بررسی مشخصات فنی سنیا R9 EV-R

۴ دی ۱۴۰۲ بررسی مشخصات فنی سنیا R9 EV-R

دومین نمایشگاه دستاوردهای صنعت خودرو کشور با نمایش خودروهای جدید زیادی همراه شد که طبیعتا همگی ساخته و پرداخته کشور چین بودند. در این میان غرفه شرکت سایپا از یک خودرو تحت نام R9 EV-R رونمایی کرد که متعلق به برند سنیا (Senia) از زیرمجموعه‌های شرکت فاو (FAW) است.

بر اساس بروشور ناقص و مبهم ارائه شده در پیش نمایش این خودرو، R9 EV-R قرار است یک خودرو برقی از نوع Range Extender یا به اصطلاح فنی بُرد افزا باشد. به این معنا که پیشرانه بنزینی به کار رفته در آن نقش شارژ را بازی کرده و ارتباط مستقیمی با چرخ‌های خودرو ندارد.

مزایا و معایب

+ مصرف سوخت بسیار کم

+ قیمت نهایی احتمالا مناسب

– برد مفید تمام الکتریکی نه چندان مطلوب

– طراحی قدیمی

– ناکامل بودن اطلاعات فنی نهایی

مشخصات فنی

شرکت FAW یا همان فاو در اصطلاح رایج زبان پارسی، اولین خودروساز کشور چین به حساب می‌آید. زمانی که این شرکت با برند دایهاتسو (از زیرمجموعه‌های تویوتا ژاپن) قرارداد همکاری داشت به فکر افزایش تنوع سبد محصولات افتاد. در نتیجه برند سنیا (Senya) تاسیس شد. پس از پایان قرارداد مشترک با دایهاتسو، این برند به نام Senia تغییر نوشتار داد تا با املا بین المللی انگلیسی و ساختار گرافیک فونت و لوگوتایپ (Logotype) همخوانی بهتری داشته باشد. همچنین این نام به صورت زنیا (Xenia) نیز خطاب شد اما نام سنیا در بازار بین المللی شناخته شده‌تر است.

مشکل بررسی و معرفی مشخصات فنیا این خودرو از آنجایی آغاز می‌شود که وبسایت رسمی شرکت FAW هیچ تریمی تحت عنوان EV-R از مدل R9 در خود ندارد. از آن گذشته اطلاعات بروشور ارائه شده از سوی شرکت سایپا به اندازه‌ای گنگ و ناقص است که در آن هیچ صحبتی از کلاس و نوع هیبرید خودرو و نوع گیربکس زده نشده و اطلاعات پیشرانه با هیچ یک از پیشرانه‌های عرضه شده برای مدل R9 همخوانی ندارد. اما در بروشور از پیشرانه بنزینی تحت عنوان پیشرانه بُرد افزا (Range Extender) یاد شده است. همچنین ابعاد خارجی خودرو با آنچه وبسایت رسمی FAW عنوان کرده در تناقض است.

این مهم می‌تواند سه احتمال به همراه داشته باشد. اول آن که نسخه پیش نمایش R9 سایپا نسخه نهایی نیست و اطلاعات ارائه شده برای آن در حد اطلاعات اولیه است که به احتمال بسیار قوی با نسخه عرضه شده نهایی تفاوت‌های بسیار زیادی خواهد داشت. احتمال دوم آن است که نسخه مورد نظر سایپا ممکن است بر اساس سفارش این شرکت از سوی FAW توسعه یافته باشد. در نتیجه با نسخه‌های عرضه شده در بازار سایر کشورها (نظیر روسیه) تفاوت‌های اساسی دارد. اما احتمال سوم می‌تواند خطای کارمندان شرکت سایپا در استفاده از کلمه برد افزا به معنای Range Extender در بروشور باشد که کلاس خودرو را از هیبرید به کلاسی از خودروهای برقی (EV-R/برقی برد افزا) تغییر می‌دهد.

در بررسی هر یک از این سه احتمال فاکتورهایی وجود دارد که موجب رد شدن این فرضیات می‌شود. در نتیجه برای ادامه روند بررسی مشخصات فنی سنیا R9 EV-R، به ناچار به بروشور ناقص ارائه شده تکیه می‌کنیم.

مشخصات کلی

نوع موتور خودرو برقی+بنزینی برد افزا
ظرفیت باتری ۱۷.۵ کیلووات ساعت
قدرت ۱۷۴ اسب بخار
گشتاور ۳۰۰ نیوتن.متر
گیربکس اتوماتیک
محور محرک دیفرانسیل جلو
شتاب
سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت
بُرد خودرو ۸۷ کیلومتر
استاندارد آلایندگی
فرمان
بدنه کراس‌اوور سایز کوچک
نوع رینگ آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول ۴۴۸۰ میلیمتر
عرض ۱۸۳۵ میلیمتر
ارتفاع ۱۶۸۳ میلیمتر
فاصله محورها ۲۷۰۰ میلیمتر
وزن خالص ۱۶۱۰ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ نفر
ظرفیت صندوق عقب ۴۰۰ لیتر
قطر رینگ

طراحی ظاهری

طراحی سنیا R9 EV-R

اگر نمای خارجی سنیا R9 EV-R برای چشمان امروزی شما کمی قدیمی به نظر می‌رسد، چندان در اشتباه نیستید. مدل R9 اولین بار در سال ۲۰۱۸ و در نمایشگاه خودرو پکن (بیجینگ) رونمایی شد و تا سال ۲۰۱۹ با همین ظاهر بر خط تولید قرار داشت. اگرچه صحبت از احیای این مدل با طراحی به روز شده بر سر زبان است اما تاکنون عکس واقعی از توسعه مدل فیس لیفت شده آن در فضای مجازی منتشر نشده است.

با وجود این تفاسیر، نمای جلو خودرو با فیدلیتی شرکت بهمن موتور (همان چری جتور X70) مو نمی‌زند. از گرافیک و طراحی چراغ‌های جلو و سیستم روشنایی در روز زیر سپرها گرفته تا جلوپنجره مشبک، تمایزها میان این دو خودرو بسیار مینیمال است. در حدی که شاید در نگاه اول آن را با فیدلیتی اشتباه بگیرید. نمای عقب خودرو اما شبیه MG GS با چراغ‌های کشیده‌تر و معمولی‌تر است. به صورت کلی، نمای خارجی R9 به نمایش درآمده در دومین نمایشگاه دستاوردهای صنعت خودرو، قدمت طراحی خود را به وضوح به تصویر می‌کشد اما طراحی آن قابل درک و به نسبت زمان معرفی مناسب است.

طراحی داخلی

کابین سنیا R9 EV-R

نمای داخلی خودرو نیز یادآور سال‌های پیش از ۲۰۲۰ صنعت خودروسازی کشور چین است. نمایی که شبیه آن را در فضای کابین دایون Y7 نسخه پیش از فیس لیفت نیز شاهد بودیم. داشبرد دو طبقه با تریم دو رنگ دنبال شده بر رودری‌ها و صندلی‌ها جلوه معاصر اما کمی قدیمی به همراه دارد. البته احتمال عرضه این خودرو با این تریم دو رنگ از سوی سایپا نیز بسیار بعید است.

فرمان خودرو بسیار ساده و مجوعه نشانگرهای پشت فرمان نیز از نوع آنالوگ دایره‌ای هستند که مهر محکم دیگری بر قدمت طراحی R9 است. ترکیب، چیدمان و جانمایی ادوات و کلیدهای کنترلی و همچنین نمایشگر لمسی سیستم مولتی مدیا در وسط داشبرد نیز اگرچه با طراحی امروزی صنعت خودروسازی مدرن چین مغایرت دارد اما کاربردی و به دور از فضا‌پردازی بیهوده است.

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل دارد
کروز کنترل هوشمند ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد
کنترل سرعت در سرازیری دارد
کنترل کشش دارد
کنترل پایداری دارد
اتو پارک ندارد
سنسور جلو ندارد
سنسور عقب دارد
رادار نقطه کور ندارد
رادار تغییر لاین ندارد
رادار تصادف جلو ندارد
رادار تصادف عقب ندارد
ترمز ضدقفل دارد
توزیع نیروی ترمز دارد
ترمز کمکی دارد
ترمز اضطراری ندارد
ترمز پارک برقی دارد
پدال شیفتر ندارد
اتولایت دارد
چراغ روز دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد
گرم‌کن فرمان
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد
ناوبری دارد
نمایشگر هدآپ ندارد
دوربین عقب دارد
دوربین ۳۶۰ درجه
کیسه هوا دارد
ورود بدون کلید دارد
استارت بدون کلید دارد
تهویه اتوماتیک
صندلی برقی راننده دارد
صندلی برقی سرنشین جلو
گرم‌کن صندلی جلو
سردکن صندلی جلو
ماساژور صندلی جلو ندارد
آینه بغل برقی دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد
پانوراما ندارد
سانروف دارد

قیمت سنیا R9 EV-R در بازار

نمای عقب سنیا R9 EV-R

R9 بنزینی در سال معرفی (۲۰۱۸) در بازار کشور چین بر اساس تریم و نوع آپشن‌ها حدودا بین ۱۲ تا ۱۸ هزار دلار قیمت داشت. در نتیجه با قرارگیری در کلاس خودروهای ۲۰ هزار دلار، به عنوان یک خودرو نسبتا خوش قیمت شناخته می‌شد. اما نسخه EV-R به عنوان یک خودرو برقی با پیچیدگی بیشتر طراحی بدون تردید با قیمت نهایی بالاتر همراه خواهد بود. اما هنوز برای گفت و گو در مورد قیمت احتمالی این محصول در بازار ایران بسیار زود است چراکه مشخصات دقیق فنی و سطح امکانات رفاهی و ایمنی آن همچنان بسیار گنگ باقی مانده است.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شهاب انیسی