جذاب ترین خودروهای فیلم های جان ویک

۳۱ خرداد ۱۴۰۲ جذاب ترین خودروهای فیلم های جان ویک

مجموعه فیلم‌های جان ویک با هنرنمایی کیانو ریوز محبوب و دوست‌داشتنی، نه‌تنها جزو بهترین فیلم‌های اکشن به حساب می‌آید، بلکه عاشقان دنیای خودرو را نیز مجذوب خود می‌کند، چرا که آدمکش حرفه‌ای و کاربلد داستان سلیقه‌ای بسیار عالی در انتخاب ماشین‌های خاص و نمادین دارد! در ادامه مروری بر جذاب‌ترین خودروهای فیلم‌های جان ویک خواهیم داشت.

موستانگ باس ۴۲۹ مدل ۱۹۶۹

موستانگ باس ۴۲۹

در نخستین فیلم جان ویک، قاتل محبوب حین مکالمه با دشمن خود، اشاره‌ای به خودرو کرده و نام موستانگ باس ۴۲۹ مدل ۱۹۶۹ را بر سر زبان می‌آورد. خودروی جان ویک به یک موتور اختصاصی مجهز بوده که دارای دریچه‌های بزرگ است و به نام موتور شاتگان شناخته می‌شود. به واسطه این موتور اصلاح‌شده، هیچ‌یک از ماستنگ‌های هم‌نسل، از نظر قدرت نمی‌توانند با ماشین جان ویک برابری کند. موتور شاتگان  ۵۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند، حال‌آنکه نسخه معمولی قادر به تولید ۳۷۵ اسب بخار قدرت است.

البته نکته‌ای در این میان وجود دارد که از چشم عاشقان خودرو پنهان نمانده است. با اینکه جان ویک، خودروی نازنین خود را با نام ماستنگ باس ۴۲۹ مدل ۱۹۶۹ خطاب می‌کند، اما خودروی اصلی، موستانگ مک ۱ است که به دلیل تعبیه موتور شاتگان، اندکی تغییر ظاهر داشته و این اجازه به کاراکتر فیلم داده شده تا خودرو را به عنوان باس ۴۲۹ معرفی کند.

شورولت شول اس اس ۳۹۶ مدل ۱۹۷۰

شورولت شول اس اس ۳۹۶

کیانو ریوز در سری دوم فیلم‌های جان ویک، مرگ ماستنگ خود را دیده و به سراغ ماشین افسانه‌ای دیگری به نام شورولت شول اس‌اس ۳۹۶ مدل ۱۹۷۰ می‌رود. موتور به ظاهر ۳۹۶ اینچ مکعبی به‌کاررفته در این خودروی عضلانی آمریکایی می‌تواند ۳۵۰ اسب بخار قدرت تولید کند.

نکته جالبی در مورد شول اس‌اس ۳۹۶ وجود دارد. سازنده خودرو در زمان نام‌گذاری، چندان در مورد حجم موتور صادق نبود، چراکه حجم واقعی موتور اس‌اس، ۴۰۲ اینچ مکعب (معادل ۶.۵ لیتر) است. در آن زمان، قیمت خودروهای عضلانی بسیار بالا بود و اگر مشتری نمی‌توانست از پس مخارج بیمه برآید، به طور کلی از خرید ماشین صرف‌نظر می‌کرد. به علاوه، شرکت‌های رقیب نیز نسبت به قدرت زیاد موتور کوچک شول SS گیج می‌شدند و ظاهرا این مسئله به مذاق شورولت خوش می‌آمد!

دوج چارجر SXT مدل ۲۰۱۱

دوج چارجر SXT

دوج چارجر SXT خودروی دیگر جان ویک در فیلم سوم است، هرچند که انتخاب عجیبی به نظر می‌رسد، چراکه نه ظاهری تهاجمی دارد و نه سرعت آن (در مقایسه با سایر خودروهای عرضه‌شده در سال ۲۰۱۱) نظر مخاطب را جلب می‌کند. البته به نظر می‌رسد انتخاب این ماشین بیشتر جنبه اقتصادی داشته، چراکه چارجر SXT در طول فیلم نابود شد و خودروهای دیگری جای آن را گرفتند.

برخی بر این باورند که دوج چلنجر، گزینه بهتری برای جان ویک بود. ولی تیم تهیه‌کننده به خودرویی احتیاج داشته که بتواند فیلم‌برداری از صحنه‌های بدلکاری را ساده‌تر کند. به همین خاطر، منطقی است که به جای چلنجر، چارجر SXT چهاردرب در این فیلم اکشن و هیجان‌انگیز استفاده شود.

صرف‌نظر از استراتژی‌های فیلم‌سازی بد نیست نگاهی به مشخصات چارجر SXT داشته باشیم. این خودروی آمریکایی از پیشرانه ۳.۶ لیتری استفاده می‌کند که قدرتی معادل ۲۹۲ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۳۵۳ نیوتن.متر را از طریق گیربکس اتوماتیک ۵ سرعته به چرخ‌های عقب انتقال می‌دهد. حداکثر سرعت چارجر به ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

پلیموث کودا ۱۹۷۱

پلیموث کودا ۱۹۷۱

کیانو ریوز در چهارمین فیلم از سری جان ویک، سوار یک خودروی قدیمی دیگر به نام پلیموث کودا شد. این فیلم تعقیب و گریزهای زیادی داشت و با توجه به تعداد ضرباتی که به خودروی خاص و نه‌چندان عضلانی وارد می‌شود، دیدن آن برای دوست‌داران ماشین های کلاسیک توصیه نمی‌شود.

گفتنی است که خودروی جان ویک در قسمت چهارم، کودا نام دارد، نه باراکودا. این دو تفاوت بسیاری با هم دارند. باراکودا در حقیقت فیس‌لیفت پلیموث ولیانت به حساب می‌آید، اما کودا نسخه پرفورمنس و قدرتمند باراکودا است که حدود ۵ سال پس از معرفی نسخه اولیه ساخته شد. نخستین مدل کودا در سال ۱۹۶۹ و با استفاده از پکیج فرمول S معرفی شد و زیر کاپوت، به موتور ۶.۳ لیتری ۸ سیلندر مجهز بود که می‌توانست ۳۳۰ اسب بخار قدرت تولید کند. کودا به اندازه‌ای اسپرت و جذاب بود که پلیموث از روی آن یک خودرو کاملا جدید به نام داستر را ساخته است. فرق کودا و باراکودا، فرق میان شب و روز است و عاشقان کودا به هیچ‌وجه حاضر نیستند پشت فرمان باراکودا بنشینند.

خودروهای افسانه ای جان ویک

تماشای فیلم تنها به دنبال کردن خط داستان محدود نمی‌شود. بلکه، درون‌مایه بسیاری از فیلم‌های اکشن بازتابی از نمادهای خاص کشور سازنده است و مخاطبین متنوعی را میخکوب خود می‌کند. مجموعه سریع و خشن و همین‌طور جان ویک با بازی فوق‌العاده کیانو ریوز، از جمله فیلم‌هایی است که به خاطر نمایش خودروهای سمبلیک، نه تنها فیلم‌دوستان بلکه عاشقان دنیای خودرو را به خود جلب می‌کند. ماشین‌های افسانه‌ای جان ویک، قدرت صنعت خودروسازی آمریکا را به رخ بینندگان می‌کشد و هیجان خاصی به فیلم می‌بخشد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو۴۵