یوز؛ خودرو الکتریکی یا موتور سیکلت؟

۱۹ آبان ۱۴۰۰ یوز؛ خودرو الکتریکی یا موتور سیکلت؟

یوز خودرو برقی است یا موتورسیکلتی برقی و مسقف؟ این سوالیست که این روزها ذهن طرفداران خودروهای الکتریکی در ایران را به خود درگیر کرده است.

طی هفته‌های گذشته اخباری از  پلاک شدن اولین خودروی برقی با نام یوز به همراه عکس این آن منتشر شد. حالا اما اعلام شده یوز یک خودرو برقی نیست، بلکه موتورسیکلتی برقی و مسقف است.

ماجرای ساخت خودرو برقی یوز به سال ۱۳۹۵ بر می‌گردد. زمانی این خودرو به عنوان یک پروژه دانشگاهی توسط دانشجویان دانشگاه آزاد باراجین قزوین با موفقیت ساخته ‌شد و پس از مدتی نیز از بخش علم و فناوری نهاد ریاست جمهوری سر در آورد، حالا به نظر می‌رسد که مجوز شماره گذاری ۳۰ دستگاه از این خودرو/ موتورسیکلت برقی داخلی صادر شده‌ است.

شایعات زیادی درباره قیمت بالای این وسیله نقلیه الکتریکی وجود داشت، تا جایی که طبق بعضی از آنها قرار شد در آینده، یوز با قیمتی بیش از ۶۰۰ میلیون تومان به دست مصرف‌‌کننده برسد. با این حال هنوز قیمت قطعی این خودرو برقی مشخص نیست.

از طرفی پلیس راهوار ناجا در واکنش به پلاک شدن این موتوسیکلت مسقف برقی شایعات را تکذیب کرد و گفت که هیچ خودرو الکتریکی شماره‌گذاری نشده و مجوز شماره گذاری مربوط به نخستین موتور سیکلت برقی مسقف بوده است. طبق توضیحات تکمیلی پلیس راهوار ناجا، ۳۰ دستگاه موتورسیکلت برقی مسقف مجاز به شماره‌گذاری شدند و افراد متقاضی برای راندن آن باید گواهینامه موتورسیکلت داشته باشند. همچنین این وسیله نقلیه اجازه حضور در جاده‌ها و بزرگراه‌ها را ندارد.

طبق برخی از گفته‌ها و شنیده‌ها، این خودرو برقی ایرانی با اکسل و موتور قوی می‌تواند شیب‌های تند مناطق شمال تهران و حتی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات را به‌ راحتی بالا رفته و از آن‌ها عبور کند. متاسفانه هنوز اطلاعات دقیق‌تری از مشخصات فنی یوز در دسترس نیست.

مزایا و معایب

+ سهولت در پارک

+ حرکت سریع و آسان در سر بالایی‌ها

مشخصات فنی

نوع موتور

برقی

ظرفیت باتری

۱۲۰ آمپر

حداکثر قدرت

حداکثر گشتاور

جعبه دنده

محور محرک

شتاب

حداکثر سرعت

۸۰ کیلومتر در ساعت

برد خودرو

مصرف باتری

۳ ساعت

استاندارد آلایندگی

سیستم فرمان

نوع بدنه

نوع رینگ

۲۱ اینچ

نوع شاسی

ترمز جلو

ترمز عقب

ابعاد و ظرفیت ها

طول

۲ متر

عرض

۱۲۰ سانتیمتر

ارتفاع

۱.۴۶ متر

فاصله بین محور جلو و عقب

وزن خالص

۴۰۰ کیلوگرم

تعداد سرنشین

۲ سرنشین

ظرفیت صندوق عقب

قطر رینگ

چرخ جلو و عقب

طراحی ظاهری

نمایی از موتورسیکلت یوز

یوز یک خودروی برقی یا به عبارت دیگر، یک موتورسیکلت مسقف جمع و جور است. این وسیله نقلیه ۴ چرخ‌ کوچک دارد. طراحی یوز به گونه‌ای است که هر دو در آن به سمت بالا باز می‌شود.

طراحی داخلی

بخش داخلی و کابین این موتور سیکلت برقی سقف‌دار برای دو سرنشین فضا دارد، بخشی به نام صندوق عقب ندارد و با دیگر خودروهای معمولی و بنزینی متفاوت است.

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل

ندارد

کروز کنترل هوشمند

ندارد

کنترل ایستایی در سر بالایی

ندارد

کنترل ایستایی در سرازیری

ندارد

کنترل کشش

ندارد

کنترل پایداری

ندارد

کنترل دینامیکی

ندارد

اتو پارک

ندارد

سنسور عقب

ندارد

سنسور جلو

ندارد

سنسور فشار باد تایر

ندارد

سنسور باران

ندارد

رادار نقطه کور

ندارد

رادار تغییر لاین

ندارد

رادار تصادف جلو

ندارد

رادار تصادف عقب

ندارد

هشدار توجه راننده

ندارد

ترمز ضد قفل

ندارد

توزیع نیروی ترمز

ندارد

ترمز کمکی

ندارد

ترمز اضطراری

ندارد

ترمز پارک برقی

ندارد

اتو لایت

ندارد

کیسه هوا

ندارد

بلوتوث

ندارد

وای فای

ندارد

شارژ USB

ندارد

شارژ بی‌سیم

ندارد

ناوبری

ندارد

نمایشگر هدآپ

ندارد

دوربین عقب

ندارد

دوربین جانبی

ندارد

دوربین ۳۶۰ درجه

ندارد

ورود بدون کلید

ندارد

استارت بدون کلید

ندارد

تهویه مطبوع

ندارد

پاناروما

ندارد

سانروف

ندارد

جمع بندی

زمان نسبتا زیادی است که کمپانی‌های مختلف شروع به ساخت خودروهای پاک و الکتریکی کرده‌اند. خودروهای برقی در مقایسه با خودروهای بنزینی آلودگی و سر و صدای کمتری دارند؛ پس برقی‌ها می‌توانند برای محیط زیست و دوستداران آن گزینه مناسبی باشند.

در این میان برخی طرح‌های خودروهای برقی حتی به تولید انبوه رسیده‌اند. از میان برندهای سازنده خودروهای برقی می‌توان به کمپانی‌هایی نظیر تسلا، رنو و بی‌ ام و و برخی دیگر از نام‌های بزرگ این صنعت اشاره کرد.

بسیاری از افراد باور دارند خودروهای برقی به اندازه خودرو‌های عادی قابل قبول نیستند زیرا شتاب و قدرت خودروهای بنزینی را ندارند.

صنعت خودروسازی ایران گام‌های کوتاه و بلندی در خصوص خودروهای برقی ساخت ایران برداشته است که می‌توان به طرح‌های اولیه‌ای که تنها به دانشگاه‌ها محدود می‌شود یا طرح‌های بزرگ‌تری مانند یوز اشاره کرد که به مرحله تولید محدود رسیده است.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فرشته بهروزی نیک