بررسی مشخصات فنی خودرو اقتصادی ایران خودرو و سایپا

۷ شهریور ۱۴۰۱ بررسی مشخصات فنی خودرو اقتصادی ایران خودرو و سایپا

نمایشگاه تحول صنعت خودرو با حضور خودروسازان داخلی برگزار شد و شرکت‌ها جدیدترین محصولات و دستاوردهایشان را ارائه کردند. دو خودروساز بزرگ کشور، ایران خودرو و سایپا در نمایشگاه تحول صنعت خودرو، اولین محصول مشترکشان را رونمایی کردند. تولید مشترک خودروسازان داخلی، با نام «خودرو اقتصادی» معرفی شده و هدف از تولید آن، عرضه یک خودرو باکیفیت و ارزان‌قیمت است. خودرو مشترک اقتصادی چندان جدید نیست و در اصل نسخه تغییریافته رنو کویید محسوب می‌شود و هر کدام از شرکت‌ها آن را با طراحی ظاهر و نامی متفاوت تولید خواهند کرد، که مدل ایران خودرو فعلا K112 نام گرفته است. موتور و گیربکس خودرو مشترک اقتصادی را ایران خودرو تامین کرده و تولید آن در کارخانه سایپا انجام می‌شود.

مشخصات فنی

طبق اطلاعات نصب شده در غرفه نمایشگاه تحول صنعت خودرو، پیشرانه‌ای که برای محصول خودرو اقتصادی ایران خودرو و سایپا در نظر گرفته شده ۷۰ تا ۷۵ اسب بخار قدرت و ۹۰ تا ۱۰۰ نیوتن.متر گشتاور دارد و در هر ۱۰۰ کیلومتر کمتر از ۵ لیتر بنزین مصرف می‌کند. این موتور توسط ایران خودرو طراحی و تولید شده و ۳ سیلندر و یک لیتر حجم دارد و گیربکس دستی ۵ سرعته که آن هم محصول ایران خودرو است، قدرت را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند.

خودرو K112 یک مدل برقی هم خواهد داشت که خروجی آن ۴۵ اسب بخار و ۱۲۰ نیوتن متر است. بُرد خودرو اقتصادی با یک بار شارژ باتری ۲۶ کیلووات ساعتی به ۲۷۰ کیلومتر می‌رسد.

طراحی ظاهری

طراحی خودرو مشترک اقتصادی ایران خودرو

طراحی خودرو مشترک اقتصادی سایپا

خودرو اقتصادی ایران خودرو و سایپا هاچبک کراس کوچکی در سگمنت A است و ۳۸۰۰ متر طول، ۱۵۹۰ میلیمتر عرض، ۱۴۹۰ میلیمتر ارتفاع دارد. فاصله بین محورها ۲۴۳۰ میلیمتر و وزن ۷۷۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم برای مدل بنزینی و ۹۵۰ کیلوگرم برای نسخه برقی است.

خودرو مشترک اقتصادی نسخه فیس‌لیفت رنو کویید است و نمای جلو و عقب متفاوتی با محصول ارزان‌قیمت رنو دارد، اما ایران خودرو و سایپا به نمای جانبی دست نزده‌اند. چرا که قرار است هر  از شرکت‌ها، خودرو اقتصادی را با ظاهر خاص خود روانه بازار کنند.

در نمایشگاه تحول صنعت خودرو، نمونه اولیه K112 ایران خودرو رونمایی شد که روی آن نشان سر اسب خودروساز داخلی دیده نمی‌شود، بلکه حرف V انگلیسی درون قابی بیضی شکل، روی جلوپنجره نصب شده است.

خبری از خودرو اقتصادی سایپا در نمایشگاه نبود و فقط یک ماکت کوچک از آن دیده ‌شد و همین طور تصاویر روی غرفه ظاهر محصول سایپا را نمایش می‌دادند. جلوپنجره خودرو سایپایی‌ها طرحی شبیه جیپ دارد و گرافیک چراغ‌های عقب نیز با مدل ایران خودرو و همین طور نسخه اصلی رنو کویید متفاوت است.

طراحی داخلی

کابین خودرو مشترک اقتصادی ایران خودرو و سایپا

هر چند کابین خودرو اقتصادی ایران خودرو و سایپا هنوز نهایی نشده، اما طراحان تلاش کرده‌اند تا طراحی داخلی در عین اقتصادی بودن، مدرن و به‌روز نیز باشد. یک نمایشگر لمسی در وسط داشبرد دیده می‌شود و دکمه‌های فیزیکی در حالتی نیم‌دایره در پایین آن نصب شده‌اند. کیلومترشمار هم از نوع دیجیتال بوده و کابین تریم دو رنگ دارد.

خودرو اقتصادی بازار ایران

نمای عقب خودرو مشترک اقتصادی ایران خودرو

نمای عقب خودرو مشترک اقتصادی سایپا

در اولین روز نمایشگاه تحول صنعت خودرو، تفاهم‌نامه‌ای بین مدیران ایران خودرو و سایپا برای تولید خودرو مشترک اقتصادی امضا شد تا اجرای این پروژه سریع‌تر جلو برود. رنو کویید که خودرو اقتصادی فیس‌لیفت آن است، مخصوص کشورهای هند و برزیل طراحی شده و جزو ارزان‌قیمت‌ترین گزینه‌های بازار این کشورها است و می‌تواند برای بازار کشور هم مناسب باشد. قیمت خرید خودرو ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان اعلام شده است و اواسط سال ۱۴۰۲ راهی بازار خواهد شد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو