دلایل استفاده از چراغ راهنمای خودرو چیست؟

۲۰ شهریور ۱۳۹۹ دلایل استفاده از چراغ راهنمای خودرو چیست؟

هر قطعه از خودرو نقش خاصی را به عهده دارد تا با ایفای آن سبب حرکت و کارایی کل مجوعه شود و امکان استفاده از آن را فراهم کند. چراغ‌ها یکی از مجموعه‌های خودرو هستند که مانند چشم انسان عمل می‌کنند. یکی از اعضای این مجموعه، چراغ راهنما خودرو است که غفلت از آن هزینه‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت اما تصورات اشتباهی درباره این چراغ‌ شکل گرفته است و بسیاری را در استفاده از آن منع می‌کند. قوانین استفاده از چراغ راهنما خودرو در بیشتر کشور‌های جهان یکسان است و رانندگان باید برای تغییر مسیر و گردش به چپ و یا راست از آن استفاده کنند.

در بیشتر خیابان‌ها و اتوبان‌ها همیشه راننده‌هایی را می‌بینیم که هنگام تغییر لاین و گردش در مسیر از چراغ راهنما استفاده نمی‌کنند که این کار بسیار خطرناکی است و می‌تواند سبب تصادف شود. بسیاری به این دلیل که اطراف را با آینه‌های خودرو کنترل می‌کنند و با خودرو پشتی فاصله دارند بدون زدن چراغ راهنما مسیر خود را تغییر می‌دهند. تجربه بالا در رانندگی نمی‌تواند دلیل محکمی بر عدم استفاده از چراغ راهنما خودرو باشد و در هرصورت هرگونه تغییر مسیر خودرو باید با چراغ‌های راهنما به رانندگان دیگر اطلاع داده شود.

رانندگی هیجانی و عدم توجه به قانون

چراغ راهنما خودرو مانند یک پل ارتباطی بین رانندگان عمل می‌کند اما عده‌ای به آن اعتقاد ندارند و بدون هشدار به سایر رانندگان مسیر خود را تغییر می‌دهند. رانندگی هیجانی، سبقت گرفتن‌های غیر قانونی و انجام حرکات مارپیچ از اقداماتی است که می‌تواند خطر آفرین باشد و بدون هشدار به سایر رانندگان می‌تواند تصادف به بار آورد.

نبود خودرو دیگر در جاده

یکی دیگر از دلایلی که سبب می‌شود تا رانندگان کمتر از چراغ راهنما استفاده کنند، خلوت بودن خیابان است. به یاد داشته باشید که استفاده از چراغ راهنما یک قانون رانندگی است و زیر پا گذاشتن آن پیامدهای گریزناپذیری به همراه خواهد داشت.

استفاده از چراغ راهنما تنها در گردش به چپ

برخی رانندگان تنها در گردش به چپ از چراغ راهنما استفاده می‌کنند که تعداد آن در کشورهایی که فرمان  خودرو در سمت چپ دارد، برای سبقت گرفتن بیشتر از چراغ راهنمای سمت چپ استفاده می‌شود و برعکس آن نیز در کشورهای دیگر وجود دارد.

 سهل انگاری راننده جلویی در استفاده از چراغ راهنما

اگر خودرو جلویی از چراغ راهنما استفاده نکند، احتمال استفاده رانندگان دیگر از چراغ راهنما کاهش پیدا می‌کند چراکه که رانندگان خودرو جلویی را الگو قرار می‌دهند و با همزمان با همان خودرو تغییر مسیر می‌دهند.

استفاده از چراغ راهنما خودرو هزینه زیادی در طول سال ندارد و اهمیت رقم مصرف انرژی چراغ راهنما از اهمیت آن برای رانندگی ایمن بسیار کمتر است. استفاده از چراغ راهنما بسیار مهم است و هنگام آموزش‌های رانندگی برای گواهینامه نیز روی آن تاکید بسیار می‌شود. با وجود اهمین استفاده از آن هر روزه شاهد هستیم که رانندگان بدون استفاده از چراغ راهنما تغییر مسیر می‌دهند.

اهمیت رنگ چراغ‌های راهنما زرد یا قرمز؟

براساس تحقیقات انجام شده در آمریکا خودروهایی که چراغ راهنمای زرد رنگ دارند، ۲۸ درصد بیشتر از خودروهایی که چراغ راهنمای قرمز دارند از برخورد جلوگیری می‌کنند. اهمیت رنگ چراغ راهنما به قدری است که استفاده از آن در بسیاری از کشورها به شکل قانون درآمد.

استفاده از چراغ راهنما خودرو می‌تواند از تصادفات بسیاری جلوگیری کند و هزینه بیشتری را برای افراد ذخیره کند. اگر چراغ راهنما خودرو خراب باشد باید هرچه سریعتر آن را تعویض کرد. هزینه چراغ راهنما خودرو ناچیز است و بدون مراجعه به تعمیرکار می توان آن را  تعویض کرد. تغییر مسیر بدون اطلاع به رانندگان و آگاهی سازی آنان می‌تواند سبب تصادفات زنجیره‌ای شود. به یاد داشته باشید که ۱۰۰ متر قبل از تغییر مسیر باید چراغ راهنمای خودرو را روشن کنید.

نویسنده: شقایق صفی خانی