بهترین ماشین های ایرانی برای مسافرت

۲۲ اسفند ۱۴۰۱ بهترین ماشین های ایرانی برای مسافرت

بهترین ماشین برای سفر باید چه ویژگی داشته باشد؟ فرض کنید می‌خواهید با پژو ۲۰۶ به همراه خانواده‌تان به مسافرت بروید. مسلما کابین کوچک و تنگ این خودرو برای اعضای خانواده نسبتا درشت‌هیکل و پرجمعیت شما اصلا راحت نخواهد بود. بنابراین ماشین مناسب سفر باید در وهله اول جادار و راحت باشد.

معیار انتخاب بهترین ماشین برای سفر

تارا

پیش از معرفی بهترین ماشین ایرانی برای مسافرت بهتر است ابتدا مشخص کنیم که یک خودروی خوش مسافرت اصولا باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. آن‌طور که احتمالا خودتان هم می‌دانید، اولین و مهم‌ترین خصوصیات یک ماشین خوش‌سفر بهره‌مندی از کابین جادار و بزرگ است تا افراد حاضر در خودرو هنگام مسافرت از راحتی و آزادی عمل کافی برخوردار باشند. صندلی‌های خوش‌فرم، توان فنی متناسب، مصرف بنزین متعادل، بهره‌مندی از امکانات مناسب مثل کروز کنترل، ماساژور صندلی و… نیز از دیگر ویژگی‌های یک ماشین مناسب برای جاده محسوب می‌شوند.

فضای کافی داخل کابین و صندوق‌ عقب

مسلما وقتی می‌خواهید سفر خانوادگی بروید، باید ماشینتان آنقدر فضا داشته باشد که افراد خانواده به راحتی در آن جای بگیرند. ضمن آن که سفر نیازمند اسباب و لوازم مختلف است که باید آنها را هم داخل صندوق عقب آن جا داد. بنابراین پیش‌ نیاز تمام ویژگی‌های یک خودرو مناسب سفر، داشتن فضای کافی داخل کابین و صندوق عقب است تا بتواند سفری خوش و لذت‌بخش را برای سرنشینان به ارمغان بیاورد.

راحتی صندلی ها

ناحیه تماس بدن سرنشین با خودرو در تمام طول سفر، صندلی‌های ماشین هستند که باید مدت طولانی وزن و فرم بدن شما و اعضای خانواده‌تان را تحمل کنند. بنابراین باید از فرم مناسب، نرمی متعادل و روکش باکیفیت برخوردار باشند تا فرد روی آن‌ها احساس راحتی کند و در مدتی که قرار است روی آن بنشیند، دچار کوفتگی عضلانی و کمردرد مفرط نشود.

واضح است که اگر فرم صندلی‌های ماشین خاطره نشستن روی میز و نیمکت‌های چوبی مدارس قدیم را برای شما زنده کند و عوارضی مثل کمردرد در رانندگی برای شما به وجود آورد، خیلی نمی‌توان به لذت‌بخش بودن مسافرت با چنین خودرویی دل بست. با این تفسیر اگر صندلی‌های یک ماشین خوش‌فرم و راحت نباشند، اصلا نمی‌توان آن خودرو را بهترین ماشین برای سفر دانست.

مصرف سوخت پایین

کاهش مصرف سوخت خودرو می‌تواند عامل دیگری در خوش‌سفر بودن یک اتومبیل محسوب شود. هرچه مصرف سوخت ماشین پایین‌تر باشد، هزینه سفر کمتر می‌شود و وقت شما در صف سوخت هدر نمی‌رود. بنابراین می‌توان گفت مصرف سوخت پایین هم عاملی مهم برای شناخت یک خودروی مناسب سفر محسوب می‌شود.

ایمنی و استحکام بدنه

چه بخواهیم و چه نخواهیم مسافرت در کنار لذت‌هایی که برای ما دارد، خطراتی بالقوه مثل احتمال تصادفات جاده‌ای را هم به دنبال خواهد داشت. بنابراین بهترین ماشین برای مسافرت باید حتما از لحاظ ایمنی و استحکام بدنه در سطح مطلوبی قرار داشته و استانداردهای روز دنیا در آن رعایت شده باشد تا در صورت بروز تصادف، سرنشینان با صدمات جانی شدید مواجه نشوند و لذت سفر با غم و اندوه خاتمه نیابد.

توان فنی مناسب و در دسترس بودن لوازم و قطعات

مسیر مسافرت همچون مسیر زندگی بالا و پایین بسیاری دارد. فرض کنید با صندوق عقب پر و ظرفیت کامل سرنشینان می‌خواهید از یک مسیر پرشیب بالا بروید؛ اگر ماشین شما توان فنی مناسب نداشته باشد آن‌وقت احتمالا مجبور شوید چند نفر از سرنشینان را پیاده کنید و به آرامی با دنده سنگین از شیب بالا بروید.

اگر قدرت ماشین شما در این حد هم نباشد، باید سرنشینان گاه ‌و بیگاه در هر سربالایی پیاده شوند و ماشین را هل بدهند تا خودرو بتواند مابقی جاده را طی کند. در نتیجه لذت سفر به دردسر هل دادن تبدیل می‌شود و بیشتر خوشی‌های سفر از بین می‌رود.

همچنین اگر ماشین شما جزو خودروهای خاص باشد و قطعات یدکی آن به سختی در بازار پیدا شود، آن‌وقت در صورت خرابی ماشین باید قید کل مسافرت را بزنید و با اعصاب ناراحت به دنبال قطعه مناسب برای تعمیر ماشین بگردید.

سیستم تهویه مناسب

سیستم تهویه مناسب در مسافرت یک نعمت به شمار می‌رود؛ فرض کنید می‌خواهید برای مسافرت به مناطق گرم و شرجی بروید، اما در این بین سیستم کولر خودرو اصلاً پاسخگوی گرمای هوای آن منطقه نیست. تصور اینکه چه دردسرهایی در این حین برای سرنشینان ایجاد خواهد شد، چندان سخت نیست.

بنابراین وجود سیستم تهویه مناسب و پرقدرت یکی دیگر از خصوصیات اصلی بهترین ماشین برای مسافرت به حساب می‌آید که در صورت فقدان آن، دیگر نمی‌توان به خودرو لقب خوش‌سفر را داد.

گیربکس اتوماتیک

اگر گیربکس خودرو از نوع اتوماتیک باشد، آن‌وقت قطعا راننده خستگی کمتری را در طول سفر حس خواهد کرد و مسافرتی بهتر را برای باقی سرنشینان رقم می‌زند. ضمن آنکه وجود گیربکس اتوماتیک باعث می‌شود تا در مواقع بحرانی، راننده به جای مشغول شدن با اهرم دنده و پدال کلاچ، صرفا روی سیستم ترمز خودرو تمرکز کند و با فشردن پدال ترمز، احتمال وقوع تصادف را به حداقل برساند.

سیستم تعلیق مناسب

اگر سیستم تعلیق خودرو آنقدر خشک باشد که با کوچک‌ترین پستی و بلندی جاده، ضربات متعددی به بدن سرنشینان وارد کند و کمک فنر خودرو قادر به جذب ضربات نباشد، قطعا مسافرت تجربه خوشایندی نخواهد بود. همچنین اگر سیستم تعلیق خودرو بیش از حد نرم باشد نیز پایداری و تعادل آن در جاده به ویژه هنگام دور زدن‌های سریع، کاملاً تحت شعاع قرار می‌گیرد و ایمنی سفر کاهش پیدا می‌کند.

پس عملکرد مناسب سیستم تعلیق که موجب ارائه نرمی قابل قبول و پایداری متعادل شود، از جمله ویژگی‌هایی است که باید یک ماشین مناسب سفر از آن بهره‌مند باشد.

آپشن های مهم برای مسافرت

وجود بعضی آپشن‌ها باعث می‌شود که سفر با خودرو بسیار لذت‌بخش‌تر شود. مواردی مثل کروز کنترل، سانروف و سقف پانوراما، گرمکن و سردکن صندلی، ماساژور صندلی ها، گرمکن فرمان، از جمله امکانات رفاهی هستند که وجود آنها باعث می‌شود تا مسافرت برای سرنشینان به تجربه‌ای جذاب و لذت‌بخش‌تر تبدیل شود.

همچنین وجود بعضی امکانات ایمنی مثل ترمز ABS ، کیسه هوا، رادار هشدار تصادف، رادار نقطه کور، رادار هشدار و سیستم کمکی تغییر لاین و…، از جمله این آپشن های ایمنی محسوب می‌شود که می‌توانند از بروز حوادث ناگوار در سفر جلوگیری کنند و سفری بدون مخاطره را به سرنشینان هدیه دهند.

بهترین ماشین برای مسافرت در ایران

اگرچه لقب بهترین ماشین برای مسافرت در ایران قطعا به خودروهای عمدتا قدیمی داخلی تعلق ندارد، اما با این حال بعضی ماشین‌های ایرانی هم وجود دارند که مزایایی برای مسافرت دارند.

بهترین خودروهای ایرانی برای مسافرت

در این بخش می‌توانید با بعضی ماشین‌های داخلی مناسب سفر و خصوصیات آنها در این زمینه آشنا شوید.

پژو ۲۰۶ SD ـ کم مصرف و مطمئن

پژو ۲۰۶ اس دی مناسب مسافرت برای خانواده‌های کم‌جمعیت است. مصرف سوخت پایین، کیفیت سواری نه‌چندان خشک، استحکام بدنه کمی بهتر از محصولات مشابه داخلی و قطعات یدکی در دسترس، از ویژگی‌های مناسب سفر این محصول ایران خودرو محسوب می‌شوند.

دنا پلاس – یک همسفر شیک

دنا پلاس، فیس لیفت خودرو دنا است و به دلیل کابین و صندوق عقب جادار، قطعات یدکی در دسترس، توان فنی متعادل و امکانات بهتر از رقبا (در نسخه فول)، می‌تواند در لیست بهترین ماشین ایرانی برای مسافرت جای بگیرد.

سمند سورن ELX

سورن

در دسترس بودن لوازم یدکی، کابین جادار، صندوق عقب بزرگ، سواری نسبتا نرم از جمله مزیت‌های سمند سورن ای ال ایکس برای مسافرت به شمار می‌روند. سورن پلاس نیز از همین نکات مثبت به علاوه امکانات بهتر و ظاهر کمی شیک‌تر بهره می‌برد.

تندر ۹۰ (ال نود)

سواری نرم، کیفیت فنی بالا، کابین جادار و صندوق عقب بزرگ از آن دست خصوصیاتی هستند که باعث می‌شود تندر ۹۰ یک ماشین مناسب برای مسافرت به شمار بیاید.

پژو پارس

اگر با پژو پارس به سفر بروید، از جادار بودن کابین، بزرگ بودن صندوق عقب، سواری تقریبا خوشایند، توان فنی مناسب، ارزان و در دسترس بودن قطعات یدکی آن لذت خواهید برد و متوجه می‌شوید که نسبت به دیگر محصولات هم‌رده داخلی، سفر با پژو پارس می‌تواند لذت بیشتری در شما ایجاد کند.

تارا

با توجه به تنوع کم خودروهای داخلی، تارا می‌تواند لقب بهترین ماشین ایرانی برای مسافرت را به خود اختصاص دهد. کابین بسیار جادار، صندوق عقب فوق‌العاده بزرگ، توان فنی مناسب، امکاناتی مثل کیسه هوای جانبی و سامانه‌های کنترل کشش و پایداری در نسخه اتوماتیک، از جمله دلایل ما برای انتخاب تارا به عنوان بهترین ماشین ایرانی برای مسافرت در جاده هستند.

رانا

رانا همچون پژو ۲۰۶ اس دی در صندلی‌های ردیف دوم فضای جاداری ارائه نمی‌دهد اما به دلیل توان فنی مناسب، در دسترس بودن قطعات یدکی، تعمیرات آسان و مصرف سوخت متعادل یکی از گزینه‌های مناسب سفر برای خانواده‌های کم‌جمعیت با بودجه نسبتا محدود محسوب می‌شود.

شاهین

شاهین در مقایسه با تولیدات داخلی هم‌قیمت، از امکانات بهتری بهره می‌برد، فضای کابین آن جای کافی دارد، صندوق عقبش گنجایش متعادلی ارائه می‌دهد و توان فنی آن نیز برای سفر مناسب به نظر می‌رسد.

بهترین خودروهای خارجی (مونتاژی) مناسب سفر در ایران

کیا سراتو

کیا سراتو در نسخه وارداتی و مونتاژی به دلیل کیفیت فنی بالا، توان فنی مناسب، مصرف سوخت متعادل، کابین نسبتا جادار و ایمنی بالا، می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب سفر در ایران باشد.

برلیانس H330

برلیانس H330 سواری نسبتا لذت‌بخشی ارائه می‌دهد، از توان موتور خودرو و کشش مطلوبی در جاده برخوردار است، عایق‌بندی کابین آن بهتر از محصولات هم‌رده داخلی به نظر می‌رسد و صندوق عقب آن هم تقریبا بزرگ است. بنابراین انصاف نیست که در لیست بهترین ماشین‌ها برای مسافرت در ایران قرار نگیرد.

چری تیگو ۷

امکانات مناسب چری تیگو ۷ به همراه کابین تقریبا جادار و توان فنی بسیار مناسب و کابین ساکت این ماشین مونتاژی چینی می‌تواند از جمله دلایلی باشد ما را مجاب به قرار دادن نام آن در لیست بهترین ماشین برای مسافرت می‌کند.

ام‌ وی ‌ام X55

ام وی ام ایکس ۵۵ به دلیل برخورداری از امکانات مناسب، توان موتور قابل ‌قبول، کابین تقریبا جادار، در دسترس بودن خدمات فنی به دلیل گستردگی نمایندگی‌های مدیران خودرو در سطح کشور، می‌تواند گزینه‌ای مناسب سفر برای خانواده‌های نه‌چندان پرجمعیت و علاقه‌مند به خودروهای کراس اوور محسوب شود.

هایما S5

هایما اس5

هایما اس ۵ به ویژه در نسخه‌های جدید مجهز به گیربکس اتوماتیک شش سرعته، به دلیل شتاب و کشش فنی بالا، کابین تقریبا جادار و امکانات متنوع، یکی از بهترین خودروهای مونتاژی برای سفر در ایران خواهد بود.

دانگ‌فنگ H30 کراس

لوازم فنی ارزان و در دسترس به دلیل اشتراک موتور با پژو ۲۰۶ تیپ ۵، فضای کافی کابین و صندوق عقب نسبتا بزرگ، از خصوصیات مثبت دانگ فنگ H30 کراس در مسافرت به شمار می‌روند.

جک S5

اگر یک کراس اوور با فضای داخلی مناسب، صندوق عقب جادار، امکانات متنوع، توان فنی مطلوب، خدمات پس از فروش گسترده نیاز دارید، جکS5  گزینه مناسبی برای کاربردهای شهری و مسافرتی است.

چری آریزو ۵

کابین تقریباً جادار، امکانات مناسب، توان فنی متعادل مصرف سوخت نه‌چندان بالا، نقاط قوت چری آریزو ۵ در طول سفر هستند موجب خوشایندتر شدن مسافرت خواهند شد.

آریزو ۵

آریزو ۶ به عنوان یک سدان زیبا و جذاب، از کابین بزرگ، صندوق عقب وسیع، توان فنی مناسب، عملکرد بهتر گیربکس اتوماتیک CVT، هندلینگ پایدار و امکانات متنوع سود می‌برد.

لیفان ۸۲۰

لیفان 820

لیفان ۸۲۰ خودرو پرفروشی نبود اما به دلیل استفاده از پلتفرم تویوتا کمری، عملکرد فنی مناسبی در طول سفر ارائه می‌دهد. ضمنا ایمنی و استحکام بدنه آن بالاست، کابینی بزرگ و جادار در اختیار سرنشینان می‌گذارد و صندوق عقب آن به خوبی از لوازم مسافرتی شما پذیرایی می‌کند.

رنو ساندرو

رنو ساندرو از خانواده تندر ۹۰ است و کیفیت فنی آن نسبت به دیگر خودروهای تولید داخل بسیار بالاتر به نظر می‌رسد. مصرف سوخت پایین، کابین جادار، استحکام بدنه بالا، از دیگر مزایای رنو ساندرو به عنوان یک خودرو خوش‌سفر به حساب می‌آیند.

کی ام سی K7

اگر یک شاسی بلند شهری بسیار شیک مجهز به امکانات متنوع، فضای کابین فوق‌العاده بزرگ، صندوق عقب کاملا جادار، توان فنی نسبتا مناسب برای سفر نیاز دارید، بهتر است KMC K7 را نیز مدنظر قرار دهید.

دیگنیتی پرایم و پرستیژ

دیگنیتی پرایم خصوصا در نسخه‌های جدید مجهز به گیربکس دوکلاچه تر ، یکی دیگر از شاسی بلندهای شهری مناسب سفر در ایران محسوب می‌شود. این خودرو کابینی وسیع همراه با صندوق عقب بزرگ به اضافه امکاناتی مناسب را در اختیار شما می‌گذارد. مدل پرستیژ دیگنیتی هم با توان فنی فوق‌العاده مطلوب‌تر می‌تواند هیجان سفر را برای شما دو چندان کند.

بهترین خودروهای آفرودی مناسب سفر

مسلما وقتی مسافرت می‌روید، دوست دارید به مسیرهای طبیعی و آفرودی نیز سر بزنید و اگر ماشین شما قابلیت حرکت در مسیرهای خاکی و آفرود را داشته باشد، حتما لذت سفر و خاطرات آن برای شما فراموش‌نشدنی‌تر خواهد شد.

از جمله بهترین خودروهای آفرودی مناسب سفر در ایران می‌توان به محصولاتی مثل تویوتا لندکروز سری ۲۰۰، تویوتا پرادو، تویوتا هایلوکس و اف جی کروزر اشاره کرد. در مورد خودروهای مونتاژی هم محصولاتی همچون KMC T8، وانت پیکاپ کلوت، آمیکو آسنا توربو و لئو  MX8، گزینه‌های مناسبی برای سفرهای آفرود به شمار می‌روند.

ماشین‌های کمپر، بهترین برای سفر

ماشین‌های کمپر بهترین خودروها برای سفر در همه جای دنیا به شمار می‌روند. این خودروها معمولا فضایی در حد یک سوئیت خانوادگی را در خود دارند و باعث می‌شوند که انسان در هر کجا که لازم باشد، بتواند از تمامی امکانات استفاده کند و در مکان‌های مختلف به استراحت و کمپینگ بپردازد.

ماشین‌های کمپر معمولاً توسط شرکت‌های کوچکتر به افترمارکت ساخته می‌شوند، به نحوی که یک خودرو معمولی از کلاس ون یا وانت پیکاپ را انتخاب و با تغییر و تحول کامل فضای کابین، به یک سوئیت مسکونی متحرک تبدیل می‌کنند. بدین ترتیب ماشین کمپر حکم یک خانه کوچک متحرک را پیدا می‌کند و سرنشین می‌تواند در طول سفر به اندازه کافی استراحت کرده و از امکانات مناسب برخوردار باشد.

 کلام آخر

با توجه به نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد، شاید نتوانیم هیچ‌کدام از ماشین‌های ایرانی را به عنوان یک خودروی کاملا خوش مسافرت مطرح کنیم. اما در میان تولیدات جدید داخلی، خودروی تارا به دلیل بهره بردن از کابین بسیار بزرگ، صندوق عقب وسیع، ایمنی و استحکام بدنه بالاتر از محصولات مشابه، وجود امکانات بهتر در نسخه اتوماتیک، کیفیت سواری متعادل و هندلینگ مطلوب، می‌تواند لقب بهترین ماشین ایرانی برای مسافرت را در حال حاضر به خود اختصاص دهد.

اگر سطح بودجه پایین‌تری دارید، محصولاتی مثل سمند سورن پلاس، پژو پارس TU5 پژو ۲۰۶ SD هم از جمله دیگر تولیدات مناسب داخلی برای مسافرت هستند. البته در این بین پژو ۲۰۶ اس دی خیلی برای خانواده‌های پرجمعیت و سرنشینان درشت‌هیکل مناسب نیست.

در میان خودروهای مونتاژی هم محصولاتی مثل چری آریزو۶، KMC K7 ، دیگنیتی پرایم در حال حاضر ماشین‌هایی خوش مسافرت محسوب می‌شوند که می‌توان از سفر با آنها لذت زیادی برد.

در انتها توصیه می‌کنیم پیش از مسافرت، حتما به چکاپ ماشین قبل سفر بپردازید؛ تعویض دوره ‌ای قطعات خودرو به ویژه لوازم مصرفی نظیر تسمه تایم را فراموش نکنید. اگر هم نیاز به خرید خودرو مناسب سفر دارید، کارشناسی خودرو را به طور دقیق انجام دهید تا خیال‌تان در سفر راحت باشد .

فروش فوری خودرو

نویسنده : تیم محتوا خودرو45