ممنوعیت استفاده از کروم در خودروهای اروپا

۴ شهریور ۱۴۰۲ ممنوعیت استفاده از کروم در خودروهای اروپا

آبکاری کروم یکی از قطعات تزیینات و تریم‌های خودرویی است که برای دهه‌ها جلوه و نمای خاصی به ظاهر ماشین‌ها داده است و می‌توان آنها را روی جلوپنجره، نمای جانبی، قسمت عقب و درون کابین مشاهده کرد. اما به نظر می‌رسد که باید کم‌کم با کروم خداحافظی کرد و طراحان و خودروسازان باید به فکر مواد دیگری برای زرق و برق بخشیدن به ظاهر محصولاتشان استفاده کنند. چرا که اتحادیه اروپا در نظر دارد به دلایل پزشکی و زیست محیطی استفاده از آبکاری کروم را در خودروها ممنوع کند. پیش از این کشورهای اروپایی تولید و فروش خودرو درون‌سوز را از سال ۲۰۳۵ به بعد ممنوع اعلام کرده بودند.

خودرو بدون کروم

مرسدس AMG GLC 63 مدل ۲۰۲۴

اتحادیه اروپا می‌خواهد قطعات و تزیینات کروم را از سال ۲۰۲۴ ممنوع کند و اعلام شده که این کار به دلایل بهداشتی صورت می‌گیرد. چرا که در حین تولید قطعات کرومی، مواد شیمیایی سمی تولید می‌شود.

هر چند ممکن است این ممنوعیت چندان مهم و تاثیرگذار به نظر نرسد، اما تاثیر زیادی روی صنعت خودرو خواهد داشت. آبکاری کروم در ساخت مدل‌های رده‌بالا و متمایز کردن آنها از تیپ‌های پایه به کار می‌رود. شرکت‌های تیونینگ و بازسازی خودرو تاثیر منفی زیادی از این ممنوعیت خواهند دید.

کروم شش ظرفیتی به عنوان یک ماده سرطان‌زا معروف است و اغلب منجر به سرطان ریه می‌شود. بر اساس تحقیقات و مطالعات پژوهشگران، میزان آلایندگی این ماده ۵۰۰ برابر گازهای گلخانه‌ای ناشی از موتورهای دیزلی است. در حال حاضر، هیچ راه مطمئن و پاکی برای تولید کروم وجود ندارد، چرا که در همه روش‌هایی که امروزه برای ساخت این ماده استفاده می‌شود، مواد شیمیایی انتشار پیدا می‌کند.

علاوه بر صنعت خودرو، آبکاری کروم در صنعت ساخت و ساز (شیرآلات و وسایل روشنایی) به کار می‌رود. همچنین این ماده در صنایع دریایی و هوافضا نیز کاربرد دارد. کروم، یک ماده کاربردی است و با حذف تدریجی آن توسط اتحادیه اروپا، شرکت‌های زیادی در صنایع مختلف باید به دنبال جایگزینی برای آن باشند.

در اوایل سال ۲۰۲۳، قانون مشابهی در کالیفرنیا ایالات متحده به رای گذاشته شد. این قانون در ماه مه به تصویب رسید و بر اساس آن هر شرکتی که این ماده را تولید می‌کند، یا باید جایگزینی مثل کروم سه ظرفیتی را معرفی کند یا اینکه جریمه شود.

بیش از ۱۱۰ شرکت فعال در حوزه تولید و آبکاری کروم در کالیفرنیا فعالیت دارند و اگر جایگزینی برای آن پیدا نشود، این ایالت با ضرر و زیان اقتصادی کلانی مواجه خواهد شد. ممنوعیت استفاده از کروم در قاره اروپا، به همین اندازه روی اقتصاد تاثیر می‌گذارد.

از نظر مدیران رنو، ممنوعیت استفاده از کروم، قانون بدی نیست. این افراد عقیده دارند که زمان تغییرات فرا رسیده و باید جایگزینی برای این ماده پیدا کرد.

به نظر می‌رسد سایر خودروسازان نیز با این اتفاق موافق باشند، چرا که امروزه استفاده از المان‌های تیره در نمای ظاهری خودروها رواج بیشتری پیدا کرده است. برای نمونه می‌توان نگاهی به لکسوس LFA انداخت.

نیاز مادر اختراع است و ممنوعیت‌های اتحادیه اروپا و کالیفرنیا شرکت‌ها را مجبور به کشف جایگزینی برای کروم خواهد کرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو