نگین خودرو و محصولات آن

۱۸ شهریور ۱۴۰۲ نگین خودرو و محصولات آن

تاریخ خودرو در ایران با رنو فرانسه استارت خودرو. در سال ۱۲۷۹ (۱۹۰۰ میلادی) دو دستگاه رنو وواتوره به سفارش مظفرالدین شاه قاجار وارد ایران شد و مردم کوچه و بازار برای اولین بار با کالسکه دودی و ارابه آتشین آشنا شدند. از آن زمان، خودروهای رنو همیشه در بازار ایران حضور داشته‌ و جزو پرفروش‌ها بوده‌اند. خودروهای رنو به دو صورت به دست مشتریان ایرانی رسیده‌ و می‌رسند. بعضی از محصولات رنو نتیجه همکاری خودروساز فرانسوی و خودروسازان ایرانی است که توسط کارگران ایرانی در داخل مرزهای کشور مونتاژ شده و تعدادی از خودروهای رنو هم توسط شرکت‌های واردکننده روانه بازار داخلی می‌شود. در سال‌های اخیر، واردات و عرضه محصولات رنو توسط شرکت نگین خودرو انجام می‌شود.

تاریخچه رنو

شرکت خودروسازی رنو (Renault) در سال ۱۸۹۹ میلادی توسط لویی رنو و برادرانش مارسل و فرنان تاسیس شد. رنو وواتوره 1CV اولین خودرویی است که این شرکت یک سال پیش از تاسیس رسمی، تولید کرد. تولید انبوه محصولات رنو وقتی شروع شد که تاکسیرانی فرانسه در سال ۱۹۰۵ میلادی ۲۵۰ دستگاه خودرو از این شرکت خرید. رنو در جنگ‌های جهانی اول و دوم نقش فعالی داشت و تانک و کامیون تولید می‌کرد. بعد از آزادسازی فرانسه، لویی رنو به جرم همکاری با نازی‌ها دستگیر و زندانی شد و در زندان درگذشت. خودروسازی رنو نیز توسط دولت فرانسه مصادره و ملی اعلام شد. رنو در سال ۹۹ میلادی، ۴۵ درصد از سهام نیسان را خرید و ۱۵ درصد از سهام خود را به کمپانی ژاپنی داد. در حال حاضر محصولات رنو در اتحادیه اروپا و ترکیه تولید می‌شود و در کشورهای اروپایی و خاورمیانه به فروش می‌رسد.

تاریخچه نگین خودرو

واردات رنو به ایران سابقه‌ای بیش از یک قرن دارد و در زمان مظفرالدین شاه قاجار شروع شد. شرکت سهامی ایران شرق در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ خودروهای کوچک و اقتصادی رنو را به ایران آورد. سال ۱۳۵۴ رنو ۵ وارد ایران شد و یک سال بعد روی خط مونتاژ سایپا قرار گرفت. در اواخر دهه ۸۰ آزاد شدن واردات خودرو رونق گرفت و شرکت‌های جدیدی شروع به فعالیت کردند. نگین خودرو، به عنوان نماینده گروه خودروسازی رنو در ایران، در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد. هدف این شرکت واردات خودروهای رنو مطابق با استانداردهای روز و ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان بود.

محصولات نگین خودرو

به جز رنو لوگان، رنو ساندرو، رنو ساندرو استپ وی، رنو کپچر و رنو مگان، بیشتر خودروهای رنو موجود در ایران توسط نگین خودرو وارد شده است.

رنو اسکالا

رنو اسکالا نامی است که به نسل سوم مگان هاچبک داده‌اند و فیس‌لیفت آن با مدل‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ توسط نگین خودرو وارد شد و به دست مشتریان ایرانی رسید. البته همزمان رنو اسکالا کروک هم در داخل کشور عرضه شد. این خودرو با موتورهای ۱.۶ و ۲ لیتری به فروش می‌رسید، اما نتوانست به موفقیت دست پیدا کند و خیلی زود از بازار ایران خداحافظی کرد.

رنو تالیسمان

رنو تالیسمان خودرو سدان لوکس است و جزو محصولات رده‌بالای خودروساز فرانسوی به شمار می‌رود. طراحی ظاهری تالیسمان بر اساس زبان طراحی جدید رنو انجام شده و از سال ۲۰۱۵ در بازارهای جهانی عرضه می‌شود. مدل‌های ۲۰۱۶ این خودرو به صورت محدود وارد کشور شدند، اما واردات انبوه تالیسمان با مدل‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. رنو تالیسمان در دو تیپ E2 و E3 در بازار ایران موجود است که تیپ E2 آپشن‌های خیلی کمتری از تیپ E3 دارد.

رنو داستر

رنو داستر یکی دیگر از محصولات گروه خودروسازی رنو است که توسط نگین خودرو به بازار ایران آمد. هر چند این کراس‌ اوور با آرم و نشان و اسم رنو در ایران فروخته می‌شود، اما در اصل محصول خودروساز اقتصادی داچیا است و به همین دلیل پلتفرم یکسانی با لوگان دارد. داستر در تیپ‌های مختلف و به صورت تک و دو دیفرانسیل در بازار کشور موجود است.

رنو سفران

رنو سفران مدل جدیدتر رنو لتیتود به حساب می‌آید. لتیتود به مدل‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ این سدان لوکس اطلاق می‌شود و سفران نامی است که روی مدل‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ گذاشته‌اند. رنو سفران با پیشرانه‌های ۲ و ۲.۵ لیتری توسط نگین خودرو به فروش می‌رسید، اما نتوانست پا به پای محصولات کره‌ای رقابت کند.

رنو سیمبل

رنو سیمبل سدان جمع و جور شهری است که در سال ۲۰۱۲ توسط زیرمجموعه اقتصادی‌ساز رنو، یعنی داچیا روانه بازار‌های جهانی شد. این خودرو نسل دوم تندر۹۰ به شمار می‌آید و مدل‌ ۲۰۱۵ آن وقتی به ایران رسید که تندر۹۰ همچنان روی خط تولید شرکت‌های داخلی قرار داشت.

رنو فلوئنس

رنو فلوئنس سدان جمع و جوری است که همراه با دیگر محصولات رنو در اوایل دهه ۹۰ خورشیدی توسط نگین خودرو وارد شد. آخرین این خودرو فیس‌لیفت مدل ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ است که با وجود کیفیت ساخت بالا و سطح مناسب آپشن‌ها، به دلیل طراحی نه‌چندان جذاب در جذب خریداران ایرانی موفق عمل نکرد.

رنو کولئوس

رنو کولئوس کراس‌اوور دیگری است که توسط رنو تولید شده و نگین خودرو آن را به بازار کشور آورده است. نسل دوم این خودرو بعد از ادغام رنو نیسان طراحی و تولید شد و ترکیبی از زبان طراحی جدید رنو و پلتفرم نیسان ایکس تریل است. واردات مدل ۲۰۱۷ کولیوس به ایران همزمان با تولید آن انجام شد.

رنو لاگونا

رنو لاگونا همراه با دیگر محصولات خودروساز فرانسوی اوایل دهه ۹۰ و با مدل ۲۰۱۲ در ایران عرضه می‌شد. این خودرو از نظر ظاهری تفاوت چشمگیری با دیگر محصولات رنو در بازار ایران داشت، چرا که با بدنه کوپه ۲ در به فروش می‌رسید. همین استایل ظاهری هم موجب شد که در بازار پرطرفدار سدان‌های ۴ در کشور، به موفقیت چندانی نرسد.

رنو لتیتود

رنو لتیتود سدان لوکسی است که اوایل دهه ۹۰ شمسی وارد بازار ایران شد. البته این خودرو توسط کمپانی رنو سامسونگ کره طراحی و تولید شده است و فقط در کارخانه‌های کره جنوبی و روسیه ساخته می‌شد. رنو لتیتود روی پلتفرم مشترک با نیسان ماکسیما، نیسان مورانو و نیسان تینا به تولید می‌رسید و در سال ۲۰۱۵ جای خود را به رنو تالیسمان داد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو