تغییر لوگو رسمی کرمان موتور

۱۶ مرداد ۱۴۰۱ تغییر لوگو رسمی کرمان موتور

شرکت کرمان موتور با آغاز کار در اوایل دهه ۱۳۷۰ شمسی و مونتاژ محصولات برند کره‌ای دوو در ایران به شهرت رسید. چند سال بعد و با فروش دوو به شرکت جنرال موتورز آمریکا و محدودیت‌های قانونی عرضه محصولات آمریکایی در سایه تحریم‌ها، این خودروساز خصوصی تغییر رویه داد و سراغ از سایر برندهای خودروساز کره‌ای گرفت.

امروز پس از گذر نزدیک به سه دهه از تاسیس شرکت کرمان موتور، لوگو رسمی این شرکت که یک پرستو در حال پرواز بود، رسما تغییر شکل داد تا با دنیای مدرنیته امروزی و محصولات کاملا متمایز روز عرضه شده از سوی این خودروساز، در هماهنگی باشد.

اهداف بلند مدت

لوگو جدید کرمان موتور 1

مراسم رونمایی از لوگو و لوگوتایپ جدید رسمی شرکت کرمان موتور تحت عنوان KMC، در مراسم رونمایی از محصول جدید این شرکت یعنی سدان لوکس KMC J7 انجام گرفت. در خلال این مراسم، سامان فیروزی، مدیرعامل شرکت کرمان موتور سخنرانی مختصری پیرامون بلندپروازی‌های این شرکت برای آینده نزدیک داشت.

او ضمن اشاره به افزایش ۶۰ درصدی حجم تولید خودرو در دو سال گذشته، خبر از افزایش این تیراژ به رقم ۲۰۰ هزار دستگاه در سال برای سال ۱۴۰۲ داد. فیروزی همچنین تاکید داشت که شرکت کرمان موتور قصد دارد تا سال ۱۴۰۵، ارزشمندترین خودروساز خاورمیانه باشد که در راستای نیل به این هدف مهم، نیازمند تملک مرکز تحقیق و توسعه (R&D) انحصاری شرکت و عرضه یک محصول بسیار پیشرفته با مصرف سوخت تنها سه لیتر برای پیمایش مسافت قابل توجه ۱۰۰۰ کیلومتر تا سال ۱۴۰۵ است. او هیچ اشاره‌ای به سیستم انتقال نیرو، ساختار فنی یا اطلاعات جزئی‌تر این محصول خاص نکرد.

طبیعتا چنین بلندپروازی‌هایی برای شرکت کرمان موتور، با تغییرات فاحش در ساختار کلی شرکت و اهداف بلند مدت آن همراه خواهد بود که ایجاد تغییرات عمده در لوگو و لوگوتایپ شرکت، یکی از مهم‌ترین‌های آن است.

گذار از سنت به مدرنیته

لوگو جدید کرمان موتور 2

لوگو شرکت کرمان موتور بر خلاف سایر خودروسازان کشور نظیر مدیران خودرو، ایران خودرو و سایپا، اگرچه تقریبا بر هیچ یک از محصولات تولیدی آن نقش نبست، اما همه کرمان موتور را با آن نشان تجاری پرستو آبی رنگ می‌شناسند. لوگویی که برای بسیاری از مشتریان بازار خودرو کشور ناشناخته اما در عین حال بسیار کاریزماتیک و منحصر به فرد است. این لوگو رسمی هرگز شانس آن را نداشت تا بر بدنه خودروهای مونتاژی شرکت کرمان موتور (که معمولا از برند معتبر هیوندای کره جنوبی بودند) نقش ببندد، اما حالا چندی است که از معرفی لوگوتایپ رسمی KMC به معنای شرکت خودروسازی کرمان می‌گذرد و بازار با این نام سه حرفی اختصاری آشنا شده است.

همزمان با رونمایی سدان جدید KMC J7 (همان JAC J7)، شرکت کرمان موتور، خبر از نوسازی کامل لوگو و لوگوتایپ این شرکت داد. لوگو پرستو آبی رنگ این شرکت که هرگز در قالب یک نشان قابل نصب بر روی محصولات تولید نشده بود، حالا همزمان با رونمایی J7، بر بدنه این خودرو در قالب یک طرح جدید نقش بسته است.

این لوگو دو قسمتی، در حقیقت همان پرستو سنتی شرکت کرمان موتور است که حالا در ترکیب با المان‌های صنعتی، با زوایای شکسته و تیز‌تر، از نو طراحی شده است. لوگوتایپ رایج KMC نیز با تغییر در فونت استاندارد، حالا به نوعی تغییر یافته و ظاهری خشن‌تر، صنعتی‌تر و خشک‌تر دارد. اما مشکل در نوع طراحی لوگوتایپ KMC نیست. مشکل اصلی در تغییر سبک طراحی لوگو پرستو کرمان موتور است.

این لوگو به دلیل عدم نصب بر محصولات تولیدی شرکت و رایج نبودن در میان مردم، چندان شناخته شده نیست، اما حالا که این لوگو تا درصد زیادی تغییر یافته است، اگر ندانید که با یک پرستو تغییر یافته طرف هستید، بسیار بعید است که این لوگو نوین برای شما معنای بخصوصی به همراه داشته باشد. اگرچه تغییر از سبک سنتی لوگو و ترکیب آن با المان‌های صنعتی و مدرن مد نظر بوده است، اما این لوگو با شباهت بسیار زیاد به بومرنگ، برای کسی که با لوگو قدیمی کرمان موتور آشنا نبوده است هرگز به عنوان یک پرستو درحال پرواز قابل شناسایی نخواهد بود. این مهم تاثیر بسیار منفی بر شناخت بخش سنتی و قدیمی‌تر شرکت کرمان موتور در دیدگان مشتری‌های آینده این شرکت خواهد داشت.

انتقاد مستقیم شخص نگارنده در خصوص این لوگو جدید در آن است که شرکت کرمان موتور با آن پرستو رایج در حال پرواز خود جز بر دیوارهای شرکت و دفترچه‌های راهنما و سربرگ‌های وابسته به سازمان، در بازار شناخته شده نیست. این حجم از تغییرات و نصب آن بر محصولات جدید، برای مشتریان شرکت کرمان موتور بسیار ناشناخته و گیج کننده خواهد بود. اگرچه این لوگو در نهایت به عنوان برند رسمی شرکت کرمان موتور شناخته خواهد شد اما به احتمال قوی، بسیاری از مشتریان هرگز متوجه نخواهند بود که این لوگو بومرنگ مانند، در حقیقت ساختار تغییر یافته و صنعتی شده یک پرستو در حال پرواز است.

با این وجود این لوگو به هنگام رونمایی KMC J7، بر جلو و عقب خودرو و همچنین هاب مرکزی ریم‌های اسپرت آن نقش بسته بود، اما در کمال تعجب، نمای داخلی خودرو تنها دربر گیرنده لوگوتایپ KMC آن هم با طراحی قدیمی شرکت بود. البته انتظار می‌رود که این لوگوتایپ قدیمی بر مرکز غربیلک فرمان خودرو در فرایند تولید انبوه، اصلاح و با نسخه جدید جایگزین شود.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: شهاب انیسی