گران ترین خودروهای ژاپنی

۱۸ آذر ۱۴۰۲ گران ترین خودروهای ژاپنی

اگرچه که بسیاری از مردم، خودروهای ژاپنی را به عنوان وسایل نقلیه ارزان و اقتصادی که هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمی دارند، می‌شناسند؛ اما شرکت‌های ژاپنی نیز با ترفندهایی، خودروهایی گران قیمتی هم به بازار عرضه می‌کنند تا جوابگو خواست و نیاز افرادی باشد که هم به دنبال داشتن برندهای ژاپنی هستند و هم می‌خواهند کمی لوکس‌سواری کنند.

ژاپنی های لوکس و گران قیمت

خودروهای ژاپنی را همگی به‌عنوان خودروهای ارزان قیمتی که استهلاک پایینی دارند می‌شناسیم. در واقع این دیدگاه از ابتدای ظهور تمام برندهای ژاپنی با آنها بوده و این چنین نیز در دنیا جا افتاده است. حتی اسپرت‌ترین و گران‌ترین خودروهای ژاپنی نیز، از رقبای خود قیمت ارزان‌تری دارند. تویوتا در دهه هشتاد میلادی، برای عرضه خودروهای لوکس به دردسر افتاد. در واقع کسی از این شرکت، توقع لوکس‌سازی نداشت و به همین خاطر، تویوتا تصمیم به تاسیس برند جدید لوکس‌سازش یعنی لکسوس گرفت. کاری که بعدها نیسان با اینفینیتی و هوندا با آکورا کرد تا بتوانند خارج از فلسفه و نگاهی که مردم به آنها بابت ساخت خودروهای ارزان‌قیمت داشتند، محصولات گران‌تر و تجملی‌تری نیز به بازار عرضه کنند. با این توضیحات، باید بگوییم که ژاپنی‌ها در کنار محصولات ارزانی که دارند، نسخه‌های گران‌قیمتی نیز از آنها در بازار به فروش می‌رسد که گاهی مواقع، دو برابر قیمت پایه همان مدل است.

لکسوس RX

لکسوس RX

کراس اوور لوکس و محبوب لکسوس، یکی از ساخته‌های گران قیمت خودروسازی ژاپن است. این خودرو در نسخه پایه، قیمتی در حدود ۵۰ هزار دلار دارد اما قیمت آن در مدل هیبرید به ۵۲ هزار دلار و در مدل پلاگین هیبرید به ۷۰ هزار دلار می‌رسد که آن را تبدیل به یکی از خودروهای گران قیمت این کمپانی می‌کند. این خودرو از یک موتور ۲.۵ لیتری با ۳۰۴ اسب بخار استفاده می‌کند اما قوی‌ترین نسخه RX به نام RX 500h F SPORT PERFORMANCE AWD دارای یک موتور ۲.۴ لیتری ۳۶۶ اسب بخاری است.

اینفینیتی QX80

اینفینیتی QX80

اینفینیتی، شاخه لوکس‌ساز نیسان است که محصولات خاصی برای افرادی که به دنبال داشتن یک نیسان لوکس هستند، تدارک می‌بیند. محصولات این شرکت با ساخته‌های نیسان تا حد زیادی مشترک و حتی یکی هستند اما امکانات بیشتر و فضای لوکس‌تر آنها باعث می‌شود تا حس و حالی جدا از نیسان پیدا کنند. شاسی بلند لوکس اینفینیتی که بر اساس نیسان پاترول ساخته می‌شود، به نام QX80 است که بزرگ‌ترین محصول در سری QX این شرکت به حساب می‌آید. در سینه این خودرو قلدر و بزرگ، یک موتور ۸ سیلندر خورجینی ۵.۶ لیتری به قدرت ۴۰۰ اسب بخار قرار دارد. قیمت اینفینیتی QX80 از ۷۶ هزار دلار شروع می‌شود.

لکسوس TX

لکسوس TX

سری TX که از سال جاری به سبد محصولات لکسوس اضافه شده است، در واقع جانشینی برای لکسوس RXL است. یعنی یک کراس‌اوور بزرگ با سه ردیف صندلی اما با ویژگی‌هایی که بیشتر برای شهر و جاده مناسب هست تا مثل شاسی‌بلندهای واقعی سری لکسوس GX و LX که قابلیت‌های بیراهه نوردی زیادی نیز دارند. از این رو، این خودرو نیز قیمت بالایی دارد. خصوصا که نسخه هیبریدی آن نیز، ساخته می‌شود. قیمت مدل لکسوس TX500H در حدود ۶۹ هزار دلار است اما نسخه لاکچری این خودرو که 550H نام دارد، قیمتی در حدود ۸۰ هزار دلار خواهد داشت.

لکسوس RCF

لکسوس RC

لکسوس RC یکی دیگر از کوپه‌های لوکس این شرکت است که در قوی‌ترین نسخه یعنی سری Fsport این کمپانی، یک موتور هشت سیلندر خورجینی ۵ لیتری با ۴۷۲ اسب بخار قدرت دارد. این خودرو البته یک نسخه خاص دیگر با نام TRACK EDITION نیز دارد که قیمت آن بیش از ۱۰۱ هزار دلار است.

لکسوس LX600

لکسوس LX600

یکی از گران‌ترین خودروهای ژاپنی تولید انبوه در دنیا، سری شاسی بلند لوکس لکسوس LX است که بر مبنای لندکروزر ساخته می‌شود. این خودرو در نسخه جدیدش به نام LX500d و LX600 ساخته می‌شود که اولی، نمونه‌ای دیزلی بوده و دومی نیز یک نمونه قلدر بنزینی است. نسخه دیزلی از یک موتور ۳.۴ لیتری دیزل به قدرت ۳۰۴ اسب بخار استفاده می‌کند و نسخه بنزینی هم یک موتور دوتوربوشارژ ۳.۵ لیتری به قدرت ۴۰۹ اسب بخار دارد. این خودرو در نسخه پایه، حدود ۹۳ هزار دلار قیمت دارد اما بهای آن در نسخه Luxury بیش از ۱۰۸ هزار دلار تعیین شده است.

نیسان پاترول نیسمو

نیسان پاترول نیسمو

پاترول از دوست‌داشتنی‌ترین محصولات نیسان بوده و از ابتدای تولید نیز به عنوان رقیبی برای تویوتا لندکروزر به حساب می‌آید. این خودرو برای رقابت با نسخه های TRD تویوتا، امکان سفارش به صورت تقویت شده توسط شاخه نیسمو نیسان را نیز دارد که قدرت موتور ۵.۶ لیتری هشت سیلندر آن را به ۴۲۸ اسب بخار می‌رساند. در سال ۲۰۲۳، قیمت نیسان پاترول نیسمو در حدود ۱۰۹ هزار دلار است.

لکسوس LS هیبرید

لکسوس LS هیبرید

رقیب ژاپنی مرسدس بنز اس کلاس و بی ام و سری 7، یعنی لکسوس LS نیز یکی از دیگر خودروهای گران‌قیمت ژاپنی است. این خودرو که فروش خوبی در بازارهای بین‌المللی نیز دارد، در نسخه معمولی، قیمتی در حدود ۸۱ هزار دلار داشته که در مدل هیبریدی آن، به بیش از ۱۱۵ هزار دلار می‌رسد. این خودرو در نسخه LS500 از موتور ۳.۵ لیتری با دوتوربوشارژر استفاده می‌کند که قدرت آن به ۴۱۶ اسب بخار می‌رسد. اما در نسخه هیبریدی از همان موتور ۳.۵ لیتری تنفس طبیعی با دو موتور برقی بهره می‌برد. نسل اول لکسوس LS در سال ۱۹۸۹ معرفی شد و از ابتدا برای رقابت با خودروهای سدان لوکس آلمانی، طراحی شده بود. این خودرو نسخه F sport نیز دارد که تفاوت آن با بقیه مدل‌هایش، فقط در ظاهر و سیستم تعلیق است.

لکسوس LC

لکسوس LC

این خودرو در واقع، نسخه کوپه از سدان لوکس سری LS است که از سال ۲۰۱۸ تولید می‌شود. این کوپه لوکس در دو مدل بنزینی و هیبریدی ساخته می‌شود که در نسخه بنزینی با نام LC500 از یک موتور ۵ لیتری ۴۷۱ اسب بخاری استفاده می‌کند. قیمت پایه این مدل در حدود ۹۹ هزار دلار است. اما نسخه هیبریدی یا همان LC500h از یک موتور ۳.۵ لیتری ۲۹۵ اسبی بهره می‌برد و دو موتور الکتریکی آن هم در حالت تماماً برقی در حدود ۱۷۷ اسب بخار قدرت دارند. در زمان استفاده از حالت هیبریدی و در صورت ترکیب با موتور بنزینی، قدرت ترکیبی آنها در حدود ۳۵۴ اسب بخار می‌شود. قیمت این نسخه نیز ۱۰۲ هزار دلار است. اما گران‌ترین نسخه LC، مدل سقف بازشو آن است که بالای ۱۰۶ هزار دلار قیمت دارد. ضمن اینکه مدل خاص INSPIRATION نیز برای مدل کوپه حدود ۱۱۷ هزار دلار و برای نسخه کانورتیبل در حدود ۱۲۲ هزار دلار قیمت می‌خورد. لکسوس LC را می توان نسخه ارزان‌قیمت لکسوس LFA دانست که خاص‌ترین خودرو تولید شده در تاریخ لکسوس است.

تویوتا سنچوری SUV

تویوتا سنچوری SUV

تویوتا سنچوری یکی از خاص‌ترین و گران‌قیمت‌ترین خودروهای ژاپنی است که مثلاً در نسخه رویال آن، قیمت ۵۰۰ هزار دلاری دارد که البته تولید محدودی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. اما امسال نسخه SUV این خودرو برای رقابت با شاسی‌های فوق لوکس دنیا مثل رولزرویس کالینان و یا بنتلی بنتایگا طراحی و عرضه شد که قیمتی در حدود ۱۷۰ هزار دلار دارد. این خودرو از یک موتور ۳.۵ لیتری ۲۵۹ اسب بخاری به همراه دو موتور برقی ۱۰۷ اسب بخاری و ۱۸۰ اسبی استفاده می‌کند.

نیسان GTR

نیسان GTR

نیسان جی تی آر که با شتاب ۲.۹ ثانیه‌ای در نسخه پریمیوم، یکی از سریع‌ترین خودروهای تولیدی انبوه دنیاست، از گران‌قیمت‌ترین ساخته‌های ژاپنی نیز به شمار می‌آید. این خودرو با موتور ۳.۸ لیتری ۶ سیلندر خورجینی و تویین توربو، قدرتی در حدود ۵۶۵ اسب بخار دارد که در مدل‌های T-spec و نیسمو به ۶۰۰ اسب بخار و شتاب ۲.۵ ثانیه‌ای می‌رسد. این خودرو در نسخه پریمیوم در حدود ۱۲۱ هزار دلار قیمت دارد و قیمت آن در مدل T-spec و نیسمو به ۱۴۰ هزار دلار و ۲۲۰ هزار دلار می‌رسد که آن را هم ردیف قیمت خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت‌های اروپایی قرار می‌دهد.

کلام آخر

صنعت خودروسازی ژاپن به ساخت خودروهای ارزان، اقتصادی و باکیفیت بالا شهرت دارد. ازاین‌رو می‌بینیم که خودروهای گران‌قیمت در فهرست تولیدات بسیاری از خودروسازان این کشور وجود ندارد. عمده خودروهای لوکس از ساخته‌های لکسوس است که زیرشاخه لوکس‌ساز تویوتا بوده و از دیگر شرکت‌ها نیز، شاسی‌بلندهای تقویت شده آنها در فهرست خودروهای گران‌قیمت قرار می‌گیرند. بااین‌حال می‌بینیم که قیمت خودروهای لوکسی مثل اینفینیتی و لکسوس به قدری هست که حتی شاسی‌بلند خاص و معروفی مثل تویوتا نیز چندین پله پایین‌تر از آنها قرار بگیرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده : علیرضا داودی