کاور بدنه خودرو و انواع آن

۷ خرداد ۱۴۰۰ کاور بدنه خودرو و انواع آن

کاور خودرو پوشش محافظتی است که در بین علاقه‌مندان حوزه تیونینگ جایگاه ویژه‌ای دارد. ابتدا از پولیش برای براق شدن بدنه خودرو استفاده می‌شد که با پیشرفت علم نانو، کاورهای جدیدی وارد بازار شد و باید دید این کاورها چه مزایا و معایبی دارد.

از کاربردهای کاور خودرو می‌توان به تغییر در رنگ و ظاهر خودرو اشاره کرد، همچنین کاورها از بدنه خودرو در برابر رطوبت، آفتاب سوختگی، باران اسیدی، خط و خش، زنگ زدگی و… محافظت می‌کنند. پوشش بدنه خودرو برای اولین بار توسط شرکت‌های تیونینگ و برای خودروهای لوکس به بازار معرفی شد و پس از پیشرفت تکنولوژی و پایین آمدن قیمت آن، راه خود را در بین خودروهای اقتصادی و ارزان قیمت نیز پیدا کرد.

کاور خودرو چیست؟

کاور خودرو با ایجاد یک پوشش از جنس PVC روی بدنه، زیبایی و کیفیت خودرو را بیشتر می‌کند. اکثر کاورها دارای خاصیت نانو و آب‌گریز هستند. کاورها به دو دسته رنگی و بی‌رنگ تقسیم می‌شوند. کاورهای بی رنگ تغییری در رنگ بدنه خودرو ایجاد نمی‌کنند و تنها برای محافظت از بدنه نصب می‌شوند و استحکام بیشتری نسبت به کاورهای رنگی دارند.

کاور بی رنگ خودرو

این نوع از کاورها مقاومت بیشتری نسبت به کاورهای رنگی دارند و بیشتر برای محافظت از بدنه خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاورهای بی رنگ تغییری در رنگ بدنه خودرو ایجاد نمی‌کنند. این کاورها در صورتی که از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند تا ۵ سال خاصیت محافظتی خود را حفظ می‌کنند. کاورهای بی‌رنگ به دو دسته مات و بی‌رنگ ( PPF) تقسیم می‌شوند.

کاور بی رنگ خودرو

کاورهای رنگی خودرو

کاورهای رنگی سبب تغییر در رنگ بدنه خودرو می‌شوند و به عبارتی با استفاده از این کاورها می‌توانید خودرو را به رنگ دلخواه خود تبدیل کنید. این نوع از کاورها مقاومت بسیار کمی نسبت به کاورهای بی‌رنگ دارند. کاورهای رنگی بیشتر برای تغییر رنگ بدنه خودرو به کار می‌روند و چندان نقش محافظتی ندارند. کاورهای رنگی به سه دسته کاستوم، مات و براق تقسیم می‌شوند.

کاور کاستوم Custom

استفاده از این نوع کاور سبب تغییر خاص و منحصر به فرد رنگ بدنه خودرو می‌شود. از تریم‌های پر کاربرد این خودرو می‌توان به کاور طلایی کروم هفت رنگ اشاره کرد. کاور کاستوم نسبت به کاورهای براق و مات قیمت بالاتری دارد.

کاور کاستوم Custom

کاور مات Matt

کاورهای مات در بین علاقه‌مندان تیونینگ محبوبیت بسیاری دارد. در این نوع کاور از رنگ دانه‌های مات استفاده می‌شود و جلوه خاصی به خودرو می‌دهد. استفاده از کاور مات آسیبی به رنگ خودرو وارد نمی‌کند.

کاور مات Matt

کاور براق Gloss

کاور براق برای کسانی پیشنهاد می‌شود که قصد تیونینگ کردن خودرو را ندارند و تنها می‌خواهند از یک کاور خوب برای خودرو خود استفاده کنند. رنگ دانه‌های مورد استفاده در کاور براق مانند پوسته بیرونی اغلب خودروهاست.

کاور براق Gloss

استفاده از پوشش پلاستیکی برای محافظت از رنگ و بدنه خودرو

استفاده از پوشش پلاستیکی در سال‌های اخیر رواج بسیاری در بین خودروهای لوکس پیدا کرده است. کاور پلاستیکی نه تنها سبب تغییر رنگ در بدنه خودرو می‌شود بلکه از رنگ و بدنه خودرو نیز محافظت می‌کند.

مزایای استفاده از کاور خودرو

 • پس از کاور کردن خودرو نیازی به پرداخت هزینه چندباره برای واکس و پولیش ندارید.
 • کاورهای خودرو وام بیشتری نسبت به رنگ خودرو دارند.
 • اگر کاور خودرو به صورت درست نگهداری شود، می‌تواند به عنوان یک پوشش دائمی محسوب شود.
 • مهم‌ترین مزیت کاورها محافظت از بدنه خودرو است.
 • کاورها زیبایی و درخشندگی خاصی به خودرو می‌دهند.

معایب استفاده از کاور برای بدنه خودرو

 • به دلیل محدودیت عرض رول‌‌های کاور، ممکن است قسمت‌هایی از روکش به صورت لب به لب در کنار هم قرار گیرند و نمای خوبی نداشته باشند.
 • گرمای زیاد سبب سخت شدن و فرسودگی کاور می‌شود و پس از چند سال جدا کردن آن مشکل خواهد بود.
 • استفاده از کاور برای خودروهای قدیمی مقرون به صرفه نیست.
 • نصب کاور یک کار تخصصی است و هر گونه اشتباه در نصب آن سبب تغییر شکل خودرو می‌شود.
 • اگر کاور خودرو به درستی نصب نشده باشد، آب در زیر آن گیر کرده و موجب زنگ‌زدگی می‌شود.

نکات مهم درباره کاور بدنه خودرو

 • کاورهای خودرو قابل شست‌و‌شو هستند.
 • پولیش و واکس معمولی به کاور خودرو آسیب می‌زند.
 • کاورها پولیش و واکس مخصوص به خود را دارند.
 • حرارت زیاد، فشار بسیار زیاد آب و اسیدها به کاور خودرو آسیب وارد می‌کنند.

نویسنده: شقایق صفی خانی

فروش فوری خودرو کارکرده