انواع الحاقیه بیمه خودرو

۱ شهریور ۱۴۰۲ انواع الحاقیه بیمه خودرو

بیمه یک قرارداد دوطرفه مابین بیمه‌گر و بیمه‌گذار است، به‌طوری که بیمه‌گر متعهد می‌شود در ازای پرداخت وجه توسط بیمه‌گذار، خسارت ناشی از حوادث احتمالی را جبران کند. هر قرارداد شامل اطلاعات و بندهای متعددی می‌شود، ولی با گذشت زمان ممکن است نیاز به تغییر آن‌ها باشد. هرگونه تغییر در اطلاعات بیمه یا مفاد آن، از طریق صدور الحاقیه به ثبت می‌رسد. الحاقیه بیمه یک بحث مفصل است که در ادامه، خلاصه آن را به ساده‌ترین شیوه ممکن بیان می‌کنیم.

الحاقیه

هرگونه اصلاح، تغییر و حذف بخشی از مفاد قرارداد پس از توافق اولیه، در قالب الحاقیه به سند اصلی اضافه می‌شود. در مورد قراردادهای بیمه‌ای باید گفت که الحاقیه به معنی سند مکمل برای بیمه‌نامه اصلی است.

الحاقیه بیمه

با توجه به تعریف الحاقیه، هرگونه تغییر در مورد اطلاعات بیمه‌گذار، پوشش بیمه، موضوع مورد بیمه و… به صورت الحاقیه صادر شده و ضمیمه سند اصلی می‌شود. تغییر اطلاعات شخصی، تغییر مشخصات خودرو، افزایش حق بیمه، فسخ یا ابطال قرارداد و انتقال بیمه دلایل اصلی صدور الحاقیه بیمه است.

الحاقیه بیمه خودرو

الحاقیه بیمه خودرو

بروز حادثه در رانندگی اجتناب‌ناپذیر و غیر قابل پیش‌بینی است. از این رو مالکان خودرو با استفاده از دو نوع بیمه‌نامه، یعنی بیمه اجباری شخص ثالث و بیمه اختیاری بدنه سعی می‌کنند در صورت بروز تصادف، هزینه‌های تحمیلی را به حداقل برسانند. الحاقیه بیمه خودرو به سند مکملی اشاره می‌کند که برای اصلاح مشخصات مالک خودرو، خودرو، تغییر پوشش، انتقال تخفیفات عدم خسارت و… به قرارداد اصلی بیمه ضمیمه می‌شود و اطلاعات آن را به‌روز می‌کند. در ادامه به بررسی دقیق الحاقیه بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه می‌پردازیم.

الحاقیه بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه خودرو است که خرید آن برای تمام مالکان خودرو ضرورت دارد. در حقیقت بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری به حساب می‌آید که در هنگام فروش خودرو توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. این نوع بیمه در صورت بروز سانحه رانندگی، خسارات جانی و مالی اشخاص ثالث یا به عبارت بهتر، افراد زیان‌دیده به غیر از راننده مقصر را مورد پوشش قرار می‌دهد. میزان پوشش خسارات بستگی به نرخ دیه کامل انسان در ماه‌های حرام دارد، بدین صورت که حداقل این میزان، ۲.۵ درصد و حداکثر آن ۵۰ درصد دیه ماه حرام در هر سال است.

از آنجا که دیه ماه حرام در سال ۱۴۰۲، ۱.۲ میلیارد تومان اعلام شده، میزان پوشش خسارات مالی به وسیله بیمه شخص ثالث حداقل ۳۰ میلیون و حداکثر ۶۰۰ میلیون تومان است. تمام شرکت‌های بیمه ملزم به ارائه حداقل پوشش خسارت هستند، ولی حداکثر بیمه بستگی به توانایی مالی هر شرکت دارد.

اما با توجه به تورم هر ساله، نرخ دیه توسط قوه قضاییه بیشتر می‌شود. تا پیش از سال ۱۳۹۶ روال کار بدین صورت بود که با افزایش نرخ دیه ماه حرام، بیمه‌گذار به منظور برخورداری از پوشش مالی بیشتر، مابه‌التفاوت حق بیمه را به شرکت بیمه پرداخت کند. بدین ترتیب افزایش پوشش مالی در قالب الحاقیه بیمه شخص ثالث ضمیمه سند اصلی می‌شد. ولی حالا مابه‌التفاوت پوشش جانی نسبت به سال ۱۴۰۱ توسط صندوق خسارت پرداخت می‌شود و دیگر نیازی به ایجاد الحاقیه بیمه شخص ثالث نیست.

الحاقیه تخفیف بیمه شخص ثالث

پیش از بررسی مفهوم الحاقیه تخفیف بیمه شخص ثالث بهتر است ابتدا مروری بر معنی تخفیف بیمه شخص ثالث داشته باشیم. هر خودرویی باید بیمه شخص ثالث داشته باشد. ولی اگر مالک پیش از سررسید بیمه شخص ثالث به دنبال فروش خودرو باشد و پس از تشخیص بهترین زمان فروش خودرو وارد معامله شود و در نهایت مالکیت ماشین را به فرد جدیدی واگذار کند، باز هم تخفیف بیمه شخص ثالث برای او حفظ می‌شود، چون تخفیفات به نام افراد است، نه به نام خودرو.

به بیان بهتر، اگر یک راننده تاکسی، ماشین خود را بفروشد، اگرچه بیمه شخص ثالث را به خریدار جدید انتقال می‌دهد، ولی تخفیفات عدم خسارت برای او باقی می‌مانند. در این صورت پس از خرید خودروی جدید (با کاربری مشابه) تخفیف عدم خسارت به واسطه الحاقیه تخفیف بیمه شخص ثالث برای او منظور می‌شود.

دلایل ثبت الحاقیه بیمه

همان‌طور که گفته شد، هر نوع تغییر در مفاد قرارداد میان بیمه‌گر و بیمه‌گذار در الحاقیه ثبت شده و به سند اصلی ضمیمه می‌شود. اصلاح مشخصات فردی، اصلاح مشخصات خودرو (مثلا تغییر پلاک)، افزایش حق بیمه، فسخ یا ابطال قرارداد بیمه بدنه و همین‌طور اشتباه انسانی از سوی شرکت بیمه در ثبت اطلاعات بیمه‌گذار، دلایل اصلی ایجاد الحاقیه به حساب می‌آیند.

انواع الحاقیه بیمه

الحاقیه به معنی تغییر و اصلاح مفاد قرارداد است. در قراردادهایی که میان بیمه‌کننده و بیمه‌گذار بسته می‌شود، می‌توان چهار نوع الحاقیه را تعریف کرد: اصلاحی، اضافی، سرمایه‌ای و برگشتی.

الحاقیه اصلاحی

هر زمان به تغییر اطلاعات بیمه‌گذار احتیاج باشد، باید از الحاقیه اصلاحی استفاده شود. به عنوان مثال اگر نام خانوادگی بیمه‌گذار به اشتباه نوشته شده باشد یا آدرس بیمه‌گذار تغییر کند، الحاقیه اصلاحیه ثبت شده و به سند اصلی بیمه اضافه می‌شود. به ساده‌ترین بیان ممکن، هر نوع تغییری که در اطلاعات شخصی بیمه‌گذار وارد شود، مستلزم ثبت الحاقیه اصلاحی است.

الحاقیه اضافی

در صورت نیاز به افزایش زمان اعتبار بیمه‌نامه، افزایش ارزش موضوع بیمه (مثلا گران شدن خودرو) و همین‌طور تعمیم پوشش‌های بیمه (مثلا افزایش میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث)، الحاقیه اضافی ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، اگر ارزش خودرو، مدت بیمه و خطرات مورد بیمه نیاز بیشتر شود، به ثبت الحاقیه اضافی احتیاج است.

الحاقیه بازگشتی

الحاقیه بازگشتی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ارزش خودرو و خطرات مورد بیمه کاهش پیدا کنند. با این الحاقیه، میزان سقف پوشش یا خسارات کمتر می‌شود.

الحاقیه به روزرسانی سرمایه

شرایطی را در نظر بگیرید که خودروی بیمه‌شده، تصادف کرده و بیمه‌گر وظیفه خود در قبال پرداخت خسارت را انجام دهد. در این صورت، خودرو از شمول بیمه خارج می‌شود. برای اینکه خودرو دوباره تحت پوشش بیمه قرار بگیرد، مالک باید مبلغی اضافی به بیمه‌گر پرداخت کند. این عملیات به وسیله الحاقیه به‌روزرسانی سرمایه به ثبت می‌رسد.

ماه های حرام

محرم، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و رجب به عنوان ماه‌های حرام شناخته می‌شوند. نرخ دیه کامل مرد در این ماه‌ها ۱.۲ میلیارد تومان و در ماه‌های دیگر ۹۰۰ میلیون تومان است.

الحاقیه تغییر پلاک و انتقال تخفیف

معامله خودرو در مراحل مختلفی از جمله تعویض پلاک و نقل و انتقال خودرو صورت می‌گیرد. در هر یک از این مراحل، اثبات پوشش بیمه شخص ثالث ضرورت دارد. زمانی که خودرو به فروش می‌رسد، هرچند بیمه شخص ثالث به خریدار منتقل می‌شود، ولی تخفیف‌ها انتقال پیدا نمی‌کند. دلیل این است که تخفیف به نام مالک قبلی خودرو (فروشنده) ثبت می‌شود. اگر فروشنده بخواهد بعدها اقدام به خرید خودرو کند، می‌تواند از تخفیفات خود بهره‌مند شود. لازمه استفاده از این مزیت، ثبت الحاقیه بیمه بعد از تعویض پلاک و انتقال تخفیف است.

بدین ترتیب، پس از خرید خودرو و تهیه بیمه شخص ثالث، می‌توانید با ارائه الحاقیه تعویض پلاک و انتقال تخفیفات به شرکت بیمه، تخفیفات عدم خسارت را روی خودروی جدید منتقل کنید.

صندوق خسارات بدنی

الحاقیه بیمه بدنه

صندوق خسارات بدنی در قانون جدید بیمه شخص ثالث، با هدف حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در جریان حوادث رانندگی و کاهش فشار هزینه تحمیل‌شده به این بیمه‌گذاران ایجاد شده است. این صندوق در صورت باطل شدن بیمه، ورشکستگی یا تعلیق شرکت بیمه، مفقودی یا انقضای بیمه و همین‌طور فرار مقصر از صحنه تصادف، خسارات بدنی تصادفات رانندگی را تقبل می‌کند.

صندوق خسارات بدنی بودجه خود را از طریق کمک‌های دولتی، جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث، ۲۰ درصد جرائم وصولی راهنمایی و رانندگی، ۲۰ درصد هزینه دادرسی و جزای نقدی وصولی قوه قضاییه، ۵ درصد حق بیمه شخص ثالث دریافتی از شرکت‌های بیمه و… تامین می‌کند.

جریمه الحاقیه بیمه

هر چه خسارت ناشی از یک حادثه بیشتر باشد، اقدام برای افزایش پوشش بیمه نیز ضرورت بیشتری پیدا می‌کند. بنابراین مواردی همچون بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه مسئولیت پزشکان، بیمه مسافرتی و بیمه آتش‌سوزی، بهترین نوع بیمه‌ها برای ایجاد الحاقیه و افزایش پوشش و تعهدات اضافی هستند.

موارد الحاقیه بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است که در همه مدت باید شامل حال خودرو باشد. از فروش یا خرید خودرو گرفته تا مراحلی مثل تعویض پلاک خودرو، نقل و انتقال خودرو و…، وجود بیمه شخص ثالث یک ضرورت به حساب می‌آید. برخی مفاد بیمه شخص ثالث خودرو بسته به شرایط به اصلاح و تغییر نیاز دارند و از این رو مستلزم ایجاد الحاقیه هستند. الحاقیه‌های لازم برای بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر می‌شود.

الحاقیه افزایش تعهد مالی

بیمه شخص ثالث با حداقل پوشش خریداری می‌شود. ولی شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و گرانی مدام خودروها، بیمه‌گذار را مجاب به افزایش سقف پوشش می‌کند. الحاقیه افزایش تعهد مالی، پوشش بیمه‌نامه را افزایش می‌دهد و در صورت بروز سانحه، زیان مالی راننده را به حداقل می‌رساند.

الحاقیه تغییر اطلاعات خودرو

در صورتی که اطلاعات خودرو اشتباهی در شرکت بیمه ثبت شود، یا مسئول بیمه در هنگام ثبت اطلاعات اشتباه کرده باشد، این اشتباه هر چه سریع‌تر باید اصلاح شود. اصلاح اطلاعات با ثبت الحاقیه تغییر اطلاعات وسیله نقلیه صورت می‌گیرد و نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست.

الحاقیه تغییر مالکیت

در صورت فروش خودرو نیاز به ایجاد الحاقیه تغییر مالکیت است. این الحاقیه، تغییر مالکیت از فردی به فرد دیگر را نشان می‌دهد. به محض ایجاد الحاقیه مالکیت، بیمه‌نامه نیز به‌روزرسانی می‌شود. ثبت این نوع الحاقیه به برگ سبز خودرو احتیاج دارد تا بر اساس تاریخ آن، بار مالی الحاقیه محاسبه شود.

الحاقیه حذف و انتقال تخفیف بیمه

الحاقیه حذف و انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث مفهوم ساده و مستقیمی دارد. برای ثبت این الحاقیه به مدارکی همچون برگ سبز خودرو پیش از تعویض پلاک و برگ سبز خودرو به نام مالک جدید، تاریخچه پلاک با مهر تعویض پلاک و برگه نقل و انتقال خودرو نیاز است.

مدارک برای دریافت خسارت بیمه

بسته به شرکت بیمه‌کننده، مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه ممکن است متفاوت باشد. با این حال، مدارکی همچون کارت ملی (مدارک هویتی مالک)، کارت ماشین (مدارک مالکیت خودرو)، بیمه‌نامه شخص ثالث و گزارش تصادف در لیست مدارک لازم اکثر شرکت‌ها به چشم می‌خورد.

محاسبه الحاقیه بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه شخص ثالث با توجه به «تعداد سال‌های تخفیفات عدم خسارت» و «مدت زمان باقی‌مانده از اعتبار بیمه‌نامه» محاسبه و صادر می‌شود. توجه داشته باشید که برای دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث باید به همان کارگزاری بیمه سال قبل مراجعه کنید. در صورت عدم دسترسی به کارگزاری، با شرکت اصلی تماس بگیرید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

الحاقیه تصادف و تعهدات مالی

با توجه به این واقعیت که بیمه شخص ثالث با افزایش نرخ دیه تغییر نمی‌کند، بیمه‌گذار هم نیازی به دریافت الحاقیه ندارد. با این حال، از آنجا که نرخ تورم در ایران هر روز بیشتر می‌شود و تعهدات مالی بیمه شخص ثالث محدود است، به بیمه‌گذار توصیه می‌شود برای ثبت الحاقیه اقدام کند.

موارد الحاقیه بیمه بدنه

قیمت خودرو روز به‌ روز تغییر می‌کند و به همین دلیل، شرکت‌های بیمه با صدور الحاقیه بیمه بدنه سعی در کاهش دامنه ریسک خود دارند. البته بیمه‌گذار نیز از این استراتژی مالی نفع می‌برد، چون در صورت بروز سانحه، شرکت بیمه موظف است خسارات را بر اساس مبلغ بیمه‌شده و قیمت واقعی خودرو پرداخت کند. بنابراین مهم است بیمه‌گذار در صورت افزایش قیمت خودرو، الحاقیه بیمه بدنه را ثبت کند تا مبلغ جبران خسارت توسط بیمه‌گر بر اساس قیمت روز خودرو به‌روزرسانی شود. الحاقیه بیمه بدنه شامل موارد زیر می‌شود.

الحاقیه مفاد بیمه نامه

این الحاقیه شبیه به الحاقیه اصلاحی بیمه شخص ثالث است. در صورتی که اطلاعات بیمه‌گذار نیاز به تغییر داشته باشد، این اصلاحات در الحاقیه مفاد بیمه‌نامه به ثبت می‌رسند و ضمیمه سند اصلی بیمه می‌شود.

الحاقیه افزایش پوشش

در صورت نیاز به پوشش اضافی، بیمه‌گذار می‌تواند این درخواست را با شرکت بیمه مطرح کند. شرکت بیمه با بررسی درخواست مشتری، هزینه مربوط به افزایش پوشش را اعلام می‌کند و پس از پرداخت این هزینه، الحاقیه پوشش صادر می‌شود. ثبت الحاقیه پوشش مراحلی همچون بازدید از خودرو را طی می‌کند.

الحاقیه اصلاح سنوات

اگر به هر دلیلی سال‌های تخفیف عدم خسارت به اشتباه در قرارداد بیمه ثبت شده باشد، مشتری می‌تواند با استفاده از الحاقیه اصلاح سنوات، اطلاعات مربوطه را اصلاح کرده و ضمیمه سند اصلی کند.

الحاقیه ترمیم

الحاقیه بیمه خودرو

الحاقیه ترمیم یا همان «الحاقیه سلامت» و «ثبات سرمایه» به منظور اجتناب از کاهش سرمایه بیمه بدنه پس از دریافت خسارت و همین‌طور حفظ پوشش بیمه در حوادث بعدی صادر می‌شود. به بیان بهتر، در صورت بروز تصادف و پرداخت خسارت توسط بیمه‌گر، این الحاقیه باعث می‌شود پوشش بیمه بدنه به حالت اول بازگردد و در صورت بروز حادثه بعدی، باز هم بیمه‌گر اقدام به پرداخت خسارت کند.

نکته مهمی درباره الحاقیه ترمیم وجود دارد. اگر در هنگام صدور بیمه‌نامه بدنه، خودروی شما دارای نقص‌هایی بوده، ولی پس از صدور بیمه‌نامه اقدام به رفع نواقص کرده باشید، می‌توانید با ثبت الحاقیه ترمیم، پوشش بیمه را به نحوی بهتر ادامه دهید.

الحاقیه افزایش سرمایه

با توجه به افزایش روزافزون قیمت خودروها، الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه موجب کاهش دامنه ریسک برای بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌شود.

الحاقیه فسخ و انتقال

اگر خودروی قبلی را فروخته و خودروی جدیدی خریده باشید، الحاقیه فسخ و انتقال به شما اجازه می‌دهد بیمه‌نامه قبلی را به خودروی جدید انتقال دهید. در این صورت، شرکت بیمه‌گر نرخ حق بیمه را برای خودروی جدید را محاسبه کرده و اختلاف آن را با نرخ حق بیمه خودروی قبلی را اعلام می‌کند. پس از پرداخت مابه‌التفاوت توسط مشتری، الحاقیه فسخ و انتقال به ثبت می‌رسد.

خرید الحاقیه بیمه خودرو

برای خرید الحاقیه بیمه خودرو باید به دفاتر و نمایندگان رسمی شرکت بیمه‌کننده مراجعه کنید. شرکت بیمه با توجه به نرخ دیه و نرخ بیمه خودرو و همین‌طور محاسبه حق بیمه اضافی، الحاقیه بیمه شخص ثالث را «پس از پرداخت حق بیمه اضافی توسط مشتری» صادر می‌کند.

پوشش نوسان قیمت یا الحاقیه بدنه

پوشش نوسانات قیمت خودرو دارای سقف مشخصی است که توسط شرکت بیمه مشخص می‌شود (بین ۲۰ الی ۵۰ درصد). یعنی اگر قیمت خودروی شما افزایش پیدا کند، پوشش نوسانات تا حدی خواهد بود که شرکت بیمه تعریف کرده است. اگر افزایش قیمت خودرو از این سقف مشخص بیشتر شود، آنگاه به ثبت الحاقیه بیمه بدنه احتیاج پیدا می‌کنید.

الحاقیه بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی از مشتری در برابر حوادث احتمالی در طول سفر محافظت می‌کند. با الحاقیه بیمه مسافرتی می‌توان پوشش‌ها و شرایط بیمه مسافرتی را اصلاح کرد. انواع الحاقیه بیمه مسافرتی شامل موارد زیر می‌شود.

الحاقیه تغییر اطلاعات بیمه گذار

این الحاقیه به بیمه‌گذار اجازه می‌دهد اطلاعات مختلف مثل نام، آدرس، شماره تلفن و… را تغییر دهد و آن‌ها را در سند بیمه به‌روزرسانی کند.

الحاقیه افزایش پوشش مالی

الحاقیه بیمه

الحاقیه افزایش پوشش مالی مفهوم مستقیم و ساده‌ای دارد. با ثبت این الحاقیه، بیمه‌گذار می‌تواند پوشش مالی حین مسافرت را افزایش دهد. بدین ترتیب، اگر در طول سفر خسارتی به مشتری وارد شود، شرکت بیمه مبلغ بیشتری را برای جبران خسارت پرداخت می‌کند.

الحاقیه افزایش مدت سفر

اگر زمان سفر از محدوده تعیین‌شده در طرح اصلی بیشتر شود، بیمه‌گذار می‌تواند با ثبت الحاقیه افزایش مدت سفر، زمان پوشش بیمه را بیشتر کند.

الحاقیه تغییر طرح

الحاقیه تغییر طرح به بیمه‌گذار اجازه می‌دهد تغییراتی را در طرح بیمه مسافرتی به وجود آورد. با استفاده از الحاقیه طرح می‌توان پوشش‌های بیشتری را به طرح افزود یا محدوده جغرافیایی پوشش را اصلاح کرد.

الحاقیه فسخ

برخی مواقع با تغییر برنامه مسافرتی، بیمه‌گذار به این نتیجه می‌رسد که دست‌کم تا قبل از به پایان رسیدن مدت اعتبار بیمه‌نامه قرار نیست به مسافرت برود. در این صورت می‌تواند قرارداد را فسخ کرده و برخی هزینه‌های پرداخت‌شده را پس بگیرد. برای این کار، به ثبت الحاقیه فسخ احتیاج است. البته برخی شرکت‌های بیمه اجازه فسخ قرارداد را به مشتری نمی‌دهند، یا در صورت فسخ، پولی را باز نمی‌گردانند. به بیان بهتر، شرایط فسخ قرارداد بین شرکت‌های مختلف فرق می‌کند.

الحاقیه پوشش کرونا

برخی شرکت‌های بیمه‌گر کماکان امکان ثبت الحاقیه افزودن پوشش کرونا را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. با ثبت این الحاقیه، بیمه‌گذار در طول سفر می‌تواند برای پرداخت هزینه‌های درمان و مراقبت از کرونا روی شرکت بیمه‌کننده حساب کند.

الحاقیه بیمه مسئولیت پزشکان

یکی از بیمه‌های ضروری برای پزشکان، بیمه مسئولیت است. این بیمه حرفه‌ای در صورت بروز خطای پزشکی، خسارت بیمار را با توجه به شدت آسیب وارده پرداخت می‌کند. الحاقیه بیمه مسئولیت پزشکان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با افزایش پوشش بیمه مسئولیت، ریسک‌های احتمالی حین ارائه خدمات پزشکی را تحت پوشش قرار دهند. بیمه مسئولیت پزشکان شامل الحاقیه‌های متعدد از جمله الحاقیه به‌روزرسانی نرخ دیه در سال جدید، الحاقیه دو دیه، الحاقیه فسخ، الحاقیه تغییر اطلاعات بیمه‌گذار و… می‌شود.

مدارک خرید الحاقیه بیمه

مدارک لازم برای خرید الحاقیه به شرکت بیمه‌کننده، نوع بیمه، نوع الحاقیه و همین‌طور مراحل لازم برای صدور الحاقیه بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر از بیمه شرکتی خاص استفاده می‌کنید، ثبت الحاقیه بیمه بدنه به مراحلی همچون بازدید از خودرو، ارائه برگ سبز قدیم و جدید خودرو، درخواست کتبی مالک قبلی و کارت ملی وی احتیاج دارد.

مدت صدور الحاقیه بیمه

مدت صدور الحاقیه به نوع و زمان درخواست بستگی دارد. اگر الحاقیه برای تغییر مشخصات باشد، به احتمال زیاد همان روز به ثبت می‌رسد. ولی الحاقیه‌هایی که به طی مراحل اضافی همچون بازدید از خودرو احتیاج دارند، ممکن است به درازا بکشد. به علاوه، الحاقیه تنها در روزها و ساعات اداری قابل ثبت است.

نتیجه گیری

با گذشت زمان و بسته به شرایط ممکن است قرارداد بیمه به اعمال تغییرات احتیاج داشته باشد. این تغییرات با استفاده از الحاقیه به سند بیمه‌نامه اصلی اضافه می‌شوند. بعضی الحاقیه‌ها نیازمند پرداخت هزینه و صرف زمان است، ولی برخی دیگر مثل ویرایش نام یا مشخصات مشتری، بدون بار مالی و در سریع‌ترین زمان ممکن صادر می‌شوند. مالکان خودرو باید با الحاقیه بیمه شخص ثالث و بدنه آشنایی داشته باشند و در صورت نیاز، تغییرات لازم را از طریق الحاقیه‌ها به قرارداد اصلی اضافه کنند تا در صورت بروز حادثه، متحمل کمترین خسارت مالی شوند.

سوالات متداول

آیا برای صدور الحاقیه بیمه بدنه به بازدید از خودرو احتیاج است؟

برخی شرکت‌های بیمه برای صدور الحاقیه بیمه بدنه، ابتدا خودرو را بازدید و کارشناسی می‌کنند.

مبلغ پرداختی برای ثبت الحاقیه بیمه خودرو چقدر است؟

بسته به نوع الحاقیه بیمه، صدور این سند مکمل به پرداخت هزینه احتیاج دارد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو۴۵