بررسی مشخصات فنی هایما 6P

۸ بهمن ۱۴۰۰ بررسی مشخصات فنی هایما 6P

مشاهده سه خودرو از برند هایما بر یک تریلر حامل ماشین، احتمالا خبر از ورود سه محصول جدید از برند هایما به بازار کشور توسط ایران خودرو می‌دهد. این سه خودرو احتمالا به منظور پاس کردن استانداردها و ارزیابی بازار روانه کشور شده‌اند و باید منتظر ماند و دید که نتیجه چه خواهد بود.

یکی از این سه محصول، هایما 6P است که در حقیقت نسخه نسل دوم هایما S5 به حساب می‌آید و در صورت تولید، جانشین هایما S5 قدیمی ایران خودرو خواهد شد.

مزایا و معایب

+ طراحی به روز و جدید

+ نمای داخلی مطلوب‌تر

+ سیستم انتقال نیرو هیبرید

+ توان فنی درخور توجه

+ شتاب اولیه زیر ۸.۰ ثانیه

+ مصرف سوخت باورنکردنی

– عرضه دیرهنگام

– تاخیر ورود به بازار از سوی ایکو

مشخصات فنی

خودرو مورد بررسی با نام 6P معرفی می‌شود، در حالی که نسخه نسل دوم هایما S5 را با نام S5 II می‌شناسند. نسل دوم S5 با طراحی جدید خود از سال ۲۰۱۸ روانه بازار چین شد اما این نمونه مورد بررسی با داشتن جلوپنجره آبی رنگ، در حقیقت نسخه هیبرید )بنزینی/الکتریکی( S5 II است که با نام 6P شناخته می‌شود.

نسخه هیبرید این خودرو به یک پیشرانه کوچک و اقتصادی سه سیلندر توربو به همراه یک موتور الکتریکی مجهز خواهد بود که توان فنی و مانورپذیری قابل توجهی برای این کراس‌اوور سایز کوچک شهری به همراه خواهد آورد. به احتمال بسیار قوی خودروسازان داخلی نیز بلاخره به این نتیجه رسیدند که برای دستیابی به یک خودرو خوش‌توان و قدرتمند، نمی‌توان روی خودروسازان چینی حساب چندانی باز کرد. در نتیجه استفاده از نسخه‌های هیبریدی محصولات تولیدی آنها بهترین راه حل خواهد بود.

مهم‌ترین نکته در معرفی هایما 6P، میزان مصرف سوخت متوسط آن (برابر با حدود ۱.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است. توجه داشته باشید که این میزان مصرف سوخت خیره‌کننده، تنها به کمک استفاده همزمان از موتور الکتریکی ۸۲ کیلووات (۱۱۰ اسب بخاری) و شارژ کردن دائمی باتری ۱۷.۷ کیلووات.ساعتی این خودرو، آن هم در رانندگی‌های سرگاز و استاندارد میسر می‌شود. برد مفید خودرو تنها با تکیه بر موتور الکتریکی آن برابر با ۸۰ کیلومتر است. جای تردید ندارد که سیستم‌های هیبرید از دیدگاه مصرف سوخت بسیار قدرتمند عمل کرده و ضمن بهبود توان فنی خودرو، می‌توانند مصرف سوخت بسیار اقتصادی با خود به همراه داشته باشند.

قدرت پیشرانه بنزینی سه سیلندر این خودرو برابر با ۱۴۰ اسب بخار و توان موتور برقی آن برابر با ۱۱۰ اسب بخار اعلام شده است اما قدرت نهایی خودرو هرگز از مجموع این دو عدد حاصل نمی‌شود چرا که هر دو منبع انرژی به صورت هماهنگ با یکدیگر عملکرده و موتور الکتریکی ممکن هست به صورت پیوسته و دائم در مدار درگیر نباشد.

ورود هایما 6P به بازار کشور با این مشخصات فنی، می‌تواند تا حدود زیادی سطح توقع بازار را از کراس‌اوورهای سایز کوچک شهری بالا ببرد و بر حرارت بازار رقابتی کنونی بیافزاید.

مشخصات کلی

نوع موتور بنزینی تزریق مستقیم + الکتریکی
حجم موتور ۱.۲ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۳ / ۱۲
تنفس موتور توربو
قدرت ۱۴۰ اسب بخار
گشتاور ۲۴۵ نیوتن.متر
گیربکس ۷ سرعت اتوماتیک دو کلاچ
محور محرک دیفرانسیل جلو
شتاب ۷.۵ ثانیه
سرعت
مصرف سوخت ۱.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۶
فرمان برقی
نوع بدنه کراس اوور ساب کامپکت
نوع رینگ آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول ۴۴۱۸ میلی‌متر
عرض ۱۸۲۳ میلی‌متر
ارتفاع ۱۶۳۰ میلی‌متر
فاصله محورها ۲۶۳۰ میلی‌متر
وزن خالص ۱۷۲۰ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ نفر
ظرفیت صندوق
حجم مخزن سوخت ۴۵ لیتر
قطر رینگ ۱۷ اینچ

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل دارد
کروز کنترل هوشمند ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد
کنترل سرعت در سرازیری ندارد
کنترل کشش دارد
کنترل پایداری دارد
اتو پارک دارد
سنسور جلو دارد
سنسور عقب دارد
رادار نقطه کور ندارد
رادار تغییر لاین ندارد
رادار تصادف جلو ندارد
رادار تصادف عقب ندارد
ترمز ضدقفل دارد
ترمز کمکی دارد
ترمز اضطراری دارد
ترمز پارک برقی دارد
اتولایت دارد
چراغ روز دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد
گرم‌کن فرمان
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد
ناوبری دارد
نمایشگر هدآپ ندارد
دوربین عقب دارد
دوربین جانبی ندارد
دوربین ۳۶۰ درجه ندارد
کیسه هوا دارد
ورود بدون کلید دارد
استارت بدون کلید دارد
تهویه اتوماتیک دارد
صندلی برقی راننده دارد
صندلی برقی سرنشین جلو دارد
گرم‌کن صندلی جلو
سردکن صندلی جلو
آینه بغل برقی دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد
پانوراما
سانروف دارد

طراحی ظاهری

نمای بیرونی هایما 6P

نسل دوم هایما S5 II که از دیدگاه طراحی کلی با 6P مشترک است، در نمای خارجی از همان المان‌های مشترک با نسل پیشین بهره می‌گیرد. حتی اگر ندانید که با چه خودرویی طرف هستید، نسبت دادن ظاهر خارجی 6P به S5 نسل اول چندان دشوار نخواهد بود.

جلوپنجره نسل قبل که همچون بینی اندکی بیرون زده و برجسته بود، حالا در نسل دوم به صورت صاف و کاملا تخت در آمده است. چراغ‌های جلو ظاهر دشنه مانند خود را حفظ کرده اما با باریک‌تر شدن، حالا بیشتر ظاهری همچون شمشیر دارند. مه‌شکن‌های گوشه سپر نیز در سیاستی مشابه باریک‌تر شده‌اند اما ساختار سه طبقه بخش جلویی S5، در 6P نیز همچنان رعایت شده است. نمای جانبی همان خط شانه دنباله‌دار رفت و برگشتی روی درها را به همراه دارد. حتی تریم مشکی رنگ دامن خودرو و تریم تزئیناتی کرومی جانبی روی آن نیز با اندکی تغییر در سر جای خود قرار دارند.

در سیاستی کاملا مشابه، قوس در پنجم خودرو در نسخه نسل دوم حذف شده و همانند نمای جلو خودرو صاف‌تر شده است. چراغ‌ها دقیقا همان فرم پیشین خود را حفظ کرده‌اند، با این تفاوت که حالا در گرافیک آن‌ها اغراق بیشتری به چشم می‌خورد. هایما S5 II یا همان 6P از دیدگاه ظاهری در مقایسه با نسل اول S5، تغییرات فاحشی به خود ندید و بیشتر باید آن را نسخه فیس لیفت شده نسل اول دانست تا یک نسخه انحصاری جدید. تنها المان لو دهنده ساختار هیبرید 6P، استفاده از قاب آبی رنگ در ساختار جلو‌پنجره و البته سقف مشکی رنگ سفارشی است که با مدل‌های استاندارد فرق دارد.

طراحی داخلی

نمای کابین هایما 6P

نمای داخلی 6P (نسل دوم S5) با بهبودها و تغییرات فراوان همراه شده است تا جایگزین نمای داخلی عجیب و غریب S5 نسل پیشین شود. در 6P دیگر خبری از آن داشبرد نیم حلالی با متعلقات و کلید‌های تجمع کرده در میانه داشبرد نیست. 6P حالا از سبک طراحی منطقی‌تر و لطیف‌تری بهره می‌گیرد که تریم تزئیناتی رنگ متمایز در آن به صورت عرضی در سرتاسر داشبرد به اجرا در آمده است.

سه دریچه خروجی سیستم تهویه مطبوع در مرکز داشبرد قرار گرفته است که نمایشگر لمسی سیستم مولتی مدیا در بالای آن جایگذاری شده است. فرمان خودرو به نوع سه شاخه با طراحی اسپرت‌تر تغییر شکل داده است و از همه مهم‌تر، استفاده از تریم آلومینیومی براق در ترکیب با تریم دو رنگ داخلی سفید و مشکی بر رودری‌ها و صندلی‌ها است که به احتمال بسیار قوی، از سوی ایران خودرو در بازار کشور عرضه نخواهد شد. عبور برند هایما از S5 به نسل دوم این خودرو (S5 II و 6P) بیشتر به یک انقلاب شباهت دارد. اگر ایران خودرو قید تریم داخلی دو رنگ را نزند، نمای داخلی این خودرو را باید زیبا و جذاب توصیف کرد.

نتیجه گیری

نمای پشتی هایما 6P

مهم‌ترین ویژگی‌های 6P قابلیت پلاگین هیبرید بودن سیستم انتقال نیرو است که برای آن شتاب اولیه قابل توجه و مصرف سوخت متوسط خیره‌کننده با استاندارد آلایندگی یورو ۶ به همراه خواهد داشت. مجموعه این ویژگی‌ها می‌تواند از 6P یک کراس‌اوور محبوب و تغییردهنده سلیقه بازار بسازد که ممکن است یک تنه سبک مورد پسند مردم را با تغییر ناگهانی و فاحش رو به رو کند. هنوز مشخص نیست که متقاضیان برای خرید ماشین جدید هایما، باید چه مقدار هزینه کنند.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: شهاب انیسی