بررسی مشخصات فنی آئودی RS7 اسپرت‌ بک ۲۰۲۳

۱۸ آذر ۱۴۰۱ بررسی مشخصات فنی آئودی RS7 اسپرت‌ بک ۲۰۲۳

آئودی را باید ضلع سوم مثل خودروسازی پریمیوم/لوکس آلمانی پس از مرسدس بنز و بی ام و دانست. البته این خودروساز به تجربه ثابت کرده است از بسیاری جهات از هر دو رقیب آلمانی خود برتر عمل کرده است.

آئودی برای سال ۲۰۲۳ از نسخه جدید عملکرد محور RS7 اسپرت‌بک (که مدلی از آئودی A7 است) رونمایی کرده است که در حقیقت یک سدان کوپه به حساب می‌آید. سدان کوپه خودرویی چهار درب با طراحی مشابه به یک کوپه فست‌بک (Fast Back) است که در آن امتداد انتهای سقف خودرو با شیب ملایمی به لبه درب صندوق عقب متصل می‌شود.

مزایا و معایب

+ توان فنی قابل توجه در نسخه عملکرد محور

+ کاهش وزن چشمگیر در مقایسه با نمونه‌های استاندارد

+ تکنولوژی و آپشن‌های برتر

+ حفظ اصول و المان‌های طراحی سنتی و معرف برند

+ رفتار رانندگی بسیار اسپرت

+ سرعت نهایی فراتر از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت

ـ قیمت نهایی قابل توجه

مشخصات فنی

آئودی در مقایسه با مرسدس بنز و بی ام و در بازار ایران کمی ناشناخته‌تر است چرا که هنگام واردات خودرو با بدشانسی‌های بسیار زیادی رو به رو شد و فرصت عرض اندام در بازار کشور را نیافت. اما این خودروساز در حقیقت از بسیاری جهات هم قدرتمندتر و هم زیباتر از دو رقیب آلمانی دیگر خود عمل کرده است.

نسخه RS7 اسپرت‌بک جدید به پسوند پرفورمنس مزین شده است که نشان از ساختار ارتقا یافته و اسپرت‌تر این مدل در مقایسه با نسخه‌های معمولی‌تر دارد. نسخه پرفورمنس یا همان عملکرد محور RS7، از توربوشارژرهای بزرگ‌تر بهره می‌گیرد که میزان بوست (Boost/فشار توربو) در آن از ۲.۴ بار به ۲.۶ بار افزایش یافته است که منجر به ارتقا توان تا حدود ۳۰ اسب بخار و ارتقا گشتاور تا ۵۰ نیوتون.متر در مقایسه با نسخه استاندارد این پیشرانه توربو تزریق مستقیم ۴.۰ لیتری V8 شده است. این تغییرات در عمل بهبود ۰.۲ ثانیه‌ای در شتاب‌گیری اولیه از ایست کامل تا ۱۰۰ کیلومتر را به ارمغان آورده است. همچنین یکی دیگر از تغییرات اعمال شده در نسخه پرفورمنس، کاهش وزن اتاق تنها به میزان نسبتا ناچیز هشت کیلوگرمی است که شاید چندان خیره‌کننده به نظر نرسد اما تاثیر این تغییرات در کنار کاهش وزن‌هایی که در سایر قسمت‌های دیگر خودرو انجام گرفته است، پشت فرمان در مقایسه با نسخه استاندارد به خوبی احساس می‌شود.

RS7 اسپرت‌بک جدید همان‌طور که انتظار می‌رود با سیستم انتقال نیرو دو دیفرانسیل دائمی آئودی، ملقب به سیستم کوآترو (Quattro) عرضه می‌شود که به دیفرانسیل مرکزی جدید هوشمند با قفل الکترونیکی مجهز است تا تقسیم نیرو میان دو محور عقب و جلو را در صورت نیاز به میزان دقیق ۴۰-۶۰ تقسیم کند. هوشمند بودن سیستم قفل دیفرانسیل مرکزی در این خودرو به این معناست که در صورت بروز لغزش در یکی از دو محور عقب یا جلو، می‌تواند به انتقال نیرو محاسبه شده تا مرز ۷۰ درصد به محور جلو و تا مرز ۸۵ درصد به محور عقب افزایش یابد تا خودرو از وضعیت پایداری خارج نشود. این دیفرانسیل مرکزی جدید از دیدگاه طراحی و ساختار مهندسی هم کوچک‌تر است و هم فشرده‌تر.

کلمه پرفورمنس یا عملکرد محور در نام RS7 اسپرت‌بک، تنها در ساختار فنی خودرو خلاصه نمی‌شود، بلکه تایرهای این خودرو نیز از نوع اسپرت با ابعاد قابل توجه ۳۰/۲۸۵ انتخاب شده‌اند تا میزان چسبندگی و پایداری خودرو به حداکثر میزان ممکن برسد. ریم‌های آلیاژی جدید فورج و ماشین کاری‌شده این خودرو، هر یک به اندازه پنج کیلوگرم سبک‌تر از نسخه‌های به کار گرفته‌شده در نمونه‌های معمولی RS7 است که در مجموع وزن تعلیق نشده آن را به تنهایی به اندازه رقم قابل توجه ۲۰ کیلوگرم کاهش می‌دهد. نتیجه این کاهش وزن در وزن تعلیق نشده خودرو، کاهش ضربات وارده اتاق به هنگام عبور از دست‌اندازها و همچنین واکنش سریع‌تر پدال گاز به دستورات راننده است.

بهبود عملکرد سیستم های فنی در RS7 اسپرت‌بک به افزایش سرعت نهایی خودرو در پکیج آپشنال RS Dynamic Plus منجر شده است. در نتیجه خودرو در صورت سفارش با این پکیج دینامیکی جدید، از ترمز‌های قدرتمندتر بهره خواهد گرفت که از متریال سرامیکی با ابعاد ۴۴۰ میلیمتری برای محور جلو و ۳۷۰ میلیمتری برای محور عقب بهره می‌گیرد. این مجموعه ترمز سرامیکی در آپشن پکیج RS دینامیک پلاس، معادل ۳۴ کیلوگرم از ترمز‌های فولادی استاندارد سبک‌تر است.

مشخصات کلی

نوع موتور

بنزینی انژکتوری تزریق مستقیم تویین توربو-V8

حجم موتور

۴.۰ لیتر
سیلندر / سوپاپ

۸ / ۳۲

تنفس موتور

تویین توربو
قدرت

۶۲۱ اسب بخار

گشتاور

۸۵۰ نیوتون.متر
گیربکس

۸ سرعت اتوماتیک

محور محرک

دو دیفرانسیل
شتاب

۳.۴ ثانیه

سرعت

۳۰۵ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت

۱۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

استاندارد آلایندگی

یورو ۶
فرمان

برقی

نوع بدنه

سدان کوپه
نوع رینگ

آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول

۴۹۶۹ میلی‌متر

عرض

۱۹۲۶ میلی‌متر
ارتفاع

۱۴۲۲ میلی‌متر

فاصله محورها

۲۹۲۶ میلی‌متر
وزن خالص

۲۰۶۵ کیلوگرم

تعداد سرنشین

۵ نفر
ظرفیت صندوق

۵۳۸ لیتر

حجم مخزن سوخت

۷۳ لیتر
قطر رینگ

۲۱ اینچ (۲۲ اینچ فوق سبک آپشنال)

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل

دارد

کروز کنترل هوشمند

دارد
کنترل ایستایی در سربالایی

دارد

کنترل سرعت در سرازیری

دارد
کنترل کشش

دارد

کنترل پایداری

دارد
اتو پارک

سنسور جلو

دارد
سنسور عقب

دارد

رادار نقطه کور

دارد
رادار تغییر لاین

دارد

رادار تصادف جلو

دارد
رادار تصادف عقب

دارد

ترمز ضدقفل

دارد
ترمز کمکی

دارد

ترمز اضطراری

دارد
ترمز پارک برقی

دارد

اتولایت

دارد
چراغ روز

دارد

دکمه‌های کنترلی فرمان

دارد
گرم‌کن فرمان

دارد

نمایشگر اطلاعات و سرگرمی

دارد
ناوبری

دارد

نمایشگر هدآپ

دوربین عقب

دارد

دوربین جانبی

دارد
دوربین ۳۶۰ درجه

دارد

کیسه هوا

دارد
ورود بدون کلید

دارد

استارت بدون کلید

دارد
تهویه اتوماتیک

دارد

صندلی برقی راننده

دارد
صندلی برقی سرنشین جلو

دارد

گرم‌کن صندلی جلو

دارد
سردکن صندلی جلو

دارد

آینه بغل برقی

دارد
گرم‌کن آینه بغل

دارد

پانوراما

دارد
سانروف

طراحی خارجی

نمای جلویی آئودی RS7 اسپرت‌ بک ۲۰۲۳

آنچه آئودی در سبک طراحی خود در چند سال اخیر پیاده کرده است را می‌توان در قالب بهبود و ارتقا زبان طراحی خطاب کرد. یعنی دقیقا همان موضوعی که دو برند پریمیوم/لوکس مرسدس بنز و بی ام و از آن باز مانده‌اند. آئودی در عوض توانست در سال‌های اخیر سبک طراحی خود را با رعایت المان‌های وابسته به تاریخچه دو دهه گذشته همچنان حفظ کند.

از این رو نمای خارجی RS7 اسپرت‌بک در عین سادگی با برجستگی‌های جزئی اما عضلانی تزئین شده است و بر خلاف دو برند آلمانی دیگر، از اغراق‌های بی‌مورد کاملا به دور است. برجستگی‌های بزرگ گلگیرها در بازتاب نور به قدرت دیده می‌شوند که با ریم‌های جدید ۲۲ اینچی آلیاژی همخوانی بسیار خوبی فراهم می‌کنند.

اگرچه نمای جلو خودرو در مدل‌های چند سال اخیر کمی شلوغ و مملو از خطوط شکسته شده است، اما تناسبات هندسی رعایت شده در ظاهر محصول به اندازه‌ای دقیق است که به دشواری می‌توان از آن ایراد گرفت. چراغ‌های عقب پیوسته تمام LED نیز در زبان طراحی جدید آئودی یک امضا انحصاری است که محصولات این برند را از سایر خودروهای دارای چراغ‌های پیوسته جدا می‌کند.

آئودی RS7 اسپرت‌بک جدید در مجموع با ۱۶ رنگ خارجی متمایز روانه بازار شده است که برخی از رنگ‌های عرضه شده تنها محدود و مخصوص به نسخه پرفورمنس است.

طراحی داخلی

نمای داخلی آئودی RS7 اسپرت‌ بک ۲۰۲۳

بدون تردید یکی از برترین و قدرتمندترین ویژگی‌های آئودی در دو دهه گذشته، سبک طراحی بسیار متمایز، زیبا و ساده اما جذاب نمای داخلی محصولات است که هرگز دچار افول نشد. داشبرد خودرو همچنان همان سبک افقی و ساده خود را حفظ کرده است اما حالا تمامی نشانگرها و مجموعه‌های کنترلی به نمونه دیجیتالی لمسی تغییر ماهیت پیدا کرده‌اند. به این ترتیب که نه تنها سیستم تهویه مطبوع از نمایشگر لمسی دیجیتالی بهره می‌گیرد، بلکه مجموعه نشانگرهای پشت فرمان نیز با ابعاد ۱۲.۳ اینچ با ویژگی‌های جدید همچون تغییرات گرافیکی و رنگی در دور موتورهای بالا و نشانگر زمان تعویض دنده (در نسخه دستی) همراه است.

این نمایشگر بر اساس انتخاب هر یک از شش حالت سواری (اقتصادی، راحت، اتوماتیک، دینامیک و دو حالت تنظیم پذیر RS1 و RS2) تغییر شکل می‌دهد. تریم داخلی نسخه‌های RS همواره دو رنگ استاندارد قرمز و خاکستری را در بر می‌گرفت، اما محصولات سری جدید RS آئودی از این پس تریم رنگی آبی را نیز در نمای داخلی خود به کار گرفته است که بر جذابیت فضای کابین با روکش چرم طبیعی برای صندلی و رودری‌ها و روکش چرمی آلکانترا برای فرمان می‌افزاید.

سخن نهایی

نمای پشتی آئودی RS7 اسپرت‌ بک ۲۰۲۳

نسل دوم سری A7 آئودی از سال ۲۰۱۹ روانه بازار شد. این خودرو نشانگر تحول آرام اما پیوسته محصولات این خودروساز آلمانی باکیفیت است که برخلاف مرسدس بنز و بی ام و از اجرای تغییرات رادیکال و ناگهانی دوری می‌کند. در نتیجه ماهیت برند آئودی بدون تغییرات فاحش و با رعایت موازین معرف برند، همچنان ساده، بی‌آلایش و جذاب است.

با تغییرات عجیب و غریبی که در ساختار طراحی مرسدس بنز و مخصوصا بی ام و های جدید دیده می‌شود، آئودی را باید زیباترین و جذاب‌ترین ضلع این سه گانه پریمیوم/لوکس آلمانی دانست که به منظور حفظ جایگاه در بازار، نیازی به اعمال تغییرات سنت‌شکن و رادیکال ندارد.

البته نباید از یاد برد که زیبایی‌ها و توانایی‌های فنی این خودرو در قیمت آغازین برابر با ۱۳۰ هزار دلار در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت که در صورت تجهیز به تمامی ویژگی‌های ارائه شده از سوی آئودی، به سادگی مرز ۱۵۰ هزار دلار را پشت سر خواهد گذاشت.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: شهاب انیسی