نحوه دوگانه سوز کردن خودروها + هزینه تبدیل به دوگانه سوز

۲۳ آذر ۱۴۰۰ نحوه دوگانه سوز کردن خودروها + هزینه تبدیل به دوگانه سوز

این روزها با افزایش قیمت بنزین، بار دیگر اهمیت دوگانه سوز کردن ماشین‌ها و استفاده از گاز طبیعی فشرده در میان رانندگان به‌صورت جدی مطرح شده است.

تعداد زیادی از تاکسی‌ها، وانت‌بار‌ها و خودروهای بنزین‌سوز برای کاهش هزینه‌های خود، خواستار جایگزین کردن گاز CNG در ازای بنزین به عنوان سوخت اصلی وسایل نقلیه گازسوز خود هستند؛ زیرا استفاده از سی ان جی، هزینه‌ها را به میزان ۸۰ درصد برای رانندگان کم‌تر می‌کند.

در این میان سوال‌های متعددی در خصوص نحوه دوگانه ‌سوز کردن، هزینه آن، روش ثبت نام، دریافت وام و تسهیلات ۲٫۵ میلیون تومانی، مزایا و معایب استفاده از CNG و انتخاب گزینه مناسب برای سوخت‌گیری مطرح شده که در ادامه سعی بر پاسخ‌دهی به آن‌ها داریم.

راه‌ اندازی سامانه خودروهای گازسوز

آذر ۱۴۰۰:

از ۴ آبان و به دنبال حمله سایبری به سامانه سوخت، سامانه گازسوز کردن خودروها نیز از دسترس خارج شده بود.

بر اساس گفته‌های مدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با همکاری شرکت پژوهش و توسعه ناجی، از امروز (۲۳ آذر) ارتباط سامانه گازسوز کردن خودروها به آدرس gcr.niopdc.ir دوباره برقرار شده و متقاضیان می‌توانند برای تبدیل خودرو بنزینی به گازسوز ثبت نام کنند.

هزینه گازسوز کردن ماشین‌

هزینه دوگانه سوز کردن خودروها، مبلغی بین سه تا پنج میلیون تومان بوده که این اختلاف قیمت در نتیجه استفاده از تجهیزات مختلف با کیفیت‌های متفاوت در ساخت و نصب آن است.

توجه داشته باشید که استفاده از گاز سی ان جی نسبت به بنزین دارای نتایج بهتری همچون قیمت پایین‌تر، صرفه اقتصادی بیشتر، سود دهی بالا در جایگاه‌ها، کاهش هزینه‌های حمل و نقل انواع وسایل نقلیه (عمومی و شخصی) و همچنین کنترل کرایه‌های اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها است.

اعطای وام ۲.۵ میلیون تومانی

پس از افزایش قیمت بنزین و تشویق مردم جهت گازسوز کردن ماشین‌ها، مبلغ ۲٫۵ میلیون تومان وام برای متقاضیان دوگانه سوز کردن انواع وسایل نقلیه در نظر گرفته شده است؛ برای دریافت این تسهیلات، صاحبان ماشین‌های قدیمی و جدید باید در سایت Irngv.ir اقدام به ثبت‌نام کنند.

همچنین شورای اقتصاد برای کاهش هزینه‌های مربوط به انواع وسایل نقلیه عمومی، میزان ۶۵۰۰ میلیارد تومان بودجه بابت تسهیلات بلاعوض به تاکسی‌ها، ون مسافربر و وانت‌بار در نظر گرفته است.

توزیع روزانه سی ان جی

طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، در حال حاضر روزانه حدود ۲۱ میلیون متر مکعب گاز CNG در سطح کشور و جایگاه‌های مخصوص سوخت‌گیری برای خودروهای دوگانه سوز توزیع می‌شود که بر اساس محاسبات در خصوص نیاز کشور بعد از گرانی بنزین، این میانگین در گام اول باید تا ۱۸ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کند؛ به عبارتی روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی فشرده باید در دسترس متقاضیان باشد.

نکته مهم: مدت زمان مورد نیاز برای سوخت‌گیری خودرو CNG از جایگاه سوخت برای ماشین‌های گاز سوز، حدود پنج دقیقه و زمان لازم قبل اتصال نازل، حدود ۳۰ دقیقه است.

نحوه گازسوز کردن خودرو

برای دوگانه سوز کردن خودرو، مالک باید به سامانه اطلاعات جامع خودروهای گازسوز که قبلا هم به آن اشاره شده، مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کند. حداقل یک هفته پس از ثبت نام، پیامکی برای متقاضی ارسال می‌شود؛ سپس شخص باید مجدد به سایت مراجعه کرده و نسبت به انتخاب نزدیک‌ترین محل مجاز اقدام کند.

پس از مشخص‌شدن زمان و محل آن، برای انجام امر تبدیل باید به مرکز مدنظر برود تا فرآیند کار توسط کارشناسان برای ماشین وی انجام شود.

نکته مهم: طبق اعلام رییس اتحادیه سوخت‌های جایگزین، حداکثر زمان انتظار برای هر شخص حدود دو ماه خواهد بود.

برتری CNG نسبت به بنزین در چیست؟

گاز طبیعی فشرده به عنوان یک سوخت تمیز و پاک در انواع وسایل نقلیه محسوب می‌شود؛ زیرا درصد آلاینده‌های خروجی از آن مثل کربن نسبت به بنزین، بسیار کمتر است.

در شرایطی که آلودگی هوا، آسیب زیادی به محیط زیست و همچنین سلامتی شهروندان می‌رساند؛ آلودگی کمتر ناشی از سوخت CNG در ماشین‌های گازسوز به عنوان یک مزیت بزرگ برای خودروهای دوگانه سوز، به‌خصوص در کلان ‌شهرهایی همچون تهران و فصل‌های سرد سال شناخته می‌شود که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

مزایای سوخت سی ان جی

 • گاز طبیعی هنگام بروز سانحه یا تصادف در هوا منتشر می‌شود؛ اما بنزین با عدم انتشار خود، خطر آتش‌سوزی را برای خودرو فراهم می‌کند. در نتیجه CNG سوختی ایمن‌تر از بنزین است.
 • احتراق گاز CNG برخلاف بنزین، باعث کاهش انتشار گازهای مضر در هوا می‌شود. مونو اکسید کربن تا ۷۰ درصد، ذرات آلوده گازی غیر متانی معلق در هوا تا ۸۹ درصد و نیتروژن تا ۸۷ درصد کاهش پیدا می‌کند.
 • استفاده از سی ان جی به جای بنزین در خودروهای دوگانه سوز، مزیت بزرگی همچون کاهش هزینه‌های سوخت برای رانندگان را به همراه دارد.
 • قابلیت مکش گاز طبیعی فشرده از مخزن سوخت خودرو وجود ندارد؛ در نتیجه احتمال سرقت آن، بسیار کم است.
 • کربن کم تولید شده توسط سوخت CNG، کمک فروانی به تمیزی تمام قطعات موتور می‌کند.
 • کپسول‌های ذخیره گاز، دوام بسیار بیشتری نسبت به باک‌های بنزین در خودروهای دوگانه سوز دارند.

معایب گاز CNG

 • برد عملیاتی ماشین‌هایی که از بنزین به‌ عنوان سوخت استفاده می‌کنند؛ نسبت به خودروهای گازسوز بیشتر است. زیرا حجم قابل سوخت‌گیری، حدود یک سوم بنزین بوده؛ در نتیجه افراد به ازای هر بار مراجعه به جایگاه بنزین، باید سه مرتبه به جایگاه‌های CNG مراجعه کنند.
 • استفاده از سی ان جی آسیب زیادی به قطعات موتور می‌زند؛ به عبارتی استهلاک پیشرانه را به مرور بیشتر می‌کند.
 • بنزین به صورت کامل، قابلیت سوختن دارد؛ اما گاز کاملا نمی‌سوزد.
 • تعمیرات و نگهداری ارائه شده برای خودروهای دوگانه سوز، کمی ضعیف است.
 • با احتراق گاز طبیعی فشرده، قدرت خروجی پیشرانه کمتر می‌شود.
 • با سوخت CNG عمر قطعات به‌کار برده شده در موتور، کاهش پیدا می‌کند.

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو۴۵