بی ام و i Vision Dee؛ ماشین آفتاب پرست

۲۰ دی ۱۴۰۱ بی ام و i Vision Dee؛ ماشین آفتاب پرست

بی ام و جدیدترین محصولش را در نمایشگاه CES ۲۰۲۳ معرفی کرد. این خودرو، بی ام و i Vision Dee نام دارد و نسل جدید سدان سری ۳ با ظاهری کلاسیک و فناوری‌های فوق مدرن است. کلمه Dee مخفف Digital Emotional Experience (تجربه احساسی دیجیتال) است و نمونه‌ای از نسل آینده محصولات بی ام و را پیش روی بینندگان قرار می‌دهد. ماشین جدید آلمانی‌ها از فناوری جوهر الکترونیک (E-Ink) در بدنه استفاده می‌کند که در نمایشگاه CES ۲۰۲۲ معرفی شده بود، اما به جای دو رنگ سیاه و سفید می‌تواند بدنه‌ای با ۳۲ رنگ داشته باشد. بی ام و i Vision Dee تنها یک وسیله نقلیه چهار چرخ نیست، بلکه خودرویی است که می‌تواند با راننده و سرنشینان ارتباط برقرار کند و به آنها لبخند بزند.

مشخصات فنی

خودروهای مفهومی معمولا با هدف نمایش جدیدترین فناوری‌های خودروسازان تولید می‌شود و به همین خاطر مشخصات فنی آنها اولویتی برای تولیدکنندگان و همین طور کارشناسان و مردم ندارد. خودروساز آلمانی برای بی ام و i Vision Dee همین رویه را در پیش گرفته و اطلاعاتی از پیشرانه و گیربکس آن ارائه نداده است. مدل مفهومی آلمانی دارای پیشرانه برقی است و بی ام و با طراحی و تولید نسل جدید باتری‌های استوانه‌ای، بُرد خودرو برقی را افزایش داده است.

بی ام و i Vision Dee روی پلتفرم Neue Klasse (کلاس جدید) ساخته شده است که برای تولید محصولات نسل بعدی خودروساز آلمانی به کار خواهد رفت و می‌توان انواع ماشین‌های برقی و الکتریکی را بر اساس آن ساخت.

طراحی ظاهری

طراحی بی ام و i Vision Dee

طراحان بی ام و برای طراحی i Vision Dee نگاهی به گذشته انداخته‌اند و می‌توان نشانه‌هایی از بی‌ام‌وهای دماغ‌کوسه‌ای سری ۷ (نسل E28) و سری ۶ (نسل E24) را در چهره Dee دید.

بی ام و آی ویژن دی برعکس خودروهای مدرن، جزییات و ریزه‌کاری‌های ظاهری ندارد، چرا که هدف از طراحی این خودرو، ارائه تجربه دیجیتال و نمایش DNA بی ام و است. به همین خاطر، یک بدنه جعبه‌ای و کلاسیک، هم قابلیت نشان دادن فناوری‌های جدید و هم حالت نوستالژی را دارد.

بی ام و iX Flow با قابلیت تغییر رنگ بدنه و جوهر الکترونیکی (E-Ink) در نمایشگاه سال گذشته CES معرفی شد و خودروساز آلمانی برای CES ۲۰۲۳ پای خود را فراتر گذاشته و فناوری ارائه داده است که به جای دو رنگ می‌تواند تا ۳۲ رنگ را روی بدنه i Vision Dee پخش کند. فقط رنگ پنل‌های بدنه عوض نمی‌شود، بلکه رنگ رینگ‌ها نیز همزمان با بدنه تغییر می‌کند.

خودروهای امروزی دارای آپشن‌هایی مثل چراغ بدرقه و استقبال هستند که با نزدیک و دور شدن راننده فعال می‌شوند، اما بی ام و i Vision Dee چیزی فراتر از این تکنولوژی دارد. هنگام نزدیک شدن راننده، یک پیغام خوشامدگویی شخصی‌سازی‌شده، شامل تصویر و صدا روی شیشه‌های جانبی به نمایش درمی‌آید و حتی می‌توان آواتار راننده را روی پنجره خودرو پخش کرد. همچنین پنل یکدست جلوپنجره و طرح مدرن چراغ‌ها، امکان ایجاد حالت‌های انسانی چهره برای ارتباط با راننده را روی نمای جلویی خودرو می‌دهد.

طراحی داخلی

کابین بی ام و i Vision Dee

مینیمال و آینده‌نگر، دو کلمه‌ای است که برای توصیف کابین بی ام و i Vision Dee می‌توان به کار برد.

اگر بگوییم طراحی داخلی Dee خالی کار شده است، بیراه نگفته‌ایم؛ چرا که استفاده از فناوری‌های آینده‌نگر موجب شده تا دیگر نیازی به نمایشگر لمسی، دکمه‌های فیزیکی، اهرم تعویض دنده و کنسول میانی نباشد.

کابین تمام دیجیتال بی ام و i Vision Dee شامل یک فرمان مستطیلی با صفحات کوچک لمسی، یک سیستم فیجیتال (فیزیکی دیجیتال) روی داشبرد و یک نمایشگر هدآپ بزرگ است. بدین ترتیب، همه اطلاعات خودرو روی هدآپ دیسپلی نمایش داده می‌شود و راننده می‌تواند با استفاده از کنترل فیجیتال و بنا به سلیقه خود، آن را شخصی‌سازی کند. این نمایشگر هدآپ از سال ۲۰۲۵ روی محصولات Neue Klasse بی ام و به کار خواهد رفت.

بی ام و i Vision Dee، آفتاب پرست آلمانی

نمای عقب بی ام و i Vision Dee

بی ام و i Vision Dee جدیدترین محصول و مدل مفهومی خودروساز آلمانی و با قابلیت تغییر رنگ‌ بدنه، کابین مینیمال و مدرن، هدآپ دیسپلی بزرگ و طراحی کلاسیک، پیش‌نمونه‌ای از ماشین‌های نسل جدید این شرکت است. این خودرو دنیای واقعی و مجازی را ادغام می‌کند و ارتباط بهتری بین انسان و ماشین برقرار می‌سازد. بی ام و می‌تواند با کمی اصلاح و ویرایش، Dee را به خودرویی معمولی‌تر تبدیل کند و یک ماشین با طراحی رترو و کلاسیک به طرفدارانش ارائه دهد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو