بررسی مشخصات ونوسیا V-Online مدل ۲۰۲۱

۳۰ مرداد ۱۴۰۰ بررسی مشخصات ونوسیا V-Online مدل ۲۰۲۱

برند ونوسیا، خودروساز مشترک دانگ‌فنگ-نیسان کشور چین، اخیرا از محصول جدیدی پرده برداشته که یک کراس اوور با طراحی نوین روز است و بازار هدف آن را منحصرا قشر جوان جامعه تشکیل می‌دهد. این کراس اوور جدید چینی چند المان خاص در آستین دارد که آن را از خودروهای رایج صنعت خودروسازی چین متمایز می‌سازد.

همکاری دانگ‌فنگ با کمپانی نیسان که به خلق برند ونوسیا در سال ۲۰۱۰ انجامید، باعث شد این خودروساز چینی پشتوانه‌ای قوی برای ارتقا سطح تکولوژی خودروسازی و تولیدات روز خود در بازار کشور چین داشته باشد.

مشخصات فنی ونوسیا V-Online

مشخصات حجم / میزان / تعداد
محور محرک متحرک جلو
حجم موتور ۱.۵ لیتر
نوع موتور چهار سیلندر خطی
تنفس موتور توربوشارژر
حداکثر قدرت ۱۹۰ اسب بخار
حداکثر گشتاور
شتاب
حداکثر سرعت
تعداد سیلندر ۴
تعداد سوپاپ ۱۶
انتقال قدرت
مصرف سوخت ترکیبی
استاندارد آلایندگی
سیستم فرمان
سیستم تعلیق جلو
سیستم تعلیق عقب
نوع بدنه کراس اوور سایز متوسط
نوع رینگ آلیاژ آلومینیومی
نوع شاسی یکپارچه
ترمز جلو دیسکی دو جداره هواخنک
ترمز عقب دیسکی هواخنک

 

مشخصات ابعاد و اندازه‌ها
طول ۴۵۶۲ میلی‌متر
عرض ۱۹۱۷ میلی‌متر
ارتفاع ۱۶۲۵ میلی‌متر
فاصله بین محور جلو و عقب ۲۷۰۰ میلی‌متر
وزن خالص
حجم مخزن سوخت
قطر رینگ
چرخ جلو و عقب
حجم صندوق عقب
تعداد سرنشین

طراحی ونوسیا V-Online

نمایی از بخش جلویی ونوسیا v-online

بازار خودروسازی کشور چین دست کمی از صنعت فیلمسازی بالیوود هند ندارد. در فضایی که هر ماه ده‌ها خودرو جدید به بازار معرفی می‌شود، تحلیل و درک محصولات جدید معرفی شده در کوتاه مدت موضوعی بسیار دشوار خواهد بود، چه برسد به این که ونوسیا V-Online هنوز به صورت رسمی رونمایی هم نشده است.

این خودرو در نمای جلو از جلوپنجره‌ای بسیار بزرگ چند ضلعی بهره می‌گیرد که بارزترین المان آن استفاده از یک شکاف V شکل در جلو پنجره است و به نحوی امضا انحصاری این برند به حساب می‌آید. این خودروساز که تلاش دارد امضای ونوسیا را در محصولات خود نهادینه کند، در طراحی چراغ خطر سوم خودرو در عقب نیز از این شکل V الهام گرفته و در نتیجه حرف اول برند را این گونه به بیننده معرفی می‌کند.

انسجام و درهم تنیدگی چراغ‌های زاویه‌دار جلو مجهز به سیستم روشنایی در روز LED، با جلوپنجره بزرگ تقریبا مستطیلی در کنار دو شکاف جانبی سپر جلو، نشان دهنده اصالت طراحی و ریشه‌ای نه چندان بلند است که به همکاری با برند باسابقه‌ای نظیر نیسان ژاپن اشاره می‌کند.

این بلوغ طراحی در نمای عقب خودرو در طراحی مشابه با ادغام شکاف‌های جانبی بدنه با چراغ‌های یک تکه افقی تمام LED عقب، به زیبایی دیده می‌شود. شاید نتوان V-Online را الزاما خودرویی زیبا تلقی کرد، اما غیر ممکن است بتوان از خطوط پخته و چهارچوب طراحی بسیار کامل آن گذر کرد.

ونوسیا ادعا دارد که طراحی بسیار عالی این خودرو باعث شده  که ضریب درگ بدنه V-Online به عدد ۰.۳ برسد که برای خودرویی از ساخته‌های برندی چینی از کلاس کراس اوور، بسیار قابل توجه و هم نشان دهنده عمق همکاری دانگ‌فنگ و نیسان است، چرا که طراحی فنی و ارودینامیک خودرو برای دستیابی به این رقم از ضریب درگ نیازمند تجربه فنی بسیار و انجام تست‌های متعدد است.

مطالب مرتبط:

نتیجه گیری

نمایی از بخش پشتی ونوسیا v-online

ونوسیا ادعا دارد که هدفش از طراحی V-Online جذب قشر جوان است. اگرچه نمی‌توان طراحی این کراس اوور را الزاما زیبا خواند، اما توجه این برند نسبتا نوظهور به جزئیات طراحی و تلاش برای ارائه تصویری اسپرت بسیار قابل تحسین است.

مشکل اصلی آنجاست که چینی‌ها هنوز در زمینه تکنولوژی فنی نیرو محرکه به جایی فراتر از پیشرانه‌های ۱.۵ تا ۲.۰ لیتری توربو دست نیافته‌اند. در نتیجه هرچه  V-Online تلاش کند تا به عنوان یک کراس اوور اسپرت خود را نشان دهد، این بخش نیرو محرکه است که توانایی‌های این خودرو را در بازار کشور چین محدود می‌سازد.

البته نباید از یاد برد این خودرو از ساخته‌های مشترک دانگ‌فنگ و نیسان ژاپن است. در نتیجه انتظار می‌رود که این خودروساز در بخش انتقال نیرو V-Online از یک گیربکس دو کلاچ اتوماتیک (DCT) بهره بگیرد که با وجود داشتن پیشرانه‌ای نه چندان بزرگ، بتواند بخش مهمی از آن حس اسپرت‌گرایی و جذب جوانان بازار خودرو چین را حفظ کند.

ونوسیا اعلام کرده است که در فرایند مراسم رونمایی رسمی از V-Online، به احتمال قوی نامی چینی برای آن در نظر گرفته خواهد شد. همچنین برای آگاهی از اطلاعات دقیق‌تر و مشخصات فنی کامل این خودرو باید تا چد روز آینده منتظر فرایند رونمایی کراس اوور جدید ونوسیا V-Online ماند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شهاب انیسی