داچیا مانیفستو، آفرودر فضایی

۲۳ آبان ۱۴۰۱ داچیا مانیفستو، آفرودر فضایی

هدف از طراحی و معرفی خودروهای مفهومی، نمایش توانایی‌های خودروساز و همین طور پیش‌نمایشی از محصولات آتی شرکت است. همه خودروهای مفهومی که در نمایشگاه‌ها ارائه می‌شوند، حتما روی خط تولید نمی‌روند و راهی بازار نخواهند شد، بلکه پایه‌ای برای تولیدات آینده می‌شوند. خودروساز اقتصادی داچیا، جدیدترین مدل مفهومی خود را با شکل و شمایلی شبیه هامر برقی و خودرو بازی کامپیوتری هیلو، در نمایشگاه پاریس ۲۰۲۲ رونمایی کرد. داچیا مانیفستو خودروی آفرودی دو نفره، فصل جدید داچیا را پیش روی مخاطبان می‌گذارد و نشان می‌دهد که داستر در آینده‌ای نزدیک به کجا می‌رود. این خودرو در یک نگاه مانیفست و اصول داچیا را تعریف می‌کند: مختصر و مفید، مقاوم و همه‌جارو، پاک و هوشمند.

مشخصات فنی

هر چند خودروساز مشخصات فنی داچیا مانیفستو را اعلام نکرده، اما می‌دانیم که یک خودرو برقی است. باتری ۲۲۵۰ واتی این آفرودر برقی را می‌توان هر جایی با پریزهای معمولی شبکه برق شهری شارژ کرد. قابلیت جالب باتری این است که به راحتی از خودرو جدا می‌شود و در طبیعت و مکان‌هایی که دسترسی به برق وجود ندارد، می‌توان لوازم الکتریکی را به آن متصل و از آنها استفاده کرد.

سیستم چهار چرخ متحرک، لاستیک‌های بزرگ و فاصله زیاد کف خودرو تا زمین، داچیا مانیفستو را به خودرویی همه جا رو برای طبیعت‌گردی و آفرود تبدیل می‌کند.

طراحی ظاهری

طراحی داچیا مانیفستو

خودرو مفهومی داچیا به گونه‌ای طراحی شده که هم راننده و سرنشین را با طبیعت و فضای بیرون ارتباط دهد و هم آنها را درون فضای اتومبیل حفظ کند. به همین منظور داچیا مانیفستو شیشه جلو، درهای جانبی و شیشه عقب ندارد. این نوع طراحی بدنه قبلا در محصولات جیپ هم به کار رفته است. البته خطوط تند و تیز و مستقیم و حجم‌های عجیب و غریب، مانیفستو را شبیه باگی‌های فضایی کرده است.

لوگوی جدید و طرح نوین جلوپنجره داچیا در نقش دی‌لایت در چهره این خودرو مفهومی دیده می‌شود. یک چراغ گرد با ۲۰ لامپ روی سپر قرار گرفته و قابلیت جدا شدن از بدنه و استفاده به عنوان روشنایی کمپینگ را دارد.

در نمای جانبی، طرح مفهومی داچیا مانیفستو با لاستیک‌های عجیب آن به چشم می‌خورد. در دو طرف بدنه میله‌ها و بندهایی قرار گرفته که می‌توان همانند فورد برانکو، ابزار و وسایل را به آنها آویزان کرد.

چراغ‌های عقب به رنگ قرمز است و کلمه DACIA را نمایش می‌دهد و در فضای خالی بالای چراغ‌ها می‌توان ابزار و وسایل راننده و سرنشین را جای داد.

داچیا مانیفستو احتیاجی به نصب باربند و ریل سقفی ندارد، چرا که سقف خودرو طوری طراحی شده که می‌توان ابزار و وسایل را روی آن قرار داد و با بندها و طناب‌های مخصوص چفت و بست کرد.

خودرو مفهومی داچیا طوری طراحی شده تا سبک و جمع و جور باشد و برای کاهش وزن و افزایش کارایی بدنه با ورقه‌های پلاستیکی ساخته شده است. ماده‌ای که برای ساخت بدنه به کار رفته «استارکل» نام دارد و نوعی پروپیلن بازیافتی است. این ماده به نام «داچیا» ثبت شده و فقط این شرکت حق استفاده از آن را دارد.

طراحی داخلی

کابین داچیا مانیفستو

طراحی داخلی داچیا مانیفستو مینیمال و کاربردی است. روی داشبرد که از جنس چوب‌پنبه است، فقط کیلومترشمار دیجیتال پشت فرمان دیده می‌شود و دیگر خبری از نمایشگر لمسی برای سیستم اطلاعات و سرگرمی نیست. برای این منظور، داچیا سیستم «BYOD» (دستگاه خودت را بیاور – Bring Your Own Device) را ارائه کرده و راننده و سرنشین برای استفاده از نقشه‌های دیجیتال و شنیدن موسیقی باید تلفن همراه هوشمند خود را روی داشبرد بگذارند و به خودرو متصل کنند. به علاوه، سیستم «YouClip» این امکان را می‌دهد تا لوازم جانبی مثل بطری و قمقمه آب را به داشبرد متصل کنید.

فرمان هشت ضلعی، خودرو را تحت کنترل راننده در می‌آورد و دو صفحه لمسی کوچک روی آن، اجازه استفاده از تلفن همراه متصل به خودرو را می‌دهد.

طرح صندلی‌های داچیا مانیفستو خاص و نوآورانه است و می‌توان روکش آنها را جدا و به عنوان کیسه خواب استفاده کرد.

تمام فضای داخلی خودرو مفهومی داچیا ضدآب است و می‌توان گل و لای آفرود را با استفاده از آب، به راحتی تمیز کرد.

مانیفستو؛ آینده داچیا

نمای عقب داچیا مانیفستو

خودرو مفهومی داچیا مانیفستو نماینده سه اصل شرکت داچیا: «مختصر و مفید»، «مقاوم و همه‌جارو»، «پاک و هوشمند» است. هر چند مانیفیستو فقط در قالب یک خودرو مفهومی باقی می‌ماند و راهی بازار نخواهد شد، اما فناوری‌های به کار رفته در آن، برای طراحی و تولید محصولات آینده داچیا مثل داستر ۲۰۲۴ و بیگستر ۲۰۲۵ استفاده خواهد شد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو