آخرین اخبار سهمیه‌بندی بنزین خودروها

۳ آذر ۱۴۰۰ آخرین اخبار سهمیه‌بندی بنزین خودروها

آبان ۹۸ اتفاق مهمی رقم خورد؛ افزایش قیمت بنزین آن هم بعد از چندسال ثبات قیمت. تصمیمی که واکنش‌ها و اعتراضات زیادی را به دنبال داشت اما طرح تصویب شده بود و قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد به ۳۰۰۰ تومان رسیده بود و اعلام شد توزیع عادلانه یارانه بنزین یکی از اهدافی بوده که دولت در افزایش نرخ بنزین به دنبال دستیابی به‌ آن بوده است که همین به اجرای طرح دونرخی شدن بنزین انجامید.

غیرفعال شدن سامانه تبدیل خودرو بنزینی به گازسوز

آذر ۱۴۰۰:

  • بعد از حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت، سامانه ثبت نام برای تبدیل خودرو بنزینی به گازسوز نیز از دسترس خارج شد.
  • این سامانه در حال به‌روزرسانی است. زمان فعال‌سازی مجدد سامانه گازسوز کردن خودروهای بنزینی به زودی اعلام خواهد شد.

شارژ بنزین آذرماه + سهمیه جبرانی

سهمیه بنزین آذرماه به همراه سهمیه جبرانی (حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت) ۳۰ آبان ماه واریز شد.

  • سهمیه جبرانی خودروهای سواری ۱۰ لیتر وموتور سیکلت‌ها ۵ لیتر است.
  •  ۷۰ لیتر بنزین برای سواری‌ها و ۳۰ لیتر برای موتور سیکلت‌ها در نظر گرفته شده است.

بنزین گران نمی‌ شود

یک بام و دو هوای افزایش قیمت بنزین همچنان ادامه دارد. در حالی که برخی اخبار از بالا رفتن دوباره قیمت بنزین حکایت می‌کند اما گفته می‌شود هیچ طرح یا لایحه‌ای برای افزایش نرخ در دستور کار نیست. ۱۵ آذرماه ۱۴۰۰ دولت باید با تقدیم پیش نویس لایحه بودجه به مجلس، وضعیت دخل و خرج سال ۱۴۰۱ را مشخص کند. از این رو حواشی حول قیمت بنزین زیاد شده است چرا که به نظر می‌رسد دولت برای جبران کسری بودجه خود به درآمد حاصل از حامل‌های انرژی نیاز دارد. به گفته کمیسیون انرژی مجلس نباید مردم به شایعات در خصوص افزایش قیمت بنزین توجه کنند.

کاهش سهمیه بنزین نیسان

برخی اخبار تایید نشده حاکی از آن است که سهمیه بنزین نیسان هم کاهش یافته است. البته شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هنوز واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده و آن را تایید یا تکذیب نکرده است. پیش از این نیز، در یک دوره‌ای سهمیه برخی وانت‌بارها با کاهش روبرو شده بود. آنطور که برخی رانندگان نیسان می‌گویند، سهمیه آنها از  لیتر به ۲۰۰ لیتر کاهش یافته است. تابستان امسال هم مساله دوگانه سوز کردن رایگان خودروهای عمومی با مساله کاهش سهمیه وانت بارها همزمان شده بود.

  هر کد ملی یک سهمیه بنزین

براساس گزارش‌هایی که مرکز آمار در سال ۱۳۹۷ منتشر کرده است ۵۳.۲ از خانوار‌های شهری و ۳۲.۳ درصد از خانوارهای روستایی صاحب خودرو هستند. همچنین ۱۴.۱ درصد از خانوارهای شهری و ۲۸.۴ درصد از خانوارهای روستایی موتور سیکلت دارند.

این آمارها نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از خانوارهای ایرانی از یارانه پرداخت شده بنزین هیچ بهره‌ای نمی‌برند؛ از این رو دولت قصد داشت با افزایش قیمت بنزین، درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین را به صورت یارانه معیشتی در اختیار خانوارهای دهک پایین قرار دهد. اما به نظر می‌رسد که دولت در اجرای این طرح موفق نبوده و نتوانسته یارانه سوخت را عادلانه توزیع کند. در همین رابطه نیز سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در همین رابطه اظهار کرد که ۵۰ درصد از خانواده‌ها خودرو ندارند و بهره‌ای از سهمیه انرژی نمی‌برند. همچنین توزیع یارانه سوخت در حال حاضر ناعادلانه است و باید اصلاح شود که در همین رابطه  نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تدوین کرده‌اند تا در نحوه سهمیه‌بندی بنزین تغییراتی اعمال شود.

طرح مجلس برای تغییر سهمیه‌ بندی بنزین

مجلس طرحی به نام سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار تدوین کرده که نمایندگان می‌گویند این طرح از مجلس قبل باقی مانده است و مجلس فعلی آن را بازنویسی کرده و قرار است با ایجاد برخی تغییرات برای اجرای عدالت بیشتر، مبنا از هر خودرو به هر خانوار تغییر کند. همچنین قرار است سهمیه‌ای نیز با توجه به پیمایش برای خودروهای حمل و نقل عمومی و تاکسی‌های اینترنتی در نظر گرفته شود در ارائه جزییات این طرح آمده است که نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات بیان کرده است که مجلس قصد دارد با تصویب و اجرای این طرح به هر خانوار به ازای هر کدملی به هر خانوار سهمیه بنزین اختصاص دهد تا سبب کاهش آثار تورم و فاصله طبقاتی در دهک‌های پایین شود. در این طرح قرار است به هر شخص روزانه ۷ دهم لیتر بنزین تعلق گیرد که این رقم ۲۰ لیتر برای هر ماه است.

حال اگر خانواده‌های صاحب خودرو از سهمیه اختصاص داده شده استفاده نکنند؛ سهمیه از طریق سامانه‌های بانکی قابل واگذاری به دیگران است همچنین قرار است در پایان هر ماه سهیه استفاده نشده به شرکت پالایش و پخش بازگردد و با توجه به قیمت آزاد، کارت سرپرست خانوار شارژ شود تا با استفاده از آن بتواند کالای ایرانی خریداری کند. قیمت ازاد بنزین، معادل ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس (نرخ تسعیر سامانه نیما) خواهد بود.

همچنین قرار است منابع حاصل از این طرح برای تغییر و گسترش سیستم حمل و نقل عمومی و دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی و تاکسی‌های اینترنتی صرف شود. در این طرح افزایش نرخ خدمات حمل و نقل عمومی در شهرها و روستاها نیز ممنوع اعلام شده است. به گفته سید محسن دهنوی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی این طرح در ۲۲ مرداد ماه اعلام وصول شده است.

سهمیه بنزین خانوار به چه کسانی تعلق می‌ گیرد؟

آمارها نشان می‌دهد که چیزی بالغ بر ۵۰ درصد خانوارها هیچ خودرویی ندارند و از سهمیه بنزین نیز بهره‌ای نمی برند. مجلس نیز با تدوین طرح سهمیه بندی بنزین خانوار قصد دارد تا استفاده از منابع انرژی را عادلانه‌تر کند و تمام خانوارها بتوانند از آن بهره‌مند شوند. براساس این طرح سهمیه بنزین به خانوارهای فاقد خودرو تعلق خواهد گرفت تا در استفاده از یارانه بنزین سهیم باشند. از سویی دیگر، این طرح قرار است شکاف‌های اقتصادی بین دهک‌های بالا و پایین را تا حدی پر کند.

لازم است بدانید که طرح سهمیه‌بندی بنزین خانوار از سال ۹۷ در مجلس مطرح بوده و به مرحله اجرای درستی نرسیده است؛ طرحی که قرار است در مجلس کنونی به صورتی عادلانه‌تر عملی شود.

اکنون با اوج گرفتن اخبار سهمیه بندی جدید بنزین و مدنظر قرار دادن سهمیه بنزین خانواد فاقد خودرو، برخی کارشناسان درباره این طرح هشدار داده‌اند؛ چرا که دولت موظف است با کاهش و افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی ماهانه هزینه معادل بنزین استفاده نشده را در کارت خانوارها شارژ کند که به نظر می‌رسد نوسانات قیمت نفت برای دولت مشکل ساز خواهد بود. از سویی دیگر توزیع پول از سوی دولت برای خانوارهای با دهک پایین مشکلی را حل نخواهد کرد و تنها در ظاهر خوب به نظر می‌رسد و در بلند مدت فقر را افزایش می‌دهد چرا که دولت وظیفه دارد با ایجاد اشتغال و در اختیار قرار دادن منابع تولید به اقشار با درآمد پایین کمک کند. حال باید منتظر تصمیم دولت بود که تا اینکه سرنوشت طرح سهمیه‌بندی بنزین خانوار به سمت کدام یک از تصمیمات سوق داده می‌شود.

براساس آخرین تغییرات سهمیه بندی بنزین در کشور، از آبان‌ماه ۹۸ معادل ۶۰ لیتر بنزین برای دارندگان وسایل نقلیه سواری در کارت سوخت آن‌‌ها شارژ می‌شود.

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45