سرانجام یارانه بنزین به کجا رسید؟

۲۹ مهر ۱۴۰۰ سرانجام یارانه بنزین به کجا رسید؟

سال ۸۹، وقتی اولین فاز هدفمندی یارانه‌ها در کشور اجرا شد، کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که این سیاست تعدیل اقتصادی، چنین بار سنگینی بر دوش خانوارها بگذارد.

بعد از گذشت ۱۱ سال از تصویب پرداخت یارانه نقدی که درآمد  آن از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تامین شد، ۲ سالی می‌شود که پرداخت یارانه بنزین نیز جای خود را در لیست دخل و خرج دولت باز کرده است.

جرقه پرداخت یارانه بنزین از آبان ۹۸

از آبان ماه سال ۹۸ که قیمت بنزین به یکباره ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرد و به ۳ هزار تومان رسید، دولت تصمیم گرفت تا ما به‌التفاوت قیمت بنزین را در قالب یارانه معیشتی به دهک‌های درآمدی ضعیف و متوسط جامعه، پرداخت کند.

بر اساس این گزارش، طی ۲ سال گذشته تاکنون، یک هزار و ۲۰۰ لیتر بنزین یارانه‌ای میان  صاحبان خودرو توزیع شده است.

آمارها می‌گوید در این سال، بیش از یک هزارو ۲۰۰ لیتر بنزین یارانه‌ای به خودروهای بنزینی( بنزین سوز) و ۵۷۰ لیتر بنزین، به خودروهای دوگانه سوز توزیع شده است.

سنگینی بار یارانه بر دوش بودجه

اما به گواه اظهار نظرهای کارشناسی، نه دولت توانی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد؛ نه مردم تاب و تحمل این گرانی را. در این میان رصد وضعیت توزیع بنزین یارانه‌ای حاکی از آن است که پرداخت یارانه بنزینی از مسیر اصلی خود خارج شده و بیشتر نصیب اقشار مره جامعه شده است.

آنطور که خانه ملت پیش‌بینی کرده بود، قرار بر این شد دولت به هر نفر که مالک هیچ خودرویی نیست، ماهانه ۱۵ لیتر بنزین اختصاص دهد. در واقع قرار بود با این تصمیم، به انتقادهای کارشناسی در خصوص غیر کارشناسی بودن طرح بنزین یارانه‌ای بنزین، پاسخ دهد، اما به نظر می‌رسد در روی همان پاشنه می‌چرخد.

۲۰ مرحله از پرداخت یارانه بنزین می‌گذرد و حالا بیش از ۶۰ میلیون نفر مشمول دریافت مابه‌التفاوت قیمت بنزین شده‌اند. این تصمیم بار ۳۱ هزار میلیارد تومانی بر دوش دولت گذاشته است، اما با این وجود، مسئولان اقتصادی به تدادم پرداخت  این نوع از یارانه، اصرار دارند.

با استناد به گزارش‌های سازمان هدفمندی یارانه‌ها، دولت که امسال با کسری بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی در بودجه مواجه است، در نظر دارد پرداخت یارانه بنزینی به خانواده‌های بالای۴ نفر را در الویت برنامه‌های خود قرار دهد.

با این حساب به۲ میلیون نفر به جمعیت یارانه بگیر کشور اضافه خواهند شد .

جمع‌بندی

از زمانی که دولت تصمیم گرفت قیمت بنزین را یک شبه گران کند، بیش از ۱۸ میلیون نفر از دارندگان خودرو، یارانه بنزین دریافت می‌کنند. تعداد خودروهای موجود در کشور بیش از ۲۳ میلیون دستگاه است و با احتساب جمعیت ۸۰میلیون نفری در کشور، ۴۶ میلیون نفر از جمعیت کشور فاقد خودرو هستند.

حتی آمار سرانه خودرو نشان می‌دهد میزان برخورداری جمعیت شهری از خودرو، نسبت به سال ۹۶، در حدود ۶ درصد کاهش پیدا کرده است. کارشناسان می‌گویند اگر دولت تصمیم داشته باشد در خصوص پرداخت یارانه معیشتی با همین دست فرمان حرکت کند، تا ۲سال آینده، بیش از ۶۰ درصد از بودجه باید به پرداخت یارانه بنزین اختصاص پیدا کند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فرشته بهروزی نیک