بهترین خودروهای سدان اسپرت جهان در سال ۲۰۲۳

۱۲ فروردین ۱۴۰۳ بهترین خودروهای سدان اسپرت جهان در سال ۲۰۲۳

علیرغم عرضه روزافزون خودروهای شاسی بلند، ماشین های سدان هنوز از جذابیت بسیاری نزد مشتریان دارد. خودروهای سدان اسپرت ویژگی لوکس بودن را با پرفورمنس ترکیب می‌کنند و فضای حمل بار بیشتری را نسبت به خودروهای کوپه، رودستر و سوپراسپرت ارائه می‌دهند. این ماشین‌ها معمولا پیشرانه قدرتمندی دارند و از نوع دیفرانسیل عقب یا دو دیفرانسیل هستند. در عین حال، فناوری‌های کمک‌راننده و تجهیزات ایمنی متنوعی به کمک راننده می‌آیند و آسایش سرنشینان در سفرهای کوتاه و طولانی فراهم است. سدان های اسپرت، در عین حال که عطش راننده برای سواری مهیج و پرقدرت را رفع می‌کنند، برای سفرهای خانوادگی مناسب هستند.

سوبارو WRX

سوبارو WRX

لیست بهترین خودروهای سدان اسپرت سال ۲۰۲۳ را با معرفی سوبارو WRX شروع می‌کنیم، آن‌هم برای افرادی که به دنبال خودرو اقتصادی دو دیفرانسیل با هندلینگ عالی، پرفورمنس بالا و ظاهر زیبا و جذاب هستند. سوبارو WRX یکی از جالب‌ترین وسایل نقلیه در کلاس خود است و ریشه مسابقه‌ای دارد. موتور ۲.۴ لیتری توربوشارژر ۴ سیلندر با ۲۷۱ اسب بخار قدرت و ۳۵۰ نیوتن.متر گشتاور، با کمک گیربکس دستی یا اتوماتیک، خودرو ژاپنی را به حرکت می‌اندازد. به لطف قوای پیشرانه، سوبارو WRX در ۵.۵ ثانیه از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این ماشین در هر صد کیلومتر جاده شهری حدود ۱۰.۶ لیتر بنزین مصرف می‌کند. سوبارو WRX تنها ۳۱ هزار دلار قیمت دارد.

مزدا ۳

مزدا ۳

خودرو اقتصادی دیگر در لیست بهترین ماشین های اسپرت سدان سال ۲۰۲۳، مزدا ۳ در تریم توربو پلاس است که با قیمت ۳۴ هزار دلار به فروش می‌رسد. این خودرو هم به صورت هاچبک و هم به صورت سدان اسپرت در سال ۲۰۲۳ روانه بازار شده است و ۷ تریم آن در دسترس خریداران قرار دارد. تریم پرمیوم پلاس از موتور ۲.۵ لیتری توربوشارژ ۴ سیلندر استفاده می‌کند که با گیربکس دستی یا اتوماتیک جفت شده است و قوای محرکه را به سمت چرخ‌های جلو یا هر چهار چرخ هدایت می‌کند. در قوی‌ترین نسخه، پیشرانه قادر به تولید ۲۵۰ اسب بخار قدرت است و حداکثر گشتاور آن به ۴۳۴ نیوتن.متر می‌رسد. شتاب صفر تا صد مزدا ۳ در ۵.۶ ثانیه رخ می‌دهد و مصرف سوخت بهینه، این ماشین را به یک گزینه خاص در لیست بهترین سدان های اسپرت تبدیل می‌کند. سدان اسپرت ژاپنی در هر صد کیلومتر جاده شهری تنها به ۱۰.۴ لیتر بنزین احتیاج دارد.

دوج چارجر R/T

دوج چارجر R/T

ترکیب عملکرد یک ماشین ۵ نفره و هیجان رانندگی با یک خودروی عضلانی آمریکایی را می‌توان در مدل ۲۰۲۳ دوج چارجر R/T پیدا کرد. اگرچه دوج چارجر بر اساس همان پلتفرم ۲۰ سال پیش ساخته شده، ولی در طول سال‌ها ارتقا پیدا کرده است و بدون شک شایستگی حضور در لیست بهترین سدان های اسپرت سال ۲۰۲۳ را دارد. در مجموع، ۹ تریم متفاوت دوج چارجر با پیشرانه‌های متنوع روانه بازار شده است. همگی آن‌ها از نوع دیفرانسیل عقب هستند و از گیریکس اتوماتیک استفاده می‌کنند. در قدرتمندترین نسخه، موتور خودرو قادر به تولید ۸۰۷ اسب بخار قدرت و ۹۵۸ نیوتن.متر گشتاور است و شتاب صفر تا صد را در ۳.۵ ثانیه پر می‌کند. در این نسخه مصرف سوخت شهری ۱۴.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است. دوج چارجر ۲۰۲۳ در ساده‌ترین تریم با پیکربندی ابتدایی و قیمت ۴۴ هزار دلار در دسترس مشتریان قرار دارد.

آکورا TLX تایپ S

آکورا TLX تایپ S

طراحی جذاب و چشمگیر، اطمینان‌پذیری ژاپنی و عملکرد قوی، مهم‌ترین مشخصات تریم‌های مختلف آکورا TLX  به حساب می‌آیند. البته تریم موردپسند رانندگان حرفه‌ای قطعا Type S است که حدود ۵۶ هزار دلار قیمت دارد. انرژی این خودرو به وسیله موتور ۳ لیتری ۶ سیلندر توربو تامین می‌شود که ۳۵۵ اسب بخار قدرت و ۴۸۰ نیوتن.متر گشتاور را به وسیله جعبه دنده اتوماتیک به هر چهار چرخ انتقال می‌دهد. سدان اسپرت و لوکس آکورا برای پیمودن صد کیلومتر جاده شهری به حدود ۱۱.۲ لیتر بنزین نیاز دارد. حرکت از حالت سکون و رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز در کمتر از ۵ ثانیه اتفاق می‌افتد.

کادیلاک CT4-V بلک وینگ

کادیلاک CT4-V بلک وینگ

جدیدترین مدل کادیلاک CT4-V بلک‌وینگ با حدود قیمت ۶۱ هزار دلار، در میانه لیست بهترین خودروهای سدان اسپرت سال ۲۰۲۳ قرار می‌گیرد. این خودرو با هدف یکپارچه‌سازی پرفورمنس و استفاده روزمره ساخته شده و از محبوبیت بسیاری برخوردار است. چهره اسپرت، تجربه رانندگی مهیج و قدرت موتور، از دیگر ویژگی‌هایی هستند که مشتریان را جذب CT4-V Blackwing می‌کنند. موتور ۳.۶ لیتری ۶ سیلندر توئین توربو این خودرو با گیربکس‌های دستی یا اتوماتیک جفت شده است. با فشردن پدال گاز توسط راننده، ۴۷۲ اسب بخار قدرت و ۶۰۳ نیوتن.متر گشتاور به چرخ‌های عقب وارد می‌شود و شتاب صفر تا صد ۳.۹ ثانیه‌ای به وجود می‌آید. مصرف سوخت شهری سدان اسپرت آمریکایی، ۱۴.۷ لیتر در هر صد کیلومتر اعلام شده است.

آئودی RS3

آئودی RS3

آئودی RS3 اقتصادی‌ترین مدل در خط تولید RS آئودی به حساب می‌آید. این ماشین جذاب و خوش‌چهره آلمانی با مصرف سوخت شهری ۱۲.۳ لیتر در هر صد کیلومتر، هندلینگ فوق‌العاده، ابعاد کوچک و جمع جور و سیستم انتقال قدرت روی هر چهار چرخ، با قیمت تقریبی ۶۲ هزار دلار در بازار جهان معامله می‌شود. آئودی RS3 از موتور ۲.۵ لیتری ۵ سیلندر توربوشارژ بهره می‌گیرد که ۴۰۱ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن.متر گشتاور دارد. با شتاب صفر تا صد ۳.۶ ثانیه‌ای، RS3 به عنوان یکی از پرشتاب‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین سدان‌های اسپرت سال ۲۰۲۳ در نظر گرفته می‌شود.

بی ام و M3

بی ام و M3

پس از بی ام و E46 M3‌ افسانه‌ای که تولید آن در سال ۲۰۰۶ متوقف شد، نسل جدید از سدان اسپرت و لوکس بی ام و M3 احتمالا یکی از بهترین مدل‌ها از لحاظ رانندگی و هندلینگ است. پرفورمنس، فضای داخلی و هندلینگ M3 می‌تواند رضایت سختگیرترین کارشناسان حوزه خودرو را به دست آورد. سدان اسپرت بی ام و M3 از موتور ۳ لیتری توربوشارژ ۶ سیلندر استفاده می‌کند و با گیربکس‌های دستی و اتوماتیک و همین‌طور سیستم‌های RWD و AWD عرضه شده است. در قوی‌ترین نسخه، موتور خودرو قادر به تولید ۵۰۳ اسب بخار قدرت و ۶۵۰ نیوتن.متر گشتاور است و برای پیمایش صد کیلومتر جاده شهری به ۱۲.۳ لیتر بنزین احتیاج دارد. بی ام و M3 مدل ۲۰۲۳ در ۳.۸ ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد. مدل پایه این ماشین با حدود قیمت ۷۴ هزار دلار معامله می‌شود.

آلفارومئو جولیا کوادریفولیو

آلفارومئو جولیا کوادریفولیو

آلفارومئو جولیا کوادریفولیو با قیمت ۸۲ هزار دلار، جایگاه سوم بهترین سدان های اسپرت سال ۲۰۲۳ را از آن خود کرده است. این خودرو با میراث غنی ایتالیایی و شجره مسابقه‌ای، سدان‌های مرسدس بنز، آئودی و بی ام و را به رقابت می‌طلبد. هندلینگ سریع و چابک، زبان طراحی پیچیده داخلی و خارجی و همین‌طور پرفورمنس عالی، همگی ویژگی‌های مشترک بین خودروهای اسپرت ایتالیایی از جمله جولیا کوادریفولیو به شمار می‌آیند. این سدان جذاب ۸۲ هزار دلاری از نوع دیفرانسیل عقب است و به موتور ۳.۹ لیتری ۶ سیلندر توربوشارژ با ۵۰۵ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن.متر گشتاور مجهز است. مصرف سوخت شهری ۱۳.۸ لیتر در هر صد متر و شتاب صفر تا صد ۳.۸ ثانیه‌ای از دیگر مشخصات آلفا رومئو جولیا کوادریفولیو ۲۰۲۳ هستند.

کادیلاک CT5-V بلک وینگ

کادیلاک CT5-V بلک وینگ

جدیدترین مدل کادیلاک CT5-V بلک وینگ با طیف گسترده‌ای از امکانات استاندارد، پیشرانه قدرتمند و سیستم انتقال قدرت RWD در جایگاه دوم لیست بهترین ماشین های سدان اسپرت سال ۲۰۲۳ قرار می‌گیرد. این ماشین ۹۳ هزار دلاری نه به خاطر طراحی جذاب یا کابین لوکس، بلکه به سبب داشتن ویژگی‌های فراوان، گزینه عالی برای خریدان به حساب می‌آید. تریم Blackwing قوای محرکه خود را از موتور ۶.۲ لیتری ۸ سیلندر توربوشارژ دریافت می‌کند که قادر به تولید ۶۶۸ اسب بخار قدرت و ۸۰۷ نیوتن.متر گشتاور است. این مشخصات با کمک گیربکس دستی یا اتوماتیک، چرخ‌های عقب را به حرکت می‌اندازند و شتاب‌گیری صفر تا صد ۳.۴ ثانیه‌ای را برای خودرو رقم می‌زنند. در ازای هر صد کیلومتر جاده شهری، CT5-V بلک‌وینگ ۱۸ لیتر بنزین می‌سوزاند.

آئودی RS7

آئودی RS7

بهترین ترکیب از لوکس بودن، موتور قوی، کابین جادار و طراحی ظریف، مجلل و باوقار در آئودی RS7 خلاصه می‌شود. این ماشین تنها در یک تریم عرضه شده است و حدود ۱۲۸ هزار دلار قیمت دارد. طراحی اسپرت‌بک RS7 معنی واقعی یک سدان اسپرت را به تصویر می‌کشد. آئودی RS7 به موتور ۴ لیتری ۸ سیلندر مجهز است که ۵۸۱ اسب بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتن.متر گشتاور را به واسطه گیربکس اتوماتیک به چرخ‌های عقب وارد می‌کند. شتاب صفر تا صد ماشین در ۳.۵ ثانیه اتفاق می‌افتد و مصرف سوخت شهری آن ۱۳.۸ لیتر در هر صد کیلومتر است.

نتیجه گیری

سدان های اسپرت دارای ویژگی‌های مشترک میان ماشین های اسپرت و سدان‌های لوکس هستند. ظاهر مجلل و در عین حال تهاجمی، کابین جادار، فضای حمل بار کافی و موتورهای قدرتمند، این خودروها را به گزینه‌های ایدئال برای خانواده‌هایی تبدیل کرده که به دنبال کارایی و پرفورمنس هستند. بهترین سدان‌های اسپرت سال ۲۰۲۳ با رنج قیمت متفاوت در بازار وجود دارند و برخی آن‌ها با پیشرانه‌های متنوع در دسترس مشتریان قرار دارند. از بین تمام خودروهای ذکرشده در این مقاله، مزدا ۳ یک گزینه اقتصادی عالی با هندلینگ اسپرت، فضای جادار، موتور قدرتمند و قیمت اقتصادی است. آئودی RS3 به عنوان گران‌ترین سدان اسپرت و دوج چارجر با ۹ تریم متفاوت به عنوان منعطف‌ترین سدان اسپرت سال ۲۰۲۳ در نظر گرفته می‌شوند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو45