نگهداری از خودروها در تعطیلات؛ حتی اگر رانندگی نمی کنید

۲ فروردین ۱۴۰۰ نگهداری از خودروها در تعطیلات؛ حتی اگر رانندگی نمی کنید

احتمالا بعضی وقت‌ها برایتان پیش آمده که مدت زیادی از خودرویتان استفاده نکرده باشید؛ به دلایل مختلفی مثل بیماری، یا مسافرت با هواپیما و قطار، و… . البته حدود یک سال است که دلیل جدیدی برای استفاده نکردن از خودرو به دلایل قبلی اضافه شده: قرنطینه و محدودیت‌های ناشی از کرونا. شاید به همین دلایل مجبور شده باشید تا خودرویتان را در جلوی در خانه، یا پارکینگ منزل، یا پارکینگ‌های عمومی و یا در خیابان سر کوچه مدت زیادی پارک کنید و به قول معروف بخوابانید.

چند وقت می‌توان از خودرو استفاده نکرد؟

قبل از اینکه راه و روش خواباندن خودرو را بگوییم، باید مشخص کنیم که منظورمان از خواباندن خودرو چیست و برای چه مدتی می‌توان این کار را انجام داد. در شرایط عادی، کارشناسان و اهل فن توصیه می‌کنند که هر دو سه هفته یکبار باید از خودرو استفاده شود، یعنی سوار خودرو شوید و دور کوتاهی بزنید. اگر خودرو بیشتر از دو سه هفته استفاده نشود، مشکلات و خطراتی را برای اتومبیل به همراه خواهد داشت.

البته که به نوع خودرو هم بستگی دارد. مثلا خودروهای جدید می‌توانند مدت زمان بیشتری  نسبت به خودروهای قدیمی بدون استفاده بمانند و برای خواباندن خودروهای کلاسیک باید بیشتر احتیاط کرد.

در بهترین حالت می‌توان خودرو را برای چند ماه در پارکینگ یا جلوی در خانه بدون استفاده رها کرد اما در صورتی که ادامه پیدا کند، خودرو دچار آسیب‌هایی می‌شود.

فروش فوری خودرو

چطور خودرو را بخوابانید و از آن نگهداری کنید

محل پارک

تعمیر تایر خودرو

همه رانندگان این امکان را ندارند تا محل پارک خودرو را خودشان انتخاب کنند، به‌خصوص آن دسته از افرادی که ماشینشان را در خیابان پارک می‌کنند. اگر می‌توانید محل پارک را خودتان انتخاب کنید، باید بهترین محل برای پارک طولانی‌مدت باشد.

پارکینگ شخصی بهترین محل برای خواباندن خودرو است و از اتومبیل‌تان در برابر ضربه، خرابکاری پرنده‌ها و دزدها و خلافکاران محافظت می‌کند.

اگر قصد دارید خودرو را در پارکینگ شخصی نگه دارید، حواس‌تان باشد که هوا جریان داشته باشد و شیشه‌های خودرویتان را نیز کمی پایین دهید تا از جمع شدن رطوبت در کابین ماشین جلوگیری شود. اگر هم خیلی حساس هستید، می‌توانید یک دستگاه رطوبت‌گیر تهیه کنید تا هوای پارکینگ را خشک نگه دارد.

مطمئنا با توجه به افزایش تعداد آپارتمان‌ها و همین طور تعداد خودروها با کمبود پارکینگ شخصی مواجه خواهید شد و آن وقت مجبورید تا خودرو را در خیابان و کوچه پارک کنید. در این مورد سعی کنید، محل در فضای باز واقع شده باشد، شیب‌دار نباشد و از درختان هم فاصله داشته باشد. اما اگر چاره‌ای ندارید و محل پارک خودرویتان زیر درخت است، حتما روی خودرو را با کاور پارچه‌ای بپوشانید.

حفظ پاکیزگی

کاور خودرو

پاکیزگی و تمیزی خودرو مهم است، مخصوصا اگر ویروس کرونا همچنان شیوع داشته باشد. چه بدنه و قطعات خارجی و چه کابین و قطعات داخلی، اگر تمیز باشند می‌توانند به حفظ سلامت راننده و سرنشینان هم کمک کنند. همیشه یک بطری مایع ضدعفونی‌کننده و دستمال تمیز در خودرویتان داشته باشید و بعد از هر بار سوار و پیاده شدن، بخش‌هایی را که به آنها دست می‌زنید، ضدعفونی کنید.

فروش فوری خودرو

تهیه کاور خوب

یک کاور خوب می‌تواند از خودرویتان در برابر گرد و غبار و خس و خاشاک و خرابکاری جانوران محافظت کند. برای ایمنی بیشتر، پارچه‌های تمیز را در اگزوز و بخش‌هایی که امکان دارد جانوران و حیوانات در آنها لانه کنند، قرار دهید.

اگر می‌خواهید ماشینتان را در کوچه و خیابان بخوابانید، توجه داشته باشید که کاور خودرو باید ضدآب باشد و آن را دور خودرو محکم کنید تا با وزش بادهای شدید بلند نشود.

همچنین از کاور پلاستیکی استفاده نکنید، به خاطر اینکه رنگ بدنه را خراب می‌کند. کاوری که تهیه می‌کنید باید نرم و کشسان و همین طور ضدرطوبت باشد.

مراقبت و امنیت

یکی از مهم‌ترین موارد در هنگام خواباندن طولانی‌مدت خودرو توجه به نکات امنیتی است. حتی اگر می‌خواهید در پارکینگ از خودرویتان نگهداری کنید، حتما قفل فرمان بزنید. علاوه بر این، می‌توانید دوربین‌های مداربسته هم نصب کنید تا در صورت دزدی، بتوانید سریعا اقدامات لازم را انجام دهید.

نکات مهم در نگهداری از خودرو

باک بنزین را پر کنید

بنزین زدن خودرو

قبل از اینکه برای مدت طولانی خودرو را بخوابانید، باک بنزین را پر کنید. این کار هوا را در باک کاهش می‌دهد و از زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم از مکمل محافظ سوخت استفاده کنید.

از ضدیخ استفاده کنید

در صورتی که می‌خواهید در فصل زمستان خودرو را بخوابانید، از ضدیخ استفاده کنید و برای دقایقی موتور را روشن کنید تا مایع ضدیخ به همه بخش‌های موتور برسد.

روغن موتور را چک کنید

روغن موتور

روغن موتور کهنه حاوی موادی است که در طولانی‌مدت می‌تواند پیشرانه خودرو را خراب کند. روغن موتور را چک کنید و در صورت لزوم فیلتر روغن و فیلتر هوا را نیز عوض کنید.

فروش فوری خودرو

جلوی زنگ ‌زدگی را بگیرید

استارت خودرو

برای جلوگیری از زنگ‌زدگی، قطعات فلزی بی‌رنگ کف خودرو را ضدزنگ بزنید. البته حواستان باشد که قطعاتی مثل ترمز را ضدزنگ نزنید.

خودرو را روشن کنید

برای جلوگیری از خالی شدن باتری، بهتر است هر هفته یا هر دو هفته یک بار خودرو را روشن کنید. در صورت امکان، ۱۵ دقیقه رانندگی کنید و یا بگذارید موتور خودرو ۱۵ دقیقه به صورت درجا کار کند.

ترمز دستی را نکشید

اگر خودرویتان را می‌خواهید روی سطح شیبدار پارک کنید و برای مدت طولانی بخوابانید، بهتر است که ترمز دستی را نکشید، به خاطر اینکه ممکن است در طولانی مدت لنت‌ها به دیسک چرخ بچسبند. روغن ترمز را چک کنید و خودرو را روی دنده بگذارید و یک مانع جلوی لاستیک‌ها قرار دهید.

نویسنده: میلاد قزللو

 

فروش فوری خودرو