نامگذاری محصولات هیوندای طی زمان

۴ فروردین ۱۴۰۲ نامگذاری محصولات هیوندای طی زمان

بسیاری از افرادی که علاقه زیادی به یک موتورسیکلت یا خودرو دارند، نامی متمایز از نام اصلی وسیله خود برای آن انتخاب می‌کنند. هر محصولی که در دنیا تولید می‌شود، برای مشخص شدن و تمایز از بقیه و اینکه بتوان آن را معرفی کرد، نیاز به یک نام و عنوان دارد. می‌بینیم که این رویه در دنیای وسایل نقلیه بسیار مهم و شاخص است و یک اسم زیبا و خاص می‌تواند حتی در فروش خودرو نیز موثر باشد.

از عدد تا اسم گذاری

شرکت‌های مختلف خودروسازی، از روش‌های متعددی برای نامگذاری محصولات خود استفاده می‌کنند. در این میان رمزگشایی برخی از این روش‌ها، ساده و راحت است که می‌توان به اکثر خوردوسازان آلمانی اشاره کرد و برخی نیز از روش‌های دیگری برای نامگذاری محصولاتشان استفاده می‌کنند که شاید فراری یکی از پیچیده‌ترین آنها باشد.

برخی از نام‌های بی‌معنی که در دنیا وجود ندارد استفاده می‌کنند و برخی نیز، کلمات و اسم‌هایی که در دیگر فرهنگ‌ها کاربرد دارد را به کار می‌برند که می‌توان از اسم‌های لامبورگینی یا آشناترین آنها، نیسان قشقایی نام برد. در این میان برخی از اسامی در یک سری بازارها، مجبور به تغییر می‌شوند که می‌تواند علت آن، به خاطر معنی نامناسب یک اسم در یک فرهنگ و یا تلفظ سخت آن باشد و یا اینکه اصلا پیشینه مدل‌های قبلی آنقدر بد باشد که نسل جدید با یک نام دیگر در بازار حضور پیدا کند.

هیوندای به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان فعلی دنیا، در محصولات خود در کنار کدهای عددی که بیانگر ابعاد و نوع اتاق هستند، از اسامی خاصی نیز استفاده می‌کند که از فرهنگ‌های مختلفی گرفته می‌شود.

اکسنت

هیوندای اکسنت

اکسنت به معنی لهجه است و اشاره به بالا و پایین‌ها و تندی و نرمی زبان دارد که باعث ایجاد تفاوت با وضعیت عادی و معمولی زبان می‌شود. در اینجا نیز، هیوندای با انتخاب این نام، می‌خواهد خاص بودن و متفاوت بودن این محصول خود از باقی مدل‌ها را نشان دهد.

الانترا

هیوندای الانترا

این نام از کلمه Elation گرفته شده که به معنی ارتقا دادن و بالا بردن است و اشاره به ارتقای جایگاه راننده در زمان رانندگی با این خودرو دارد. این ذل در برخی از بازارها با نام آوانته نیز شناخته می‌شود. آوانته نیز به معنی رو به جلو و رو به پیشرفت است. این خودرو یکی از محصولات کلیدی هیوندای محسوب می‌شود.

ولاستر

هیوندای ولاستر

این نام از ترکیب دو کلمه Velocity به معنی سرعت و Roadster به وجود آمده است. هرچند که ولاستر یک خودرو رودستر نیست اما از آنجایی که رانندگی با این نوع خودروها، لذت بالایی دارد، هیوندای برای نمایش لذت بالای رانندگی با این خودرو کوپه، از این کلمه در نام ولاستر استفاده کرده است تا نشان دهد که یک خودرو کوپه می‌تواند لذت رانندگی یک خودرو رودستر را داشته باشد.

سوناتا

سوناتا

این کلمه از لغت Sonate گرفته شده است و به معنی صدا بوده و در واقع در آهنگسازی، کاربرد دارد. هیوندای می‌خواهد بگوید که دو موضوع بی‌ربط و حتی متضاد شامل خودرو و موسیقی، چگونه می‌توانند در کنار هم، منجر به پیدایش عنصری زیبا مثل سوناتا شوند.

توسان

توسان

توسان از نام شهری در ایالت آریزونا گرفته شده است. توسان شهر بزرگی است و اطراف آن، محل‌های متنوع و فراوانی برای علاقه‌مندان به ماجراجویی مثل آفرود، طبیعت گردی، کوه و صحرا و… وجود دارد که نشانگر توانایی‌های خودرو توسان برای حضور در این مناطق است.

سانتافه

سانتافه

سانتافه شهری در نیومکزیکو است. هیوندای برای اینکه نشان دهد که سانتافه می‌تواند هم به عنوان خودرویی برای تردد در مسیرهای شهری و جاده استفاده شود و هم از آن در طبیعت‌گردی بهره برد، از نام این شهر استفاده کرده است. سانتافه، کلمه‌ای اسپانیایی و به معنای ایمان پاک و مقدس است.

آیونیک

آیونیک

نام خودروی آیونیک از دو کلمه Ion و Unique گرفته شده ‌است که هم اشاره به هیبرید و الکتریکی بودن این خودرو دارد و هم هیوندای قصد داشته که نشان دهد، این خودرو یونیک  یا به اصطلاح خاص است.

وراکروز

وراکروز

وراکروز، از جمله محصولات گذشته هیوندای است که امروزه تولید نمی‌شود. زمانی این خودرو، بزرگ‌ترین شاسی بلند در سری محصولات این شرکت بود. وراکروز، شهری در مکزیک است که نام آن به معنی صلیب راستین و در ارتباط با به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح است.

کونا

کونا

بعد از اینکه محصولات شاسی بلند و کراس‌اوور هیوندای از نام‌های شهرهای قاره آمریکا استفاده کردند، کونا اولین محصول این شرکت است که از این رویه در نامگذاری آن استفاده نشده و اسمش آن از جزیره ای در هاوایی گرفته شده است. این خودرو در پرتغال به نام کوآی فروخته می‌شود. چرا که کونا در زبان عامیانه مردم این کشور، به معنی ناپخته و خام است.

نکسو

نکسو

ظاهرا نام این خودرو از کلمه Next گرفته شده است که اشاره به بعدا و آینده دارد. چرا که این مدل یک کراس‌اوور پیل سوختی و هیدروژنی است که امروزه هنوز هم یک تکنولوژی نوین به حساب می‌آید.

پالیسید

پالیسید

نام این خودرو نیز مثل بقیه کراس‌اوورهای هیوندای به مناطق آمریکا اشاره دارد. پالیسید نام خود را از صخره‌های ساحلی شهر لس آنجلس گرفته است.

آزرا

آزرا

آزرا در واقع کلمه‌ای ایتالیایی است که به زنان آذربایجانی اشاره دارد. در بین محصولات هیوندای، نام این خودرو هیچ تناسبی با دیگر محصولات ندارد و معلوم نیست که هیوندای چرا از این اسم برای این محصول سدان سایز بزرگ خود استفاده کرده است. آزرا در برخی از بازارها به اسم گرنجور نیز فروخته می‌شود که به معنی عظمت و شکوه است.

ونیو

ونیو

این خودرو یکی از جدیدترین کراس‌اوورهای هیوندای است. ونیو به معنی جا و مکان یک رویداد خاص بوده و ظاهرا هیوندای از این نامگذاری، قصد داشته که نشان دهد با ونیو باید همیشه منتظر اتفاقات خاص باشید.

جنسیس

جنسیس

جنسیس به معنی آغاز و پیدایش آفرینش است. محصولات جنسیس در ابتدا به عنوان خودروهای لوکس هیوندای بودند که اشاره به آغاز ساخت این رده خودروها از سوی این شرکت دارد. امروزه، جنسیس به عنوان برندی جدا و از زیرمجموعه‌های هیوندای، فقط محصولات لوکس این شرکت را تولید می‌کند.

اکوئس

اکوئس

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای بیان قدرت و وضعیت یک خودرو، اسب بخار است. پیشرانه، قلب هر خودرو است و وضعیت این بخش با اسب‌ بخار بیان می‌شود. اکوئس به معنای اسب بوده و هم اشاره به همان مفهوم اسب بخار دارد و هم بر سواری دلچسب و نجیب بودن این خودرو، دلالت می‌کند. این خودرو در برخی از بازارها به نام سنتنیال نیز فروخته می‌شود.

استاریا

استاریا

استاریا یک ون یا همان MPV است که نام آن به معنی داستان بوده و کلمه‌ای لاتین است. در واقع هیوندای می‌خواهد نشان دهد که فضای این خودرو، در نهایت آرامش است که می‌توان در آنجا، برای ساعت‌ها به بحث و داستان پردازی پرداخت.

بایون

بایون

نام این خودرو نیز مثل دیگر کراس اوورهای هیوندای، از نام یک شهر گرفته شده است. بایون، نام خود را از شهر بایون در نیوجرسی آمریکا می‌گیرد. البته یک شهر با همین نام نیز در فرانسه هم وجود دارد.

سانتاکروز

سانتاکروز

سانتاکروز اولین تجربه هیوندای در ساخت پیکاپ و وانت بار است. این خودرو که نام خود را از شهر سانتاکروز در کالیفرنیا گرفته، اولین بار در قالب یک خودرو مفهومی در سال ۲۰۱۵ و در نمایشگاه خودرویی آمریکای شمالی، معرفی شد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: علیرضا داودی