مقایسه فیدلیتی پرایم با دیگنیتی پرایم

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقایسه فیدلیتی پرایم با دیگنیتی پرایم

گسترش خیره‌کننده حجم فروش کراس‌اوورها در دو دهه گذشته حقیقتی غیر قابل انکار است. بازار ایران نیز از این تغییر خیره‌کننده مستثنا نشده و امروز بیشتر خودروهای مونتاژی با ریشه چینی در بازار کشور را کراس‌اوورهای سایز کوچک یا متوسط تشکیل می‌دهند.

دو گزینه محبوب بازار از شرکت بهمن موتور یعنی دیگنیتی پرایم و فیدلیتی پرایم، در میان پرفروش‌های سگمنت کراس‌اوور سایز متوسط بازار کشور هستند که از بسیاری جهات با یکدیگر تفاوت‌های بسیار اساسی و کاربردی دارند. مقایسه فیدلیتی با دیگنیتی نشان می‌دهد کدام یک از این محصولات بهمن موتور برای خرید مناسب است.

مشخصات فنی

دیگنیتی پرایم نام ایرانی منتخب بهمن موتور برای خودرو فنگون ix5 (از زیرمجموعه دانگ فنگ) و فیدلیتی پرایم نیز نام داخلی این شرکت برای جتور X70 نسل اول (از زیرمجموعه شرکت چری) در بازار کشور است. با توجه به تغییر نام به منظور ادامه همکاری با شرکت‌های چینی در دوران تحریم و همچنین سختگیری‌های ارگان‌های داخلی کشور در انتخاب اساسی شرکت‌ها و محصولات، جالب است که نام این دو خودرو کاملا برگرفته از لغات انگلیسی به معنای وقار و متانت برای دیگنیتی (Dignity) و صداقت و وفاداری برای فیدلیتی (Fidelity) است.

دیگنیتی اگرچه از دیدگاه فنی کمی ضعیف‌تر از فیدلیتی عمل می‌کند، اما در عوض یکی از اولین کراس‌اوورهای دارای طراحی کوپه در بازار ایران به حساب می‌آید که از دیدگاه زیبایی بصری و خاص‌گرایی جلوه برجسته‌تری نسبت به فیدلیتی دارد. از سوی دیگر، فیدلیتی به دلیل تعلق به برند مادر یعنی چری، از پلتفرم مشترک با فونیکس تیگو ۸ بهره می‌گیرد. اندکی بزرگ‌تر جادارتر و از دیدگاه جزئیات فنی کمی بهتر از دیگنیتی پرایم است. به عنوان مثال، گیربکس به کار رفته در فیدلیتی پرایم نمونه اتوماتیک دو کلاچ خشک است، اما در دیگنیتی با یک گیربکس ضریب متغیر CVT مواجهیم که ازدیدگاه دوام و لذت رانندگی جایگاه چندان محبوب و مطلوبی در بازار جهان و مخصوصا ایران ندارد.

حجم پیشرانه هر دو خودرو برابر با ۱.۵ لیتر و هر دو از نوع پرخوران توربو هستند با این تمایز که پیشرانه فیدلیتی با محصولات به کار رفته در خانواده چری در ایران (خانواده فونیکس) یکسان و است. از این رو از دیدگاه تامین قطعات در بازار کشور فراوانی بیشتری را تجربه می‌کند.

فراموش نکنیم که دیگنیتی بهمن موتور در نسخه دیگری با نام دیگنیتی پرستیژ نیز به بازار عرضه شد که به پیشرانه ۲ لیتری توربو و گیربکس اتوماتیک معمولی (AT) ۶ سرعت و برخی تغییرات جزئی ظاهری و آپشن‌های رفاهی بیشتر مجهز شد که بدون تردید از نسخه پرایم ارزنده‌تر است. همچنین فیدلیتی پرایم نیز در نسخه‌های جدیدتر از گیربکس دو کلاچ تر (W-DCT) بهره می‌گیرد که از دیدگاه دوام و بازده به مراتب بهینه‌تر از نسخه خشک ایفای نقش می‌کند.

مشخصات کلی

  فیدلیتی پرایم دیگنیتی پرایم
نوع موتور خودرو خطی بنزینی خطی بنزینی
حجم موتور ۱.۵ لیتر ۱.۵ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶ ۴ / ۱۶
تنفس موتور توربوشارژر توربوشارژر
قدرت ۱۵۵ اسب بخار ۱۴۸ اسب بخار
گشتاور ۲۳۰ نیوتن.متر ۲۲۰ نیوتن.متر
گیربکس اتوماتیک DCT CVT
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو
شتاب ۱۱.۹ ثانیه ۱۳ ثانیه
سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ۸.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۷.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۵ یورو ۵
فرمان برقی برقی
بدنه کراس اوور متوسط کراس اوور متوسط
نوع رینگ آلومینیومی آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ها

  فیدلیتی پرایم دیگنیتی پرایم
طول ۴۷۳۵ میلی‌متر ۴۶۸۵ میلی‌متر
عرض ۱۹۰۰ میلی‌متر ۱۸۶۵ میلی‌متر
ارتفاع ۱۷۱۰ میلی‌متر ۱۶۴۵ میلی‌متر
فاصله محورها ۲۷۲۰ میلی‌متر ۲۷۹۰ میلی‌متر
وزن خالص ۱۵۷۰ کیلوگرم ۱۵۷۵ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ – ۷ نفر ۵ نفر
ظرفیت صندوق ۱۶۸۰ لیتر (ماکزیمم) ۱۴۲۰ لیتر (ماکزیمم)
حجم مخزن سوخت ۵۵ لیتر ۵۸ لیتر
قطر رینگ ۲۰ اینچ ۱۸ اینچ

طراحی ظاهری

طراحی فیدلیتی پرایم

طراحی دیگنیتی پرایم

زیبایی یا زشتی خودروها یک موضوع کاملا شخصی و انفرادی است، اما بررسی طراحی از دیدگاه زیبایی‌شناختی در علم طراحی یک موضوع بسیار گسترده و علمی است. اینجا، در مقایسه دیگنیتی با فیدلیتی بر زیبایی بصری قابل درک برای عموم مشتریان و علاقه‌مندان صنعت خودرو تمرکز خواهیم داشت.

از این منظر، دیگنیتی پرایم دارای طراحی اندکی رادیکال و خارج از عرف رایج در زمان عرضه است. نمای خارجی خودرو از هر نوع اغراق بی‌مورد به دور است و تلاش بسیار شده است تا سادگی در عین رادیکال‌گرایی هدف اصلی در طراحی باشد. به همین دلیل نمای جلو خودرو تنها یک جلوپنجره با طراحی مشبک کهکشانی را دربر می‌گیرد که در دو طرف به چراغ‌ها چسبیده است. اما طراحی نمای انتهایی خودرو از چراغ‌های به‌هم‌پیوسته با سیستم روشنایی LED تشکیل شده که با پیوستگی چراغ‌های جلو به جلوپنجره خودرو هماهنگی نسبی دارد. این سادگی در طراحی باعث می‌شود ظاهر کوپه‌مانند خودرو مخصوصا از نمای جانبی در چشم مالک بدرخشد و به‌نوعی بارزتر جلوه کند.

اما فیدلیتی پرایم ظاهری میانه‌روتر و ساختاری چهارشانه دارد. همین موضوع به سادگی باعث می‌شود که اندک ابعاد بزرگ‌تر این خودرو به‌سادگی به چشم بیننده بیاید و در مقایسه با دیگنیتی به مراتب بزرگ‌تر از آنچه که هست، جلوه کند. سبک طراحی چراغ‌های جلو و عقب المان‌های مشابهی از طراحی محصولات هیوندای و کیا در نیمه اول دهه ۲۰۱۰ به ارث برده است و با این که به موازات دیگنیتی و در سال ۲۰۱۸ روانه بازار شده است، کمی قدیمی‌تر و رایج‌تر جلوه می‌کند. با این حال سیستم روشنایی چراغ‌های LED عقب فیدلیتی نیز گرافیک منحصربه‌فردی دارد که شناسایی آن را در شب ساده می‌سازد.

طراحی داخلی

کابین فیدلیتی پرایم

کابین دیگنیتی پرایم

با وجود تعلق هر دو محصول به دو برند خودروساز متمایز، نمای داخلی آن‌ها در نگاه سطحی چندان فاصله‌ای از یکدیگر ندارند. اما زمانی که در مقایسه فیدلیتی با دیگنیتی از نظر جزئیات طراحی و تجهیزات دقیق‌تر شوید، شاهد به روزتر بودن نمای داخلی فیدلیتی پرایم خواهید شد. تمایزی که با سبک طراحی نمای خارجی آن در تضاد است.

فیدلیتی به گروه خودروسازی چری تعلق دارد. چری نیز به نوعی یکی از پیشگامان خودروسازی کشور چین به شمار می‌آید و بررسی محصولات آن چه در ایران (فونیکس و MVM) و چه بازار جهانی نشان می‌دهد که استفاده از تکنولوژی و تجهیزات روز برای آن اهمیت بسیار بالایی دارد. از این رو با وجود به‌کارگیری نمایشگر سیستم مولتی مدیا به ابعاد ۱۰.۲۵ ااینچ در هر دو خودرو، سبک جایگیری آن بر روی داشبرد در فیدلیتی (در مقایسه با ادغام آن با داشبرد در دیگنیتی)، جلوه مدرن‌تر و شبیه به برندهای اروپایی آن دوران دارد. همچنین کلاستر خودرو از نوع دیجیتال به ابعاد ۱۲.۳ اینچ است که به ظاهر پیشرفته نمای داخلی آن کمک شایانی می‌کند. این در حالی است که دیگنیتی پرایم از کلاستر آنالوگ بهره می‌گیرد که از بسیاری جهان خواناتر و آشناتر است اما با مدرنیته و پیشرفت صنعت خودروسازی جهان فاصله قابل توجهی را به نمایش می‌گذارد.

نکته بارز در فضای داخلی هر دو خودرو محدود بودن فضای بار پشت ردیف دوم صندلی است که برای کراس‌اوورهای کوپه نظیر دیگنیتی موضوعی کاملا طبیعی به حساب می‌آید. در حقیقت برای لذت بردن از طراحی خاص‌تر کراس‌اوور کوپه باید بخش قابل توجهی از فضای بار را فدای زیبایی طراحی کنید.

فیدلیتی نیز بر حسب سفارش مشتری در نسخه ۵ و ۷ نفره به بازار عرضه می‌شود. اما مشکل اصلی آن است که تمامی کراس‌اوورهای سایز متوسط در جهان، از دیدگاه راحتی فضای نشیمن ردیف سوم خودرو ضعیف عمل می‌کنند. این مهم از ابعاد خارجی نسبتا کوچک و فاصله محورهای کوتاه خودرو نشات می‌گیرد. در نتیجه از ردیف سوم فیدلیتی نباید آسایش زیادی انتظار داشت. این فضا بیشتر مناسب کودکان یا برای مسافت‌های کوتاه طراحی شده است و نه استفاده دائمی در مسافرت های طولانی. همچنین فضای بار در نسخه ۷ نفره به خاطر وجود دو صندلی اضافه‌تر تا حد زیادی خدشه‌دار خواهد شد. به همین دلیل بسیاری نسخه ۵ نفره را گزینه منطقی‌تری می‌دانند که چندان دور از منطق نیست.

آپشن ها و امکانات

در مقایسه فیدلیتی با دیگنیتی می‌بینیم که برخی ویژگی‌ها ایمنی و رفاهی رایج در میان دیگنیتی پرایم و فیدلیتی پرایم مشترک است. تمایزهای قابل توجه در وجود رادار تغییر لاین، رادار نقطه کور، سیستم نورپردازی انتزاعی، سیستم مولتی مدیا با ۸ بلندگو (۲ عدد بیشتر از دیگنیتی)، تنظیم برقی صندلی‌های جلو به همراه گرم‌کن، تریم داخلی دو رنگ، صندوق پران هوشمند، شارژر بی‌سیم، سقف پانوراما و آینه الکتروکرومیک داخل کابین در فیدلیتی و کنترل سرعت در سرازیری، دوربین فیلمبرداری جلو، ۶ کیسه ایمنی هوا (۲ عدد بیشتر از فیدلیتی) و کنترل اتوماتیک ارتفاع نور چراغ‌های جلو در دیگنیتی است.

لازم به تاکید است که هر دو خودرو در نسخه‌های جدید تولیدی (فیدلیتی پرایم جدید و دیگنیتی پرستیژ)، از دیدگاه ویژگی‌های رفاهی و ایمنی با ارتقا و تغییرات مواجه شدند.

  فیدلیتی پرایم دیگنیتی پرایم
کروز کنترل دارد دارد
کروز کنترل هوشمند ندارد ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی ندارد ندارد
کنترل سرعت در سرازیری ندارد دارد
کنترل کشش دارد دارد
کنترل پایداری دارد دارد
اتو پارک ندارد ندارد
سنسور جلو دارد دارد
سنسور عقب دارد دارد
رادار نقطه کور دارد ندارد
رادار تغییر لاین دارد ندارد
رادار تصادف جلو ندارد ندارد
رادار تصادف عقب ندارد ندارد
ترمز ضدقفل دارد دارد
توزیع نیروی ترمز دارد دارد
ترمز کمکی ندارد ندارد
ترمز اضطراری ندارد ندارد
ترمز پارک برقی دارد دارد
پدال شیفتر ندارد ندارد
اتولایت دارد دارد
چراغ روز دارد دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد دارد
گرم‌کن فرمان ندارد ندارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد دارد
ناوبری دارد دارد
نمایشگر هدآپ ندارد ندارد
دوربین عقب دارد دارد
دوربین ۳۶۰ درجه دارد دارد
کیسه هوا دارد دارد
ورود بدون کلید دارد دارد
استارت بدون کلید دارد دارد
تهویه اتوماتیک دارد دارد
صندلی برقی راننده دارد دارد
صندلی برقی سرنشین جلو دارد ندارد
گرمکن صندلی جلو دارد ندارد
سردکن صندلی جلو ندارد ندارد
ماساژور صندلی جلو ندارد ندارد
آینه بغل برقی دارد دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد دارد
پانوراما دارد ندارد
سانروف ندارد دارد

خرید فیدلیتی پرایم یا دیگنیتی پرایم

نمای عقب فیدلیتی پرایم

نمای عقب دیگنیتی پرایم

در مقایسه میان فیدلیتی با دیگنیتی، موضع ابعاد خارجی و فضای داخلی (نظیر قابلیت سفارش نسخه ۷ نفره فیدلیتی) اگرچه مهم و بعضا کاربردی، اما تقریبا از مرکز توجه خارج است، چراکه کاربری اصلی عموم مشتریان بازار ایران از سوی هر دو خودرو قابل تامین است و این اختلاف فیزیکی چندان محسوس نیست.

در نتیجه آنچه اهمیت می‌یابد تمایز در قیمت و مشخصات فنی دو خودرو است. اگرچه فیدلیتی پرایم سری قبل از گیربکس اتوماتیک دو کلاچ با لذت سواری بالاتر و واکنش بسیار هوشمندانه‌تر بهره می‌گیرد اما خشک (فاقد روغن) بودن این گیربکس نیز با کمبودهایی نظیر افت شدید عمر مفید، بازده بسیار کم گیربکس به هنگام داغ شدن و البته هزینه‌های گزاف تعمیرات احتمالی (در مقایسه با CVT در دیگنیتی پرایم) همراه است که باعث می‌شود سابقه گیربکس‌های دو کللچ خشک (D-DCT) نیز همانند انواع CVT در بازار ایران چندان درخشان نباشد. دقیقا به همین دلیل است که هر دو خودرو در نسخه‌های جدیدتر اقدام به تغییر گیربکس (دو کلاچ تر در فیدلیتی و اتوماتیک معمولی در فیدلیتی) کرده‌اند.

از نظر قیمت خودرو هم فیدلیتی و دیگنیتی شرایط مشابهی در بازار دارند و هم‌قیمت هستند. نسخه جدیدی از فیدلیتی توسط گروه بهمن وارد بازار خواهد شد که فیدلیتی پرستیژ نام دارد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شهاب انیسی