بررسی و مقایسه هیوندای سانتافه و تویوتا پرادو

۲۷ بهمن ۱۳۹۸ بررسی و مقایسه هیوندای سانتافه و تویوتا پرادو

هیوندای سانتافه و تویوتا پرادو دو خودرو شاسی بلند هستند که از دیرباز در کشور ما طرفداران و مشتریان فراوانی را به سوی خود جذب کرده‌اند. در شرایط فعلی که واردات خودرو به ایران در حالت تعلیق به سر می‌برد، پرادو کارکرده و قیمت سانتافه دست دوم از بازار نسبتا پررونقی برخوردار بوده و همه روزه معاملات زیادی مبتنی بر خرید و فروش این دو مدل در بازار انجام می‌شود.

به گزارش خودرو ۴۵، تاکنون دو نسل از ماشین سانتافه به بازار ایران راه یافته که در این بین سانتافه جدید با شمایل نسبتا مدرن خود توانسته رقیب مناسبی برای انواع محصولات تویوتا نظیر پرادو چهار در و پرادو ‌دو ‌در باشد.

در حال حاضر گستره قیمت تویوتا پرادو کارکرده در برخی مدل‌ها با قیمت سانتافه جدید فول آپشن تقریبا در یک بازه قرار می‌گیرد. بنابراین در مطلب پیش رو بر آن شده‌ایم تا این دو شاسی‌‌بلند کهنه‌کار بازار را از جنبه‌های مختلف همچون: طراحی، توان فنی و شرایط بازار مورد مقایسه و بررسی قرار دهیم.

مقایسه طراحی تویوتا پرادو و هیوندای سانتافه

هیوندای سانتافه جدید در قیاس با نسل قبلی خود از شمایلی کاملا متحول شده و زیباتر سود می‌برد. در طراحی بدنه هیوندای سانتافه از اشکال هندسی مختلف به طرزی مناسب بهره گرفته شده و ظاهری مدرن و زیبنده برای آن پدید آورده شده است. جلوپنجره بزرگ به فرم شش ضلعی مزین به نوارهای کرومی، از تطابقی نسبتا چشم‌نواز با فرم چراغ‌های جلو سود می‌برد و خطوط حجمی استفاده شده در بخش‌های مختلف بدنه نیز ظاهر ماشین سانتافه را نسبت به گذشته عضلانی و خوش‌تراش‌تر نشان می‌دهد.

همچنین در نمای پشت سانتافه شاهد طراحی دلپذیر چراغ‌های کشیده عقب، سایز مناسب دهانه صندوق، ظاهر جذاب سپر، سر اگزوز و قطعه شبه ‌دیفیوزر هستیم که وجهه نسبتا دلنشینی از خود به نمایش گذاشته‌اند. هیوندای سانتافه در سال ۲۰۱۶ دستخوش فیس لیفت شد و برخی تغییرات جزئی بر ناحیه سپرها، مه شکن‌ها و خطوط جلوپنجره آن اعمال شد.

در سوی دیگر با تویوتا پرادو کارکرده طرف هستیم. نسل سوم و چهارم ماشین پرادو در بازار ایران حضور نسبتا پررنگی دارد. این دو نسل تویوتا پرادو از لحاظ ظاهری چندان با یکدیگر اختلاف ندارند و پرادو جدید که از سال ۲۰۱۲ وارد بازار کشورمان شده را می‌توان نمونه فیس لیفت نسل قبل به شمار آورد. با این حال تویوتا پرادو چهار در و پرادو‌ دو ‌در جدید دارای چهره مدرن‌تری بوده و تغییراتی که در ناحیه چراغ‌ها، سپرها و جلوپنجره آن اعمال شده، رخساری خوشایندتر را از این شاسی بلند تمام عیار ژاپنی به نمایش گذاشته است. نمای جانبی و نمای عقب تویوتا پرادو نیز تحولات بسیار جزئی را نسبت به گذشته به خود دیده است.

 

هیوندای بخریم یا نه

کابین هیوندای سانتافه جدید از ظاهری بسیار امروزی، زیبا و متفاوت، به ویژه در قسمت داشبورد و کنسول میانی برخوردار شده است. مواردی همچون: آرایش متقارن کنسول میانی و طراحی متفاوت دریچه‌های تهویه، چیدمان منظم و متین دکمه‌های مختلف در ناحیه زیرین نمایشگر مرکزی، سبک طراحی غربیلک فرمان و پنل پشت آمپر، جلوه‌های اسپرت و جذابی را در کابین هیوندای سانتافه پدید آورده‌اند که موجب رضایت خاطر مشتریان ماشین سانتافه خواهد شد.

طراحی داخلی Toyota land cruiser prado در مقایسه با سانتافه زمخت و نسبتا قدیمی‌تر به نظر می‌رسد؛ در اینجا کمتر اثری از اشکال هندسی مدرن به چشم می‌خورد و عمده بخش‌های کنسول میانی، داشبورد و غربیلک فرمان سرشار از ادوات چهارگوش به فرم مربع و مستطیل شده است. با این حال غرور و پختگی خاصی در سبک طراحی داخلی تویوتا پرادو احساس می‌شود که با اهداف کاربردی تویوتا پرادو مطابقت داشته و نمی‌توان این سبک طراحی داخلی تویوتا پرادو را به باد انتقادات گسترده گرفت.

 

پرادو بخریم یا نه

 

به طور کل طراحی هیوندا سانتافه جدید در مقایسه با تویوتا پرادو چهار در جدیدتر و عامه‌پسندتر به نظر می‌رسد؛ اما نکته‌ای حایز اهمیت این است که سبک و سیاق ظاهری ماشین سانتافه پس از مدتی در نظرها عادی می‌شود؛ اگر حتی فرض کنیم که این اتفاق برای پرادو نیز رخ خواهد داد، باید بدانیم که شدت آن در مقایسه با سانتافه بسیار کمتر خواهد بود.

مقایسه توان فنی هیوندای سانتافه و تویوتا پرادو

هیوندا سانتافه تنها از یک پیشرانه ۴ سیلندر تنفس طبیعی به حجم ۲.۴ لیتر نیروی مورد نیاز خود را تامین می‌کند. این پیشرانه قادر به تولید ۱۷۴ اسب‌بخار قدرت و ۲۲۷ نیوتن‌متر گشتاور است که توسط یک جعبه‌دنده ۶سرعته اتوماتیک و دو دیفرانسیل به سوی چرخ‌ها ارسال می‌شود. مدل تک‌دیفرانسیل سانتافه نیز در بازار موجود است. در این بین برخی مدل‌های سانتافه جدید به پیشرانه GDi یا تزریق مستقیم مجهز هستند که توان خروجی آنها به ۱۸۸ اسب‌بخار و ۲۴۵ نیوتن‌متر ارتقا پیدا کرده است.

در سمت مقابل تویوتا پرادو VXL به پیشرانه ۶سیلندر تنفس‌طبیعی ۴لیتری مجهز شده که توانی معادل ۲۷۱ اسب‌بخار و ۳۸۱ نیوتن‌متر را از طریق یک گیربکس پنج دنده اتومات و دو دیفرانسیل به سوی چرخ‌ها روانه می‌کند. همچنین یک پیشرانه ۴سیلندر تنفس‌طبیعی به حجم ۲.۷ لیتز در نسخه gx تویوتا پرادو کارکرده وجود دارد که قادر به تولید ۱۶۰ اسب بخار قدرت و ۲۴۵ نیوتن‌متر گشتاور بوده و نیروی آن به وسیله یک جعبه‌دنده 4سرعته اتوماتیک به تمامی چرخ‌ها منتقل می‌شود.

قیمت پرادو دست دوم

 

شتاب صفر تا صد هیوندا سانتافه جدید GDi برابر ۱۱.۶ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن به ۱۹۰ کیلومتر برساعت می‌رسد. این میزان چالاکی سانتافه در مقابل شتاب ۹ ثانیه‌ای تویوتا پرادو ۶سیلندر تا حدی کُند به نظر می‌رسد. همچنین حداکثر سرعت تویوتا پرادو نیز بیشتر از سانتافه جدید است و از رقم ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت فراتر می‌رود.

البته تویوتا پرادو gx با پیشرانه ۴ سیلندر ظرف مدت ۱۲.۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست می‌یابد و از بیشینه سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت برخوردار است بنابراین نسبت به سانتافه کندتر عمل می‌کند. مصرف سوخت هیوندای سانتافه GDi معادل ۸.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است. این رقم در تویوتا پرادو ۶سیلندر برابر ۱۳ و در مدل ۴ سیلندر معادل ۱۱.۹ لیتر در هر ۱۰۰کیلومتر است.

 

قیمت سانتافه دست دوم

 

هر دو ماشین تویوتا پرادو و هیوندای سانتافه جدید دارای تعلیق نسبتا اسپرت بوده و سواری پایداری را به سرنشینان خود ارائه می‌دهند؛ البته در این بین اوضاع سانتافه کمی باب میل نبوده و خشکی نسبی سواری آن گاهی اوقات موجب رنجیدگی خاطر سرنشینان می‌شود.

همچنین گرچه هر دو خودرو به دو دیفرانسیل با قفل مرکزی مجهز هستند اما تویوتا پرادو به طور ویژه از قابلیت‌ها و امکانات آفرود برخوردار شده و می‌تواند در مسیرهای خارج جاده‌ای عملکردی تحسین برانگیز از خود به نمایش بگذارد.

مقایسه آپشن ها و امکانات رفاهی – ایمنی

سانتافه جدید (DM) در انواع تیپ‌های مختلف به صورت شرکتی و غیرشرکتی وارد بازار کشورمان شده که هر کدام دارای سطح خاصی از تجهیزات رفاهی هستند. در این میان نسخه فول‌آپشن شرکتی سانتافه جدید از تجهیزات رفاهی و ایمنی مناسبی برخوردار بوده که شامل موارد زیر می‌شود: کروزکنترل هوشمند، HAC، کنترل سرعت در سرازیری، کنترل کشش و پایداری، اتو پارک، VSM، حسگرهای پارک جلو و عقب، حسگر نور-باران-فشار باد تایر، سامانه‌های راداری: نقاط کور- تغییرلاین -تصادف از جلو و عقب، ABS- EBD -ترمز کمکی، ترمز اضطراری، اتوهلد، نوربالا و ارتفاع نور اتومات، چراغ چرخشی، فرمان 4حالته برقی، پدال شیفتر، گرمکن فرمان، مانیتور ۸ اینچی، رهیاب، دوربین‌های عقب -جانبی-۳60 درجه، بلوتوث، USB، قطب‌نما، ایربگ‌های جلو-جانبی-پرده‌ای، پشت‌سری فعال، کیلس-استارت دکمه‌ای، تهویه اتومات دوگانه، صندلی راننده ۸حالته برقی، صندلی سرنشین جلو ۶حالته برقی، گرمکن صندلی‌ها، سردکن صندلی جلو، درب صندوق برقی هوشمند، سانروف پانوراما، آینه‌های جانبی تاشونده برقی.

 

مشخصات سانتافه

 

تویوتا پرادو از نظر آپشن در سطح پایین‌تری قرار دارد و مهم‌ترین تجهیزات نسخه فول‌آپشن VXL آن در موارد زیر خلاصه می‌شود:

کروزکنترل تطبیق‌پذیر، HAC، کنترل سرعت در سرازیری، کنترل کشش و پایداری، حسگر پارک عقب، ABS، EBD، ترمز کمکی، ترمز اضطراری( سفارشی)، فرمان ۴حالته هیدرولیک، مانیتور (افترمارکت)-نویگیشن-دوربین عقب- دوربین جانبی، بلوتوث، USB، دو ایربگ، کیلس-استارت دکمه‌ای، تهویه اتومات دوگانه، آینه‌های تاشونده برقی با گرمکن، سانروف.

 

مشخصات پرادو

هیوندای سانتافه بخریم یا تویوتا پرادو؟

هیوندا سانتافه دست دوم و تویوتا پرادو کارکرده دو عضو مهم و بازیگر اساسی بازار خودروهای شاسی‌بلند ایران به شمار می‌روند. در این میان از آنجا که Hyundai santa fe دارای ابعاد کوچکتری بوده و قیمت سانتافه در مقایسه با قیمت پرادو در سطحی پایین‌تر قرار دارد، خودروی مناسب‌تری برای مصارف شهری به شمار می‌رود و بازار نقل‌و‌انتقالات آن به شدت گرم است. همچنین به علت وجود تجهیزات رفاهی و ایمنی بسیار گسترده‌تر در نسخه‌های فول آپشن سانتافه جدید در مقایسه با تویوتا پرادو، بسیاری از مشتریان عادی تمایل بیشتری به هیوندای سانتافه از خود نشان می‌دهند.

از طرف دیگر تویوتا پرادو شاسی‌بلندی تمام‌ عیار و نسبتا لوکس به حساب می‌آید که از پرستیژ بسیار بالاتری بهره برده و قابلیت‌های آفرود آن قابل مقایسه با ماشین سانتافه نیست. تویوتا پرادو به ویژه در نسخه ۶سیلندر از توان فنی بسیار بالاتری برخوردار است و کابین فوق‌العاده جادار آن مکان مناسبی برای حضور افراد یک خانواده پرجمعیت به شمار می‌رود.

بنابراین اگر قابلیت‌های رانندگی آفرود، دوام فنی بالا، کیفیت ساخت مطلوب و کابین فوق‌العاده جادار برای شما از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است، می‌توانید تویوتا پرادو را برگزینید اما در غیر این صورت، هیوندا سانتافه به عنوان یک کراس‌اوور شهری با ابعاد نسبتا مناسب، می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای مصارف خانوادگی باشد.

 

نویسنده: حسین باباپور
انتهای پیام/