بررسی نقش کارکرد خودرو در قیمت گذاری و فروش

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ بررسی نقش کارکرد خودرو در قیمت گذاری و فروش

«کارکرد خودرو چقدر است؟»، «ماشین چقدر کار کرده؟» و «چقدر با اتومبیل رانندگی شده؟». این سوالات و پرسش‌هایی از این دست، همیشه هنگام خرید و فروش خودرو دست دوم و سنجش و تعیین سلامت اتومبیل مطرح می‌شود.

کارکرد بعد از سن و سال ساخت، یکی از مهم‌ترین عوامل و فاکتورها برای تعیین قیمت خودرو دست دوم است. با توجه به اینکه خودرو یک کالای مصرفی است و به دلیل استفاده و در طول زمان مستهلک می‌شود، عدد کارکرد بالاتر نشان می‌دهد که هزینه استهلاک خودرو افزایش یافته و بعضی از قطعات تعویض شده و یا نیاز به تعویض دارد تا بتوان همچنان با اتومبیل رانندگی کرد.

میانگین کارکرد سالیانه خودرو چقدر است؟

وقتی از کارکرد خودرو صحبت می‌کنیم، منظورمان این است که با خودرو مورد نظر چند کیلومتر رانندگی شده و آن اتومبیل چقدر راه رفته است. به عبارت ساده‌تر میزان مصرف خودرو چقدر است. عدد کارکرد خودرو در پایین صفحه کیلومترشمار دیده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین عواملی که در تعیین قیمت روز خودرو دست دوم برای خرید و فروش تاثیر دارد، کارکرد خودرو است. کارشناسان و افراد خبره بعد از سن و سال ساخت به دومین چیزی که در کارشناسی خودرو توجه می‌کنند، میزان مسافتی است که با اتومبیل مورد نظر طی شده است.

عمر مفید خودرو به طور میانگین ۱۰ سال است، یعنی خودرو از زمان تحویل به مشتری و شروع رانندگی تا ۱۰ سال عملکرد درست و صحیحی دارد و بعد از آن به عنوان یک خودروی مستهلک شناخته می‌شود و استفاده از آن می‌تواند هزینه بیشتری روی دست مالک و راننده بگذارد.

کارشناسان عقیده دارند که میزان کارکرد مناسب برای هر خودرو ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار کیلومتر در سال است و اگر از این مقدار بیشتر باشد، خودرو بیشتر از حد کارکرده است. بدین ترتیب کارکرد مناسب در ۱۰ سال عمر مفید اتومبیل، حدود ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار کیلومتر است.

در صورتی که بیشتر از مقدار با خودرو رانندگی شود، عمر مفید ۱۰ ساله خودرو کاهش می‌یابد و تعویض قطعات زودتر انجام می‌شود و در نتیجه هزینه نگهداری از خودرو نیز افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین هنگام خرید خودرو دست دوم باید به تاثیر کارکرد خودرو بر قیمت آن توجه کرد تا هنگام فروش در آینده نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد.

کارکرد خودرو

استاندارد کارکرد خودرو

کارشناسان خودرو در کشورهای مختلف اعداد متفاوتی را برای استاندارد کارکرد خودرو اعلام کرده‌‌اند و البته کارکرد هر خودرو می‌تواند با سایر خودروها فرق داشته باشد. طبق نظر کارشناسان ایرانی، کارکرد خودرو در هر سال می‌تواند ۱۵ هزار، ۲۰ هزار و یا حتی ۲۵ هزار کیلومتر باشد و بیشتر از این اعداد نشان می‌دهد که خودرو بیشتر از حد کار کرده است.

در صورتی که اهل فن آمریکایی، ۱۲ هزار مایل (معادل ۱۹ هزار کیلومتر) را به عنوان کارکرد مناسب خودرو در هر سال اعلام کرده‌اند و اگر خودرویی بعد از پنج سال ۶۰ هزار مایل (معادل ۹۶ هزار کیلومتر) و بعد از ۱۰ سال ۱۲۰ هزار مایل (معادل ۱۹۳ هزار کیلومتر) کارکرد داشته باشد، خودرو سالم‌تری است و می‌توان با درصد افت قیمت کمتری آن را فروخت.

همان طور که گفتیم میزان کارکرد برای همه خودروها یکسان نیست. خودروهایی که دارای موتور بزرگ‌تری هستند می‌توانند میزان کارکرد بیشتر و افت قیمت کمتری داشته باشند. برای مثال فولکس واگن پاسات با موتور ۲ لیتری، استاندارد کارکرد بیشتری نسبت به خودروهایی با موتورهای کوچک‌تر دارد.

تاثیر کارکرد بیش از حد خودرو بر قیمت آن

میزان کارکرد خودرو، دومین عامل مهمی است که برای خرید خودرو دست دوم باید به آن توجه کرد. اینکه خودرویی که قصد خرید آن را داریم، چقدر راه رفته و عدد روی صفحه کیلومترشمار آن چقدر است.

اگر کارکرد سالانه هر خودرو را ۲۰ هزار کیلومتر در نظر بگیریم، بنابراین خودروهایی که بیشتر از این عدد را در صفحه کیلومترشمار خود ثبت کرده باشند، قطعاتشان زودتر تعویض شده و هزینه نگهداری‌ آن‌ها افزایش پیدا کرده است. بنابراین احتمال اینکه در آینده نیاز به تعمیرات بیشتری داشته باشند نیز افزایش پیدا می‌کند و خرج بیشتری روی دست صاحبانشان خواهند گذاشت.

بدین ترتیب هر چه میزان کارکرد خودرو در هر سال بیشتر باشد، افت قیمت بیشتری خواهد داشت. اگر خودرویی کمتر از هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد، ۴ درصد از قیمتش کم خواهد شد و در صورتی که بیشتر از ۱۰۰۰ کیلومتر کار کرده باشد، افت قیمت هشت درصد خواهد بود. البته، در زمان تعیین افت قیمت خودرو به دلیل میزان کارکرد، عواملی چون قیمت پایه، سن و نوع خودرو نیز تاثیر می‌گذارد.

کیلومترشمار آنالوگ

تشخیص تغییر کیلومتر در خودروها

همان طور که گفتیم برای خرید خودرو دست دوم باید علاوه بر سن و سال ساخت، به میزان کارکرد نیز توجه داشته باشید. ساده‌ترین روش برای تعیین میزان کارکرد خودرو، نگاه کردن به کیلومترشمار و خواندن عددی است که در این نمایشگر درج می‌شود. اما این کار همیشه به همین سادگی نیست.

در بعضی موارد، فروشندگان برای اینکه خودرویشان را راحت‌تر، سریع‌تر و با افت قیمت کمتری بفروشند، میزان کارکرد خودرو را تغییر می‌دهند تا عدد کمتری نشان داده شود. به همین دلیل، هنگام خرید خودرو دست دوم باید از کارشناسان و افراد خبره و اهل فن استفاده کرد تا میزان واقعی کارکرد مشخص شود و سر خریدار کلاه نرود.

به طور معمول چهار روش عمده برای تشخیص تغییر کیلومتر در خودروها به کار می‌رود: تست دیاگ، شرایط فنی خودرو، ظاهر خودرو و سوابق نمایندگی و گارانتی.

تست دیاگ

دیاگ زدن کوتاه‌شده کلمه Diagnostic انگلیسی و به معنی عیب‌یابی است. خودروهای جدید معمولا دارای یک کامپیوتر داخلی هستند که همه عملکرد خودرو را ثبت می‌کند. کارشناسان و مکانیک‌ها با استفاده از دستگاه دیاگ که به کامپیوتر خودرو متصل می‌شود، عیب‌های خودرو را بدون اینکه قطعه‌ای را باز کنند، تشخیص می‌دهند.

یکی از کاربردهای این دستگاه، تعیین میزان کارکرد خودرو است و با استفاده از آن می‌توان مشخص کرد که آیا کیلومتر دستکاری شده و یا خیر. اما با توجه به اینکه در این روش هم می‌توان میزان کارکرد خودرو را تغییر داد، فقط در ۱۰ درصد از موارد قابل اطمینان است.

شرایط فنی خودرو

یکی دیگر از روش‌های تعیین کارکرد واقعی، بررسی شرایط فنی خودرو است. قطعات خودروها عمر معینی دارند و به مرور زمان، شکل و شمایلشان دچار تغییر می‌شود. بررسی لنت ترمز، دیسک ترمز، تسمه تایم، واتر پمپ، دیسک چرخ، ظاهر موتور و رادیاتور و وضعیت کاتالیزور می‌تواند به کارشناس کمک کند تا میزان واقعی کارکرد خودرو را تشخیص دهد.

ظاهر خودرو

برای تشخیص کارکرد خودرو می‌توان به ظاهر آن نیز نگاه کرد. ساییدگی روکش پدال‌ها، تغییر رنگ فرمان خودرو، کهنه شدن روکش صندلی، تغییر رنگ و ساییدگی دسته دنده و صاف شدن لاستیک‌ تا حدودی می‌تواند نشان دهد که خودرو مورد نظر چقدر استفاده شده است.

سوابق نمایندگی و گارانتی

خودروهای صفری که تحویل مشتریان می‌شود، دارای گارانتی و ضمانت است. در صورتی که این خودروها نیاز به تعمیر پیدا کنند، خریداران برای کاهش هزینه‌ها به نمایندگی‌ها مراجعه و از گارانتی استفاده می‌کند. برای استفاده از گارانتی، خودرو باید شرایط خاصی داشته باشد. برای مثال گارانتی پژو ۴۰۵ ایران خودرو ۲۴ ماهه یا ۴۰ هزار کیلومتر کارکرد است و رانا تا ۳۶ ماه یا ۵۰ هزار کیلومتر کارکرد شامل گارانتی می‌شود. بدین ترتیب از طریق سوابق نمایندگی و گارانتی می‌توان میزان کارکرد واقعی خودرو را تشخیص داد.

البته شرکت‌ها سرویس‌های دوره‌ای را برای خودروها در نظر گرفته‌اند که رانندگان باید طی زمان مشخصی خودرویشان را برای سرویس به نمایندگی‌ها ببرند تا همچنان در شرایط گارانتی باقی بمانند. به عنوان مثال، صاحبان تیبا و ساینا باید حداکثر تا ۵ ماه بعد از تحویل خودرو و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر کارکرد، برای سرویس ماشین به نمایندگی‌های سایپا مراجعه کنند.

جُرم کاهش کیلومترشمار چیست؟

بعضی از افراد برای اینکه قیمت ماشین دست دوم در زمان فروش افت کمتری پیدا کند، کیلومترشمار را دستکاری می‌کنند و میزان کارکرد خودرو را کاهش می‌دهند.

طبق قانون مجازات اسلامی، این کار نوعی کسب پول ناروا و کلاهبرداری و غش در معامله محسوب شده و جرم به حساب می‌آید و برای متخلف مجازات متعددی در پی دارد.

طبق ماده ۷۲۴ قانون مجازات اسلامی، هر راننده‌ای که کیلومترشمار خودرو را دستکاری کند و یا با آگاهی از دستکاری کیلومترشمار با خودرو رانندگی کند، بار اول به حبس از 10  تا 2 ماه و یا جزای نقدی ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال و یا هر دو مجازات و بار دوم به دو تا شش ماه حبس محکوم می‌شود.

اعمال مجازات حبس برای بار اول به اختیار قاضی است اما بار دوم حبس دو تا شش ماه اجباری خواهد بود.

کیلومترشمار دیجیتال

راه‌های تشخیص تغییر کارکرد خودروهای جدید

کیلومترشمارهای خودروهای جدید و مدرن دیجیتالی است و روی یک صفحه نمایشگر دیجیتالی نشان داده می‌شود و معمولا خبری از عقربه‌ها و نشانگرهای مکانیکی نیست. کارکرد این نوع خودروها علاوه بر اینکه روی کیلومترشمار دیجیتالی قابل مشاهده است، در کامپیوتر خودرو ثبت و ضبط می‌شود.

تشخیص تغییر کارکرد خودروهای مدرن فقط از عهده نمایندگی‌های مجاز شرکت‌های تولیدکننده برمی‌آید و کارشناسان این شرکت‌ها با اتصال رایانه‌های مخصوص به کامپیوتر خودروها و با استفاده از نرم‌افزارهای خاص، میزان کارکرد خودروها را مشخص می‌کنند.

 

نویسنده: میلاد قزللو

فروش فوری خودرو کارکرده