خداحافظی ولوو از متریال چرم

۱۹ مهر ۱۴۰۰ خداحافظی ولوو از متریال چرم

برند سوئدی ولوو یکی از آن خودروسازانی بود که اعلام کرد در راستای کمک به محیط زیست، قصد دارد با موتورهای احتراق داخلی و سوخت فسیلی خداحافظی کند. حالا این کمپانی اعلام کرده است که دیگر از چرم به عنوان متریال برای طراحی فضای داخلی کابین، استفاده نخواهد کرد.

ولوو سی۴۰ ریشارژ ۲۰۲۲ (2022 Volvo C40 Recharge)، مارچ سال میلادی گذشته رونمایی شد. رونمایی از این خودرو جذاب جنجال آفرین بود، چرا که با حاشیه‌های زیادی همراه شد. طی مراسم، این غول خودروسازی اعلام کرد که خرید این محصول پاک و تمام الکتریک فقط و فقط از طریق اینترنت امکان‌پذیر خواهد بود. یکی دیگر از نکات جالب توجه درباره این شاسی بلند این است که بر خلاف محصولات دیگر کمپانی‌های عرصه خودروسازی، در پروسه طراحی و ساخت فضای داخل کابین C40 ریشارژ، از ذره‌ای چرم استفاده نشده است.

این کمپانی بزرگ و مشهور اروپایی اعلام کرده است که از این پس در محصولات تمام الکتریکی ولوو اثری از چرم به عنوان متریالی حیاتی، دیده نخواهد شد. علت این تصمیم مهم، حمایت از حقوق حیوانات و کمک به پایداری محیط زیست اعلام شده است. به عبارت دیگر درست همزمان با حذف پیشرانه درون‌سوز از خط تولید محصولات ولوو، چرم نیز از لیست متریال این برند خط خواهد خورد، یعنی تا سال ۲۰۳۰ میلادی.

ولوو c4 ریشارژ 2022

شاید برایتان سوال شود که کمپانی ولوو به جای چرم از چه موادی استفاده خواهد کرد؟ به نظر می‌رسد که این کمپانی قصد دارد از متریالی پایدار با پایه زیستی استفاده کند که از منابع بازیافت شده به دست می‌آید. از جمله این مواد اولیه پایدار که نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست دارد می‌توان به نوردیکو (Nordico) اشاره کرد. این متریال جدید توسط برند ولوو تولید می‌شود. مواد اولیه نوردیکو شامل مواد بازیافتی همچون در بطری‌های آب معدنی، چوب پنبه بطری‌های نوشیدنی و منابع پایدار جنگل‌های سوئد و فنلاند ساخته شده است. به زودی در نسل‌های بعدی محصولات ولوو شاهد حضور نوردیکو به عنوان یکی از اصلی‌ترین متریال‌های استفاده شده در فضای داخلی خودروها خواهیم بود.

اگر به نوردیکو علاقه ندارید، می‌توانید محصولاتی خریداری کنید که در ساخت کابین آن‌ها از پنبه استفاده شده است. این نوع پنبه‌ تنها از تامین‌کنندگان مورد تایید ولوو خریداری خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین دلایل ولوو برای اتخاذ این تصمیم بزرگ، نگرانی این برند دوست‌دار محیط زیست از تاثیر منفی پرورش دام است که در نهایت به فرایند جنگل‌زدایی می‌انجامد. آمار و تحقیقات نشان می‌دهد که دام‌های زنده در تولید ۸۶ درصد از گازهای گلخانه‌ای مخرب سهیم‌اند. به عبارت دیگر، انسان‌ها فقط در تولید ۱۴ درصد این گازها مشارکت دارند.

این برند قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ و با جایگزین کردن ۲۵ درصد از مواد اولیه محصولات خود با متریال پایدار و بازیافتی، به کره زمین و محیط زیست کمک کند.

فروش فوری خودرو

منبع: motor1

نویسنده: پرستو مهدی قلیخان