بررسی مشخصات فنی دانگ فنگ فنگون E5

۸ مهر ۱۴۰۲ بررسی مشخصات فنی دانگ فنگ فنگون E5

کمپانی دانگ فنگ در سال ۲۰۲۱ نسل دوم کراس اوور میدسایز فنگون ۵۸۰ را روی خط تولید آورد و به حضور پنج ساله نسل اول این خودرو پایان داد. این شاسی بلند چینی ابتدا با موتور بنزینی به بازار آمد، اما در سال ۲۰۲۳ یک نسخه هیبریدی از آن با نام فنگون لندیان E5 هم به تولید رسید که از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با نسخه بنزینی ندارد، اما از قوای فنی متفاوت استفاده می‌کند.

بهمن موتور تصمیم دارد تا مدل هیبریدی فنگون ۵۸۰ را به بازار ایران بیاورد. بنابراین در ادامه به بررسی مشخصات فنی دانگ فنگ فنگون E5 خواهیم پرداخت تا با این کراس اوور جدید چینی که احتمالا به زودی در جاده‌های ایران تردد خواهد کرد، بیشتر آشنا شوید.

مزایا و معایب

+ ظاهر متعارف و عامه‌پسند

+ کابین جادار و باکیفیت

+ صندلی‌های ردیف سوم

+ شتاب مناسب

+ مصرف سوخت کم

+ امکانات متنوع

– پیچیدگی فنی پیشرانه هیبریدی

مشخصات فنی

در فهرست مشخصات فنی دانگ فنگ فنگون E5 دو نوع موتور حضور دارد. یکی از این موتورها از نوع بنزینی ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی به قدرت ۱۱۰ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۳۵ نیوتن.متر است. در کنار این پیشرانه بنزینی، یک موتور برقی از تولیدات شرکت بی وای دی هم حضور دارد که قدرتی برابر با ۱۷۶ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۳۰۰ نیوتن.متر تولید می‌کند. این موتور برقی توسط یک باتری به ظرفیت ۱۷.۵ کیلووات ساعت تغذیه می‌شود.

تامین‌کننده اصلی قدرت فنگون E5 همین موتور الکتریکی است و گفته می‌شود که موتور بنزینی بیشتر وظیفه شارژ باتری را بر عهده دارد. اما در سرعت‌های بالا و زمانی که قدرت موتور الکتریکی تحلیل می‌رود، موتور بنزینی به وسیله کلاچ به گیربکس تک سرعته متصل می‌شود تا هم‌زمان با موتور برقی، وظیفه به حرکت درآوردن چرخ‌های جلو را بر عهده بگیرد.

حداکثر مسافتی که می‌توان با یک باک پر بنزین و شارژ کامل باتری طی کرد، حدود هزار و ۱۵۰ کیلومتر برآورد می‌شود. این در حالی است که بدون سوزاندن بنزین و فقط با تکیه بر شارژ باتری، می‌توان مسافتی نزدیک به ۸۷ کیلومتر را با دانگ فنگ فنگون E5 طی کرد.

ادعا می‌شود که میانگین مصرف سوخت ترکیبی دانگ فنگ E5 حدود ۱.۳۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. البته این میزان مصرف تنها برای زمانی است که موتور بنزینی مشغول شارژ باتری باشد و نقش مستقیم در تامین نیروی چرخ‌ها ایفا نکند.

شتاب صفر تا صد دانگ فنگ فنگون E5 نزدیک به ۷.۵ ثانیه ارزیابی شده است. این در حالی است که این خودرو هیبریدی می‌تواند در ۲.۹ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت برسد. بنابراین با یک کراس اوور نسبتا چابک و پرشتاب طرف هستیم که می‌تواند بسیاری از خودروهای بنزینی مشابه موجود در بازار ایران را از این جهت پشت سر بگذارد. بیشترین سرعت فنگون E5 نیز معادل ۱۶۵ کیلومتر بر ساعت است.

مشخصات کلی

نوع موتور خودرو بنزینی هیبریدی
حجم موتور ۱.۵ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶
ظرفیت باتری ۱۷.۵ کیلووات ساعت
قدرت ۱۷۶ اسب بخار
گشتاور ۳۰۰ نیوتن.متر
گیربکس تک سرعته اتوماتیک
محور محرک دیفرانسیل جلو
شتاب ۷.۵ ثانیه
سرعت ۱۶۵ کیلومتر بر ساعت
بُرد خودرو ۱۱۵۰ کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۶
فرمان برقی
نوع بدنه کراس اوور متوسط
نوع رینگ آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ها

طول ۴۷۲۰ میلیمتر
عرض ۱۸۶۵ میلیمتر
ارتفاع ۱۷۱۰ میلیمتر
فاصله محورها ۲۷۸۵ میلیمتر
وزن خالص —–
تعداد سرنشین ۷ نفر
ظرفیت صندوق ۹۴۰ لیتر
قطر رینگ —–

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل دارد
کروز کنترل هوشمند دارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد
کنترل سرعت در سرازیری دارد
کنترل کشش دارد
کنترل پایداری دارد
اتو پارک ندارد
سنسور جلو دارد
سنسور عقب دارد
رادار نقطه کور دارد
رادار تغییر لاین دارد
رادار تصادف جلو ندارد
رادار تصادف عقب دارد
ترمز ضدقفل دارد
توزیع نیروی ترمز دارد
ترمز کمکی دارد
ترمز اضطراری دارد
ترمز پارک برقی دارد
اتولایت دارد
چراغ روز دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد
گرم‌کن فرمان ندارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد
ناوبری دارد
نمایشگر هدآپ ندارد
دوربین عقب دارد
دوربین ۳۶۰ درجه دارد
کیسه هوا دارد
ورود بدون کلید دارد
استارت بدون کلید دارد
تهویه اتوماتیک دارد
صندلی برقی راننده دارد
صندلی برقی سرنشین جلو دارد
گرمکن صندلی جلو دارد
سردکن صندلی جلو دارد
آینه بغل برقی دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد
پانوراما دارد
سانروف دارد

طراحی ظاهری

طراحی دانگ فنگ فنگون E5

شرکت دانگ فنگ در سال ۲۰۲۱ نسل دوم کراس اوور گلوری ۵۸۰ را به بازار فرستاد. این طراحی نسبت به گذشته به‌روز شده و خطوط مدرن‌تری در آن استفاده شده است. دانگ فنگ فنگون E5 تقریبا از همان شکل و شمایل سود می‌برد و به عنوان یک خودروی خانوادگی می‌تواند حداقل تا ۳ – ۴ سال در بازار ایران جذاب و اصیل جلوه کند.

این طراحی نسبتا پخته در قیاس با محصولات مدرن چینی، پیچیدگی کمتری دارد، اما همین سادگی نسبی می‌تواند به عاملی برای موفقیت آن تبدیل شود. در نمای روبرو از یک جلوپنجره بزرگ به همراه قاب‌های مه‌شکن به سبک دریچه‌های هواکش خودروهای اسپرت استفاده شده که چهره‌ای قاطع و مجلل را در این قسمت پدید آورده است.

در نمای جانبی نیز حجم‌پردازی‌های مناسب و خطوط برجسته منطقی دیده می‌شود. انتهای ستون C هم به وسیله یک نوار باریک مشکی به شیشه عقب متصل شده است تا جذابیت و خاص بودن بیشتری به این نما ببخشد. ناحیه عقب خودرو با چراغ‌های به‌هم‌پیوسته همراه شده است. گرافیک داخلی این چراغ‌ها در نوع خود زیبا و مدرن به نظر می‌رسد، اما طراحی سپر و سایر بخش‌ها چندان نوین نیست و فرم ساده‌ای را به نمایش می‌گذارد.

درمجموع باید گفت که طراحی ظاهری دانگ فنگ فنگون E5 به اندازه محصولات جدید چینی نوین و متمایز جلوه نمی‌کند، اما می‌تواند برای کاربردهای خانوادگی مناسب باشد و می‌توان انتظار داشت تا مشتریان ایرانی از این طراحی متعادل و متعارف استقبال قابل قبولی به عمل آورند.

طراحی داخلی

کابین دانگ فنگ فنگون E5

با ورود به داخل کابین دانگ فنگ فنگون E5 متوجه می‌شوید که طراحی داشبورد این خودرو چندان خارق‌العاده نیست، اما سادگی دلنشینی دارد که می‌تواند با نیازمندی‌های خانوادگی جور دربیاید. دریچه‌های تهویه دوبل در قسمت میانی داشبورد حضور دارند و اگرچه می‌شد به صورت زیباتری طراحی شوند، اما در همین حالت نیز چندان نازیبا به نظر نمی‌رسند.

نمایشگرهای دوگانه به‌هم‌چسبیده در قسمت بالای داشبورد خودنمایی می‌کنند که امروزه در اکثر خودروهای چینی دیده می‌شوند. شمایل غربیلک فرمان کمی خاص است و فرم دوشاخه آن می‌تواند موردپسند افرادی قرار بگیرد که به دنبال طراحی‌های متفاوت هستند. با این حال شاید همان فرم سه‌شاخه که امروزه در اکثر محصولات می‌بینیم، بیشتر موردپسند کاربران قرار گیرد و ارتباط گرفتن با این نوع غربیلک دوشاخه برایشان کمی سخت باشد.

با توجه به فاصله محوری ۲۷۸۵ میلیمتری، می‌توان انتظار داشت که فضای کابین دانگ فنگ فنگون E5 وسیع باشد و سرنشینان در صندلی‌های ردیف دوم محدودیت شدیدی از ناحیه پا و سر تجربه نکنند. البته این خودرو به صورت هفت نفره طراحی شده است، بنابراین ردیف سوم آن خیلی نمی‌تواند جادار باشد.

در صورت خواباندن صندلی‌های ردیف سوم حجم صندوق عقب فنگون E5 بسیار افزایش پیدا می‌کند و به ۹۴۰ لیتر می‌رسد که فضای بسیار مناسبی برای کاربردهای خانوادگی به حساب می‌آید. اما در صورت بالا بودن پشتی صندلی‌های ردیف سوم، فضای چندانی برای جا دادن لوازم وجود نخواهد داشت.

قیمت دانگ فنگ فنگون E5 در بازار

نمای عقب دانگ فنگ فنگون E5

قیمت دانگ فنگ فنگون E5 در بازار چین حدود ۱۹ هزار دلار است. بنابراین اگر قرار باشد به صورت مونتاژی یا وارداتی در ایران حاضر شود، احتمالا باید بهایی نزدیک به قیمت خودروهایی همچون دیگنیتی پرستیژ و لاماری ایما هیبرید را برای آن در نظر گرفت.

دانگ فنگ فنگون E5 یک کراس اوور هیبریدی با مصرف سوخت پایین است که در صورت ورود به کشور و با برخورداری از خدمات پس از فروش مناسب، می‌تواند خودرو خانوادگی معتبر و قابل قبولی باشد. ضمن آن که به دلیل بهره‌مندی از شتاب مناسب، فنگون E5 می‌تواند هیجان رانندگی کافی را در کاربران جوان‌تر هم ایجاد کند.

علاوه بر این دانگ فنگ E5 از امکانات متنوعی مثل سردکن و گرمکن صندلی‌های جلو، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با کنترلگر دیجیتال، سانروف برقی، پانوراما، رادار هشدار خروج از خط، رادار هشدار نقطه کور، سیستم رانندگی بین خطوط، ترمز اضطراری هوشمند، کروز کنترل هوشمند، دوربین عقب و ۳۶۰ درجه، ترمز پارک برقی و اتوهلد، تریم، درب برقی صندوق، سامانه کنترل پایداری و کشش، تنظیم برقی صندلی‌ها و… سود می‌برد. وجود چنین تجهیزات رفاهی و ایمنی، این خودرو را با فول‌آپشن‌ترین محصولات چینی موجود در بازار هم‌تراز می‌کند و آن را به نقطه قوتی برای E5 تبدیل می‌سازد.

با این همه، می‌دانیم که تاکنون خودروهای هیبریدی در بازار ایران خیلی جا نیفتاده‌اند و اکثر افرادی که می‌خواهند به سمت خرید خودرو هیبرید بروند، نگران پیچیدگی‌های فنی و بحث تعمیرات آنها هستند. بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم که گروه بهمن با چه سطحی از خدمات پس از فروش و گارانتی به میدان می‌آید و آیا می‌تواند خیال مشتریان را از این بابت راحت کند و فروش موفقی داشته باشد یا نه؟

فروش فوری خودرو

نویسنده: حسین باباپور