نور کم، آمار تصادفات را بالاتر می‌برد. فراموش نکنید که روشنایی چراغ در تاریکی، همان روشنایی چشمان راننده است؛ پس قدرت بالای آن، قدرت دید راننده را هم بیشتر می‌کند.

پیش از شروع سفر شبانه، تک تک چراغ‌ها را کنترل کنید. چراغ نور بالا تا 110 متر و چراغ پایین تا 30 متر را باید با نور کافی پوشش دهد؛ البته بررسی کارکرد چراغ ترمز و پلاک نیز فراموش نشود.

اطمینان از تمیز بودن شیشه‌ها

هر چقدر که شیشه‌ خودرو شما، کثیف‌تر باشد؛ به دلیل پاشش نور نامناسب روی آن، دید راننده کمتر می‌شود و خطر تصادف، بالاتر می‌رود. بنابراین پیش از شروع سفر شبانه، تک‌تک شیشه‌ها را چک کرده و مطمئن شوید که تمام آن‌ها، تمیز و شفاف باشند.

امتناع از رانندگی هنگام غروب آفتاب

خطرناک‌ترین زمان جهت شروع رانندگی در شب، زمانی است که آفتاب، غروب می‌کند و به اصطلاح هوا گرگ و میش می‌شود. نور در این وقت‌ها در بدترین حالت خود قرار دارد؛ نه قدرت روشنایی روز را دارد و نه شب است که شما از چراغ‌های خودرو استفاده کنید. در این شرایط به دلیل کمبود نور، دید راننده مختل می‌شود و در نتیجه امنیت نیز به شدت، کاهش پیدا می‌کند.

استفاده از عینک مناسب رانندگی در شب

در صورتی که شما از عینک استفاده می‌کنید؛ رانندگی در شب، برایتان پرخطرتر از دیگران خواهد بود. اگر ماشین روبرو با چراغ نور بالا به سمت شما حرکت ‌کند؛ به دلیل جنس شیشه‌ای عینک‌ها، نور بر روی آن، انعکاس پیدا کرده و دید درست راننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اسپری‌های خاصی جهت تمیز کردن شیشه عینک و کاهش شدت انعکاس وجود دارد که برای کم‌تر کردن خطر می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید؛ اما تا جایی که امکان دارد، سعی کنید که سفر خود را با عینک در روشنایی روز انجام دهید.

رعایت نکات مهم حین رانندگی در شب

رعایت نکات مهم رانندگی شبانه

توجه به نکات ضروری در سفرهای شبانه با آغاز حرکت، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. راننده باید صبر، حوصله، دقت و هوشیاری بالاتری نسبت به رانندگی خود در روشنایی روز داشته و آگاه باشد که حرکت در تاریکی، گاهی می‌تواند؛ فاجعه‌های بزرگی را به بار آورد. در این بخش از نکات مهم حین رانندگی در تاریکی ارائه می‌شود.

رعایت سرعت استاندارد رانندگی در شب

دید راننده در تاریکی، بسیار پایین بوده و زمانی که شما سرعت بالایی در حرکت داشته باشید؛ وجود هرگونه مانعی در مسیر، بسیار خطرناک می‌شود. این مانع می‌تواند؛ خودرویی باشد که از روبرو می‌آید، حیوانی که در رفت و آمد است یا یک شخص در حال عبور باشد. به صورت کلی، رانندگی در شب باید با شتاب کمتری انجام شود تا بتوانید، سفر امنی را تجربه کنید.

توجه به حضور حیوانات در جاده‌ها

حضور حیوان‌ها، یکی از موانع اصلی موجود در شب‌های جاده‌ است. شما باید به این مانع، بیشتر اهمیت دهید؛ زیرا زمانی که با حیوانی در مسیر مواجه می‌شوید، اصولا به شما خیره شده و تکان نمی‌خورد.

حیوانات در تاریکی، بیشتر جابجا شده و در جاده‌های نزدیک به طبیعت، تعدادشان در شب زیادتر هم می‌شود. شما برای گریز از تصادفات احتمالی با یک حیوان، بهتر است با سرعت کم و هوشیاری بالا، حرکت کنید تا حین مواجه با آن‌ها، پیش از رسیدن، کنترل را در دست گرفته و ماشین را به موقع، متوقف کنید.

ممنوعیت استفاده از چراغ نور بالا

رانندگی در شب برای خودرو مقابل، زمانی که شما از نور بالا استفاده می‌کنید؛ کار بسیار سختی است. البته که این چراغ، دید شما را بیشتر کرده؛ اما دید شخص روبرو را برای لحظاتی به پایین‌ترین حد ممکن می‌رساند. استفاده از نور بالا هم برای راننده مقابل و هم برای شما، خطرناک است؛ زیرا با اختلال دید او، امکان سرشاخ شدن با خودرو شما هم وجود دارد.

بنابراین در استفاده از چراغ مذکور، بسیار وسواس به خرج داده و به محض اینکه متوجه شدید، ماشینی از روبرو به سمت شما می‌آید؛ به سرعت نور بالا را خاموش کرده و از نور معمولی استفاده کنید.

رعایت فاصله قانونی با خودروهای اطراف

ساده‌ترین نکته‌ای که شاید افراد به آن، توجه زیادی نداشته باشند؛ عدم رعایت فاصله قانونی است. برخی فکر می‌کنند که نیازی به انجام این کار نیست و به راحتی در شرایط اضطراری می‌توانند، کنترل را به دست بگیرند؛ اما گاهی همین تفکر ساده، فاجعه‌های بزرگی را به بار می‌آورد.

رعایت فاصله در جاده لغزنده

۱۵ نکته مهم رانندگی در هوای مه آلود و بارانی

جاده‌ها در روزهای بارانی بسیار لغزنده می‌شوند و نمی‌توان به صورت عادی و راحت رانندگی کرد همچنین در چنین شرایط آب و هوایی احتمال حادثه بیشتر است.

دانستن نکات مهم درباره رانندگی در باران و مه کمک می‌کند تا با آسایش بیشتری رانندگی کنید و جلوی بسیاری از حوادث را بگیرد.

1. رانندگی در خطوط میانی

باران در اطراف جاده بیشتر جمع می‌شود و رانندگی در خطوط میانی امن‌تر است.

2. رعایت فاصله با خودروها

زمانی که جاده خیس است، میزان اصطکاک جاده کم می‌شود. برای جلوگیری از خطرات احتمالی فاصله طولی خود را با خودرو جلویی رعایت کنید.

3. رانندگی با سرعت کم

رانندگی با سرعت بالا در جاده‌های لغزنده کنترل خودرو را سخت می‌کند.

4. مه شکن‌ها روشن

روشن بودن مه‌شکن در هوای بارانی بسیار مهم است چراکه هم دید بهتری از مسیر به شما می‌دهد و هم به سایر رانندگان کمک می‌کند تا شما را ببینند.

روشن ماندن مه شکن ها در جاده بارانی

5. برف پاکن‌ها را قبل از حرکت بررسی کنید

تیغه‌های برف پاکن از قطعات مصرفی خودرو است و به همین دلیل در فواصل کوتاهی آن را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

6. چراغ‌های خودرو باید روشن باشد

باران دید راننده را حتی در روز نیز محدود می‌کند به همین سبب روشن بودن چراغ‌های خودرو اهمیت بسیاری دارد.

7. بررسی لاستیک‌ها

اگر می‌دانید یا پیش بینی می‌کنید که ممکن است باران ببارد، قبل از شروع حرکت لاستیک‌های خودرو را بررسی کنید. لاستیک‌هایی که عاج آنها از بین رفته باشد اصطکاک کمی با جاده پیدا می‌کند و نمی‌تواند مانع لیز خودرون خودرو باشد. همچنین عاج‌ها سبب پخش شدن آب به اطراف خودرو می‌شود و در صورت ساییده شدن لاستیک حلقه‌ای از آب دور چرخ‌های خودرو ایجاد می‌شود که عملکرد ترمز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

8. سرعت خورو را در بزرگراه کم کنید

بارش باران زمان توقف در مسیر را افزایش می‌دهد و از سویی دیگر میزان عملکرد ترمز‌ها کمتر می‌شود. سرعت خودرو باید در بزرگراه کم باشد و همچنین لازم است فاصله ایمنی را با خودروهای دیگر رعایت کنید.

 

کاهش سرعت رانندگی در جاده بارانی

9.  از ترمز کردن ناگهانی بپرهیزید

ترمز ناگهانی در جاده‌های بارانی خطرناک است. اگر مجبور به این کار شدید حتما قبل از ترمز کردن چند بار پدال ترمز را فشار دهید تا رانندگان اطلاع پیدا کنند.

 

10. استفاده از چراغ‌های نور پایین

چراغ‌های نور بالا تشعشع زیادی ایجاد می‌کند و دید شما را کاهش می‌د‌هد.

 

11. صدای سیستم صوتی را کم کنید

بارش باران صدای زیادی ایجاد می‌کند و زیاد بودن صدای سیستم صوتی نیز سبب می‌شود که متوجه صداهای اطراف نشود. بهتر است صدای سیستم صوتی خودرو را کم کنید و کمی شیشه‌ها را پایین بیاورید تا صداهای اطراف قابل شناسایی باشد.

 

12. از سبقت گرفتن بپرهیزید

چرخان فرمان به میزان زیاد به اتومبیل ضربه می‌زند و موجب سر خوردن می‌شود.

در جاده بارانی سبقت نگیرید

13. استفاده از بخار زدای شیشه

به دلیل وجود اختلاف در هوای بیرون و داخل خودرو شیشه‌ها بخار می‌گیرند و استفاده از بخار زدا و تهویه مطبوع مانع از بخار گرفتن شیشه‌های خودرو می‌شود.

 

14. به همراه داشتن وسایل اضطراری

همیشه کیف کمک‌های اولیه و کپسول اطفای حریق در خودرو داشته باشید.

 

15. زنجیر چرخ بسیار مهم است

دمای پایین هوا سبب یخ زدن جاده می‌شود بنابراین به همراه داشتن زنجیر چرخ را فراموش نکنید.

 

در هوای بارانی حتما لاستیک‌ها، سیستم روشنایی، چراغ‌‌های راهنما، برف پاکن و روغن‌های خودرو را بررسی کنید.

 

 

نویسنده: شیوا فاضلی- شقایق صفی خانی