ارزان ترین خودروهای ژاپنی

۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ارزان ترین خودروهای ژاپنی

به جز خودروسازانی که با تولید محدود و اندک خود فقط برای قشر خاصی، خودرو تولید می‌کنند، دیگر شرکت‌ها سعی می‌کنند محصولات متنوعی برای طیف وسیعی از خریداران داشته باشند تا هم بتوانند سود بیشتری کسب کنند و هم نام خود را بیشتر در بازار جا بیندازند. خودروسازان ژاپنی به داشتن خودروهای اقتصادی و کم‌استهلاک معروف هستند و محصولات مختلفی برای قشر متوسط جوامع تولید می‌کنند.

در این میان باز هم تولیدات باکیفیتی دارند که از نظر قیمتی در پایین‌ترین رده‌های جدول قرار می‌گیرد و به‌نوعی برای افرادی ساخته می‌شود که می‌خواهند با کمترین هزینه، یک خودرو ژاپنی داشته باشند. البته ارزان ترین خودروهای ژاپنی بیشتر در کلاس هاچبک قرار می‌گیرند و از موتورهای کم‌حجمی نیز استفاده می‌کنند تا قیمت آن‌ها در پایین‌ترین حد ممکن باقی بماند.

سوزوکی آلتو

سوزوکی آلتو

سوزوکی آلتو که در هندوستان نیز تولید و به نام ماروتی آلتو فروخته می‌شود، یکی از ارزان‌ترین خودروهای ساخت ژاپن است که سوزوکی با هدف فروش در بازار کشورهای درحال‌توسعه، آن را تولید می‌کند. آلتو از یک موتور ۳ سیلندر به حجم ۶۶۰ سی‌سی استفاده می‌کند و یک گیربکس CVT نیز برای آن در نظر گرفته شده است. جالب اینکه این خودرو به صورت هیبریدی نیز عرضه می‌شود.

سوزوکی آلتو قیمت پایه‌ای در حدود ۶ هزار دلار دارد که آن را یکی از ارزان ترین خودروهای ژاپنی و همچنین ارزان ترین خودروهای دنیا می‌کند. سوزوکی آلتو در کشورهای زیادی، حتی در آمریکا نیز فروخته می‌شود و قیمت اندک آن به این معنی نیست که فقط مختص کشورهای روبه‌توسعه یا فقیر باشد. قابل‌ذکر اینکه، سوزوکی آلتو حتی به نام مزدا کارول نیز در بعضی از کشورها فروخته می‌شود.

دایهاتسو میرا

دایهاتسو میرا

دایهاتسو از زیرمجموعه‌های تویوتا است که تخصص بالایی در ساخت خودروهای کوچک و ارزان قیمت دارد. میرا یکی از ارزان‌ترین محصولات این شرکت است که البته چند سالی از توقف تولیدی آن در ژاپن می‌گذرد؛ اما همچنان در کشورهای دیگر مثل پاکستان تولید می‌شود. موتور این خودرو که در نسخه‌های مختلفی بر اساس تجهیزات و امکانات عرضه می‌شود، یک پیشرانه ۳ سیلندر ۶۶۰ سی‌سی است که به یک گیربکس اتوماتیک متصل می‌شود. البته این پیشرانه ۴۸ اسب بخاری، در نسخه توربوشارژ به قدرت ۶۳ اسب بخار می‌رسد.

قیمت پایه دایهاتسو میرا در حدود ۷۸۰۰ دلار است و پاکستان یکی از مهم‌ترین بازارهای این خودرو به حساب می‌اید. نکته قابل‌توجه در خصوص این هاچبک که در مدل‌های ۳ و ۵ در ساخته می‌شود، طول کمتر از ۳.۴ متر آن است که میرا را مناسب شهرهای شلوغ و معابر و خیابان‌های تنگ شهرهای پرجمعیت می‌کند.

نیسان مارچ

نیسان مارچ

مارچ از ساخته‌های نیسان است که با وجود قیمت پایین اما از موتور ضعیف، فقط از یک نوع گیربکس بهره نمی‌برد. نیسان برای این خودرو یک موتور ۱.۶ لیتری بنزینی ۱۰۶ اسب بخاری در نظر گرفته است و خریدار می‌تواند به انتخاب خود یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک یا جعبه دنده دستی ۵ ‌سرعته داشته باشد.

نیسان مارچ برخلاف بسیاری از خودروهای ارزان‌قیمت، ظاهر زیبایی دارد و همان اصول و زبان طراحی محصولات نیسان در این خودرو نیز پیاده شده است. یکی از بازارهای مهم این خودرو، کشورهای آمریکای لاتین است که با قیمت ۱۲ هزار دلار در این مناطق به دست مصرف‌کننده می‌رسد تا آن را در فهرست ارزان ترین خودروهای ژاپنی قرار دهد.

تویوتا پاسو

تویوتا پاسو

بسیاری از ارزان ترین خودروهای تویوتا با نام دایهاتسو نیز فروخته می‌شوند که تویوتا پاسو یکی از آنهاست و به نام دایهاتسو سیریون و بون نیز عرضه می‌شود. البته این خودرو توسط شبکه فروش سوبارو با نام سوبارو جاستی هم فروخته می‌شود و در مالزی، پرودوآ میوی هم نام دارد. قیمت پایه این خودرو در حدود ۱۱ هزار دلار است و برای مدل ۲۰۲۴، یک موتور یک لیتری و یک موتور ۱.۳ لیتری با گیربکس CVT در نظر گرفته شده است.

مثل بسیاری از خودروهای ارزان ژاپنی، یکی از مهم‌ترین بازارهای این خودرو، کشورهای پاکستان و هندوستان است، ضمن اینکه فروش خوبی نیز در کشورهای آفریقایی و جنوب شرق آسیا دارد. نکته جالب در خصوص تویوتا پاسو این است که تویوتا حتی نسخه TRD این خودرو ارزان قیمت را نیز تدارک دیده است.

هوندا سری N

هوندا سری N

هوندا N-One یکی از خودروهای کلاس Kei Car است که بر اساس آن، مدل‌های دیگری مثل N-van و N-wagon و N-box نیز ساخته می‌شود. درباره این رده خودرویی باید گفت که کوچک‌ترین خودروهای ژاپنی هستند که قابلیت تردد قانونی در خیابان‌ها و جاده‌ها دارند. نکته جالب در خصوص این محصول هوندا این است که هم به صورت دیفرانسیل جلو و هم دو دیفرانسیل ساخته می‌شود و این برای خودرویی با این ابعاد واقعا عجیب است.

ضمن اینکه نسخه هیبریدی هوندا N نیز ساخته می‌شود و این در حالی است که پیشرانه این خودرو با حجم ۶۶۰ سی‌سی و ۳ سیلندر به قدر کافی کم‌مصرف است. این پیشرانه ۵۸ اسب بخار قدرت دارد و نسخه توربوشارژر آن نیز ۶۳ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. طول این خودرو فقط ۳.۴ متر و عرض آن کمتر از ۱.۵ متر است که رانندگی در بسیاری از معابر را راحت می‌کند. قیمت پایه هوندا سری N کمی بیشتر از ۷ هزار دلار است.

نیسان ورسا

نیسان ورسا

نیسان ورسا یک سدان اقتصادی از نیسان است که قیمت پایه آن، کمی بیشتر از ۱۶ هزار دلار است. این خودرو کاملا اقتصادی است و از یک موتور ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی ۱۲۲ اسب بخاری استفاده می‌کند. گیربکس در نظر گرفته شده برای این خودرو هم از نوع اتوماتیک CVT است که البته گیربکس ۵ سرعته دستی نیز برای آن قابل انتخاب است. کیفیت سواری، طراحی زیبای داخلی و مصرف سوخت مناسب از نقاط قوت نیسان ورسا است و فضای کم اتاق نیز از جمله نکات منفی این خودرو ذکر می‌شود.

سوزوکی سلریو

سوزوکی سلریو

سوزوکی سلریو خودرویی یکی از ارزان ترین خودروهای ژاپنی، با قیمت پایه حدود ۱۰ هزار دلار است که در هندوستان با برند ماروتی نیز فروخته می‌شود. پیشرانه این خودرو یک موتور بنزینی ۳ سیلندر به حجم یک لیتر و قدرت ۶۷ اسب بخار است که یک گیربکس اتوماتیک AMT در آن به کار رفته و به منظور هرچه بهینه‌تر بودن پیشرانه، برای هر سیلندر دو نازل انژکتور در نظر گرفته شده است. تایرهای این خودرو با وجود ۱۵ اینچی بودن، به خاطر ارتفاع زیاد اتاق که برای جاداری بیشتر طراحی شده است، هنوز کوچک به نظر می‌آیند. سوزوکی سلریو طولی در حدود ۳.۷ متر دارد که آن را مناسب برای تردد در معابر تنگ و شلوغ کرده است.

میتسوبیشی میراژ

میتسوبیشی میراژ

میتسوبیشی میراژ از جمله خودروهای ارزان ژاپنی است که در هر دو نسخه هاچبک و سدان ساخته می‌شود. البته نسخه سدان این خودرو با نام میتسوبیشی آتراژ در بعضی بازارها به فروش می‌رسد. این خودرو که در نسخه پایه قیمتی کمتر از ۱۷ هزار دلار دارد، خودرو ساده و کم‌امکاناتی نیست و تجهیزات ایمنی و رفاهی خوبی دارد. برای تمام مدل‌ها و تیپ‌های میراژ، موتور ۱.۲ لیتری ۳ سیلندر به قدرت ۷۸ اسب بخار در نظر گرفته شده است و گیربکس نیز از نوع CVT هست. نسل فعلی این خودرو که در بسیاری از بازارها، رقیب کیا ریو و شورلت اسپارک است، در سال ۲۰۱۲ طراحی شده است و همچنان بعد از تجربه چندین فیس لیفت و به‌روزرسانی، تولید می‌شود.

تویوتا کرولا کراس

تویوتا کرولا کراس

در چند سال اخیر، تویوتا کرولا که به‌عنوان پرفروش ترین خودرو تاریخ شناخته می‌شود، از حالت یک سدان اقتصادی صرف خارج شده و دو نسخه خاص نیز به این نام افزوده شده است. یکی کرولا هاچبک GR که یک هاچبک تند و تیز است و دیگری تویوتا کرولا کراس که حکم یک کراس اوور کوچک را بر اساس پلتفرم کرولا بازی می‌کند.

قیمت پایه تویوتا کرولا کراس کمی بیش از ۲۴ هزار دلار است و تویوتا این خودرو را برای افرادی در نظر گرفته که استهلاک پایین کرولا را در قامت یک کراس اوور کوچک می‌خواهند و به این ترتیب بتواند بر آمار فروش این نام بیفزاید. نسخه ۲۰۲۴ این خودرو، یک موتور ۲ لیتری ۱۶۹ اسب بخاری دارد که البته در نمونه هیبریدی قدرت آن به ۱۹۶ اسب بخار می‌رسد. کرولا کراس را می‌توان به صورت دو دیفرانسیل نیز سفارش داد. تویوتا کرولا کراس به‌عنوان یکی از ارزان ترین ماشین های ژاپنی وارد بازار ایران خواهد شد.

هوندا سیویک

هوندا سیویک

مدل ۲۰۲۴ هوندا سیویک کمی بیش از ۲۴ هزار دلار قیمت دارد و می‌توان آن را جزو ارزان‌ترین خودروهای ژاپنی به حساب آورد. با توجه به امکانات خوب و خوشنامی این خودرو، گزینه ارزان‌قیمت و ایدئالی برای افرادی است که به دنبال یک خودرو نسبتا ارزان‌قیمت، اقتصادی و اسپرت هستند. برای این خودرو یک موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری به قدرت ۱۵۸ اسب بخار و یک موتور ۱.۵ لیتری توربو ۴ سیلندر به قدرت ۱۸۰ اسب بخار در دسترس است. هرچند که هوندا سیویک حتی در نسخه پایه نیز دارای طراحی زیبا و تهاجمی است؛ اما برای افرادی که به دنبال یک هات هچ با عملکرد بسیار بالا هستند، هوندا سیویک تایپ R نیز ساخته می‌شود.

نتیجه گیری

شرکت‌های خودروسازی به روش‌های متعددی می‌توانند قیمت محصولات تولیدی خود را کاهش دهند تا توان رقابتی آنها با دیگر خودروهای موجود در بازار، بالا برود. از حذف آپشن‌ها و امکانات خودرو گرفته تا استفاده از متریال ارزان قیمت، نیروی کار ارزان، تولید در کشورهایی که هزینه تولید در آنها پایین است و….. اما شرکت‌های ژاپنی که سال‌ها در صنعت خودروسازی حضور دارند و نمی‌توانند از جنس و مواد بی‌کیفیت در محصولات خود استفاده کنند، مجبورند امکانات کمتری در محصولات خود قرار دهند، یا از نیروی کار ارزان قیمت کشورهای دیگر برای تولید خودروهای خود استفاده کنند.

به همین دلیل در اکثر خودروهای ارزان قیمت شرکت‌های خودروسازی ژاپنی، آمریکایی و اروپایی، امکانات چندانی دیده نمی‌شود؛ اما کیفیت مواد سازنده و ایمنی خودرو طبق استانداردهای بین‌المللی است و این یک تفاوت مهم بین محصولات شرکت‌های شناخته‌شده در سطح جهانی و محصولاتی که هنوز در سطح بین‌المللی شناخته‌شده نیستند، به حساب می‌آید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: علیرضا داودی