سیتروئن آلی، خودرو بازیافتی برقی

۲۵ مهر ۱۴۰۱ سیتروئن آلی، خودرو بازیافتی برقی

در شرایطی که بیشتر خودروسازان مشغول طراحی و تولید شاسی‌بلندها و پیکاپ‌های بزرگ هستند، سیتروئن، یکی از زیرمجموعه‌های استلانتیس با خودرو مفهومی برقی Oli (تلفظ all-e آل ئی) راه متفاوتی را در پیش گرفته است. به گفته کمپانی فرانسوی، سیتروئن آلی فقط یک خودرو نیست، بلکه وسیله نقلیه چندمنظوره‌ای است که حتی وقتی در پارکینگ پارک شده هم به کارتان می‌آید.

مشخصات فنی

معمولا کمپانی‌ها مشخصات فنی مدل‌های مفهومی را منتشر نمی‌کنند، یا اینکه فقط به بعضی از موارد موجود در فهرست مشخصات فنی اشاره می‌کنند. این رویه در مورد سیتروئن آلی نیز به کار رفته و فقط مشخصات باتری، سرعت و بُرد آن اعلام شده است.

باتری سیتروئن Oli یک پکیج کوچک ۴۰ کیلووات ساعتی است و دلیل انتخاب این ظرفیت هم کاهش هزینه، وزن و همین طور آلایندگی اعلام شده. مدل مفهومی سیتروئن ۱۰۰۰ کیلوگرم است و حداکثر سرعتش به ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، اما مشخص نیست که شتاب ۰ تا ۱۰۰ آلی چقدر است. سیتروئن آلی با پکیج باتری کوچک و بدنه سبک با یک بار شارژ می‌تواند ۴۰۰ کیلومتر، دو برابر مینی کوپر برقی، راه را بپیماید و در ۲۳ دقیقه تا ۸۰ درصد شارژ شود.

شاید سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت سیتروئن Oli چندان بالا نباشد، اما برای رانندگی در شهرهای شلوغ و پرترافیک کافی است. البته هدف سیتروئن از طراحی و ساخت آلی، ارائه راه و روشی برای تولید ماشین‌های پاک‌تر با ابعاد و اندازه‌های بزرگ‌تر و قیمت بیشتر است.

طراحی ظاهری

طراحی سیتروئن آلی Oli

طراحی ظاهری محصولات سیتروئن همیشه با جریان اصلی بازار فرق داشته و مدل مفهومی Oli نیز با همین نگاه طراحی شده است. سیتروئن آلی، به عنوان یک شاسی‌بلند و پیکاپ شکل و شمایلی «غیرمتعارف» و ابعادی مشابه سیتروئن C3 ایرکراس دارد که بر اساس سه شاخص «دوام، کارایی و عملکرد» است. ۵۰ درصد Oli از مواد بازیافتی ساخته شده و همچنین ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است.

سپرهای جلو و عقب هیچ فرقی با هم ندارند و ابعاد و اندازه و طرح مشکی نقره‌ای و المان‌های قرمز رنگ آنها مثل هم است تا هزینه‌های کمتری هم برای ساخت و هم برای تعمیر و تعویض داشته باشد.

مهندسان و طراحان سعی می‌کنند در خودروهای برقی با طراحی شیشه‌های شیب‌دار مقاومت هوا را کاهش و به دنبال آن بُرد خودرو را افزایش دهند، اما سیتروئن آلی دارای یک شیشه جلو کاملا عمودی است. هر چند این نوع طراحی کمی چالش‌برانگیز است، اما در عین حال موجب می‌شود تا مواد اولیه و نیروی کار کمتری برای ساخت آن صرف شود. دریچه‌های هوا که در چراغ‌های جلو و کاپوت تعبیه شده، این امکان را فراهم می‌سازد تا هوا از بالای شیشه جلو عبور کند و در نتیجه سیتروئن Oli مقاومت کمتری در برابر هوا داشته باشد.

سقف و کاپوت به جای فولاد از مقوا ساخته شده‌اند. اما استفاده از الگوی لانه زنبوری باعث شده تا سقف و کاپوت آنقدر مقاوم باشد که بتواند وزن یک فرد را تحمل کند و در عین حال جلوی نفوذ باران و اشعه ماورای بنفش را بگیرد.

چرخ‌های خودرو مفهومی سیتروئن مثل خودروهای معمولی از جنس آلومینیوم و فولاد ساخته شده و فقط ۶ کیلوگرم سنگین‌تر از مواد خاصی است که در دیگر مدل‌های مفهومی به کار می‌رود. لاستیک‌های آزمایشی گودیر دور رینگ‌های خاص سیتروئن Oli را گرفته و ۵۰۰ هزار کیلومتر کار می‌کند. علاوه بر این در صورت تصادف و ضربه خود راننده می‌تواند به راحتی گلگیرها را تعویض کند و نیازی به تعمیرگاه و صافکاری ندارد.

طراحی داخلی

کابین سیتروئن آلی Oli

طراحی داخلی سیترون آلی به اندازه ظاهر آن مفهومی و عجیب است و با وجود اندازه جمع و جور خودرو، جادار و راحت به نظر می‌رسد. کابین با رنگ نارنجی، طرح مینیمالیستی و خلوت و کف صاف کار شده است.

هر چند ممکن است عجیب به نظر برسد، اما روی داشبرد سیتروئن آلی خبری از نمایشگر سیستم اطلاعات و سرگرمی نیست و به جای آن درگاهی روی داشبرد قرار گرفته که می‌توان تلفن همراه هوشمند را به آن متصل کرد. دکمه‌های سیستم تهویه به صورت فیزیکی کار شده و راننده و سرنشینان را از دردسر تنظیم با استفاده از نمایشگر لمسی خلاص کرده است.

صندلی‌ها روی چارچوب‌های لوله‌ای قرار گرفته و برای کاهش هزینه‌ها، امکان تنظیم آنها محدود شده، اما هنگام نشستن بالشتک‌های تعلیق صندلی پایین می‌رود تا بدن در زاویه مناسبی قرار بگیرد.

خودرو مفهومی سیتروئن آلی

نمای عقب سیتروئن آلی Oli

لوگوی جدید سیتروئن که بر اساس نشان سال ۱۹۱۹ کمپانی طراحی شده، برای اولین بار روی سیتروئن آلی قرار گرفته تا نشان‌دهنده آغاز عصر تازه‌ای برای خودروساز فرانسوی باشد. هر چند احتمال عرضه نسخه تولیدی سیتروئن Oli کم است، اما المان‌های آن را در محصولات آینده این شرکت خواهیم دید.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو